Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/2/2021 στις 5:48 ΠΜ, SabotazNic είπε

Αν κάποιος κόψει αναβολή μέχρι και τον μήνα πριν από καποια ΕΣΣΟ, η κατάταξη πάει για την μεθεπόμενη. Πχ μέχρι 31 Δεκ πας Μάρτιο (με ενδιάμεση του Ιανουαρίου). Μέχρι 28 Φεβ για να μπεις Μάιο (με ενδιάμεση Μαρτίου), και μέχρι 30 Απριλίου για να μπεις Ιούλιο (με ενδιάμεση Μαΐου). 

Μπήκα στην στρατολογία και λέει "Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2021 Γ΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος)" .

Οπότε λογικά θα μπω Μάιο και όχι Ιούλιο τελικά έτσι? Πότε να περιμένω το χαρτί περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μπήκα στην στρατολογία και λέει "Είστε υπόχρεος κατάταξης με τη 2021 Γ΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος)" .

Οπότε λογικά θα μπω Μάιο και όχι Ιούλιο τελικά έτσι? Πότε να περιμένω το χαρτί περίπου?

~τελη Απριλιου.

Τοτε αν ληξει η αναβολη σου, μπαινεις αυτοματα επομενη ΕΣΣΟ. Τα παραπανω ισχυουν για οσους την κοβουν νωριτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 6:48 ΜΜ, Skerzos είπε

Καθάρα προσωπική εμπειρία, από Κουφόβουνο (50 ΤΥΠ) συν τα 4 διαφορετικά φυλάκια που πήγα:

Ξύρισμα θα το δεις μόνος σου ανάλογα πόσο εύκολα μεγαλώνουν τα γένια σου, αλλά το βράδυ είναι πιθανότερο να βρεις ζεστό νερό που βοηθάει. Εννοείται αν υπάρχει κόσμος να κάνει μπάνιο, μην χαλάς το ζεστό νέρο τσάμπα.
Ύπνο το πρωί δεν μπορείς να κερδίσεις, 6 θα σε ξυπνάνε θες δε θες και ίσως να σε πρήζουν κιόλας.

Μπάνιο κάθε μέρα αν γίνεται. Φυσικά αυτό δεν είναι δυνατό, οπότε σίγουρα πλύσιμο ποδιών κάθε μέρα και αλλαγή κάλτσας.

Ζεστό νερό το πότε θα έχει είναι ανάλογα το στρατόπεδο. Άλλα έχουν ηλιακό, άλλα έχουν ηλεκτρικό, άλλα έχουν με το καλοριφέρ. Το καλοριφέρ συνήθως παίζει σε διαστήματα (2 ώρες ανοιχτό, 2 ώρες κλειστό). 

Για το μπάνιο γενικά πάρε ένα νεσεσέρ, να τα βάζεις όλα εκεί και να είσαι άρχοντας. Επίσης προσπάθησε το χέσιμο να γίνεται όσο είσαι ακόμα ντυμένος με άρβυλα, είναι πολύ πιο βολική η φάση.

Αφού τελειώσεις την εκπαίδευση, η μέρα σου θα χει ως εξής (περίπου).
Με επιφύλαξη γιατί εγώ δεν πρόλαβα καλοκαιρινό ωράριο, που διαφερει σε κάποια σημεία:
06.00 ξύπνημα
06.30 πρέπει γενικά να είσαι έτοιμος (ντύσιμο, ξύρισμα, κρεβάτι). αφού είσαι έτοιμος πας για πρωινό.
07.00 καθαριότητες (σκούπισμα, σφουγγάρισμα, τουαλέτες κτλ).
07.30 περίπου αναφορά, ίσως επιθεώρηση θαλάμου και ανάθεση εργασιών για τη μέρα
10.00 δεκατιανό (στο χέρι, μερικές μέρες είχε μια γαμάτη τυρόπιτα)
14.00 αναφορά και μεσημεριανό
14.00-30 λήξη εργασιών, φεύγουν τα στελέχη και μένουν μόνο ΑΥΔΜ/ΒΑΥΔΜ (στελέχη που κοιμούνται στο θάλαμο εκείνη τη μέρα και ουσιαστικά κάνουν τους διοικητές μέχρι το πρωί)
17.00 αναφορά
19.00 βραδυνό (τις περισσότερες φορές ήταν skipable, αλλά τουλάχιστον δεν είχε πολύ κόσμο)
22.00 αναφορά
23.00 ύπνος

Αναφορά μπορεί πχ το βράδυ να την κάνετε ακόμα και στα κρεβάτια σας. Μπορεί να την κάνετε έξω με τις πυτζάμες, μπορεί και να σας ζητήσουν να ντυθείτε πλήρως και να πάρετε και όπλο. Σε κάποιες μπορεί να κάθεστε μπούγιο και όποιος ακούει το όνομα του να πηγαίνει για ύπνο, σε άλλες να είστε στοιχισμένοι σαν παλούκια και να κάνετε προσοχή/ημιανάπαυση με σορτσάκι και παντόφλα (όπως θα καταλάβεις, κάποια πράγματα έχουν μεγάλη δόση παράνοιας).
Κάποιες αναφορές (κυρίως το μεσημέρι) μπορεί και να μην γίνουν ποτέ. Σε όσες γίνουν όμως, πρέπει είτε να είστε εκεί είτε να γνωρίζει ο θαλαμοφύλακας γιατί δεν είστε εκεί. Όλα αυτά ανάλογα τον ΑΥΔΜ. Γενικά τον ΑΥΔΜ να τον αγαπάτε και να τον κρατάτε ήρεμο και ήσυχο. Γενικά κι αυτοί παρακαλάνε αν γίνει μαλακία, να μην γίνει την μέρα τους.

Αν έχεις υπηρεσία, ανάμεσα σε όλα τα άλλα χώνεις και την υπηρεσία. Συνήθως είναι σε 3/4 νούμερα που αλλάζουν κάθε δυο/τρεις ώρες για όλο το 24ωρο. Τα πιο σύνηθες φορμάτ είναι 3 νούμερα ανά 2 ώρες (8-10 -> 10-12 -> 12-2 κτλ) ή 3 νούμερα ανά 3 ώρες το πρωί και 2 το βράδυ (6-9 -> 9-12 -> 12-15 -> 15-18 -> 18-21 -> 21-00 -> 0-2 -> 2-4 -> 4-6).
Εννοείται η υπηρεσία είναι πάνω απ' όλα, αν πχ είσαι γραφέας και έχεις 9-12, τότε θα πας γραφείο 7-9 και 12-14. Θα δεις βέβαια και περιπτώσεις που κάποιος κωλυόμενος θα χρειαστεί να αντικατασταθεί.
Στην αρχή και την λήξη της υπηρεσίας, γίνεται η φρουρά, όπου ΌΛΟΙ όσοι έχουν υπηρεσία εκείνη την μέρα, συναντιούνται για να αναφέρουν τυχόν πρόβλημα κατά την υπηρεσία.
Επιπλέον, ίσως στο στρατόπεδο κάποιες υπηρεσίες να μην είναι 24ωρες. Σε εμάς το περίπολο δεν γινόταν τις καθημερινές από τις 6 ως τις 14. Στις 14.00 γινόταν η φρουρά και ξεκίναγαν τα νούμερα μέχρι το επόμενο πρωί που μετά την φρουρά των 06.00 αποδεσμευόμασταν.

Όταν έχεις υπηρεσία, το #1 tip είναι ο ύπνος. Τις μέρες που είχα υπηρεσία, είτε κοιμόμουν είτε ήμουν με το όπλο έξω για περίπολο, δεν έκανα τίποτα άλλο, ούτε για φαγητό δεν πήγαινα. Θα περνάει η υπηρεσία και η μέρα αέρας.
Επίσης μην γκρινιάζεις για τα νούμερα, έχουν όλα θετικά και αρνητικά, πχ αρκετοί δεν ήθελαν το 04.00-06.00 γιατί μέτα πήγαινες σερί. Όμως γλύτωνες τις αναφορές των 1700 και 2200 οπότε δεν σου έκοβαν τον ύπνο.
Εννοείται παρακαλάς να μην πέσεις σε ΑΥΔΜ που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς ή να αλλάξεις πριν τις 23.00. Ναι υπάρχουν κι αυτοί.

99% των περιπτώσεων αν δεν έχεις υπηρεσία είσαι εξοδούχος. Αν είσαι εξοδούχος, μετά την αναφορά των 17.00 μπορείς να βάλεις τα ρούχα σου και να φύγεις ως την βραδυνή αναφορά.

Στα φυλάκια η φάση είναι διαφορετική σε κάθε ένα, αλλά γενικότερα είναι πιο χαλαρά. Εμείς είχαμε ένα που είμασταν 3 φανταροί που κάναμε κάμερες (απλά κάθεσαι και κοιτάς το κινητο σου τις κάμερες και αν δεις κάτι το αναφέρεις) και 1 αξιωματικός (90% δόκιμος κιόλας). Όπως καταλαβαίνεις υπήρχε μια χαλαρότητα, κανονικό βάλσαμο. Βέβαια εκεί κάθε μέρα είχες υπηρεσία, αλλά δεν σε ενοχλεί τόσο.

Γενικότερα τα φυλάκια με λίγα άτομα, αν έχουν και αλλαγές ανά 4-5 μέρες, να τα αγαπήσεις. Ειδικά αν μπορείς να γνωρίζεις πριν πας ώστε στην έξοδο σου να αγοράσεις προμήθειες? Δεν θα θες να σε αλλάξουν.

Επόμενο tip η έξοδος. Αν έχεις βγες. Δεν θες να κάτσεις μέσα γιατί αν χρειαστεί να γίνει το οτιδήποτε, συνήθως δεν απασχολούν όσους έχουν υπηρεσία. Άρα ποιος μένει? Επίσης έξω ακόμα και σκύλο να δεις, θα σου αλλάξει η διάθεση. Μέσα μόνο χακί έχει. Ακόμα και αν δεν έχεις λεφτά, βγες για περπάτημα.

Τα ρούχα κάντα σαν στριφτά, χώνονται καλύτερα μέσα στην βαλίτσα και δεν ζαρώνουν. Πάρε και ένα ρολό με νάυλον σακούλες να βάζεις τα βρώμικα.
Και τέλος, μην φορτωθείς εξ αρχής με πράγματα, κάποια ίσως δεν τα χρησιμοποιήσεις ποτέ. Είναι δύσκολο να σου πω τι δεν είναι απαραίτητο, απλά μην πας στην λογική "Ε μπορεί να χρειαστεί" ειδικά για κάτι ψυχαγωγίας. Πίστεψε με, τίποτα δεν θα είναι τόσο άμεσα αναγκαίο, αν χρειαστεί θα βρεις στο ΚΨΜ, στην έξοδο σου, ή θα δουλέψει ο εφευρέτης που κρύβεις μέσα σου. Για να σου δώσω παράδειγμα, είχα στο κινητό emulator για παιχνίδια και σκέφτηκα να πάρω το ασύρματο χειριστήριο του ΧΒΟΧ μήπως παίξω ποτέ. Πάλι καλά άλλαξα γνώμη λίγο πριν φύγω, γιατί 6 μήνες θητεία πραγματικά παίζει για 6' στο σύνολο να σκέφτηκα τι καλά που θα ήταν να έπαιζα λίγο Sonic/Mario.

Αρε φυλακιο Παρασκευουδη.. το αγαπημενο μου απο τα αλλα 2! (ειπες 3 αλλα ειχαμεμονο Κυρλαγκιτση και Μ.Δερειο τοτε) Ξυλινη ντουλαπιτσα, ξυλινο ταβανι..ωραιο παραθυρακι στο θαλαμο.. ο,τι πιο "hommie"  μπορουσε να τυχει εκει πανω με -27 που ειχε εκεινο το χειμωνα! 347 50 τυπ λοχος ΕΜ εδω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βγεί Ι4 λόγω ενός προβλήματος στην καρδιά. τον τελευταίο καιρό όμως έχω αρχίσει να νοιώθω διάφορες ενοχλήσεις μετά από πολύ ορθοστασία ή όταν δεν έχω κοιμηθεί και σκέφτομαι να ζητήσω Ι5. υπάρχει περίπτωση να το πάρω ή θα με βγάλουν με αναβολή 1 έτος πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nick#18 είπε

Αρε φυλακιο Παρασκευουδη.. το αγαπημενο μου απο τα αλλα 2! (ειπες 3 αλλα ειχαμεμονο Κυρλαγκιτση και Μ.Δερειο τοτε) Ξυλινη ντουλαπιτσα, ξυλινο ταβανι..ωραιο παραθυρακι στο θαλαμο.. ο,τι πιο "hommie"  μπορουσε να τυχει εκει πανω με -27 που ειχε εκεινο το χειμωνα! 347 50 τυπ λοχος ΕΜ εδω... 

Κυρλαγκίτση τίμιο, παράγγελνες και ότι ήθελες από Διδυμότειχο και τα φέρνανε οι ντελιβεράδες.
Μ. Δέρειο μπορούσες άνετα να μην βγεις περίπολο, δεν σε παίρνανε χαμπάρι (εκτός από κάποιον συγκεκριμένο αυδμ). Έβγαινες και για σούπερ μάρκετ, γενικά δυνατό.
Παρασκευούδη πένα. Λίγο απομωνομένο βέβαια, αλλά όπως έγραψα και πιο πριν, αν σου το λέγα από την προηγούμενη μέρα ότι θα πας και έβγαινες Διδ/χο να πάρεις προμήθειες, καθόσουν και μήνα.

Εμείς είχαμε και άλλο ένα, λίγο έξω από το Μέγα Δέρειο, που είχε αποθήκες καυσίμων. Παρόμοιο με Παρασκευούδη από όσο ξέρω, αλλά δεν πήγα.

Κάναμε και κανα μήνα στα Λάβαρα, σε παρατηρητήριο που το βράδυ πιάνανε οι εθνοφύλακες και κοιμόσουν, αλλά επίσης δεν πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμενα μου στειλανε χαρτι μεσω ΕΛΤΑ απο Χιο...Εχω απολυθει 10 χρονια τρ..Παιζει να ειναι καμια μετεκπαίδευση να τραβαω τ @@ μου???

Να ελπιζω σε μια απλη αλλαγη Φ.Π??

Ειναι συστημενο κ δν το παρελαβα ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να μπει ο αδερφός μου στην επόμενη ΕΣΣΟ. Θα πάει παραμεθόριο για να κάνει 9μηνο και λέει για νησί. Μας είπανε Χίο διαβιβαστές είναι καλά, έχετε άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 6:23 ΜΜ, kokorikoue είπε

Στη Ριτσωνα συγκεκριμένα ειναι χαλαρά. Λιγο προσοχή στις υπηρεσίες και θα γλιτωσεις τη ζεστη του καλοκαιριου (αλλα θα φας απειρο κρυο τον χειμωνα). Δε θα το ελεγα καλη περιπτωση. Απο εξοδους δεν γνωριζω αλλα γενικα 1-2 εξοδους τη βδομαδα ειναι το μεγιστο στα ΧΩΚ (ημουν 7.5 μηνες και εκανα 150 υπηρεσιες)

Το νούμερο για τις υπηρεσίες δεν είναι τραγικό

Είναι περίπου 20 το μήνα, δλδ 2-1

Και εμένα με τέτοιο Ρυθμό με πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 12:17 ΜΜ, Andre7w είπε

Ανάλογα πως θα πάνε τα πράματα με τον κοβιντ μας είπαν. Οπότε έχουμε δρόμο μέχρι τότε 

Εγώ που μιλησα με στρατολογική υπηρεσία ειπε 6μηνο κανονικα. Το ειπε και ο υπουργός με τη κυα δεν αλλάζει η θητεία για τις ειδικές κατηγορίες που ορίστηκαν από το άρθρο 7 3421/05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.Μπαινω με την Γ εσσο στο Ρέθυμνο. Θέλω να παραμεινω για όλη τη θητεία μου εκεί.Αμα δηλώσω αμεταθετος θα το καταφέρω η χρειάζεται να κάνω κ κατι αλλο?,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι για δεύτερη αναβολή και η διάγνωση λέει πανω κατω:
 
1) πασχω από ιδειοψυχαναγκαστική διαταραχή
2) υποτροπιάζουσα κατάθλιψη, μέτριας βαρύτητας (αυτής της περιόδου)
3) άγχος
4) ψυχαναγκασμούς που εμφανίστηκαν από την προωιμη εφηβεια.
5) cipralex
6) φόβοι δυσμορφοβικού περιεχομένου και τιμωρίας.
 
του χρονου θα την έχω ευκολα την απαλλαγη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...