Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Lorekan είπε

Σώμα : Διαβιβάσεις (ΥΕΑ) .

Ξέρω οτι ΥΕΑ είναι έφεδρος αξιωματικός που δεν θα το κυνηγήσω αλλά μήπως ξέρουμε οι διαβιβάσεις σε τι κυμαίνονται;

Ευχαριστώ πολύ

Θες να πεις "Τι ειναι οι διαβιβάσεις";

Ειναι το Οπλο οργάνωσης και εξασφάλισης επικοινωνιών του στρατού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Θες να πεις "Τι ειναι οι διαβιβάσεις";

Ειναι το Οπλο οργάνωσης και εξασφάλισης επικοινωνιών του στρατού. 

Θεωρείται από τα "βατά" σώματα;

Ευχαριστώ για την κατεύθυνση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lorekan είπε

Θεωρείται από τα "βατά" σώματα;

Ευχαριστώ για την κατεύθυνση!

Από την δική μου εμπειρία, ναι γιατί καθόντουσαν σε θάλαμο στην είσοδο και με φραπεδιά στο χέρι μετέδιδαν εντολές και νούμερα και δεν έκαναν πολλές υπηρεσίες κλπ.

Αλλά μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς. Κάθε στρατόπεδο κάθε χρόνο είναι πολύ διαφορετικό. Εσάς μπορεί να σας έχουν φουλ δουλειά και φουλ υπηρεσίες. Πρέπει να πας και να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Από την δική μου εμπειρία, ναι γιατί καθόντουσαν σε θάλαμο στην είσοδο και με φραπεδιά στο χέρι μετέδιδαν εντολές και νούμερα και δεν έκαναν πολλές υπηρεσίες κλπ.

Αλλά μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς. Κάθε στρατόπεδο κάθε χρόνο είναι πολύ διαφορετικό. Εσάς μπορεί να σας έχουν φουλ δουλειά και φουλ υπηρεσίες. Πρέπει να πας και να δεις.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Παρουσιάζομαι Στρατόπεδο Μηλιδώνη 640 Μ/Κ ΤΠ (ΣΟΥΦΛΙ) στις 17/3 κι έχω επιλεγεί για Πυροβολικό ( η πληροφορική μάλλον στα π@π@ρι@ τους, ελλείψει βύσματος, αλλά ok δεν περιμένω να ασχοληθούν καν).

1) Ξέρει κανείς που παίζει να με πάνε μετά;

2) Κινητό με κάμερα να πάρω μαζί μου, περνάει εκεί; Είναι λίγο δύσκολα τώρα με τον covid χωρίς επισκεπτήρια, άδεια ορκωμοσίας κλπ κλπ να το πάρω μετά.

Επεξ/σία από Panos_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,θα τα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται.21 ετών σήμερα, πριν ένα χρόνο αποφάσισα να πάω επιτέλους σε ψυχολόγο γιατί είχα σοβαρά θέματα με το άγχος μου τα οποία είχαν αρχίσει την χρόνια των πανελληνίων.Πήγα λοιπών  για να δω τι έχω και τι μπορούμε να κάνουμε να το αντιμετωπίσουμε.Η ψυχολόγος έκανε την διάγνωση και μου είπε ότι  πάσχω από Γενικευμένη αγχώδης διαταραχη(GAD),κρίσεις πανικού,και αγοραφοβία(δεν τσιγκουνευτικε ο Θεός στην περίπτωση μου).Τέλος πάντων μετά από φαρμακευτική αγωγή 3 μηνών ένιωθα πολύ καλύτερα.Κάτι όμως με έτρωγε και αυτό ήταν ο στρατός,η ψυχολόγος λέει ότι παρόλο που είμαι καλύτερα λογικά πάω για ι5,κάτι το οποίο θέλω  και εγώ γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε αυτό που λέγεται στρατός;Υπόψιν έχω ακόμα δύο χρόνια αναβολή.Εσείς τι λέτε;γίνεται να διακόψω την αναβολή και να ξεκινήσω την διαδικασία για το χαρτί απαλλαγής;.

Συγγνώμη αν κούρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlinderGt είπε

Καλησπέρα σε όλους,θα τα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται.21 ετών σήμερα, πριν ένα χρόνο αποφάσισα να πάω επιτέλους σε ψυχολόγο γιατί είχα σοβαρά θέματα με το άγχος μου τα οποία είχαν αρχίσει την χρόνια των πανελληνίων.Πήγα λοιπών  για να δω τι έχω και τι μπορούμε να κάνουμε να το αντιμετωπίσουμε.Η ψυχολόγος έκανε την διάγνωση και μου είπε ότι  πάσχω από Γενικευμένη αγχώδης διαταραχη(GAD),κρίσεις πανικού,και αγοραφοβία(δεν τσιγκουνευτικε ο Θεός στην περίπτωση μου).Τέλος πάντων μετά από φαρμακευτική αγωγή 3 μηνών ένιωθα πολύ καλύτερα.Κάτι όμως με έτρωγε και αυτό ήταν ο στρατός,η ψυχολόγος λέει ότι παρόλο που είμαι καλύτερα λογικά πάω για ι5,κάτι το οποίο θέλω  και εγώ γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε αυτό που λέγεται στρατός;Υπόψιν έχω ακόμα δύο χρόνια αναβολή.Εσείς τι λέτε;γίνεται να διακόψω την αναβολή και να ξεκινήσω την διαδικασία για το χαρτί απαλλαγής;.

Συγγνώμη αν κούρασα.

 

 

Καλημέρα,

Δυστυχώς για σένα, το αν θα πάρεις ι5 ούτε τόσο απλό όσο το περιγράφεις ειναι ούτε η ψυχολόγος σου θα το πει. Ότι πας να ισχυριστείς μπροστά στην στρατολογία, να γνωρίζεις ότι θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο με στρατιωτικούς ιατρούς οι οποίοι και θα αποφασίσουν κατά πόσο εσύ δικαιούσαι αναβολή. Για να φτάσεις στο σημείο της απαλλαγής με Ι5 θα χρειαστούν χρόνια, πολλά. Το πιο πιθανό είναι να σε στείλουν σπίτι σου και να σου πουν ''έλα σε 2 χρόνια να ξανά πιούμε ένα καφέ να δούμε ξανά τη φάση σου''. Χαρτιά και εισηγήσεις από ιδιώτες γιατρούς δεν δέχονται γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ εύκολο να αποκτηθούν και ο κάθε πικραμένος να εμφανίζεται στην στρατολογία με πάσα νόσο και πάσα...

 

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrXavier είπε

 

Καλημέρα,

Δυστυχώς για σένα, το αν θα πάρεις ι5 ούτε τόσο απλό όσο το περιγράφεις ειναι ούτε η ψυχολόγος σου θα το πει. Ότι πας να ισχυριστείς μπροστά στην στρατολογία, να γνωρίζεις ότι θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο με στρατιωτικούς ιατρούς οι οποίοι και θα αποφασίσουν κατά πόσο εσύ δικαιούσαι αναβολή. Για να φτάσεις στο σημείο της απαλλαγής με Ι5 θα χρειαστούν χρόνια, πολλά. Το πιο πιθανό είναι να σε στείλουν σπίτι σου και να σου πουν ''έλα σε 2 χρόνια να ξανά πιούμε ένα καφέ να δούμε ξανά τη φάση σου''. Χαρτιά και εισηγήσεις από ιδιώτες γιατρούς δεν δέχονται γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ εύκολο να αποκτηθούν και ο κάθε πικραμένος να εμφανίζεται στην στρατολογία με πάσα νόσο και πάσα...

 

Μην λετε οτι θελετε. Μολις χθες εκανα την διαδικασια. Μια χαρα δεν ειχαν θεμα με χαρτι απο ιδιωτη, απλα ειπαν την επομενη φορα να τους παω το πρωτοτυπο (για καποιο λογο μου το κρατησαν στα ΚΕΠ). Ο γιατρος με εβαλε μεσα, με ρωτησε ποσα ατομα ειναι εξω, του ειπα 4-5, με ρωτησε ποσο χρονο θελω, και του ειπα 1 ετος και την εγραψε και τελος. Πηγα γραμματεια για να περαστει η διαγνωση και μετα στην απαλλαγη οπου απλα πεταξαν μια ερωτηση τυπου αν εχω κατι, τους ειπα οτι λεει η διαγνωση, αγχος κτλ και οκ μου λεει τα λεμε του χρονου.

Οχι, δεν θελει "χρονια, πολλα". Θελει ακριβως 2 χρονια, μετα τα 2 χρονια με την ιδια διαδικασια σου δινουν ι5.

Στο στρατοπεδο της περιοχης που ειναι και το φρουραρχειο, πηγα στον ιατρο που ειχε υπηρεσια και απλα με ρωτησε αν εχω γνωματευση. Αν δεν ειχα φανταζομαι θα επρεπε να μπει στην διαδικασια να με εξετασει και ισως να μην πετυχαινα τον σκοπο μου. Εδωσα τα χαρτια στον φανταρο υπηρεσιας, τα εδωσε στον γιατρο, αντεγραψε την γνωματευση και πηγα φρουραρχειο για επιπλεον υπογραφες ή δεν ξερω τι και εφυγα,

7 ώρες πριν, BlinderGt είπε

Καλησπέρα σε όλους,θα τα γράψω όσο πιο σύντομα γίνεται.21 ετών σήμερα, πριν ένα χρόνο αποφάσισα να πάω επιτέλους σε ψυχολόγο γιατί είχα σοβαρά θέματα με το άγχος μου τα οποία είχαν αρχίσει την χρόνια των πανελληνίων.Πήγα λοιπών  για να δω τι έχω και τι μπορούμε να κάνουμε να το αντιμετωπίσουμε.Η ψυχολόγος έκανε την διάγνωση και μου είπε ότι  πάσχω από Γενικευμένη αγχώδης διαταραχη(GAD),κρίσεις πανικού,και αγοραφοβία(δεν τσιγκουνευτικε ο Θεός στην περίπτωση μου).Τέλος πάντων μετά από φαρμακευτική αγωγή 3 μηνών ένιωθα πολύ καλύτερα.Κάτι όμως με έτρωγε και αυτό ήταν ο στρατός,η ψυχολόγος λέει ότι παρόλο που είμαι καλύτερα λογικά πάω για ι5,κάτι το οποίο θέλω  και εγώ γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε αυτό που λέγεται στρατός;Υπόψιν έχω ακόμα δύο χρόνια αναβολή.Εσείς τι λέτε;γίνεται να διακόψω την αναβολή και να ξεκινήσω την διαδικασία για το χαρτί απαλλαγής;.

Συγγνώμη αν κούρασα.

 

Ναι μπορεις να κοψεις την αναβολη. Και εγω την εκοψα τον Αυγουστο (αργησα με την διαδικασια λογω κατανομης σε ναυτικο), αν και ειχα μεχρι το '23 (λογω εισαγωγης σε ανωτατη σχολη (10 χρονια δλδ)), και εκανα την διαδικασια σε 3 φασεις (1 μερα εχασα λογω ψυχιατρου, 1 μερα λογω φρουραρχειου και 1 λογω επιτροπης)

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Panos_B είπε

2) Κινητό με κάμερα να πάρω μαζί μου, περνάει εκεί; Είναι λίγο δύσκολα τώρα με τον covid χωρίς επισκεπτήρια, άδεια ορκωμοσίας κλπ κλπ να το πάρω μετά.

Παρτο κανονικα..μεχρι και τα στελεχη θα στο ζητησουν δεν ειναι οτι κρυβεται πια...απλα μην το παρακανεις και μην βγαζεις φωτο μεσα στο στρατοπεδο. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις και ενα 2ο χωρις καμερα και να δεις πως πανε τα πραγματα εκε που θα παρουσιαστεις και αν σε παιρνει να χρησιμοποιεις το κανονικο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωμα κατα ποσο επηρεαζει τη μεταθεση? Εγω ειμαι πυροβολικο και ι3 αοπλο. Εχω δηλώσει αθηνα. Μπορουν να με στειλουν μονο σε στρατοπεδα πυροβολικου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Andreaslord είπε

Υπάρχει κάποιος που παρουσιάζεται 16 Μαρτίου Μ.Πεύκο;

Εγώ πριν από περίπου 12 χρόνια!

Ό,τι θες ρώτα σε εμένα ειδικές δυνάμεις ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Εγώ πριν από περίπου 12 χρόνια!

Ό,τι θες ρώτα σε εμένα ειδικές δυνάμεις ήμουν.

Καλησπέρα, εάν δεν περάσεις τα αγωνίσματα κόβεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...