Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Thresh είπε

https://www.reader.gr/news/koinonia/354917/kai-episima-ayxisi-tis-thiteias-ston-strato-xiras-dimosieythike-fek

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ για το 12μηνο στον ΣΞ.

Το δωδεκάμηνο ισχύει και αν επιλέξει κάποιος να πάει Κύπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να λες θα κατσω 5-5μιση μηνες Εβρο-ξερονησια με το να ξεκινας ξεροντας οτι θα εισαι εκει 9 μηνες βρεξει χιονισει...

Οχι οτι εχει σημασια να το συζηταμε αλλα οκ, στο προηγουμενο καθεστως ελες 1 μηνα βασικη και ΣΠΕΝ, κανα 3 βδομαδο ειδικοτητα, αδεια ορκομωσιας τιποτα Χριστουγεννα/Πασχα/Καλοκαιρι εφευγε ενα τριμηνο χαλαρα χαλαρα. Και σκεφτοσουν οτι σε αλλο τοσο θα ειμαι στην περιοχη μου. Τωρα μου φαινεται πιο βαρυ...

 

Επισης αυτη που ειναι ηδη μεσα δεν θα εππηρεαστουν καθολου? Ξεκιναει δηλαδη απο Β ΕΣΣΟ 2021?

Για Αθηναίους η Αθήνα μπορεί να είναι ευχή και κατάρα ταυτόχρονα. Αμα δεν είσαι πολύ βυσματίας και να έρθεις Αθήνα μπορεί να βλέπεις το σπίτι σου μια φορά την εβδομάδα και τα ΣΚ να τα περνάς μέσα. Πολλοί φίλοι μου την πάτησαν έτσι. Και με ακόμα περισσότερο κόσμο στην παραμεθόριο (για να κάνουν 9μηνο) η κατάσταση εκεί θα είναι καλύτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, moras20 said:

Το δωδεκάμηνο ισχύει και αν επιλέξει κάποιος να πάει Κύπρο?

Ό,τι γράφει το άρθρο, δεν γνωρίζω ή έχω ψάξει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, με έχουν βάλει έρευνα πληροφορικής ελδυκ και έχω σπουδάσει ηλεκτρολογος και ηλεκτρονικος μηχανικος. Μονο η ορκομωσια μου μενει. Ζηταω απο την σχολη να μου δωσουν μια βεβαιωση περατωσης σπουδων και καθυστερουν, Σε περιπτωση που μπορει να μην την έχω χάνω την ειδικότητα; Δεν θα παω κύπρο;

Επεξ/σία από pngts1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο να λες θα κατσω 5-5μιση μηνες Εβρο-ξερονησια με το να ξεκινας ξεροντας οτι θα εισαι εκει 9 μηνες βρεξει χιονισει...

Οχι οτι εχει σημασια να το συζηταμε αλλα οκ, στο προηγουμενο καθεστως ελες 1 μηνα βασικη και ΣΠΕΝ, κανα 3 βδομαδο ειδικοτητα, αδεια ορκομωσιας τιποτα Χριστουγεννα/Πασχα/Καλοκαιρι εφευγε ενα τριμηνο χαλαρα χαλαρα. Και σκεφτοσουν οτι σε αλλο τοσο θα ειμαι στην περιοχη μου. Τωρα μου φαινεται πιο βαρυ...

 

Επισης αυτη που ειναι ηδη μεσα δεν θα εππηρεαστουν καθολου? Ξεκιναει δηλαδη απο Β ΕΣΣΟ 2021?

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Απλά τονίζω ότι πρακτικά η διαφορά στο 9μηνο δεν θα είναι μεγάλη. Προσωπικά, υπηρέτησα όταν ακόμη είχαμε 12μηνο και 9 μήνες καθόμασταν ούτως ή άλλως σε νησί/παραμεθώριο. Αφού περνούσαν 10 μήνες (9 μήνες θητεία + περ. 1 μήνας εκπαίδευση) τότε αρχίζαμε και σκεφτόμασταν μπας και πάμε κοντά στα σπίτια μας.
Πάντα τα βύσματα θα πηγαίνουν στις πόλεις. Αν μη τι άλλο, τώρα θα το πληρώνουν κάπως θεωρώ.

19 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Καλησπέρα σας, με έχουν βάλει έρευνα πληροφορικής ελδυκ και έχω σπουδάσει ηλεκτρολογος και ηλεκτρονικος μηχανικος. Μονο η ορκομωσια μου μενει. Ζηταω απο την σχολη να μου δωσουν μια βεβαιωση περατωσης σπουδων και καθυστερουν, Σε περιπτωση που μπορει να μην την έχω χάνω την ειδικότητα; Δεν θα παω κύπρο;

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να του "διαγράφουν" ειδικότητα. Μίλα με φρουραρχείο ή διοικητή σου, κατά 99% την κρατάς και απλά θα περιμένουν λίγο ακόμη για το χαρτί.

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

«Η ισχύς της παρούσας αρχίζει από την 2021 Γ Εκπαιδευτική Σειρά Στρατευσίμων Οπλιτών (ΕΣΣΟ) του Στρατού Ξηράς και της Πολεμικής Αεροπορίας και την 2021 Β’ ΕΣΣΟ του Πολεμικού Ναυτικού», καταλήγει η Κοινή Υπουργική Απόφαση.

οσοι μπαινουμε μαρτιο κομπλε ειμαστε μην το συζητατε κ αναψτε κανα κερι για το τυχερο.. οσο μπαινουν απο μαιο 

ε λες κ δν το ξερουμε το στορι.. τα βυσματα 9μηνο διπλα παλι το ιδιο .. μονο αυτοι π δν εχουν βυσμα κ θελουν κοντα 12 μηνο λες κ δν την ξερετε την ελλαδα 

Υπηρέτησα όταν ακόμη είχαμε 12μηνο. Θα προτιμούσα με τα χίλια να καθόμουν 9 μηνες στον Έβρο και μετά αντίο παρά 12 μήνες Αθήνα/Λάρισα/Θεσ/νίκη. Πάρτο όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με έδωσαν την ειδικότητα γραφέας είναι στο σώμα των διαβιβάσεων. Ξέρει κάτι με τι θα ασχοληθώ; Η δεν έχει σημασία η ειδικότητα που μας δίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά άκουσα από φίλους που είχαν μπει παλιότερα ότι σε κάποιους στην κατάταξη τους είχαν κρατήσει το σπρέι για τους κοριούς (έλεος). Γνωρίζετε αν ισχύει για το 640 Μ/Κ ΤΠ (Μηλιδώνη - Σουφλί), που παρουσιάζομαι;

Επεξ/σία από Panos_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pngts1996 είπε

Καλησπέρα σας, με έχουν βάλει έρευνα πληροφορικής ελδυκ και έχω σπουδάσει ηλεκτρολογος και ηλεκτρονικος μηχανικος. Μονο η ορκομωσια μου μενει. Ζηταω απο την σχολη να μου δωσουν μια βεβαιωση περατωσης σπουδων και καθυστερουν, Σε περιπτωση που μπορει να μην την έχω χάνω την ειδικότητα; Δεν θα παω κύπρο;

Εσύ που είσαι ελδυκ γνωρίζεις μήπως τι ισχύει με το δωδεκάμηνο στην Κύπρο? επίσης για να πας Κύπρο πότε πρέπει να το δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για όποιον ρωτάει, η ΕΛΔΥΚ πάνε ακόμη 9μηνο:

https://www.ethnos.gr/ellada/148572_stratiotiki-thiteia-poioi-fantaroi-kanoyn-12mino-poioi-9mino-i-apofasi

Δυνατό προβάδισμα. Υπό αυτές τις συνθήκες και εγώ Κύπρο θα δήλωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Απλά τονίζω ότι πρακτικά η διαφορά στο 9μηνο δεν θα είναι μεγάλη. Προσωπικά, υπηρέτησα όταν ακόμη είχαμε 12μηνο και 9 μήνες καθόμασταν ούτως ή άλλως σε νησί/παραμεθώριο. Αφού περνούσαν 10 μήνες (9 μήνες θητεία + περ. 1 μήνας εκπαίδευση) τότε αρχίζαμε και σκεφτόμασταν μπας και πάμε κοντά στα σπίτια μας.
Πάντα τα βύσματα θα πηγαίνουν στις πόλεις. Αν μη τι άλλο, τώρα θα το πληρώνουν κάπως θεωρώ.

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να του "διαγράφουν" ειδικότητα. Μίλα με φρουραρχείο ή διοικητή σου, κατά 99% την κρατάς και απλά θα περιμένουν λίγο ακόμη για το χαρτί.

Υπηρέτησα όταν ακόμη είχαμε 12μηνο. Θα προτιμούσα με τα χίλια να καθόμουν 9 μηνες στον Έβρο και μετά αντίο παρά 12 μήνες Αθήνα/Λάρισα/Θεσ/νίκη. Πάρτο όπως θες.

 οταν υπηρετησες ειχαμε πασοκ , δν σκεφτομασταν ουτε εξοδα ουτε δουλειες ουτε τιποτα.. 100-200 ευρω το μηνα για εναν φανταρο χωρις εισοδημα ξερεις τι εινια ? παρτο οπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Καλησπέρα με έδωσαν την ειδικότητα γραφέας είναι στο σώμα των διαβιβάσεων. Ξέρει κάτι με τι θα ασχοληθώ; Η δεν έχει σημασία η ειδικότητα που μας δίνουν;

Αν είσαι γραφέας λόγω «άοπλου» τότε να περιμένεις αγγαρείες, θαλαμοφύλακας δεκάδες ώρες και ατέλειωτο μαγειρείο…

Αν είσαι ένοπλος, τότε κάνεις οτιδήποτε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Simosch είπε

Καλή δύναμη σε όσους μπουν Μάιο.. Ήθελα να ρωτήσω Ξάνθη που είναι στις παραμεθόριες περιοχές θα ισχύει το 9μηνο;

οχι.. 9 μηνο ειναι καποια στανταρ το ειπανε στο φεκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...