Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά! Παρουσιάζομαι Στρατόπεδο Μηλιδώνη 640 Μ/Κ ΤΠ (ΣΟΥΦΛΙ) στις 17/3 κι έχω επιλεγεί για Πυροβολικό ( η πληροφορική μάλλον στα π@π@ρι@ τους, ελλείψει βύσματος, αλλά ok δεν περιμένω να ασχοληθούν καν).

1) Ξέρει κανείς που παίζει να με πάνε μετά;

2) Κινητό με κάμερα να πάρω μαζί μου, περνάει εκεί; Είναι λίγο δύσκολα τώρα με τον covid χωρίς επισκεπτήρια, άδεια ορκωμοσίας κλπ κλπ να το πάρω μετά.

Πυροβολικό στην 107 στο Κουφόβουνο. Είναι μεγάλο στρατόπεδο, έχει 8-9 διαφορετικές μονάδες μέσα. 
Για έξοδο θα κατεβαίνετε Διδυμότειχο, που είναι οκ πόλη, από όλα έχει.
Υπηρεσίες η 107 όταν ήμουν εγώ, είχαν λίγο εμπλοκή (φάση 3-1/4-1), αλλά αυτό ήταν λόγω των λίγων ατόμων που είχαν. Αν έχει αλλάξει κάτι θα το καταλάβεις κάνα μήνα αφού μπεις, οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα. Στελέχη, επειδή τους πετυχαίναμε στις υπηρεσίες, θα σου πω ότι έχει αρκετούς ηλίθιους, αλλά παίζει να ήταν με εμάς έτσι επειδή είμασταν από άλλη μονάδα.

Για την πληροφορική παίζει να περάσει κλιμάκιο κάποια στιγμή, θα δώσεις συνέντευξη.

Κινητό πάρε κανονικά, στην είσοδο στο Σουφλί που θα σε ρωτήσουν, θα σου βάλουν μια χαρτοταινία στην κάμερα. Ε μετά από κανένα τέταρτο που θα 'σαι μόνος σου, βγάλτην. Στο Κουφόβουνο αν δεν είσαι προκλητικός, δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Lorekan είπε

Θεωρείται από τα "βατά" σώματα;

Ευχαριστώ για την κατεύθυνση!

Είναι στρατόπεδα που οι διαβιβάσεις δεν εκαναν κυριολεκτικά τίποτα, και σε αλλά - όπως το δικό μου- που είχαμε στο ελάχιστο 100+ ένοπλες υπηρεσίες. Αν το δεις στατιστικά πάντως είναι καλύτερα απο άλλα σώματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Andreaslord είπε

Καλησπέρα, εάν δεν περάσεις τα αγωνίσματα κόβεσαι;

Ναι.

Αλλά τα αγωνίσματα είναι γελοία πρέπει να το πας ηθελημένα για να σε κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 11:17 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παρτο κανονικα..μεχρι και τα στελεχη θα στο ζητησουν δεν ειναι οτι κρυβεται πια...απλα μην το παρακανεις και μην βγαζεις φωτο μεσα στο στρατοπεδο. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις και ενα 2ο χωρις καμερα και να δεις πως πανε τα πραγματα εκε που θα παρουσιαστεις και αν σε παιρνει να χρησιμοποιεις το κανονικο σου.

 

16 ώρες πριν, Skerzos είπε

Πυροβολικό στην 107 στο Κουφόβουνο. Είναι μεγάλο στρατόπεδο, έχει 8-9 διαφορετικές μονάδες μέσα. 
Για έξοδο θα κατεβαίνετε Διδυμότειχο, που είναι οκ πόλη, από όλα έχει.
Υπηρεσίες η 107 όταν ήμουν εγώ, είχαν λίγο εμπλοκή (φάση 3-1/4-1), αλλά αυτό ήταν λόγω των λίγων ατόμων που είχαν. Αν έχει αλλάξει κάτι θα το καταλάβεις κάνα μήνα αφού μπεις, οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα. Στελέχη, επειδή τους πετυχαίναμε στις υπηρεσίες, θα σου πω ότι έχει αρκετούς ηλίθιους, αλλά παίζει να ήταν με εμάς έτσι επειδή είμασταν από άλλη μονάδα.

Για την πληροφορική παίζει να περάσει κλιμάκιο κάποια στιγμή, θα δώσεις συνέντευξη.

Κινητό πάρε κανονικά, στην είσοδο στο Σουφλί που θα σε ρωτήσουν, θα σου βάλουν μια χαρτοταινία στην κάμερα. Ε μετά από κανένα τέταρτο που θα 'σαι μόνος σου, βγάλτην. Στο Κουφόβουνο αν δεν είσαι προκλητικός, δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις! 

Επειδή δεν έχω ξαναβρεθεί τόσο βόρεια και τόσο ανατολικά στη ζωή μου, θυμάστε ρε παιδιά τι παίζει εκεί πάνω από κρύο την Άνοιξη; Να αγοράσω αρκετά φούτερ/μακρυμάνικα ή θα τα πάρω τσάμπα και θα μου μείνουν λόγω εποχής που μπαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos_B είπε

 

σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις! 

Επειδή δεν έχω ξαναβρεθεί τόσο βόρεια και τόσο ανατολικά στη ζωή μου, θυμάστε ρε παιδιά τι παίζει εκεί πάνω από κρύο την Άνοιξη; Να αγοράσω αρκετά φούτερ/μακρυμάνικα ή θα τα πάρω τσάμπα και θα μου μείνουν λόγω εποχής που μπαίνω;

Τελη Μαρτη με Απριλιο υπηρχαν μερες που ειχε πολυ κρυο το βραδυ ειδικα στις σκοπιες/θαλαμοφυλακας. Τιποτα που να μην μπορουσε να το λυσουν τα ρουχα του στρατου ομως. Δηλαδη μπλουζα μακρυμανικη, πουλοβερ στρατου, χιτωνιο και μπουφαν. Ειτε θα εβαζες φανελα αντι για μπλουζα ειτε θα εβγαζες το πουλοβερ αναλογως αν θα κρυωνες η θα ζεστενοσουν...

Το βραδυ στον υπνο με φορμα, μακρυμανικη και ενα πουλοβερ με φερμουαρ απο το σπιτι κοιμομουν πολυ ανετα μεσα στο sleeping bag.

Ωστοσο πολλα μεσημερια ειχε απιστευτη ζεστη...Ξεκιναγαμε το πρωι 7 η ωρα στην αναφορα με ολα τα παραπανω ρουχα πολλες φορες και μεχρι τις 9 μεναμε μονο με φανελα και χιτωνιο. Ειδικα οταν πηγαιναμε στο ποταμι σε φυλακια για εργασιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς καμιά ενημέρωση τι θα γίνει με τα ΛΥΒ της 369; Έχουν πει για 8-19 Μαρτίου. Ξέρει κανείς αν ισχύει; Και σε ποιες περιοχές θα γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν παρουσιάζεται κάποιος γύρω στις 16 Σουφλί ή κάπου εκεί γύρω στον Έβρο και ταξιδεύει για Αλεξανδρούπολη μπορούμε να οργανωθούμε αν θέλετε ώστε να μετριάσουμε και το άγχος μας στην αρχή :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες. Είμαι Τεθωρακισμένα - ΕΛΔΥΚ (ΥΕΑ) Β' εσσο 2021.  Αυτό σημαίνει ότι πάω Κύπρο οπωσδήποτε; Επίσης αξίζει Κύπρος ή μπα;  Δώστε καμία γνώμη για όπλο/Κύπρο καθώς και τι να περιμένω σε εποχές Covid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tips για να αποφυγω να μεταφερω κοριους σπίτι σε πιθανη διανυκτευρεση? Απλα αφήνω τις βαλιτσες και τα ρουχα του στρατου έξω από το διαμέρισμα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

 

Εγω π εχω γονεα ανω των 70 για μειωμενη θητεία,το πιστοποιητικο οικογενειακης κατάστασης ηλεκτρονικα το βγαζω πλεον;;;και αν ναι,απο που???οποιος γνωριζει ας βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...