Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μάγκες να ρωτήσω κάτι .. παρουσιάστηκα β εσσο σε κέντρο ..πήγα μια βδομάδα στην μονάδα μου κ ήρθα για.σβεν κ σπεν στο κέντρο πάλι .. σήμερα έμαθα μου βγήκε μετάθεση χωρίς να κάνω κάτι για την ίδια μονάδα που ήμουν ..δλδ από εκεί που ήμουν πάω στο ίδιο...γίνεται αυτό : τι παίζει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Srautas είπε

Hello, θελω να παρω την αναβολη για κοινωνικους λογους για να μπω το Σεπτεμβρη. Τι γραφω εκει δηλαδη ? Οποιος ξερει να του στειλω ενα μηνυμα.

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/27.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, όποιος ξέρει ας απαντήσει, να λύσει μια διαφωνία που χω εδώ με ένα φιλαράκι.

Στην Αθήνα υπάρχουν καλά - μη βυσματικά στρατόπεδα ή μονάδες; Τι θέλω να πω: Αν μπορεί να τύχει να πέσει ένας φαντάρος, πχ με την προβλεπόμενη μετάθεσή του μετά την παραμεθωριο, σε σχετικά καλό στρατόπεδο ή έστω μονάδα (νορμάλ εξόδους μέσα στη βδομάδα, ανθρώπινα στελέχη κλπ) χωρίς να είναι όμως κάποιο φουλ βυσματικό (τύπου κάθε μέρα έξοδος και τα ΣΚ σπίτι, ανύπαρκτα πόστα σε μουσεία κλπ κλπ που ακούμε), ούτε τέρμα μαύρο (15-1 και πρήξιμο δλδ 😛). 

Αν ξέρετε, και θέλετε, δώστε και κανα παράδειγμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά, όποιος ξέρει ας απαντήσει, να λύσει μια διαφωνία που χω εδώ με ένα φιλαράκι.

Στην Αθήνα υπάρχουν καλά - μη βυσματικά στρατόπεδα ή μονάδες; Τι θέλω να πω: Αν μπορεί να τύχει να πέσει ένας φαντάρος, πχ με την προβλεπόμενη μετάθεσή του μετά την παραμεθωριο, σε σχετικά καλό στρατόπεδο ή έστω μονάδα (νορμάλ εξόδους μέσα στη βδομάδα, ανθρώπινα στελέχη κλπ) χωρίς να είναι όμως κάποιο φουλ βυσματικό (τύπου κάθε μέρα έξοδος και τα ΣΚ σπίτι, ανύπαρκτα πόστα σε μουσεία κλπ κλπ που ακούμε), ούτε τέρμα μαύρο (15-1 και πρήξιμο δλδ 😛). 

Αν ξέρετε, και θέλετε, δώστε και κανα παράδειγμα! 

Σύντομη απάντηση: όχι.

Λεπτομερής απάντηση: εξαρτάται τις συνθήκες και πόσο κωλόφαρδος θα είσαι ώστε να πέσεις πάνω σε ανάγκη. Γενικά δεν έχω ακούσει ένα άτομο από σειρές μου που να πήγε Αθήνα χωρίς βύσμα. Εκτός, εννοείται, αν είσαι Προεδρική Φρουρά που εκεί είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Panos_B είπε

Καλησπέρα παιδιά, όποιος ξέρει ας απαντήσει, να λύσει μια διαφωνία που χω εδώ με ένα φιλαράκι.

Στην Αθήνα υπάρχουν καλά - μη βυσματικά στρατόπεδα ή μονάδες; Τι θέλω να πω: Αν μπορεί να τύχει να πέσει ένας φαντάρος, πχ με την προβλεπόμενη μετάθεσή του μετά την παραμεθωριο, σε σχετικά καλό στρατόπεδο ή έστω μονάδα (νορμάλ εξόδους μέσα στη βδομάδα, ανθρώπινα στελέχη κλπ) χωρίς να είναι όμως κάποιο φουλ βυσματικό (τύπου κάθε μέρα έξοδος και τα ΣΚ σπίτι, ανύπαρκτα πόστα σε μουσεία κλπ κλπ που ακούμε), ούτε τέρμα μαύρο (15-1 και πρήξιμο δλδ 😛). 

Αν ξέρετε, και θέλετε, δώστε και κανα παράδειγμα! 

Όχι άρχοντα, αν υπήρχαν τέτοια στρατόπεδα κανείς δεν θα έβαζε βύσμα :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MikeJ είπε

Πάνε χρόνια από τότε που ήμουν (2016) οπότε έχει αλλάξει διοικητής αλλά πιστεύω δεν αλλάζουν πολλά στο συγκεκριμένο μέρος.

Γενικά παλιό στρατόπεδο, παλιές εγκαταστάσεις, πολύ κοντά στη πόλη του Πύργου και στο κτελ (πας με τα πόδια δλδ).

Εξαρτάται και ως τι πας εκεί καθώς υπάρχουν οι εξής κατηγορίες

Α) Εκπαιδευόμενοι στις τηλεπικοινωνίες που θα κάτσουν για λίγο πριν φύγουν μετάθεση για αλλού. Οι συγκεκριμένοι κάνουν μάθημα τα πρωινά και γενικά δεν έχουν πολλά πάρε δώσε με τους υπολοίπους. Έχουν ξεχωριστό κτήριο για θαλάμους.

Β) Ντόπιοι με βύσμα που κάνουν εκεί όλη τη θητεία.

Γ) Ντόπιοι που γυρνάνε από παραμεθόριο για τους τελευταίους μήνες θητείας.

Καραβανιά γενικά καθώς τα στελέχη είναι κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας με πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο μέρος ενώ υπάρχει και πολιτικό προσωπικό.

Αν είσαι ντόπιος λογικά παίρνεις διανυκτέρευση στις εξόδους που συνήθως είναι "σχετικά" κλειδωμένες (για να μην υπάρχουν αντιδράσεις από τα βύσματα) σε πχ 2 μέσα 1 έξω.

Βέβαια όπως είπα κάποιες αλλαγές και λόγω covid σίγουρα θα υπάρχουν.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Και γω στην Γ κατηγορία ανήκω οπότε θέλω να ξέρω τι είναι καλύτερα, να δηλώσω θα φύγω ή να αφήσω κανένα αμεταθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, snusxd είπε

Μάγκες τελικά για γκρουπ Πασχα άκουγεται κάτι για 10 μέρες; 

Εδώ άκουσα παίζει να μην πάρουμε καν ούτε εμείς ούτε τα στελέχοι ..τι 10 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αλάνια θέλω μια ερώτηση και θέλω μια σοβαρή απάντηση είναι σημαντική. Είναι διαβιβάσεις Στεφανοβίκειο Βόλου οι υπηρεσίες βπανε 1-1, 2-1 εδώ πέρα . Σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι αποσπάσεις στο καυ στο μαλάκι. Ξέρει κάποιος αν αξίζει να πάρω απόσπαση εκεί και είναι καλά εκεί για την σεζόν;; Και πως πάνε οι υπηρεσίες;  Ευχαριστώ

Επεξ/σία από EvilOperation
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EvilOperation είπε

Καλησπέρα αλάνια θέλω μια ερώτηση και θέλω μια σοβαρή απάντηση είναι σημαντική. Είναι διαβιβάσεις Στεφανοβίκειο Βόλου οι υπηρεσίες βπανε 1-1, 2-1 εδώ πέρα . Σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι αποσπάσεις στο καυ στο μαλάκι. Ξέρει κάποιος αν αξίζει να πάρω απόσπαση εκεί και είναι καλά εκεί για την σεζόν;; Και πως πάνε οι υπηρεσίες;  Ευχαριστώ

ΚΑΑΥ καλοκαίρι= κόλαση φίλε σκάνε όλα τα στελέχη για διακοπές και είσαι φουλ υπηρεσίες και προβλεπόμενος, τον χειμώνα στα ΚΑΑΥ είναι ζωάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

ΚΑΑΥ καλοκαίρι= κόλαση φίλε σκάνε όλα τα στελέχη για διακοπές και είσαι φουλ υπηρεσίες και προβλεπόμενος, τον χειμώνα στα ΚΑΑΥ είναι ζωάρα.

Εγω εχω αλλη εμπειρια. Καλοκαιρι σε στρατοπεδο σημαινει φουλ εμπλοκη. ΚΑΑΥ ειναι κατι σαν σεζον, δουλεια σε καποιο ποστο για 10-12 ωρες την ημερα. Υπηρεσιες στο ΚΑΑΥ λιγες, και για λιγοτερη ωρα απο τις κλασικες. Στο ποστο σου φορας πολιτικα ρουχα οποτε κανεις δεν ασχολειται μαζι σου εκτος αν κανεις καμια τρελη ταρζανια, τα στελεχη σιγα μην ασχοληθουν, διακοπαρουν.

Εγω θυμαμαι στα ΚΑΑΥ ειχαμε προσβαση σε φτηνα σουβλακια που πουλαγε η κουζινα, πιναμε ποτα διακριτικα, πολιτικα ρουχα που σημαινει δεν λιωνεις καλοκαιριατικα, πολυ πιο ανθρωπινες συνθηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εγω εχω αλλη εμπειρια. Καλοκαιρι σε στρατοπεδο σημαινει φουλ εμπλοκη. ΚΑΑΥ ειναι κατι σαν σεζον, δουλεια σε καποιο ποστο για 10-12 ωρες την ημερα. Υπηρεσιες στο ΚΑΑΥ λιγες, και για λιγοτερη ωρα απο τις κλασικες. Στο ποστο σου φορας πολιτικα ρουχα οποτε κανεις δεν ασχολειται μαζι σου εκτος αν κανεις καμια τρελη ταρζανια, τα στελεχη σιγα μην ασχοληθουν, διακοπαρουν.

Εγω θυμαμαι στα ΚΑΑΥ ειχαμε προσβαση σε φτηνα σουβλακια που πουλαγε η κουζινα, πιναμε ποτα διακριτικα, πολιτικα ρουχα που σημαινει δεν λιωνεις καλοκαιριατικα, πολυ πιο ανθρωπινες συνθηκες!

Αδερφέ σε πιο καυ είχες πάει αν επιτρέπεται και πόσο σας πήγαιναν οι υπηρεσίες;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EvilOperation είπε

Αδερφέ σε πιο καυ είχες πάει αν επιτρέπεται και πόσο σας πήγαιναν οι υπηρεσίες;

 

Ευχαριστώ

 

Πλαταμωνας. Επειδη ηταν καλοκαιρι και οι καραβαναδες θελανε να εχει κοσμο το ΚΑΑΥ ειχαν στειλει πολυ κοσμο. Η υπηρεσια πηγαινε αν θυμαμαι καλα 1-2 η κατι τετοιο. Ο υπηρεσιες ηταν μονο 3ωρες ομως, φυλαγαμε μονο βραδυ γιατι τη μερα επειδη ειχε κοσμο δεν υπηρχε νοημα. Ειχαν ερθει και παιδια απο το ΚΑΑΥ στο Βολο που μας ειχαν πει οτι ηταν  ακομη πιο χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...