Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/3/2021 στις 1:03 ΜΜ, greco97 είπε

καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι 16/3/21στο κεεδ και θέλω να δηλώσω αλεξίπτωτα ξερει κανείς τι παίζει με αθλήματα??? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Ισχύει ότι συζητάνε την κατάργηση των διανυκτέρευσεων λόγω covid;

Στο στρατόπεδο το οποίο υπηρετώ είχαν κοπεί οι έξοδοι (και οι διανυκτερεύσεις) από αρχές Νοέμβρη μέχρι και ~20 Ιανουαρίου, επειδή το στρατόπεδο έχει (συνήθως) μεγάλη δύναμη από φαντάρους, είχαν φτιάξει γκρουπάκια αδειών (3, 4 ή 7 ημέρων), οπότε καθόσουν κάποιες μέρες μέσα σερί χωρίς εξόδους (μπορεί να ήσουν εξοδούχος όσο ήσουν μέσα αλλά δεν έβγαινες) και το 1/3 της δύναμης έβγαινε σε άδεια, μετά από κάποιες μέρες γύρναγαν αυτοί και έβγαιναν οι υπόλοιποι κ.ο.κ.

Κάπου τέλη Ιανουαρίου άνοιξαν πάλι τις εξόδους για καμιά εβδομάδα, και μετά τις ξανά έκλεισαν, και επειδή το επιτρέπει η δύναμη του στρατοπέδου, είναι δυο πλέον τα γκρουπ με περίπου την μισή δύναμη στο κάθε γκρουπ και πηγαίνει 7 μέρες μέσα 7 μέρες έξω. 

Αυτό το κάνουν για να περιορίσουν τα πολλά μπες-βγές απο το στρατόπεδο αλλά και για να μειώσουν τον αριθμό των στρατιωτών που μένουν μέσα, στο ελάχιστο δυνατό για να αποφευχθεί ο συνωστισμός, διότι εάν βρεθεί κάποιο θετικό κρούσμα, μπαίνει σε καραντίνα όλος ο θάλαμος του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, epir21 είπε

Στο στρατόπεδο το οποίο υπηρετώ είχαν κοπεί οι έξοδοι (και οι διανυκτερεύσεις) από αρχές Νοέμβρη μέχρι και ~20 Ιανουαρίου, επειδή το στρατόπεδο έχει (συνήθως) μεγάλη δύναμη από φαντάρους, είχαν φτιάξει γκρουπάκια αδειών (3, 4 ή 7 ημέρων), οπότε καθόσουν κάποιες μέρες μέσα σερί χωρίς εξόδους (μπορεί να ήσουν εξοδούχος όσο ήσουν μέσα αλλά δεν έβγαινες) και το 1/3 της δύναμης έβγαινε σε άδεια, μετά από κάποιες μέρες γύρναγαν αυτοί και έβγαιναν οι υπόλοιποι κ.ο.κ.

Κάπου τέλη Ιανουαρίου άνοιξαν πάλι τις εξόδους για καμιά εβδομάδα, και μετά τις ξανά έκλεισαν, και επειδή το επιτρέπει η δύναμη του στρατοπέδου, είναι δυο πλέον τα γκρουπ με περίπου την μισή δύναμη στο κάθε γκρουπ και πηγαίνει 7 μέρες μέσα 7 μέρες έξω. 

Αυτό το κάνουν για να περιορίσουν τα πολλά μπες-βγές απο το στρατόπεδο αλλά και για να μειώσουν τον αριθμό των στρατιωτών που μένουν μέσα, στο ελάχιστο δυνατό για να αποφευχθεί ο συνωστισμός, διότι εάν βρεθεί κάποιο θετικό κρούσμα, μπαίνει σε καραντίνα όλος ο θάλαμος του.

καλο αυτο ..ωραια τακτικη και συμφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, greco97 είπε

 

Υπηρέτησα Ειδικές Δυνάμεις, όχι όμως αλεξίπτωτα.

Τα αθλήματα είναι κυριολεκτικά γελοία και ένας οποιοσδήποτε νέος (<35 χρονών) τα βγάζει άνετα. Πάνε όσοι θέλουν, μένουν όσοι μπορούν.

Καλή δύναμη σου εύχομαι φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KelekLDN είπε

Ασχετα ερώτηση αλλά ξέρει κανείς πότε εμφανίζεται στην σελίδα της στρατολογίας πότε μπαίνω; δλδ ένα μήνα πριν μπώ ή δύο μήνες πριν? 

αν έχεις κόψει αναβολή φαίνεται αμέσως με ποια εσσο θα καταταγείς. την ημερομηνία και τον τόπο θα τα μάθεις 2-3 εβδομάδες πριν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KelekLDN είπε

Ασχετα ερώτηση αλλά ξέρει κανείς πότε εμφανίζεται στην σελίδα της στρατολογίας πότε μπαίνω; δλδ ένα μήνα πριν μπώ ή δύο μήνες πριν? 

20 μερες περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2021 στις 2:20 ΠΜ, Mar100 είπε

Καλημέρα σας. Παρουσιάζονται 485 ΤΔΒ/ΕΟΔ (ΛΑΡΙΣΑ) Υγειονομικό, με πτυχίο Κοινωνικού Λειτουργού. Γνωρίζει κανείς, μήπως, πώς είναι εκεί η θητεία υγειονομικού? Επίσης, παραμένουμε Λάρισα ή πηγαίνουμε σε άλλη μονάδα? Αν ναι, ποιές είναι οι πιθανές?

Παρουσιάστηκα α εσσο Λάρισα την ίδια μέρα μας πήγαν Λαμία.. μερικοί έκατσαν εκεί η μπορεί να σε πάνε και Βόλο το μόνο που ζητάνε Λάρισα είναι να ανοίξεις την τσάντα και την κλείνουν. Το κινητό βάλε το σε μια τσέπη στον σάκο και πάρτο το βράδυ αφού τελειώσεις από γιατρούς κτλ

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2021 στις 7:07 ΜΜ, Baka7sakos είπε

Μπαινω τωρα με την Β ΕΣΣΟ και σκέφτομαι να δηλώσω για στρατονομια..

Ξερει κανεις πως είναι η Εκπαίδευση στην Καρδίτσα,τι γίνεται με εξόδους,αδειες κλπ Και αν γενικα ειναι απαιτητικα;

ισχυει οτι η εκπαιδευση δεν ειναι οπως των υπολοιπων αλλα ουτε και ειδικες δυναμεις. Δυσκολο να σου πω αν θα σε φαει ο θαλαμος ή θα εχεις εξοδους μιας και εξαρταται ποσοι απο την ΕΣΣΟ σου θα ειναι στρατονομια μαζι σου...

Παντως μετα τη βασικη εκπαιδευση θα ειναι μελι μην αγχωνεσαι

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, epir21 είπε

Στο στρατόπεδο το οποίο υπηρετώ είχαν κοπεί οι έξοδοι (και οι διανυκτερεύσεις) από αρχές Νοέμβρη μέχρι και ~20 Ιανουαρίου, επειδή το στρατόπεδο έχει (συνήθως) μεγάλη δύναμη από φαντάρους, είχαν φτιάξει γκρουπάκια αδειών (3, 4 ή 7 ημέρων), οπότε καθόσουν κάποιες μέρες μέσα σερί χωρίς εξόδους (μπορεί να ήσουν εξοδούχος όσο ήσουν μέσα αλλά δεν έβγαινες) και το 1/3 της δύναμης έβγαινε σε άδεια, μετά από κάποιες μέρες γύρναγαν αυτοί και έβγαιναν οι υπόλοιποι κ.ο.κ.

Κάπου τέλη Ιανουαρίου άνοιξαν πάλι τις εξόδους για καμιά εβδομάδα, και μετά τις ξανά έκλεισαν, και επειδή το επιτρέπει η δύναμη του στρατοπέδου, είναι δυο πλέον τα γκρουπ με περίπου την μισή δύναμη στο κάθε γκρουπ και πηγαίνει 7 μέρες μέσα 7 μέρες έξω. 

Αυτό το κάνουν για να περιορίσουν τα πολλά μπες-βγές απο το στρατόπεδο αλλά και για να μειώσουν τον αριθμό των στρατιωτών που μένουν μέσα, στο ελάχιστο δυνατό για να αποφευχθεί ο συνωστισμός, διότι εάν βρεθεί κάποιο θετικό κρούσμα, μπαίνει σε καραντίνα όλος ο θάλαμος του.

Καλησπέρα φίλε, που υπηρετείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο στρατόπεδο Κατσιμήτρου (στα Γιάννενα) τι παίζει? Θέλω να πάρω κ smartphone, τι έλεγχο κάνουν? Ξέρει κανείς που πήγε εκεί πρόσφατα?

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, TasosPap2002 είπε

Στο στρατόπεδο Κατσιμήτρου (στα Γιάννενα) τι παίζει? Θέλω να πάρω κ smartphone, τι έλεγχο κάνουν? Ξέρει κανείς που πήγε εκεί πρόσφατα?

Επειδή ήμουν πρόσφατα Γιάννενα για δουλειά, είναι μέσα στην πόλη περίπου (15 λεπτά από το "κέντρο" των Ιωαννίνων) αλλά πολλή νέκρα ρε πούστη. Γενικότερα τα Γιάννενα είναι από τις πιο μουντές πόλεις που έχω δει. Έχει λέσχη αξιωματικών και στρατηγείο στο καρακέντρο της πόλης, αλλά υποψιάζομαι δεν θα είσαι εκεί.

Καλό κουράγιο σου εύχομαι, και καλή υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, παρουσιάζομαι στην Ξάνθη σε λίγες μέρες (Διαβιβάσεις) και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για να δηλώσω ότι ενδιαφέρομαι για  το σώμα Έρευνας και Πληροφορικής. Επίσης, σκέφτομαι να δηλώσω και για ΥΕΑ. Αν περάσω αθλήματα και εξετάσεις, θα πρέπει να πάω ΥΕΑ Διαβιβάσεων ή ΥΕΑ Έρευνας και Πληροφορικής (σε περίπτωση που μπορέσω να μπω)? 

Γενικά προσπαθώ να μάθω ποια είναι η διαδικασία αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Εμένα κυρίως με ενδιαφέρει το κομμάτι της πληροφορικής (έχοντας μόλις τελειώσει με την σχολή μου). Επίσης στην περίπτωση που περάσω ΥΕΑ (ξέρω ότι θέλει άγριο βύσμα) με ενδιαφέρει μόνο για το Έρευνας και Πληροφορικής και όχι για κάποια άλλη ειδικότητα.

Δεν ξέρω αν σας βοήθησα με την περιγραφή μου, όμως θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2021 στις 10:25 ΠΜ, SolidSnake12 είπε

Εκει παρουσιάστηκα πριν 2 μήνες. Δεν ψάχνουν τιποτα αλλά θα σου ζητησουν κινητο. Αν θες το δινεις, αν δε θες το κρατας πάνω σου και δινεις ενα μουφα με κουμπια. Εγω το smartphone το εδωσα και μου το δωσανε το βράδυ οταν τελειωσε η διαδικασια με ρουχα, εμβολια κλπ. Σε όλους το ιδιο κάνανε. Τωρα αν θα σε κρατήσουν εκει δε ξερω. Ειτε θα πας Λαμία, ειτε σε αλλο στρατοπεδο στη λαρισα. Αλλα υπαρχει μια μικρή πιθανοτητα να σε κρατησουν εκει. Αναλογα το βυσμα σου. 

Εσύ έμεινες? Πρίζες είχε στους θαλάμους? Πολύπριζα κτλπ επιτρέποντε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...