Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω πώς είναι πλέον τα πράγματα, πάντως όταν πήγα εγώ (2011), δεν απαγορευόταν και ήμουν 1ο λόχο (υποτίθεται πιο τέντα απ' τους άλλους). Και φαντάσου ότι δεν είχα καν σε χρώμα παραλλαγής, αλλά κόκκινο! Αργότερα πήρα παραλλαγής βέβαια.

Και εννοείται ότι το ΚΨΜ πουλούσε υπνόσακους.

Επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος, θα πω πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε διοικητή/λοχαγού.

Πεύκο παρουσιάστηκα.

Αν θες να περάσεις smartphone, θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή λίγες μέρες χωρίς αυτό γιατί υπάρχουν πολλά καλόπαιδα στα κέντρα.

Αν δε μπορείς χωρίς αυτό και αισθάνεσαι σίγουρος ότι δε θα έχεις εκπλήξεις, έχε το πάνω σου και δείξε ένα των 20€ χωρίς κάμερα όταν σε ρωτήσουν. Δεν κάνουν σωματικό έλεγχο.

Αλλά μην περιμένεις να βρεις πρίζες στους θαλάμους στο Πεύκο, δεν υπάρχουν ούτε για ζήτω. Μόνο σε κανά διάδρομο θα βρεις, και θα είστε άλλοι 200 στο λόχο να φορτίσετε από ελάχιστες πρίζες. Μιλάμε για πολύπριζο πάνω στο πολύπριζο πάνω στο πολύπριζο κ.ο.κ.. Και αν μπει κανά στέλεχος και είσαι με την κουμούτσα το smartphone στην πρίζα, το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα.

Κάποιοι βέβαια ρισκάρουν και τα παίρνουν μαζί τους. Δεν ξέρω πώς τη βγάζουν σε ένα κέντρο όπως το Πεύκο.

αυτο με τον σωματικο έλεγχο οντως ισχυει και δεν σου κανουν?αλλοι μου ειπαν οτι σου κανουν.κατι μου λεει οτι κανουν οτι τους καπνισει σε καθε σειρα.το θεμα μου με το κινητο ειναι οτι μιας κι ειμαι απο κρητη δεν θα μπορει να μου το φερει καποιος πιο μετα αλλα θα πρεπει να ειμαι χωρις κινητο μεχρι να ορκιστω.

Επεξ/σία από giannis_mar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς σε γενικές γραμμές έτσι είναι ο στρατός, ό,τι να 'ναι κάθε φορά.

Προσωπικά πάντως, δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για σωματικό έλεγχο κατά την κατάταξη.

Εννοώ να ψάχνουν για κινητά και φάρμακα.

Τώρα αν κόψουν τον άλλον για ζάκι, ε κι εγώ να ήμουν εκεί θα τον έκανα φύλλο και φτερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δυστυχώς σε γενικές γραμμές έτσι είναι ο στρατός, ό,τι να 'ναι κάθε φορά.

Προσωπικά πάντως, δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για σωματικό έλεγχο κατά την κατάταξη.

Εννοώ να ψάχνουν για κινητά και φάρμακα.

Τώρα αν κόψουν τον άλλον για ζάκι, ε κι εγώ να ήμουν εκεί θα τον έκανα φύλλο και φτερό.

Σωστό κι αυτό.Νταξει έχω αποφασισει να το παρω το κινητο και οτι γινει.Και αμα περασει βλεπουμε τι γινεται και με τις πριζες.powerbank,γρηγορη φορτιση και το σταυρο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχε το πάνω σου και δείξε ένα φθηνό.

Όχι ότι θα το φάνε ότι δεν έχεις άλλο, αλλά δε θα ασχοληθούν περαιτέρω.

Αν όμως τους πεις ότι δεν έχεις καθόλου, θα προκαλέσεις.

Και το νου σου γιατί παίζει πολλή αλητεία στα κέντρα. Η φράση κάθε καρυδιάς καρύδι ταιριάζει γάντι σε αυτές τις περιπτώσεις.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, altocumulus είπε

Ααα, οκ. Ακόμη μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις. Με απλό πτυχίο σε κρατήσανε? Καλό υπόλοιπο θητείας.

Καλημέρα, εγώ το 2012 που ήμουν σωμα έρευνας και πληροφορικής και έβαλα βύσμα για Αθήνα (το οποίο με ενημέρωσε κιόλας ότι θα είμαι  σε συγκεκριμένη μονάδα) με στείλανε για εκπαίδευση ολμιστη στο Άργος Ορεστικό και μετα απευθείας Λαγό Έβρου σε μηχανοκίνητο τάγμα...

Αυτό που θέλω να πω ότι όλα στον στρατό είναι σχετικά...

το μόνο σίγουρο στον στρατό είναι ότι θα χάσεις 9 μήνες από την ζωή σου με το να μην κάνεις απολύτως τίποτα 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, giannis_mar είπε

αυτο με τον σωματικο έλεγχο οντως ισχυει και δεν σου κανουν?αλλοι μου ειπαν οτι σου κανουν.κατι μου λεει οτι κανουν οτι τους καπνισει σε καθε σειρα.το θεμα μου με το κινητο ειναι οτι μιας κι ειμαι απο κρητη δεν θα μπορει να μου το φερει καποιος πιο μετα αλλα θα πρεπει να ειμαι χωρις κινητο μεχρι να ορκιστω.

σωματικούς γενικά δεν κάνουν, αλλά τα πράγματά σου (οπουδήποτε ακόμα και σε μονάδα πριν φύγουμε για χριστούγεννα ένα βλήμα είχε βάλει το υδροδοχείο του στα πράγματά του, το βρήκαν σε δειγματοληπτικό έλεγχο και μετά όσοι ήμασταν εκεί μας τα έψαξαν όλα μέχρι αηδίας και φάγαμε κοντά στην ώρα να περάσουμε την πύλη) αλλά ποτέ σωματικό 

 

και φάρμακα ακόμα, ακόμα και τα πιο απλά όπως ντεπόν αν βρουν στα κατάσχουν, μόνο αν τους εξηγήσεις ότι έχεις κάποιο θέμα σε αφήνουν να τα κρατήσεις 

 

οπότε οτιδήποτε θες ντε και καλά να έχεις το έχεις πάνω σου 

 

για κινητό θα συμφωνήσω με τον phanispal, πάρε ένα του 20αρικου για το κέντρο να μη σου πρήζουν τα @@, αλλά κυρίως να μην έχεις το πρόβλημα της φόρτισης, καθώς στο κέντρο σε αντίθεση με τις μονάδες είναι θέμα.. και smart δηλαδή να έχεις το απλό κινητό που έχει αυτονομία καμιά βδομάδα έτσι κι αλλιώς πρέπει να υπάρχει αν θες να είσαι ήσυχος ότι θα έχεις τηλεφώνο όπως και να χει. άμα φύγεις από κέντρο μπορείς να έχεις το οτιδήποτε δεν είναι θέμα 

 

επίσης αν και δεν ξέρω πώς γίνεται η φάση στις ειδικές δυνάμεις, είναι φοβερή περίπτωση να έχεις και το αυτοκίνητό σου στο στρατό.

καλό είναι βέβαια να γίνει η απαραίτητη χαρτούρα να επιτρέπεται να μπαίνει μέσα και μην μένει έξω και ανάλογα την περιοχή κινδυνεύσει από το οτιδήποτε, αλλά αν το έχεις μέσα είναι τέλειο καθώς είναι ο ολόδικός σου φοριαμός, φυλάς ο,τι μαλακία μπορείς να φανταστείς εκεί πέρα χωρίς να φοβάσαι, από λάπτοπ μέχρι ολόκληρη συσκευσία με κωλόχαρτα, επίσης περνάς πιο εύκολα πράγματα μέσα 

 

στις πύλες πάντα γίνεται ένας τελείως τυπικός έλεγχος στο χώρο των αποσκευών και τέλος, κάτω από το κάθισμά σου μπορείς να έχεις 5 μπουκάλια ουίσκι ξερωγώ 

 

αυτό που τους καίει περισσότερο βέβαια είναι μη βγει έξω κάνα όπλο ή γενικά στρατιωτικό υλικό (κράνη, εξαρτύσεις, ξιφολόγχες) γιατί σε μερικές μονάδες είναι τόσο μπουρδελέ η κατάσταση που όντως μπορεί να πάρεις κάνα όπλο και να φύγεις 

 

σκέψου έχω πέσει σε υπερκαθυστερημένη μονάδα που βούταγαν σφαίρες και ως αντίμετρο είχαν τις γεμιστήρες τυλιγμένες με άπειρη ταινία και σύρμα και ουσιαστικά δεν μπορούσες με τίποτα να χρησιμοποιήσεις το όπλο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, obby είπε

Όπως συμβαίνει συχνά, το δικό μου κράνος αγνοείται από την απόλυση της προηγούμενης σειράς και δώθε, προφανώς γιατί κάποιος το βούτηξε να ξεχρεώσει.

Επειδή φτάνουν σιγά σιγά και οι δικές μας μερες και δεν θέλω να διαιωνίσω άλλον ένα κύκλο βλακείας στον ελληνικό στρατό, έχει κανείς ιδέα πόσο θα με χρέωναν αν τους έλεγα ότι δεν έχω;

Απ' ό,τι είδα, κράνος-κατσαρόλα σε σχετικά καλή κατάσταση αγοράζεις με ~50 ευρώ (τα δικά μας ήταν μισοκατεστραμμένα βέβαια αλλά έστω).

Αν είναι τόσα, τους λέω ότι δεν το έχω και πηγαίνει το χρέος στην εφορία; Υπάρχει η περίπτωση να μου πουν κάποιο μεγαλύτερο ποσό;

Όλοι φανηκαμε νέοι όταν παραδωσαμε τα πράγματα. Προσωπικά στην δική μου μονάδα όχι σημασία δεν εδωσαν και παρέδιδε ο καθένας ότι ήθελε αλλά πολλοί κρατήσαμε παραλλαγές τζάκετ κλπ.. 

 

Τώρα για τα σλιπινγκ μπάγκ που λέτε, αν το κέντρο είναι προβλεπε απαγορεύεται δια ροπάλου. Σε εμάς από τα 100 άτομα ένας είχε λόγω δερματοπαθειας. Όλοι οι υπόλοιποι μέσα στις κουβέρτες του στρατού και στρώσιμο το πρωί από την αρχή.. Ειδικά αν μπεις χειμώνα όπως εγώ δεν αντέχεις να μην μπεις με τόσο κρύο.. Αντε καλοκαίρι στρώνεις ένα σεντόνι κ κοιμάσαι από πάνω. Απλά οι τύποι δεν θα σε άφηναν να έχεις σλιπινγκ μπάγκ μπουκαρανε κάθε 1-2 ώρες και μάζευαν κινητά και υπνοσακους. Σε μικρό κέντρο έγινε αυτό. Στην μονάδα υπήρχαν μέρες ολόκληρες που δεν το μάζευα. 

Επίσης εννοείται αν πας σαν νέος στην πύλη θα σου ψάξουν και τις κάλτσες. Εγώ προσωπικά πέρασα κινητό χάπια ντεπον κλπ μέχρι και τον υπνοσακο(άσχετα που ήταν δώρο άδωρο γιατί δεν μπορούσα να το βγάλω). Αν πας με βλέμμα ψάξτε με θα σε ψαξουν. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Καλημέρα, εγώ το 2012 που ήμουν σωμα έρευνας και πληροφορικής και έβαλα βύσμα για Αθήνα (το οποίο με ενημέρωσε κιόλας ότι θα είμαι  σε συγκεκριμένη μονάδα) με στείλανε για εκπαίδευση ολμιστη στο Άργος Ορεστικό και μετα απευθείας Λαγό Έβρου σε μηχανοκίνητο τάγμα...

Αυτό που θέλω να πω ότι όλα στον στρατό είναι σχετικά...

το μόνο σίγουρο στον στρατό είναι ότι θα χάσεις 9 μήνες από την ζωή σου με το να μην κάνεις απολύτως τίποτα 

Οκ, θα το δούμε αυτό. Εγώ απλά ρώτησα την διαδικασία και αν έχει αλλάξει με το νέο σύστημα. Να είσαι καλά που μοιράστηκες την εμπειρία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Palikarosss είπε

Τι πατους θα προτείνατε για τα αρβυλα;

Πάρε ένα ζευγάρι  ανατομικούς, γύρω στο 10άρικο έχουν..
Όχι αυτούς του κιλού με 1-2ευρώ από σούπερ μάρκετ.  
Δεν θα έδινα με τίποτα παραπάνω για σιλικόνης κλπ 

Επίσης σε εμένα είχαν δώσει όταν παρουσιάστηκα ένα ζευγάρι σαν αυτούς του 10ρικου που λέω,  το οποίο ήταν μια χαρά, είχα βγάλει θητεία με τρελό ποδαρόδρομο σε περίπολα χωρίς πρόβλημα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hρθε και η δικη μας ωρα.. Ηταν μια ομορφη εμπειρια μαθαμε πολλα αντεξαμε ακομα περισσοτερα.. 5κσ και γιναμε πολιτες.. Καλο κουραγιο στις επομενες σειρες και να θυμαστε δεν ειναι τιποτα ειναι απλα ενα ακομα σχολειο... 355 Β ΕΣΣΟ 2018 574 ΜΠ ΤΠ Αργος Ορεστικο... 160 Μερες σε φυλακια στα ελληνοαλβανικα συνορα.. 120 μερες Τριλοφο 40 Γραμμο.. Απολυομαι σαν Υποδεκανεας.. Ηταν μια πανεμορφη εμπειρια στα φυλακια αν και περασαμε δυσκολα λογω ελειψης ατομων(4αρια φυλακια καθε 2 ωρες σκοπετο..)  Καλη συνεχεια στα παιδια που μολις πηραν το χαρτι και καλη υπομονη θα περασει γρηγορα..  Και να θυμαστε οτι μπορει να επικρατει παρανοια εκει μεσα αλλα θα ειναι οι τελευταιες ξεγνοιαστες στιγμες της ζωης σας.. Μετα ειναι το Αγνωστοο.. Καλα σκοπετα στους συναδελφους της σειρας μου εκει πανω στα ακριτικα φυλακια..(Υπομονη αδερφια 35κσ)

Επεξ/σία από AiWaaa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μικρο σχολιο για τις "ξεγνοιαστες μερες της ζωης". Τοσο λιγο ζυγιζετε την ελευθερια σας που ζηλευετε τη φυλακη του στρατου μονο και μονο επειδη δεν ειχατε εννοιες και σας ελεγαν τι να κανετε; 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ενα μικρο σχολιο για τις "ξεγνοιαστες μερες της ζωης". Τοσο λιγο ζυγιζετε την ελευθερια σας που ζηλευετε τη φυλακη του στρατου μονο και μονο επειδη δεν ειχατε εννοιες και σας ελεγαν τι να κανετε; 

Δεν μιλησε κανεις για φυλακη και προσωπικη ελευθερια.. Ειναι στην οπτικη γωνια του καθενος το πως θα εκλαβει την θητεια του.. Οχι δεν ζυγιζω τοσο λιγο την ελευθερια μου οπως θες να την ονομαζεις.. Ελευθερια ειχα και οταν υπηρετουσα και το εκανα με ολη μου την καρδια ασχετα αμα ειχα τις αντιθεσεις μου.. Απλα μετα τις σπουδες ειναι οι μονες μερες που το μονο που θα σε επηρεάζει απο τις καταστασεις που θα ζεις ειναι οι υπηρεσιες που θα κανεις με καποιον συναδελφο σου και το ποτε θα παρεις αδεια.. Οταν ξαναβγεις στην πραγματικη ζωη μακαρι το μονο προβλημα που θα εχεις να ειναι το ποτε θα παρεις αδεια και το ποτε θα δεις την κοπελα σου και την οικογενεια σου..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...