Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση σχετικά με την αναρρωτική άδεια

Διαβάζοντας, βρήκα οτι η αναρρωτική μαζί με την κανονική δεν πρέπει να ξεπερνά τις 3 ημέρες ανά μήνα θητείας. Δηλαδή σύνολο (για 9μηνο) 27 μέρες. Η κανονική είναι 15 άρα Μένουν 12.

Λέει πως αν ξεπεραστούν οι 12, τότε μετράει η κανονική. Και αν τελειώσει και η κανονική, τότε υπηρετείς έξτρα.

Δηλαδή αν έχει κάποιος 30 μέρες αναρρωτική, οι 12 θα είναι όντως αναρρωτική, οι 15 κανονική και οι 3 θα υπηρετηθούν έξτρα.

Υπάρχει η περίπτωση όπου αν το πρόβλημα για το οποίο παίρνεις αναρρωτική, δημιουργήθηκε κατά τη εκτέλεση υπηρεσίας τότε όλες οι ημέρες αναρρωτικης (πχ 60) μετρούν σαν θητεία. 

Εμένα μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα το οποίο χρήζει φυσιοθεραπείες για τουλάχιστον 1 μήνα. Ωστόσο μου λένε οτι το είχα, και ότι απλά τώρα το ανακάλυψα. Όμως δημιουργήθηκε κατά την εκπαίδευση, το οποίο θεωρείται εκτέλεση υπηρεσίας. Η κατάσταση από βδομάδα σε βδομάδα γίνεται χειρότερη.

Μου έγραψαν 10 αναρρωτική εκ των οποίων 5 εργάσιμες. Δηλαδή το μέγιστο θα κάνω 5 φυσιοθεραπείες σε μια βδομάδα κολλητά. Αντί για τουλάχιστον 20 που πρέπει σε διάστημα 1-2 μήνες.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι να κάνω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ερώτηση σχετικά με την αναρρωτική άδεια

Διαβάζοντας, βρήκα οτι η αναρρωτική μαζί με την κανονική δεν πρέπει να ξεπερνά τις 3 ημέρες ανά μήνα θητείας. Δηλαδή σύνολο (για 9μηνο) 27 μέρες. Η κανονική είναι 15 άρα Μένουν 12.

Λέει πως αν ξεπεραστούν οι 12, τότε μετράει η κανονική. Και αν τελειώσει και η κανονική, τότε υπηρετείς έξτρα.

Δηλαδή αν έχει κάποιος 30 μέρες αναρρωτική, οι 12 θα είναι όντως αναρρωτική, οι 15 κανονική και οι 3 θα υπηρετηθούν έξτρα.

Υπάρχει η περίπτωση όπου αν το πρόβλημα για το οποίο παίρνεις αναρρωτική, δημιουργήθηκε κατά τη εκτέλεση υπηρεσίας τότε όλες οι ημέρες αναρρωτικης (πχ 60) μετρούν σαν θητεία. 

Εμένα μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα το οποίο χρήζει φυσιοθεραπείες για τουλάχιστον 1 μήνα. Ωστόσο μου λένε οτι το είχα, και ότι απλά τώρα το ανακάλυψα. Όμως δημιουργήθηκε κατά την εκπαίδευση, το οποίο θεωρείται εκτέλεση υπηρεσίας. Η κατάσταση από βδομάδα σε βδομάδα γίνεται χειρότερη.

Μου έγραψαν 10 αναρρωτική εκ των οποίων 5 εργάσιμες. Δηλαδή το μέγιστο θα κάνω 5 φυσιοθεραπείες σε μια βδομάδα κολλητά. Αντί για τουλάχιστον 20 που πρέπει σε διάστημα 1-2 μήνες.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι να κάνω περαιτέρω.

Πρέπει να γίνει ΕΔΕ και να αποδείξεις πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε εντός στρατοπέδου, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ,το καλύτερο θα ήτανε να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Πρέπει να γίνει ΕΔΕ και να αποδείξεις πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε εντός στρατοπέδου, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ,το καλύτερο θα ήτανε να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα.

Δεν κοιτάω να βγάλω λεφτά

Αναρρωτική θέλω για φυσιοθεραπείες χωρίς να υπηρετήσω έξτρα

Να μπλέξω με δικηγόρους για κάτι τέτοιο, μπααα. Δεν μου Περισσεύουν €

 

Εδε πως μπορεί να γίνει;  Ποια είναι η διαδικασία; Το συμβάν είχε γίνει πριν ~1 μήνα

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Δεν κοιτάω να βγάλω λεφτά

Αναρρωτική θέλω για φυσιοθεραπείες χωρίς να υπηρετήσω έξτρα

Να μπλέξω με δικηγόρους για κάτι τέτοιο, μπααα. Δεν μου Περισσεύουν €

 

Εδε πως μπορεί να γίνει;  Ποια είναι η διαδικασία; Το συμβάν είχε γίνει πριν ~1 μήνα

Δεν μίλησα για λεφτά , από την στιγμή που ο τραυματισμός σου δεν οφείλεται σε στρατιωτική άσκηση/υπηρεσία όσες μέρες παραπάνω χρειαστείς θα θεωρηθούν υπηρετήσιμες.

Για ΕΔΕ θα πρέπει να μιλήσεις με το 1ο γραφείο της μονάδας που υπηρετείς, για να σου πούνε αν μπορείς να κάνεις και ποια είναι η διαδικασία.

Χωρίς μάρτυρες και γιατρό ο οποίος θα σου δώσει γνωμάτευση και να αναφέρει ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από άσκηση/υπηρεσία εντός του στρατοπέδου μην περιμένεις να βγάλεις άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Δεν μίλησα για λεφτά , από την στιγμή που ο τραυματισμός σου δεν οφείλεται σε στρατιωτική άσκηση/υπηρεσία όσες μέρες παραπάνω χρειαστείς θα θεωρηθούν υπηρετήσιμες.

Για ΕΔΕ θα πρέπει να μιλήσεις με το 1ο γραφείο της μονάδας που υπηρετείς, για να σου πούνε αν μπορείς να κάνεις και ποια είναι η διαδικασία.

Χωρίς μάρτυρες και γιατρό ο οποίος θα σου δώσει γνωμάτευση και να αναφέρει ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από άσκηση/υπηρεσία εντός του στρατοπέδου μην περιμένεις να βγάλεις άκρη :)

Έχω αλλάξει μονάδα από εκεί που έγινε το περιστατικό.  Ο τραυματισμός έγινε κατά τη διάρκεια εκπαίδευσης ΕΚΕ.

Δεν είναι λίγο σαν να σκάβεις τον Λακο σου οταν ζητάς κάτι τέτοιο από το 1ο ; 

Δεν θέλω και κάποιος να βρει τον μπελά του. Από την άλλη θέλω να γίνω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Έχω αλλάξει μονάδα από εκεί που έγινε το περιστατικό.  Ο τραυματισμός έγινε κατά τη διάρκεια εκπαίδευσης ΕΚΕ.

Δεν είναι λίγο σαν να σκάβεις τον Λακο σου οταν ζητάς κάτι τέτοιο από το 1ο ; 

Δεν θέλω και κάποιος να βρει τον μπελά του. Από την άλλη θέλω να γίνω καλά.

Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο , αν θεωρείς ότι φταίει ο στρατός σε κάποιον πρέπει να ρίξεις τις ευθύνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο , αν θεωρείς ότι φταίει ο στρατός σε κάποιον πρέπει να ρίξεις τις ευθύνες.

Άρα παίρνω το 1ο γραφείο στην μονάδα που ήμουν όταν έγινε το συμβάν 1 μήνα πριν 

Και τι λεω;

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Άρα παίρνω το 1ο γραφείο στην μονάδα που ήμουν όταν έγινε το συμβάν 1 μήνα πριν 

Και τι λεω;

Θέλεις να γίνει ΕΔΕ διότι το πρόβλημα/τραυματισμός που αποκόμισες κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα και θα χρειαστείς αποθεραπεία χωρίς να χρειαστεί να εξαντλήσεις τις δικές σου ημέρες άδειας, αν βγάλεις άκρη δεν μπορώ να το γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Άρα παίρνω το 1ο γραφείο στην μονάδα που ήμουν όταν έγινε το συμβάν 1 μήνα πριν 

Και τι λεω;

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πας στο 1ο της τωρινής μονάδας σου και ξεκινάει αλληλογραφία, πάντα με αριθμό πρωτοκόλλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TasosPap2002 είπε

Πέρασα ΥΕΑ χωρίς αθλήματα, για εκείνους που λένε δεν γντ

Οκ, τότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Xristos_Tst είπε

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς όσο αφορά σε ποια ΕΣΟ να μπω; Επίσης επιβεβαίωσε μου αν ως στρατιώτης ΕΔ πέρα από ομάδες όπως : ΛΟΚ και Αμφίβιοι μπορώ να δηλώσω και αλεξιπτωτιστής.

 

 

Ναι. Συγκεκριμένα.

 

ΕΔ (ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ) : 

1. ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ

2. ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ (ΛΟΚ)

3. ΑΜΦΙΒΙΟΙ

4. ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ

 

Από το πιο εύκολο, στο πιο δύσκολο (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ). 

Για να σου απαντήσω, ναι οι ΕΣΣΟ (ποιος μήνας του έτους μπαίνεις λίγο - πολύ) έχουν μεγάλες διαφορές στα προγράμματα τους, στη πορεία γενικότερα. Νοέμβρη και Φεβρουάριο, θεωρώ πως είναι οι καλύτερες περιπτώσεις για να μπεις. Η μια καλύτερη από την άλλη καθώς αν μπεις Νοέμβρη πριν το πέρας του καλοκαιριού θα είσαι έξω για να πας στη πολυαγαπημένη Μύκονο, και γενικά και τα 2 έχουν πλήρη εκπαίδευση και καλή πορεία κλίματος. Ομόφωνο ήταν από τους πάντες αυτό που σου λέω, όχι ιδέα μου.

 

Θέλω να πιστεύω πως όταν πάω σπίτι θα θυμηθώ να σου παραθέσω το κείμενο που είχα γράψει από τις εμπειρίες μου σαν ΚΔ/ΑΛ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 6:57 ΜΜ, SabotazNic είπε

Εκανα προσφατα την διαδικασια με ιδιωτικο χαρτι. Στο φρουραρχειο και στο νοσοκομειο απλα αντεγραψαν την διαγνωση του ψυχιατρου,

Προσοχη ομως να πας σε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο. Ο 2ος δεν μπορει να σου γραψει φαρμακα

Ρε αδερφε...εγω μενω αθηνα και παρουσιαζομαι γιαννενα...πρεπει να παω γιαννενα οπωσδηποτε για να δωσο τα χαρτια για αναβολη η μπορει να παω και στο φρουραρχειο εδω στην αθηνα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...