Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Konstantninios είπε

του χρονου θα την έχω ευκολα την απαλλαγη?

Ευκολα η δυσκολα αμα εχεις τα απαραιτητα εγγραφα/διαγνωσεις και εξηγησεις οτι δεν μπορεις να υπηρετησεις θα παρεις απαλλαγη. Κοιτα εσυ να εισαι οσο μπορεις καλυτερα και με το στρατο θα βγει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια από κάποιον που ξέρει να μου απαντήσει.

 

Αν έχω δηλώσει αμεταθετο στην μονάδα που είμαι τώρα.

 

1) με βύσμα μπορώ να φύγω από την μονάδα μου στους 6 μήνες και ας έχω δηλώσει αμεταθετο

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, EvilOperation είπε

Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια από κάποιον που ξέρει να μου απαντήσει.

 

Αν έχω δηλώσει αμεταθετο στην μονάδα που είμαι τώρα.

 

1) με βύσμα μπορώ να φύγω από την μονάδα μου στους 6 μήνες και ας έχω δηλώσει αμεταθετο

Ευχαριστώ

Αν το βυσμα ειναι καλο κανεις ΟΤΙ θες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλώσεις αμεταθετο στην μονάδα σου σου δίνουν καμία τιμητική; Έχουμε κάποια άτομα εδώ και λένε πως αν δηλώσεις αμεταθετο σου δίνει η μονάδα μέρες δεν ξέρω αν ισχύει η αν λένε μαλακιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EvilOperation είπε

Αν δηλώσεις αμεταθετο στην μονάδα σου σου δίνουν καμία τιμητική; Έχουμε κάποια άτομα εδώ και λένε πως αν δηλώσεις αμεταθετο σου δίνει η μονάδα μέρες δεν ξέρω αν ισχύει η αν λένε μαλακιες

Μόνο αν είναι πολύ καλός άνθρωπος ο διοικητής σου θα πάρεις τιμητική για αυτό τον λόγο. Συνήθως το κάνουν γάργαρα. Τώρα δεν ξέρω αν είσαι τίποτα παραμεθόριο οπότε μπορεί όντως κάποιοι να δίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos91_ είπε

καλημέρα σε όλους, ειδικότητα τεχνικός αποθηκαριος γραφεας, γίνεται 'εκπαίδευση' στη μονάδα ή φεύγεις σε κάποιο κέντρο? 

εμενα στην μοναδα μου εγινε στο στεφανοβικειο που πηγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2021 στις 9:44 ΠΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

Το νούμερο για τις υπηρεσίες δεν είναι τραγικό

Είναι περίπου 20 το μήνα, δλδ 2-1

Και εμένα με τέτοιο Ρυθμό με πάει 

Ναι αλλα βαλε μεσα και τις 17 μερες αδεια + 8 τα χριστουγεννα και 5 μερες τιμητικη που πηρα (γραφεας) . Ο μεσος ορος εβγαινε λιγο πανω απο 3-1 αν θυμαμαι καλα... Το οποιο ειναι αρκετα κακο (συν οτι καναμε 2 νουμερα περιπολο εναλλαξ) . Το 1-1 με 2-1 το ειδα λιγο στην αρχη και 1 μηνα πριν απολυθω . Συνηθως πηγαινε απο 3-1 εως 6-1 (για πανω απο 3-4 μηνες) .. Για την ακριβεια ηταν 148 σε 231 υπηρετισιμες αν θυμαμαι καλα (οταν πηρα μεταθεση). Αν βγαλεις τις 30 μερες αδειας μιλαμε για 148 υπηρεσιες σε 200 μερες (που ειναι 3-1 μεσος ορος) . Καλυτερα παραμεθοριο προτεινω , δυσκολα με τοσο κοσμο θα κανει καποιος τοσες υπηρεσιες.

Επεξ/σία από kokorikoue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν βρήκα ακριβώς απαντημένες στο εδώ.

Είμαι στο 4ο έτος σπουδών μου και σκέφτομαι να κόψω αναβολή το καλοκαίρι για να μπώ από Σεπτέμβρη.

Θέλω πρώτα να δω πως θα πάει η εξεταστική Ιουνίου και αναλόγως μετά να κόψω την αναβολή. Απ' ότι έμαθα αν την κόψω μετά από τον Ιούνιο δεν προλαβαίνω να μπω Σεπτέμβρη; Πότε πάω μετά για κατάταξη;

Επίσης, στα 18 όταν είχα πάει ΚΕΠ για Απογραφή - Α. Σ. Μ. Είχα δηλώσει Ειδικές Δυνάμεις. Τώρα μετά τις σπουδές δεν επιθυμώ να πάω (άλλα μυαλά τότε φαίνεται, άλλα τώρα 😂). Γνωρίζει κανείς αν μετά την αναβολή αυτό αλλάζει και διαγράφεται; Στο stragologia.gr στις Πληροφορίες για την κατάταξή μου αναγράφεται "Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς", αν αυτό βοηθάει.

Τέλος, οι ορκομωσίες της σχολής μου συνήθως γίνονται 30 Σεπτεμβρίου. Αν προλαβαίνω να μπώ αρχές Σεπτέμβρη υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι άδεια για εκείνες τις ημερομηνίες ή δεν παίρνεις άδεια με το που μπαίνεις; Καλύτερα να αφήσω την ορκομωσία της σχολής μου για Φλεβάρη που ξαναγίνονται;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να πάρεις εκ νέου αναβολή άμα δε πάει καλά η εξεταστική. Ρωτά στρατολογία. Θα σου έλεγα κόψε την και άμα δε πάνε όπως θέλεις τα πράγματα ζητάς εκ νέου αναβολή για μερικούς μήνες. Μετά τον Σεπτέμβρη πας για Νοέμβρη 

Και εγώ τέτοια περίπτωση ήμουν με τις Ειδικές Δυνάμεις εν τελεί με λίγο πρήξιμο το άλλαξα γιατί στην αρχή μου λέγανε δε γίνεται. Όταν πας να κόψεις αναβολή και να συμπληρώσεις χαρτιά να τους το διευκρινίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι για ΕΔ πλέον (νομίζω στο χαρτί που θα συμπληρώσεις μπορείς και εκεί να σημειώσεις προτίμηση εκ νέου). Αλλά καλού κακού πες τους το, εγώ είχα στείλει και στο ΓΕΣ εμαιλ και με ενημερώσαμε ότι η επιλογή μου αναιρέθηκε. 
 

Ισως σου δώσουν άδεια. Κανονικά μέχρι την άδεια ορκομωσίας (3ή Παρασκευή μετά την κατάταξη) δε δίνονται άδειες. Αλλά ίσως σου δώσουν λόγω ορκομωσίας. 

Επεξ/σία από Asevastos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να πάρεις εκ νέου αναβολή άμα δε πάει καλά η εξεταστική. Ρωτά στρατολογία. Θα σου έλεγα κόψε την και άμα δε πάνε όπως θέλεις τα πράγματα ζητάς εκ νέου αναβολή για μερικούς μήνες. Μετά τον Σεπτέμβρη πας για Νοέμβρη 

Και εγώ τέτοια περίπτωση ήμουν με τις Ειδικές Δυνάμεις εν τελεί με λίγο πρήξιμο το άλλαξα γιατί στην αρχή μου λέγανε δε γίνεται. Όταν πας να κόψεις αναβολή και να συμπληρώσεις χαρτιά να τους το διευκρινίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι για ΕΔ πλέον (νομίζω στο χαρτί που θα συμπληρώσεις μπορείς και εκεί να σημειώσεις προτίμηση εκ νέου). Αλλά καλού κακού πες τους το, εγώ είχα στείλει και στο ΓΕΣ εμαιλ και με ενημερώσαμε ότι η επιλογή μου αναιρέθηκε. 
 

Ισως σου δώσουν άδεια. Κανονικά μέχρι την άδεια ορκομωσίας (3ή Παρασκευή μετά την κατάταξη) δε δίνονται άδειες. Αλλά ίσως σου δώσουν λόγω ορκομωσίας. 

Αδερφέ αναβολή κόβω στα ΚΕΠ ή στην στρατολογία που είμαι δηλωμένος; Λες αν στείλω από τώρα ένα mail να ρωτήσω στην Στρατολογική Υπηρεσία Θεσσαλονίκης θα μου απαντήσουν για αυτά τα ερωτήματα ή πέφτει γράψιμο και να πάρω τηλέφωνο καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα,θα ήθελα την βοήθεια σας με ένα θέμα για τον στρατό..Πριν ένα χρόνο αφού ήρθε το χαρτί σπίτι μου για να παρουσιαστώ  και έγιναν οι γνωστές σε όλους ενέργειες αποφάσισα να πάρω την πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους όπου εγκρίθηκε αναβολή για έναν χρόνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα..αφού πέρασε ένας χρόνος περίμενα να γίνει η ίδια διαδικασία δηλαδη ταχυδρομικός να έρθει κάποιο χαρτί στο σπίτι η να με καλέσουν από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου(αν θυμάμαι καλά κάτι τέτοιο έγινε την πρώτη φορά).Όμως δεν έγινε έτσι και το μόνο που έλαβα ήταν δύο μυνήματα στο κινητό τηλέφωνο όπου δεν τα είχα προσέξει και δεν τα διάβασα εγκαίρως με αποτέλεσμα να μην παρουσιαστώ στην ημερομηνία που έπρεπε (10/3/21) ή  να πάρω την δεύτερη αναβολή όπως προγραμμάτιζα..

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι θεωρούμε ανυπότακτος και με ένα ψάξιμο ίντερνετ κλπ διάβασα ότι κινδυνεύω με 6 χιλιάδες ευρώ πρόστιμο επειδή άργησα ουσιαστικά 1 μήνα να παρουσιαστώ..πήρα τηλέφωνο στρατολογία και με καθησύχασαν ότι αν κάνω μια "αίτηση για κοινωνικούς λόγους" με κάποια δικαιολογία που δεν επικοινώνησα..ίσως την δεχτούν και μπω στην επόμενη ΕΣΣΟ τον Ιούνιο..αλλα σε περίπτωση που δεν την δεχτούν μου είπαν πως θα με καλέσουν για να παρουσιαστώ μέσα στις επόμενες μέρες..

Το πρόβλημα μου και η ερώτηση είναι τι γίνεται με το πρόστιμο... διαγράφεται? μειώνεται αναλόγως με τόσο πόσες μέρες άργησα?έχω κάποιες άλλες κυρώσεις?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Panos Και σε ΚΕΠ και σε Στρατολογία. Στείλε email λογικά θα απαντήσουν. Εγώ όσες φορές έστειλα απάντησαν. 

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Panos Και σε ΚΕΠ και σε Στρατολογία. Στείλε email λογικά θα απαντήσουν. Εγώ όσες φορές έστειλα απάντησαν. 

Έγινε φίλε, να'σαι καλα. Το πρήξιμο για να διαγραφεί η επιλογή των Ειδικών Δυνάμεων το ριξες στο ΚΕΠ ή στην Στρατολογία (αν εξαιρέσεις το mail που έστειλες και στο ΓΕΣ); Ουσιαστικά τα ίδια χαρτιά δεν συμπληρώνεις όπου και αν πας για διακοπή αναβολής; Επειδή έχω ΚΕΠ κοντά, θα γίνει δουλίτσα εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...