Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tim21 είπε

Εσύ έμεινες? Πρίζες είχε στους θαλάμους? Πολύπριζα κτλπ επιτρέποντε?

Οχι δεν εμεινα, ειναι λιγο δυσκολο να μεινεις. Πριζα στον θαλαμο είναι καθαρά θεμα τυχης. Πολύ πρίζα αφηνουν αλλα θα σου πουν να το μαζευεις οταν περνανε στελεχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, GiwrgOsMasTerGR είπε

Παρουσιάστηκα α εσσο Λάρισα την ίδια μέρα μας πήγαν Λαμία.. μερικοί έκατσαν εκεί η μπορεί να σε πάνε και Βόλο το μόνο που ζητάνε Λάρισα είναι να ανοίξεις την τσάντα και την κλείνουν. Το κινητό βάλε το σε μια τσέπη στον σάκο και πάρτο το βράδυ αφού τελειώσεις από γιατρούς κτλ

 

 

 

 

Μάλιστα φιλε μου, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το αν θα μείνει κάποιος Λάρισα εξαρτάται από το αν έχει βύσμα ή όχι? Δηλαδή είναι καλύτερα Λάρισα για ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ από το να πάει κάποιος Λαμία ή Βόλο? Λάρισα μπορεί κάποιος, δηλαδή, να κάνει εκπαίδευση κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mar100 είπε

Μάλιστα φιλε μου, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το αν θα μείνει κάποιος Λάρισα εξαρτάται από το αν έχει βύσμα ή όχι? Δηλαδή είναι καλύτερα Λάρισα για ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ από το να πάει κάποιος Λαμία ή Βόλο? Λάρισα μπορεί κάποιος, δηλαδή, να κάνει εκπαίδευση κανονικά?

δεν ξερω για λαρισα παντως λαμια που περασα σβεν και σπεν ηταν πολυ λελα δεν καταλαβα ποτε περασαν οι μερες και γενικα δεν ειχε γαμησει καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GiwrgOsMasTerGR είπε

δεν ξερω για λαρισα παντως λαμια που περασα σβεν και σπεν ηταν πολυ λελα δεν καταλαβα ποτε περασαν οι μερες και γενικα δεν ειχε γαμησει καθολου

Σε τί σώμα είχες επιλεγεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παρουσιαζουμαι σε λιγες μερες με την Β ΕΣΣΟ και θελω αν μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια η αν ξερετε κατι τι ισχυει για ι5.  Εχω κανει σοβαρο σχετικα χειρουργειο στην καρδια οταν ημουν μικρος και τους ειχα ενημερωσει στην στρατολογια πριν μηνες και μου ειπανε να εχω χαρτι γιατρου.Τωρα πηρα χαρτι απο την γιατρο που με κοιταει και λεει τι εχω κανει και οτι παιρνω φαρμακα.Επισης εκτος απο την καρδια εχω και προβλημα σε μεγαλο βαθμο με το αγχος ,περιπου αγχωτικη διαταραχη το οποιο πολλες φορες με επηρεαζει και στην καρδια. Μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια για ι5 και την γινεται με οσους εχουν καρδιακα προβληματα και αγχωτικη διαταραχη ;  Το παιρνω αμεσως η θα με ταραξουν στην αναβολες ;  Ποια η διαφορα ψυχολογικου και σωματικου ι5 και τι επιπτωσεις θα εχω μετα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis1913 είπε

καλησπερα παρουσιαζουμαι σε λιγες μερες με την Β ΕΣΣΟ και θελω αν μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια η αν ξερετε κατι τι ισχυει για ι5.  Εχω κανει σοβαρο σχετικα χειρουργειο στην καρδια οταν ημουν μικρος και τους ειχα ενημερωσει στην στρατολογια πριν μηνες και μου ειπανε να εχω χαρτι γιατρου.Τωρα πηρα χαρτι απο την γιατρο που με κοιταει και λεει τι εχω κανει και οτι παιρνω φαρμακα.Επισης εκτος απο την καρδια εχω και προβλημα σε μεγαλο βαθμο με το αγχος ,περιπου αγχωτικη διαταραχη το οποιο πολλες φορες με επηρεαζει και στην καρδια. Μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια για ι5 και την γινεται με οσους εχουν καρδιακα προβληματα και αγχωτικη διαταραχη ;  Το παιρνω αμεσως η θα με ταραξουν στην αναβολες ;  Ποια η διαφορα ψυχολογικου και σωματικου ι5 και τι επιπτωσεις θα εχω μετα ; 

παρουσιαζεσαι , πας στους γιατρους λες το προβλημα με την καρδια και σου δινουν 2 χρονια αναβολη... ξανα πας μετα απο 2 χρονια ξανα περνεις αναβολη ξανα πας μετα απο οταν σου πουνε κ τελειωσες.. τωρα τ2 χρονια μπορει να ειναι 1 μπορει να ειναι 3 δν ξερω ακριβως αλλα νομιζω 2.. γνωστμος συγκεκριμενα παρουσιαστηκε 3 φορες κ τελειωσε εινια 37 χρονων τωρα...

οι επιπτωσεις ειτε ι5 σωματικου ειτε ι5 ψυχολογικου πανω κατω ειναι ιδιες... δν θα μπορεις να μπεις σε σωματα ασφαλειας π.χ. συνοροφυλακες , ειδικους φρουρους κλπ κλαιν μαιν δηλαδη ... οποιος σου πει οτι θα εχεις κ σε δουλιες αλλες κλπ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .. αα επισης ενα αλλος που μπαινει τωρα β εσσο γνωστος μου ηδη ξεκινησε μουφα ψυχολογικα ι5 και εχει επαγγλεματικο διπλωμα διπλοαξονικο φορτηγου ουτε ξερω πως λεγεται και του ειπανε δν υπαρχει θεμα να οδηγας κανονικα ..

αυτα ξερω , μονο το θεμα υγειας σου φτανει κ περισσεύει δεν ρισκαρουν να σε παρουν κ να παθεις κατι

ΥΓ. υπαρχει περιπτωση εαν κρινει ο στρατιωτικος γιατρος οτι το προβλημα που εχεις ακομα κ με χρονο θα υπαρχει ισως να παρεις κ κατευθειαν απαλλαγη απλα ΜΗΝ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ για επιπτωσεις μετα .. εαν δν εχεις σκοπο να κανεις δουλεια με ΟΠΛΟ δν σε επηρεαζει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mar100 είπε

Μάλιστα φιλε μου, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το αν θα μείνει κάποιος Λάρισα εξαρτάται από το αν έχει βύσμα ή όχι? Δηλαδή είναι καλύτερα Λάρισα για ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ από το να πάει κάποιος Λαμία ή Βόλο? Λάρισα μπορεί κάποιος, δηλαδή, να κάνει εκπαίδευση κανονικά?

Λαμια έχω ακουσει τα καλύτερα 

 

2 ώρες πριν, basilis1913 είπε

καλησπερα παρουσιαζουμαι σε λιγες μερες με την Β ΕΣΣΟ και θελω αν μπορειτε να μου πειτε απο προσωπικη εμπειρια η αν ξερετε κατι τι ισχυει για ι5.  Εχω κανει σοβαρο σχετικα χειρουργειο στην καρδια οταν ημουν μικρος και τους ειχα ενημερωσει στην στρατολογια πριν μηνες και μου ειπανε να εχω χαρτι γιατρου.Τωρα πηρα χαρτι απο την γιατρο που με κοιταει και λεει τι εχω κανει και οτι παιρνω φαρμακα.Επισης εκτος απο την καρδια εχω και προβλημα σε μεγαλο βαθμο με το αγχος ,περιπου αγχωτικη διαταραχη το οποιο πολλες φορες με επηρεαζει και στην καρδια. Μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια για ι5 και την γινεται με οσους εχουν καρδιακα προβληματα και αγχωτικη διαταραχη ;  Το παιρνω αμεσως η θα με ταραξουν στην αναβολες ;  Ποια η διαφορα ψυχολογικου και σωματικου ι5 και τι επιπτωσεις θα εχω μετα ; 

Να παρεις το χαρτί από την επεμβαση που εχεις κάνει για τη καρδια και να το καταθεσεις. Πιστευω ειναι αρκετο για να παρεις το ι5. Το ι5 ψυχολογικό θελει συνολο 24 μηνες  αναβολων (ειτε 4 6μηνα, ειτε 2 12μηνα, ειτε 1 24μηνο). Το παθολογικο ισως βγαινει και κατευθείαν δε ξερω. Αν δε βγαινει μπορει να σου δωσει κατευθειαν 24μηνη αναβολη. Απο επιπτωσεις νομιζω μόνο οτι δε μπορεις να δουλέψεις σε σωματα ασφαλείας (αστυνομια, security, κλπ.), αλλα αυτο και παλι το γνωριζω μονο για το ψυχολογικο, ισως για το παθολογικο να μην εχεις και τίποτα. Γενικά μη ψαρωνεις νομιζω μπορεις να τον γλιτώσεις τον στρατό, απλα να εχεις τα χαρτια για να το σπρώξεις προς τα εκει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα Λαμία με πήγαν από Λάρισα. Ζωαρα κάτω εκεί. Βασικά τους καινούριους η πρώτη βδομάδα θα σας φανεί παράξενη μέχρι να προσαρμόστειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω κι εγώ τώρα και είμαι ακομα φοιτητής. Είχα πάρει αναβολή και δεν τελείωσα, οπότε θέλω να είμαι κομπλε με αυτό το θεμα και να μπορω να πάρω φοιτητικές άδειες. Η στρατολογία δεν σηκώνει τηλέφωνα αλλά μου είχαν πει πριν κάνα μήνα να στείλω mail. Δεν γνωρίζω που όμως, ξέρει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, SeCTeen είπε

Μπαίνω κι εγώ τώρα και είμαι ακομα φοιτητής. Είχα πάρει αναβολή και δεν τελείωσα, οπότε θέλω να είμαι κομπλε με αυτό το θεμα και να μπορω να πάρω φοιτητικές άδειες. Η στρατολογία δεν σηκώνει τηλέφωνα αλλά μου είχαν πει πριν κάνα μήνα να στείλω mail. Δεν γνωρίζω που όμως, ξέρει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μόνο τηλ αλλιώς δεν βγάζεις άκρη. Πάρε μέχρι να στο σηκώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeCTeen είπε

Μπαίνω κι εγώ τώρα και είμαι ακομα φοιτητής. Είχα πάρει αναβολή και δεν τελείωσα, οπότε θέλω να είμαι κομπλε με αυτό το θεμα και να μπορω να πάρω φοιτητικές άδειες. Η στρατολογία δεν σηκώνει τηλέφωνα αλλά μου είχαν πει πριν κάνα μήνα να στείλω mail. Δεν γνωρίζω που όμως, ξέρει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia

drop down menu διαλεξε την στρατολογια που σε εξυπηρετει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έλυσα το θέμα

14 λεπτά πριν, SeCTeen είπε

Μπαίνω κι εγώ τώρα και είμαι ακομα φοιτητής. Είχα πάρει αναβολή και δεν τελείωσα, οπότε θέλω να είμαι κομπλε με αυτό το θεμα και να μπορω να πάρω φοιτητικές άδειες. Η στρατολογία δεν σηκώνει τηλέφωνα αλλά μου είχαν πει πριν κάνα μήνα να στείλω mail. Δεν γνωρίζω που όμως, ξέρει κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το έλυσα το θέμα μέσω τηλεφώνου. Για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.stratologia.gr/el/ypobolh_aithshs

Επιλέγουμε εδώ "Διακοπή αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών"
Αναφέρει τώρα ότι είναι για καταταγή στη Δ' ΕΣΣΟ αλλά δεν υπάρχει θέμα. Βάζουμε σαν πιστοποιητικό σπουδών τη βεβαίωση  που πήραμε μόλις (ακόμα και αν δεν είναι φουλ πτυχίο που ζητάει) και το στέλνουμε. Μου είπε ότι το έκαναν έτσι για να ξεγελάσουν το συστημα λόγω covid εποχής. Καλή θητεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα και ΚΕΠ μπορεις να την κοψεις. Δεν εχεις θεμα το που θα καταθεσεις τα χαρτια, αρκει να μην κανεις διακοπη σπουδων στην σχολη σου (λογω καταταξης) για να μην χασεις τις αδειες. Απλα να μην ξεχνας απο το χειμερινο 6μηνο να κανεις μια τυπικη δηλωση στην σχολη για να παραμεινεις ενεργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ασχετο, κανεις που να εινια τωρα στρατο η προσφατα να τελειωσε.. τι λεφτα πανω κατω ξοδευεις την βδομαδα? εγω π.χ. υπολογιζω 1-2 καφεδες τη νμερα αυτο μονο σαν εξοδα δν θελω να χαλασω πολλα λεφτα + καθολου ντελιβερι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...