Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Μπορούμε να ζητήσουμε αναβολή όταν παρουσιαστουμε στο στρατόπεδο;

Για ιατρικους λογους κανονικα μπορεις να εξεταστεις και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Mar100 είπε

Μάλιστα ευχαριστώ!

Όταν λες δύσκολο, εννοείς ότι Βόλο πηγαίνει κάποιος με βύσμα? Είναι καλύτερες οι συνθήκες στο στρατόπεδο των ΠΖ του Βόλου και πιο χαλαρά από ό,τι Λαμία για ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ?

Αν γνωρίζεις.

Οχι απλα δε νομιζω οτι πανε νεοσυλλεκτοι στον Βολο. Λαμία εχω ακουσει τα καλύτερα, αλλα δεν εχω περασει απο το στρατόπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, usermane είπε

Άπειρα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια και σπαμάρω το θρεντ τώρα άλλη μια ερώτηση: σε μία στάνταρ θητεία σε ένα στάνταρ στρατόπεδο χωρίς στρατόκαυλα απρόοπτα, πώς πάνε οι έξοδοι μέσα σε μια στάνταρ εβδομάδα? Δύο μέσα μία έξω? 3-1? 6-1?

Το default ψάχνω λίγο σαν να λέμε. :P

Εχει να κανει καθαρα με το ποσος κοσμος υπαρχει διαθεσιμος για τις εκαστοτε υπηρεσιες.Οπερ σημαινει οτι καλοκαιρινες ΕΣΣΟ τον πινουν -επειδη οκ ποιος γουσταρει στρατο καλοκαιριατικα- ενω φθινοπωρινες ειναι κατα κανονα μια χαρα.Παλιοτερα ειχε 4 ΕΣΣΟ τον χρονο οποτε αυτο εντεινοταν,τωρα με τις 6 δε νομιζω ναχει θεμα.Εχε υποψιν οτι κανεις διοικητης δε θελει ακροτητες σαυτο οποτε αν δε βγαινει καποιες υπηρεσιες καταργουνται η προστιθονται αναλογα.

Μου τυχε 1 μεσα 3 εξω μου τυχε 1-1 μου τυχε 2-1,αλλα το "εξω" οκ απλα σημαινει οτι δεν εχεις υπηρεσια κ το βραδυ θα κοιμηθεις 8 ωρες σερι ουσιαστικα.Αλλιως τωρα κ με τον κοβιντ εξω δεν εχει κ καπου να πας,οκ θα παρεις ενα πιτογυρο να το φας στο παγκακι.Θελω να πω οτι επαψε να με απασχολει κ μενα τοτε γενικα το μεσα εξω.Απλα στον μηνα -εναμιση μαξ οκ οπως κ η δουλεια θες μια αναπαυλα.

Γενικοτερα στρατοκαυλιαση δεν ειδα,ισα ισα το επιπεδο των διοικουντων ειναι πλεον υψηλο με ατομα μορφωμενα που "νιωθουν" κ ειναι επαγγελματιες καριεριστες με οτι συνεπαγεται αυτο.Επισης πολλα συνφανταρα ειναι εξ αναβολης λογω σπουδων αρα κ αυτονων τους κοβει κ νιωθουν οποτε γενικα μια 5ημερη δειαρκειας ειναι με εξασφαλισμενο φαγητο μεχρι σκασμου με τιμημα να εχεις γυαλισμενες αρβυλες κ νασαι ξυρισμενος.Δυσκολο?δε νομιζω 🤣.Οι ιστοριες τρομου "παλιων" ειναι λιγο τεντωμενες γραφικοτητες.

ΥΓ τιπ: κολοχαρτο πατημενο/ζουληγμενο (ανευ χαρτινου ρολου για να τραβαει απο μεσα) στην πλαινη τσεπη του παντελονιου παραλλαγης για πασα χρηση 24/7. thank me later.

52 λεπτά πριν, snusxd είπε

Γνωρίζουμε τίποτα για τα γκρουπ του Πάσχα;; 

Γκρουπ πασχα οπως κ χριστουγεννων κοβονται στη μεση οι 2 βδομαδες των εορτων καποιοι περνουν μετα το πασχα κ κανουν ανασταση στο στρατοπεδο κ φευγουν την επομενη καποιοι κανουν εξω κ παιρνουν μεγαλοβδομαδα.Το γευμα πασχα ειναι τρικουβερτο κρασι μπυρες αρνια ψητα στα καρβουνα κ γενικα χαλαρωση χαβαλες.

Γνωμη μου πασχα στο στρατο δε θα ξανακανεις οποτε μια εμπειρια κ αυτο -ενω πασχα με φιλους κλπ μια ζωη-

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Γενικοτερα στρατοκαυλιαση δεν ειδα,ισα ισα το επιπεδο των διοικουντων ειναι πλεον υψηλο με ατομα μορφωμενα που "νιωθουν" κ ειναι επαγγελματιες καριεριστες με οτι συνεπαγεται αυτο.Επισης πολλα συνφανταρα ειναι εξ αναβολης λογω σπουδων αρα κ αυτονων τους κοβει κ νιωθουν οποτε γενικα μια 5ημερη δειαρκειας ειναι με εξασφαλισμενο φαγητο μεχρι σκασμου με τιμημα να εχεις γυαλισμενες αρβυλες κ νασαι ξυρισμενος.Δυσκολο?δε νομιζω 🤣.Οι ιστοριες τρομου "παλιων" ειναι λιγο τεντωμενες γραφικοτητες.

ΥΓ τιπ: κολοχαρτο πατημενο/ζουληγμενο (ανευ χαρτινου ρολου για να τραβαει απο μεσα) στην πλαινη τσεπη του παντελονιου παραλλαγης για πασα χρηση 24/7. thank me later.

Γκρουπ πασχα οπως κ χριστουγεννων κοβονται στη μεση οι 2 βδομαδες των εορτων καποιοι περνουν μετα το πασχα κ κανουν ανασταση στο στρατοπεδο κ φευγουν την επομενη καποιοι κανουν εξω κ παιρνουν μεγαλοβδομαδα.Το γευμα πασχα ειναι τρικουβερτο κρασι μπυρες αρνια ψητα στα καρβουνα κ γενικα χαλαρωση χαβαλες.

Γνωμη μου πασχα στο στρατο δε θα ξανακανεις οποτε μια εμπειρια κ αυτο -ενω πασχα με φιλους κλπ μια ζωη-

ακριβος οτι λεει ο φιλος απο πανω.  Μην ακουτε ιστοριες απο παλιους ( πατεραδες κλπ ) ο στρατος δεν εχει καμια σχεση τοτε με το τωρα. το 90% των στελεχων που θα συναντησεις θα ειναι καλο. Στο στρατοπεδο π ειμαι εγω τωρα ακομη και οι ΕΠΟΠ κ ΟΒΑ ειναι και γαμω τους ανθρωπους. ΔΕΝ υπαρχουν πια καψωνια απο τους παλιους στους νεους αλλα αντιθετα  ( στο στρατοπεδο μου ) τωρα που μπηκαμε μετα τα σπεν και σβεν οι παλιοι μας βοηθησαν παρα πολυ, δεν μας κοροιδευαν κλπ. απλα μας ειπαν οπιον δουμε να φιδιαζει δεν θα περασει καλα. ( και δικιο εχουν ). ΥΠΑΡΧΕΙ αλληλοσεβασμος.

 

 

Γενικα ξερουμε πως πανε τα γκρουπ πασχα? συνηθως ποσες μερες ειναι ? 9-10 ?

 

και αν ναι πως πανε τα γκρουπ πχ το γκρουπ 1 ειναι πχ ΣΚ και μεγαλη βδομαδα + πασχα ? και την μερα μετα το πασχα μπαινουν ? και φευγουν οι υπολοιποι; ( γκρουπ 2 ? )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ποσοι στρατιωτικοι κανονισμου υπαρχουν?

Υπάρχουν τόμοι ολόκληροι, ο στρατός έχει το δικό του νομικό τμήμα, αλλά εσένα σαν απλό φαντάρο δεν σε ενδιαφέρουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, subnigur0th είπε

Υπάρχουν τόμοι ολόκληροι, ο στρατός έχει το δικό του νομικό τμήμα, αλλά εσένα σαν απλό φαντάρο δεν σε ενδιαφέρουν αυτά.

που μπορώ να τους βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jimis98 είπε

που μπορώ να τους βρω?

Ρίξε μια ματιά εδώ αν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει https://geetha.mil.gr/themata-prosopikoy/

https://armysolutions.gr/military-regulations.php

Αλλιώς θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με στρατολογία και αυτοί θα σε κατευθύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, magicnumbers είπε

ΥΓ τιπ: κολοχαρτο πατημενο/ζουληγμενο (ανευ χαρτινου ρολου για να τραβαει απο μεσα) στην πλαινη τσεπη του παντελονιου παραλλαγης για πασα χρηση 24/7. thank me later.

 

πολύ καλο δν το ειχα σκεφτει να σε καλα φιλε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosK1993 είπε

Καταταξη Β Εσσο Ξανθη Πετροχωρι. Κινητα τηλεφωνα χωμενα στο σακο ειναι safe? Οποιος ξερει ευχαριστω !

Μην αγχωνεστε με τα κινητα, σχεδον πουθενα δε τα κοβουν. Στην τσεπη σου να το εχεις και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλπα καθημερινότητας από παλιούς? Ξύρισμα πρωί ή πιο έξυπνο μετά να μη χάνεις ύπνο τζάμπα? Μπάνιο και τέτοια? Γενικά μια μέρα υπηρεσίας πώς τρέχει?

Ό,τι σχετικό κι επίκαιρο έχει ο καθένας, ας πει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, usermane είπε

Κόλπα καθημερινότητας από παλιούς? Ξύρισμα πρωί ή πιο έξυπνο μετά να μη χάνεις ύπνο τζάμπα? Μπάνιο και τέτοια?

Ειναι καπως προσωπικα αυτα και  θα τα βρεις μονος σου. Αν δηλαδη οταν ξυπνας τα γενια φαινονται δεν μπορεις να κατσεις ετσι στην πρωινη αναφορα...Θα πρεπει να ξυριστεις. Εγω εν τελη βρηκα την λυση που μου ταιριαζε και καναν οι πιο πολλοι, και ξυριζομουν αργα το βραδυ τυπου 10+ φουλ κοντρα πολυ προσεκτικα και με κραταγε ανετα μεχρι την επομενη το μεσημερι που φευγουν τα στελεχη.

Μπανιο αναλογως παλι το πως αισθανεσαι. Υπηρχαν φορες που εκανα και μια φορα στις δυο μερες. Αλλοι καναν ακομα πιο αραια. Το θεμα ειναι να μην δημιουργεις προβλημα στους γυρω σου για αυτο και πολλες φορες που υπηρχαν παραπονα  τα στελεχη κατα την επιθεωρηση των θαλαμων αναφεραν οτι εστω ποδια να πλενεται πριν ξαπλωσετε το βραδυ...

 

1 ώρα πριν, usermane είπε

Γενικά μια μέρα υπηρεσίας πώς τρέχει

Αυτο παλι ειναι πολυ γενικο. Πρεπει στο στρατοπεδο που θα πας να δεις τις ωρα αλλαζουν οι υπηρεσιες. Στον Εβρο αλλαζαν στις 9 το πρωι στην Αθηνα στις 2 το μεσημερι. Επισης στον Αθηνα ΒΑΥΔΜ (βοηθος αξιωματικου υπηρεσιας διοικησης μοναδας, η καπως ετσι, δηλαδη αυτος που μετα το μεσημερι που φευγουν τα στελεχη μενει εκει και κοιμαται στην μοναδα για προσεχει τους  στρατιωτες και να τους χωνει) ηταν στρατιωτης απο εμας. Ενω στον εβρο για ΒΑΥΔΜ και ΑΥΔΜ ειχαμε στελεχη. Επισης οργανο υπηρεσιας αλλαζε καθε μερα στην Αθηνα ενω στον Εβρο ηταν μονιμη υπηρεσια εβδομαδιαια που για καθε εβδομαδα επαιρνες 1 μερα τιμητικης λογω του αγγουριου που ετρωγες. Η δουλεια αυτουνου ηταν οταν ενας στρατιωτης εχει ενα θεμα να το λεει σε αυτον και εκεινος να τον στελνει εκει που πρεπει η να μιλαει με καποιο στελεχος για να αποφευγετε να πηγαινουν οι φανταροι στα στελενε να τους λενε το μακρυ και το κοντο τους. Στον Εβρο ηταν αρκετα δυσκολη και υπευθυνη δουλεια, στην Αθηνα ηταν χωσιματικη γιατι απλα ηταν το πρωτο ονομα που λεγαν τα στελεχη οταν θελαν κατι.

 

Γενικα οδηγους δεν μπορουμε να σου δωσουμε ευκολα μιας και ο καθενας το περναει διαφορετικα και παιζει αμεσο ρολο το στρατοπεδο, τα στελεχη και οι "παλιοι".

Αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο εδω ειμαστε. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...