Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Στο ιδιο στρατοπεδο νομιζω

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε, αν πάμε εκεί, στο στρατόπεδο των Πεζοναυτών θα είμαστε, αλλά θα κάνουμε διαφορετική εκπαίδευση? Διότι προφανώς οι ΠΖ έχουν άλλη στρατιωτική εκπαίδευση ως ειδικές δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, syfiltzo είπε

Ισχύει ναι. 
Απλα από ανθυπολοχαγός..να γίνεις λοχίας είναι προσβολή για μένα. 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Κ μένα θα με "πονούσε" λίγο να πέσω 4 βαθμούς 😅 αλλά σε τέτοιες εποχές τι να κάνουμε, ίσως είναι κ αυτό λύση.

 

Και μετά που σε στέλνουν κ για πόσο? Παραμεθόριο για χρόνια, ξέρετε?

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Mar100 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπότε, αν πάμε εκεί, στο στρατόπεδο των Πεζοναυτών θα είμαστε, αλλά θα κάνουμε διαφορετική εκπαίδευση? Διότι προφανώς οι ΠΖ έχουν άλλη στρατιωτική εκπαίδευση ως ειδικές δυνάμεις.

Δυσκολο να πατε εκει, αλλα αν πάτε θα ειστε ΣΥΠΟ. Η εκπαίδευση των ΣΥΠΟ ειναι ιδια παντου. Κατα τη διάρκεια των ΣΥΠΟ θα σας ρωτήσουν αν θελετε να πατε ειδικες δυναμεις. Αν επιλέξετε να πατε, τοτε θα κανετε ΠΕΝ μετα την ορκομωσια. Αν οχι, τοτε θα κάνετε ΣΠΕΝ. Αλλα ολα αυτα ειναι μετα την ορκομωσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τι ξέρουμε για εξόδους κι άδεια ορκωμοσίας τώρα Β ΕΣΣΟ? Κάτι που είχα δει για τους περσινούς ότι δεν πήραν 15μερο κι αφαιρέθηκαν μετά οι μέρες από το υπόλοιπο της θητείας τους ισχύει και για εμάς τώρα? Ή είναι όπου πέσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, usermane είπε

Παίδες τι ξέρουμε για εξόδους κι άδεια ορκωμοσίας τώρα Β ΕΣΣΟ? Κάτι που είχα δει για τους περσινούς ότι δεν πήραν 15μερο κι αφαιρέθηκαν μετά οι μέρες από το υπόλοιπο της θητείας τους ισχύει και για εμάς τώρα? Ή είναι όπου πέσουμε?

Κατα 99% δεν θα παρετε. Εμεις Α εσσο δεν πηραμε πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SolidSnake12 είπε

Κατα 99% δεν θα παρετε. Εμεις Α εσσο δεν πηραμε πάντως. 

Ωραία. Να μην πάρουμε θέλω, για να κοπούν οι δέκα μέρες μετά. :P

Είχατε εξόδους στην εκπαίδευση τα σ/κ ή τρεις εβδομάδες μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, usermane είπε

Ωραία. Να μην πάρουμε θέλω, για να κοπούν οι δέκα μέρες μετά. :P

Είχατε εξόδους στην εκπαίδευση τα σ/κ ή τρεις εβδομάδες μέσα?

Καλά τα ίδια έλεγα και εγώ πριν μπω και τελικά άλλαξα γνώμη.

 

Εξόδους εμείς στην Λαμία δεν είχαμε . Βασικά μέχρι την ορκομοσια δεν πρόκειται να βγεις από το στρατόπεδο. Μετά την ορκομοσια που είναι 3-4 βδομάδες εκπαίδευση εξαρτάται βαπο το στρατόπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Εκει που ημουν ο καφες ειχε 50 λεπτα με νερο (στο ανοιγαν εκαναν τον φραπε κ το υπολοιπο δικο σου) Τοστ 60 λεπτα κ μετα μηχανημα με ροφηματα ζεστα κρυα 60 λεπτα,μηχανημα με σνακ απο πατατακια κρακερακια μεχρι τουλουμπες κ σαντουιτς συσκευασμενα 1,5ε μαξ.Στις μοναδες παντα ειναι πιο φτηνα,στα κεντρα ισως λιγο πιο ακριβα.

Παντως οπου πηγα το φαγητο μεσα ηταν μια χαρα.Δηλ για να παρεις σουβλακια το κανες καθαρα επειδη ηθελες να φας εξω.Αν εισαι του σπιτικου φαγητου δε θαχεις θεμα.Μενου απο παστιτσιο μακαρονια ρυζια οσπρια κοτοπουλο χοιρινα κλπ.

Οποτε λεφτα θα τρως μονο αν βγεις σε κανα ιντερνετ καφε ξερω γω που κ κει ειναι φτηνα.

οχι κομπλε, ειμαι του φουλ σπιτικου φαγητου και του καλο , δλδ οχι τηγανιτα οχι λιπαρα κλπ.. ντελιβερι σπιτι θα φαω 1-2 μαξ ολο των χρονο .. κ φοιτητης που ημουν την συμπαθουσα πολυ την λεσχη εκτος καποια φαγητα π δν τα ετρωγα ουτε σπιτι που ηταν τιγκα λαδι κλπ ...κομπλε μια χαρα δν ειμια τσιγκουνης απλα δν θελω να μου φυγουν να χαλαρω λεφτα ετσι , προτιμαω να τα βαρω στην σκοπια βετ365 ιαπωνια 2 χααχχααχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Καλά τα ίδια έλεγα και εγώ πριν μπω και τελικά άλλαξα γνώμη.

 

Εξόδους εμείς στην Λαμία δεν είχαμε . Βασικά μέχρι την ορκομοσια δεν πρόκειται να βγεις από το στρατόπεδο. Μετά την ορκομοσια που είναι 3-4 βδομάδες εκπαίδευση εξαρτάται βαπο το στρατόπεδο

Δέκα μέρες τζάμπα στο τέλος μαν μου, μαζί με τις άδειες καταλήγεις να κάνεις 8μηνο.

Καλά κι εγώ να βγω θα θέλω όπως εσύ σε τρεις βδομάδες, σίγουρα, αλλά αν μετά κι από ΣΠΕΝ οι έξοδοι δουλεύουν έστω και ελάχιστα κανονικά και δε μας έχουν σαρδέλες μέσα, τους τρώω άνετα τους 2 μήνες φυλακή στην αρχή αν είναι να κάτσω ένα μήνα λιγότερο μέσα μετά.

Το θέμα είναι να τις δώσουν στο τέλος τις μέρες και να μη μας τρέχουν με νούμερα. Εξόδους έχετε κανονικά μετά από ΣΠΕΝ ή τα ρίχνουν ακόμα στην πανδημία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, syfiltzo είπε

Ισχύει ναι. 
Απλα από ανθυπολοχαγός..να γίνεις λοχίας είναι προσβολή για μένα. 

Μην γράφεις ανακρίβειες!! Δεν ισχύει αυτό.

18 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Γνωστός μου, μου είπε ότι αν είσαι ΔΕΑ μπορείς να μείνεις μόνιμος αλλά θα ξεκινήσεις σαν Λοχίας. Έτσι έμαθε για τώρα, όχι σύμφωνα με πριν 30 χρόνια. Ισχύει? 

Όχι δεν ισχύει τίποτα τέτοιο ,αυτό γίνονταν πριν 30 χρόνια , ο "τσάμπας" πέθανε , θα βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ αν ενδιαφέρεσαι για μονιμότητα στον ελληνικό στρατό.

Πες στον γνωστό σου να μας βρει ΦΕΚ/Προεδρικό Διάταγμα /Τροποποίηση Υπουργικής απόφαση που να αναφέρει να γίνεται κάτι τέτοιο το 2021,είμαι σίγουρος δεν θα σου δώσει τίποτα :) 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, usermane είπε

Ωραία. Να μην πάρουμε θέλω, για να κοπούν οι δέκα μέρες μετά. :P

Είχατε εξόδους στην εκπαίδευση τα σ/κ ή τρεις εβδομάδες μέσα?

Θα φρικαρεις μεσα θα δεις. Οχι εξοδους δεν ειχαμε μεχρι την ορκομωσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, usermane είπε

Δέκα μέρες τζάμπα στο τέλος μαν μου, μαζί με τις άδειες καταλήγεις να κάνεις 8μηνο.

Καλά κι εγώ να βγω θα θέλω όπως εσύ σε τρεις βδομάδες, σίγουρα, αλλά αν μετά κι από ΣΠΕΝ οι έξοδοι δουλεύουν έστω και ελάχιστα κανονικά και δε μας έχουν σαρδέλες μέσα, τους τρώω άνετα τους 2 μήνες φυλακή στην αρχή αν είναι να κάτσω ένα μήνα λιγότερο μέσα μετά.

Το θέμα είναι να τις δώσουν στο τέλος τις μέρες και να μη μας τρέχουν με νούμερα. Εξόδους έχετε κανονικά μετά από ΣΠΕΝ ή τα ρίχνουν ακόμα στην πανδημία?

Σε παρα πολλα στρατοπεδα δε μπορεις να παρεις ολες τις αδειες στο τελος μαζεμενες, ωστε να φυγεις 1 μηνα πριν οριστικα απο το στρατοπεδο και να γυρισεις απλα να παρεις την ταυτοτητα σου και να απολυθεις. Οποτε λιγο ψυχραιμα με την κλασικη αποψη οτι "θα τις παρουμε ολες στο τελος και θα κανουμε 8μηνο". Με φιλικο υφος στο λεω, μη παρεξηγηθω :P

Ναι, εξοδοι υπαρχουν κανονικα πλεον, οπως και Δ/Ν, στα περισσοτερα στρατοπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση

Κ μένα θα με "πονούσε" λίγο να πέσω 4 βαθμούς 😅 αλλά σε τέτοιες εποχές τι να κάνουμε, ίσως είναι κ αυτό λύση.

 

Και μετά που σε στέλνουν κ για πόσο? Παραμεθόριο για χρόνια, ξέρετε?

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΕΜΕ.

Αν θες να πας μόνιμος στρατιώτης χωρίς πανελλήνιες πας για προκήρυξη ΕΠΟΠ όπου αρχίζεις μια βαθμίδα πιο πάνω από τον απλό φανταράκο. Λοχίας βγαίνει ο μορφωμένος από την ΣΜΥ. Οπότε δεν θα πέσεις 4 βαθμούς, αλλά 9 αν το πας έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...