Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2021 στις 9:48 ΜΜ, Effort είπε

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι μες στον Μάρτιο στο στρατοπέδο ΥΠ/ΓΟΥ Ζωγκου στο Κιλκίς. Με βάλανε ειδικότητα υγιειονομικου. Είμαι οδοντίατρος και όταν έκοψα την αναβολή εδωσα και το πτυχίο μου. 

Γενικές πληροφορίες για το στρατόπεδο κανένας? Κινητό επιτρέπεται? Το smartphone γίνεται δεκτό   (γιατί έχω τηλέφωνα ασθενών με τους οποίους μπορεί να χρειαστεί να μιλάω) η θα χρειαστεί να πάρω κάνα παλιό χωρίς κάμερα? 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτη. 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Καλά θα ηταν να μην μείνεις εκεί. Άσχημο στρατόπεδο, έχεις τον ταξίαρχο διπλα, πίεση ειδικά εσυ που είσαι και του υγειονομικού. Με το τηλ δεν έχεις κανένα θεμα δεν τους απασχολεί.

Βέβαια εκει παρουσιάζεσαι, μπορει και να στειλουν σε άλλη μονάδα της Ταξιαρχίας.

Επεξ/σία από ideal09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Trexon είπε

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο απο το στρατόπεδο υπλχου ΚΑΡΔΑΜΗΛΑ (Μύρινα) στην Λήμνο ; Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα και απο μένα,

Επειδή και εγώ την θητεία μου στην Λήμνο την έκανα θα σου πω το εξής. Η Μύρινα από το αεροδρόμιο είναι αρκετά μακριά. Μιλάμε για μια απόσταση 35-40χλμ. Υπάρχουν στρατόπεδα κοντά όπως είναι αυτό στους Αγκαρυωνες (5 λεπτά μακριά) αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν. 

Από την στιγμή που θα πας στην Μυρίνα και σε περίπτωση που δεν βρεις άκρη με τηλέφωνα η λύση είναι η μια. Θα πας στο λιμάνι, έχοντας πάντα το χαρτί κατάταξης σου στα χέρια και θα ψάξεις να βρεις την στρατονομία. Οι στρατονόμοι έχουν το χαρακτηριστικό πως στον ώμο της στολής τους υπάρχει ένα διακριτικό έντονο κίτρινο σχοινί. Τους εξηγείς πως έχει η κατάστασή σου και αυτοί θα σε πάνε εκεί που πρέπει.

Όσο για τα ιατρικά σου θέματα, θα ξανά περάσετε και στο νησί από γιατρό οπότε φρόντισε εκεί να τους πεις τα πάντα.

Καλή θητεία και υπομονή.

 

Επεξ/σία από DrXavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

μιλαμε για στρατιωτικο νοσοκομειο και ιατρους με οτι αυτο συνεπαγεται. Να γραφεται κατι τετοιο οτι ειναι αστειοτητα να γραφεται...Εκτος αν εχεις καποια προσωπικη εμπειρια να μοιραστεις που και παλι μπορει να ετυχε. Εγω απο καποιες οικογενειακες ιστοριες και στο 251 και στο 401 μονο τα καλυτερα εχω να πω. Και γενικα μονο τα καλυτερα ακουγονται στην πιατσα.

Δεν είναι αναγκαία γιατροί διορισμένοι στα νοσοκομεία. Πολλοί είναι στρατιώτες θητείας και κάποιοι από αυτούς είναι και (ψιλό)κομπογιαννίτες με πτυχίο από Βουλγαρία.
Ήθελα κι εγώ να φτιάξω δόντι, αλλά αφότου στο νοσοκομείο του Διδυμοτείχου έμαθα ότι ήταν οδοντίατρος της σειράς μου που ήξερα τι/ποιος ήταν, το απέφυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Σε ποια στρατολογια προσπαθείς αν επιτρέπεται? Γιατί εγώ που έπαιρνα στην Θεσσαλονίκη (κεντρικής Μακεδονίας) ποτέ δεν είχα θέμα και πάντα το σηκωναν. Googlαρε για να βρεις παραπάνω από 1 τηλ (της Θεσσαλονίκης έχει 10+)

Στο στρατόπεδο Κώττα που λέει ότι είναι η στρατολογική υπηρεσία μου, έχει 3 τηλέφωνα (πάνω στο φύλλο πορείας) και δεν ανοίγει κανένα. Έχω μπει και στην σελίδα της στρατολογίας που έχει τα υπόλοιπα αλλά είναι όλα χαλασμένα

 

Επεξ/σία από Trexon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Trexon είπε

Στο στρατόπεδο Κώττα που λέει ότι είναι η στρατολογική υπηρεσία μου έχει 3 τηλέφωνα και δεν ανοίγει κανένα. Έχω μπει και στην σελίδα της στρατολογίας που έχει τα υπόλοιπα αλλά είναι όλα χαλασμένα

 

Δεν εχει μονο 3 τηλεφωνα

https://www.stratologia.gr/el/node/42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχει μονο 3 τηλεφωνα

https://www.stratologia.gr/el/node/42

Ευχαριστώ πολύ, μου το σήκωσαν όντως κατευθείαν, αν και μου λέει δεν έπρεπε να πάρω εκεί με εξυπηρέτησε παρόλα αυτά και βρήκα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σήμερα πέτυχα και στο Ασκληπιείο παιδιά που είχαν έρθει για ακτινογραφία για το στρατό και στο σουπερμαρκετ δυο άλλους που έψαχναν για πάτους, βερνίκι, μωρομάντηλα κλπ. 😄 Πρέπει να έχει πάρα πολύ κόσμο και αυτή η ΕΣΣΟ λόγω της αύξησης της θητείας από την επόμενη.

Εγώ μπαίνω 16/3 στρατόπεδο Μηλιδώνη στο Σουφλί. Αν είναι κανείς άλλος ας γράψει ή να μου στείλει π.μ. να κανονίσουμε.

Επίσης, ξέρει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάει κανείς με τρένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι 17 Μαρτίου στο 625 ΤΠ, Γιάννενα. Με τα τηλέφωνα τι παίζει? 

Από σώμα είμαι μηχανικό (ΥΕΑ), ξέρετε τι εκπαίδευση θα κάνω? Περιεχόμενο κ διάρκεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

καλησπερα και με το καλο να ανεβεις

Και να σου δωσω το τηλ στρατοπεδου δε θα εξυπηρετηθεις. Αν μπορεις κανε ενα τηλ στη στρατολογια της περιοχης σου.

Στη μυρινα δεν εχει απειρους θαλαμους οποτε  υπαρχει περιπτωση να διανυκτερευσεις αλλου (απο στρατοπεδα η Λημνος αλλο τιποτα). Γιαυτο αν μπορεις κανε το τηλ ωστε οι αρμοδιες υπηρεσιες να γνωριζουν

 

Επισης πιο χρησιμη συμβουλη ειναι να βρεις στο φεις γκρουπακι που εχουν ηδη φτιαξει οι νεοσυλλεκτοι για Λημνο ωστε να βρεις και παρεα γιατι στανταρ θα εχεις και αλλους στο ιδιο αεροπλανο μαζι

ελπιζω να βοηθησα

οτι ναναι

 

Πηγαινε αγορι μου στο Ιατρο της μοναδας σου να παρεις παραπεμπτικο. Αν περασεις στρατιωτικο νοσοκομειο θα καταλαβεις: ειδικα οι στρατευσιμοι (και καλα κανουν) θεραπευουν οτι προβλημα εχουν ακομα και μικρο μιας και τσαμπα ειναι και υψηλου επιπεδου ιατρικες υπηρεσιες λαμβανουν (επιπεδου ιδιωτικου θεραπευτηριου).

Ναι δίκιο έχεις, ας πάει για την εμπειρία του τζάμπα. Έτσι και αλλιώς σε μερικούς μήνες θα πέσουν τα σφραγίσματα και θα αναγκαστεί να κάνει το λογικό και να πάει σε γνωστό του ιδιώτη οδοντίατρο να του τα φτιάξει καλύτερα. Καμία εμπιστοσύνη σε οτιδήποτε έχει να κάνει με στρατό, τέλος. Είναι χειρότεροι από δημόσιους υπαλλήλους. Όλα τα υπόλοιπα που γράφετε επειδή μπορεί να έχετε φίλους συγγενείς ή να είχατε αποθημενο να γίνετε στρατογιατροι τα ακούω εντελώς βερεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DrXavier είπε

Καλησπέρα και απο μένα,

Επειδή και εγώ την θητεία μου στην Λήμνο την έκανα θα σου πω το εξής. Η Μύρινα από το αεροδρόμιο είναι αρκετά μακριά. Μιλάμε για μια απόσταση 35-40χλμ. Υπάρχουν στρατόπεδα κοντά όπως είναι αυτό στους Αγκαρυωνες (5 λεπτά μακριά) αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν. 

Από την στιγμή που θα πας στην Μυρίνα και σε περίπτωση που δεν βρεις άκρη με τηλέφωνα η λύση είναι η μια. Θα πας στο λιμάνι, έχοντας πάντα το χαρτί κατάταξης σου στα χέρια και θα ψάξεις να βρεις την στρατονομία. Οι στρατονόμοι έχουν το χαρακτηριστικό πως στον ώμο της στολής τους υπάρχει ένα διακριτικό έντονο κίτρινο σχοινί. Τους εξηγείς πως έχει η κατάστασή σου και αυτοί θα σε πάνε εκεί που πρέπει.

Όσο για τα ιατρικά σου θέματα, θα ξανά περάσετε και στο νησί από γιατρό οπότε φρόντισε εκεί να τους πεις τα πάντα.

Καλή θητεία και υπομονή.

 

Oι στρατονομοι που θα δει ειναι και αυτοι στρατευσιμοι και για να μη τα ξαναγραφω θα γινει κυκλος (μισο να ρωτησω διοικητη->διοικητης->στρατολογια). Δε μπορει ο διοικητης στρατοπεδο να βαζει αβερτα πολιτες (αφου δεν εχουν καταταγει) χωρις εγκριση.

 

Υ,Γ Η μυρινα απο το αεροδρομιο ειναι 18 χλμ (αντε να σου χαρισω και 2 χλμ για βολτα στο στρατοπεδο).

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Skerzos είπε

Δεν είναι αναγκαία γιατροί διορισμένοι στα νοσοκομεία. Πολλοί είναι στρατιώτες θητείας και κάποιοι από αυτούς είναι και (ψιλό)κομπογιαννίτες με πτυχίο από Βουλγαρία.
Ήθελα κι εγώ να φτιάξω δόντι, αλλά αφότου στο νοσοκομείο του Διδυμοτείχου έμαθα ότι ήταν οδοντίατρος της σειράς μου που ήξερα τι/ποιος ήταν, το απέφυγα.

πες τα ρε φίλε γιατί θα μας αποτρελανουν μερικοί. Βλέπουν τζάμπα και τους τρέχουν τα σάλια. Για πολλούς είναι και λογικό είτε λόγω οικονομικών προβλημάτων που μπορεί να έχουν είτε γιατί είναι τσιγκουναραδες. Όσο για αυτό που λες για πτυχία από Βουλγαρία Ρουμανία κτλ. έχεις τέρμα δίκιο. Απλά δεν τους αφήνεις να σε αγγίξουν γιατί μπορεί να ψάχνουν και για πειραματόζωα να εξασκηθούν πάνω τους.

Επεξ/σία από Tsapinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Επίσης, ξέρει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάει κανείς με τρένο; 

Το τρένο είναι το αργότερο μέσο μεταφοράς.. καλύτερα κτελ, τουλάχιστον από Αλεξανδρούπολη.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι θηβα και ειμαι απο καλαματα. γνωριζεται που πρεπει να απευθυνθω ωστε να με βολεψουν με τα εξοδα της μεταφορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 7:29 ΜΜ, axreiastos είπε

Εμεις π ειμαστε βαθυ κοκκινο απο που θα προμηθευτούμε τα ρουχα και τα υπολοιπα π χρειαζονται ωστα να παρουσιαστουμε στις 16??

Λογικα θα πρεπει να παρεις σε καποιο μαγαζι και να τους πεις να πάρεις ο, τι θες με κλειστα ρολα λόγω αναγκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...