Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πολλά κοντομάνικα μπλουζάκια, πολλές κάλτσες να είσαι δηλαδή σε θέση να πας χωρίς πλυντήριο κάνα διβδόμαδο και για αυτό θες ικανό αριθμό καλτσών, κοντομάνικων και βρακιών τα άλλα ας είναι άπλυτα κλάιν.. και αν πας σε κρύα καλά είναι τα ισοθερμικά, ισοθερμικές κάλτσες, γάντια για το κρύο και κάτι για το λαιμό (όλα αυτά σε διακριτικά χρώματα να μη στη λένε, μη σκάσεις με κόκκινα)

επίσης φοβερά χρήσιμα για μένα ήταν γαντάκια μιας χρήσης, είχα ένα ολόκληρο κουτί και ήμουν έτοιμος για κάθε είδους βρωμερής αγγαρείας επί τόπου (πάντα είχα ένα ζευγάρι στην παραλλαγή μου αν έσκαγε κάνα γόπινγκ από το πουθενά πχ , καλαθάκια σε χέστρες κτλ κτλ.. ) 

και τα μωρομάντηλα είναι καλή φάση, μετά το στρατό συνέχισα να τα χρησιμοποιώ, διαφορετικά θα πρέπει να έχεις δικό σου κωλόχαρτο για πιο δύσκολες φάσεις (κάνα φυλάκιο πχ) 

επίσης αν δεν έχεις μάθει να φοράς κωλοπάπουτσα ίσως βοηθήσουν πάτοι σιλικόνης για τις αρβύλες, σίγουρα θα θες κάτι για τη μπόχα των αρβυλών, όπως επίσης και ο,τι πιο εύχρηστο μπορείς να βρεις να τις γυαλίζεις στα γρήγορα 

ωτοασπίδες είχα δοκιμάσει, αλλά τελικά δεν τις χρειάστηκα συνήθισα τα ροχαλητά και σε δύσκολες φάσεις απλά κοιμάσαι από την κούραση όπως και να χει, τις πιο καλές πάντως τις είχα καβατζώσει από βολή , πολύ καλύτερες από φαρμακείου 

Αναλυτικότατος.Ευχαριστώ πολύ!Καποια απο αυτα δεν τα δινουν εκει όπως παστα για τον καθαρισμό των αρβυλών?

 

Επεξ/σία από giannis_mar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

Αναλυτικότατος.Ευχαριστώ πολύ!Καποια απο αυτα δεν τα δινουν εκει όπως παστα για τον καθαρισμό των αρβυλών?

δίνουν αλλά είναι δύσχρηστη (μερικοί κάθονταν και το ζέσταιναν αυτό το βερνίκι για να λιώσει, τρέχα γύρευε ήθελαν 100 ώρες), για αυτό τόνισα το εύχρηστη

 

εμένα μου είχε δώσει φίλος ένα πράγμα που του είχε περισσέψει από τη δική του θητεία που σκέψου το περνούσα από πάνω όπως ήταν με σκόνες τις οποίες παγίδευε από κάτω και γινόταν μόνιμα σαν στόκος και φαίνονταν οι αβρύλες λες και ήταν καινούριες μέσα σε 2 λεπτά. ακόμα έχω αυτές τις αρβύλες και φαίνεται σε κάποια σημεία που έχει τρέξει και έχει πετρώσει η σταγόνα άμα ξύσω από μέσα θα βρω στρώματα μπίχλας :lol: όταν μου τελείωσε πήγα σε πιο συμβατικές φάσεις (camel) που δεν ήταν εξίσου καλές ούτε κρατούσαν εξίσου πολύ

 

επίσης ήμουν από τους λίγους που είχαν τη σκόνη του στρατού για τη βρώμα στις αρβύλες και αυτό το πράγμα σκότωνε τα πάντα όσο και να μύριζαν, τις ξεμύριζε αμέσως, έριχνες μέσα φόραγες και μόλις τις ξανάβγαζες δεν μύριζε ΤΙΠΟΤΑ!!! απίστευτο πράγμα

 

κανένας άλλος από φαρμακείο δεν είχε καταφέρει να βρει κάτι εξίσου αποτελεσματικό και σε δύσκολες περιπτώσεις ποδαρίλας τους έδινα τη δική μου σκόνη 

 

δηλαδή κάποια πράγματα που σου παρέχουν είναι πολύ καλά, κάποια άλλα (τα περισσότερα) είναι γτπ 

 

δηλαδή σου δίνουν 2 κοντομάνικα.. αν είναι δυνατόν, έχεις τελείωσει με 2 κοντομάνικα εκτός αν υπηρετείς σπίτι σου βγαίνεις μέρα παρα μέρα και είναι καλοκαίρι να στεγνώσουν αμέσως 

 

επίσης ανάλογα τη περίσταση μπορεί να σου δώσουν (ανάλογα τι περισσεύει) παραλλαγή που είναι πιο χοντρή, μπορεί να πάρεις και τη χάρτινη, μπορεί να πάρεις τα καλά πουλόβερ, οι περισσότεροι είχαμε τα χάρτινα, το τζάκετ αν και πολύ ανθεκτικό δεν κρατάει καθόλου κρύο, άρα σκέψου ότι έβγαινα στους μείον ντυμένος κρεμμύδι και με τρύπαγε το κρύο, τα πολιτικά μου ρούχα και φυσικά παπουτσια (καθώς οι αβρύλες είναι απίστευτα κρύες) ήταν πολύ πιο ζεστά.. το αντιμετώπιζες βέβαια με ισοθερμικά, αλλά τα ισοθερμικά για να δουλέψουν θέλουν και κίνηση , σε μια ακίνητη σκοπιά στη μία  ώρα+ ζόριζε η φάση 

 

επίσης φοβερές είναι και οι πετσέτες του στρατού, έχω δει μερικές που είναι άπειρων ετών έχουν πάψει να είναι πράσινες, αλλά δεν έχουν διαλυθεί

 

όπως είπα κάποια πράγματα είναι πολύ καλά και κάποια άλλα όχι

 

επίσης κάνε και προσεκτική επιλογή υπνόσακου για να μην κρυώνεις αλλά ούτε και ζεσταίνεσαι υπερβολικά, μπορείς πάντα βέβαια να επιχειρήσεις να κοιμηθείς απευθείας στα κρεβάτια, αλλά επειδή συνήθως έχουν μήνες να καθαριστούν παίζεις με την τύχη σου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 

επίσης κάνε και προσεκτική επιλογή υπνόσακου για να μην κρυώνεις αλλά ούτε και ζεσταίνεσαι υπερβολικά, μπορείς πάντα βέβαια να επιχειρήσεις να κοιμηθείς απευθείας στα κρεβάτια, αλλά επειδή συνήθως έχουν μήνες να καθαριστούν παίζεις με την τύχη σου 

εδω θα έχω θέμα καθως μπαίνω μεγαλο πέυκο και απ'οσο ξέρω απαγορευεται εκει το sleeping bag.Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

εδω θα έχω θέμα καθως μπαίνω μεγαλο πέυκο και απ'οσο ξέρω απαγορευεται εκει το sleeping bag.Σωστα?

νομίζω ναι, όπως και σε απλή μονάδα αν βρεθείς μπορεί ο διοικητής να μη γουστάρει

 

δεν ξέρω αν εκεί τα πλένουν, αν πλένονται οι κουβέρτες και τα σεντόνια δεν έχεις θέμα, εκεί που είναι κανόνας ο υπνόσακος απλά δεν πλένονται, το έχουν σύστημα οπότε δέχονται και τον υπνόσακο ή ακόμα και στελέχη χρησιμοποιούν, δεν είναι δηλαδή ότι είναι  περίεργος ο κόσμος και δεν θέλει να κοιμάται στα σεντόνια του ή ότι βαριέται να τα στρώνει ωραία στην πρωινή επιθεώρηση, απλά δεν γίνεται να ακουμπήσεις αυτή τη βρώμα

 

θελω να πιστεύω ότι εκεί που δεν επιτρέπεται ο υπνόσακος πέφτει κάνα πλύσιμο, σίγουρα θα πέφτει πιο συχνά από αλλού πάντως

 

επειδή έχω περάσει από μονάδα με πολλά μεγάλα πλυντήρια που έπλενε για πολλές μονάδες της αττικής, ξέρω ότι πλέονονται κουβέρτες γενικά και πλένονται αρκετές (βέβαια μια μονάδα να πλένει για τόσες άλλες και όχι η καθεμιά τα δικά της είναι εξορισμού προβληματικό), αλλά μου έχει τύχει να δω κουβέρτες με απίστευτη μπίχλα και σκόνη που πρέπει να ήταν εκεί μήνες (σίγουρα) ή και χρόνια 

σκέψου ότι εκεί έσκαγαν για κάνα μήνα τη φορά είτε τσολιάδες, είτε πεζοναύτες, ή μαυροσκούφηδες ξερωγώ από άλλες μονάδες σαν απόσπαση για να κάνουν αγγαρεία πλυντηρίου γιατί ήταν διαδικασία που ήθελε αρκετό κόσμο. βέβαια ο εκεί διοικητής τους ξηγιόταν και κάθε μεσημέρι πήγαιναν σπίτι τους δεν έκαναν κάτι άλλο, οπότε είχαν ένα μήνα διακοπές συγκριτικά με την υπόλοιπη θητεία τους 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

νομίζω ναι, όπως και σε απλή μονάδα αν βρεθείς μπορεί ο διοικητής να μη γουστάρει

δεν ξέρω αν εκεί τα πλένουν, αν πλένονται οι κουβέρτες και τα σεντόνια δεν έχεις θέμα, εκεί που είναι κανόνας ο υπνόσακος απλά δεν πλένονται, το έχουν σύστημα οπότε δέχονται και τον υπνόσακο ή ακόμα και στελέχη χρησιμοποιούν

θελω να πιστεύω ότι εκεί που δεν επιτρέπεται ο υπνόσακος πέφτει κάνα πλύσιμο

επειδή έχω περάσει από μονάδα με πολλά μεγάλα πλυντήρια που έπλενε για πολλές μονάδες της αττικής, ξέρω ότι πλέονονται κουβέρτες γενικά και πλένονται αρκετές, αλλά μου έχει τύχει να δω κουβέρτες με απίστευτη μπίχλα και σκόνη που πρέπει να ήταν εκεί μήνες (σίγουρα) ή και χρόνια 

χρείαζεται σε αυτη τη περιπτωση να κραταω κανα σεντονι-μαξιλαροθηκη δικο μου?ασπρα π.χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

χρείαζεται σε αυτη τη περιπτωση να κραταω κανα σεντονι-μαξιλαροθηκη δικο μου?ασπρα π.χ?

α δεν ξέρω να σου πει κάποιος που έχει περάσει από τέτοιο κέντρο (εγω ήμουν αυλώνα που ήταν παιδική χαρά για τους μη υεα και πεζοναύτες), γενικά πάντως το να έχεις σεντόνι ούτε ενοχλεί κανέναν ούτε πιάνει χώρο στα πράγματά σου

 

και σε ζεστό καιρό με σεντόνι τη βγάζεις έτσι κι αλλιώς, αν καλοκαιριάτικα μπεις σε υπνόσακο και ελαφρύς να είναι θα βράσεις, αλλά ακόμα και αν ανοίξεις τελείως το φερμουάρ και τον απλώσεις πάνω από το κρεβάτι σαν σεντόνι πάλι σε ζεσταίνει το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένος, οπότε καλοκαιράκι ακόμα και σε πιο χαλαρή μονάδα από ειδικές δυνάμεις να είσαι με σεντονάκι θα παίξεις το απλώνεις και κοιμάσαι με το βρακί 

από μάιο κι έπειτα δεν παίζει υπνόσακος

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutisark είπε

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα, ούτε εμενα θα μου αρέσει να χώνω άλλους. Το θετικό είναι ότι αναφέρεις 2 εβδομάδες εκπαίδευση, οι μόνιμοι δεν γνωρίζουν τι γίνεται και τι παίζει με αυτά , ένας έλεγε 2 βδομάδες, άλλος 4 , μέχρι και 2 μήνες είπε άλλος, παρανοια 😂

μη σε παρω στο λαιμο μου, 2 εβδομαδες ΛΥΒ πηγα εγω το καλοκαιρι του 2007. Απο τοτε πιθανον να εχει αλλαξει η διαρκεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι ως ΣΤ' ΕΣΣΟ Στρατός Ξηράς, Έρευνας Πληροφορικής στο 645 Μ/Κ ΤΠ (ΞΑΝΘΗ) έχοντας πτυχίο Πληροφορικής Α.Π.Θ.

Κανείς άλλος για εκεί? Επίσης κανείς που ήταν ΕΠ με το νέο σύστημα ΣΥΠΟ να μας πεί περίπου τι γίνεται?

Επεξ/σία από altocumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Γνωρίζετε πόσες μέρες άδεια περνούν οι νεοσύλλεκτοι μετά την ορκομωσία;

Α εσσο 2018 πήραμε 11 μέρες αλλά απ ότι ξέρω γύρω στις 10 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alkiras13 είπε

Α εσσο 2018 πήραμε 11 μέρες αλλά απ ότι ξέρω γύρω στις 10 μέρες 

Ευχαριστώ φίλε.Κατι είχα ακούσει ότι ήταν μόνο 4 Αλλα δεν θα ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ~4 θυμάμαι, 10 δεν παίζει, μάλλον έπεσαν σε Πάσχα/Χριστούγεννα.

Προσοχή πάντως όσες και να είναι, γιατί σε εμάς κάποιες από αυτές ήταν με το ζόρι απ' τις κανονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ ~4 θυμάμαι, 10 δεν παίζει, μάλλον έπεσαν σε Πάσχα/Χριστούγεννα.

Προσοχή πάντως όσες και να είναι, γιατί σε εμάς κάποιες από αυτές ήταν με το ζόρι απ' τις κανονικές.

Phanispal μάλλον εσύ υπηρέτησες παλιότερα.Πλέον(αν δεν έχει αλλάξει κάτι με τα ΣΥΠΟ) παρουσιάζεσαι σε όποιο κέντρο σου έρθει το χαρτί,ορκίζεσαι και μετά από 10 μέρες άδειας παρουσιάζεσαι στην μονάδα κατευθείαν.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2018 στις 12:52 ΜΜ, jimis98 είπε

μπορει να παρεις και τιμητικες να εχεις και αλλη αντιμετωπιση θα εισια σαν υπαξιωματικος

Εδω αξιωματικούς τους έχουν του πεταματου οι ανώτεροι, και θα φερθούν καλά σε δεκανεα?

Άδεια ορκωμοσίας 10 μέρες, οι πιο γλυκές μέρες άδειας της θητείας, 18 εάν πέσεις σε γκρουπ(η εσσο του Νοεμβρίου πέφτει) ένας φίλος είχε τύχει και σε Χριστούγεννα και είχε έρθει ο καμμενος στην ορκομωσια και πήραν 25-26.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Εδω αξιωματικούς τους έχουν του πεταματου οι ανώτεροι, και θα φερθούν καλά σε δεκανεα?

Άδεια ορκωμοσίας 10 μέρες, οι πιο γλυκές μέρες άδειας της θητείας, 18 εάν πέσεις σε γκρουπ(η εσσο του Νοεμβρίου πέφτει) ένας φίλος είχε τύχει και σε Χριστούγεννα και είχε έρθει ο καμμενος στην ορκομωσια και πήραν 25-26.

Όταν λες γκρουπ τι εννοείς;Είμαι εντελώς άσχετος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...