Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, sensai είπε

οι φαντάροι δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση στα ΜΜΜ της Αθήνας;

ναι

12 λεπτά πριν, babusqas είπε

Ρε παιδιά την ημέρα της κατάταξης θέλει την ακτινογραφία σε CD?

οχι δεν νμζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν με ειχαν βαλει για Μαρτιο αλλα για Μαιο, οποτε δεν ειμαι ανυποτακτος. Απλα μια ερωτηση πως παιρνω αναβολη για κοιωνικους λογους γιατι εχω ερθει  Ελλαδα για λιγο καιρο και θελω 2 μηνες να τακτοποιησω καποιες υποθεσεις. Εννοω τι λογους γραφουμε εκει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellsing είπε

Τελικα δεν με ειχαν βαλει για Μαρτιο αλλα για Μαιο, οποτε δεν ειμαι ανυποτακτος. Απλα μια ερωτηση πως παιρνω αναβολη για κοιωνικους λογους γιατι εχω ερθει  Ελλαδα για λιγο καιρο και θελω 2 μηνες να τακτοποιησω καποιες υποθεσεις. Εννοω τι λογους γραφουμε εκει ??

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/27.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Adrian είπε

Οκ, αλλα δεν εξηγει αναλυτικα, πχ για οικονομικους λογους τι εγγραφα να παραδωσεις ? Η πχ αν εχεις οικογενειακο λογο τι εγγραφα στελνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Hellsing είπε

Οκ, αλλα δεν εξηγει αναλυτικα, πχ για οικονομικους λογους τι εγγραφα να παραδωσεις ? Η πχ αν εχεις οικογενειακο λογο τι εγγραφα στελνεις ?

Λέει αυτό όμως..

Αναφορά σε κείμενο

Για περισσότερες πληροφορίες ή για την επίλυση τυχόν αποριών, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία

Δεν νομίζω να σου πει αναλυτικά τι έγγραφα θέλει για το δικό σου πρόβλημα. Δεν σε ξέρουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για Β' ΕΣΣΟ Ναυτικού ξέρετε πότε περίπου μέσα στο Μάιο γίνεται η κατάταξη? Επίσης, μου είχαν πει στο τηλέφωνο ότι όταν είναι έτοιμο το χαρτί κατάταξης μπαίνεις στο stratologia.gr με κωδικούς taxisnet να το τυπώσεις. Αν δεν έχω βγάλει κωδικούς taxisnet τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 12:27 ΜΜ, xorotaktis είπε

νομιζω ειναι στα 700 ευρω το μηνα αλλα υπηρετεις 5-6 μηνες παραπανω και νοικιαζεις σπιτι α μεινεις οποτε δεν συμφερει

Εξαρτάται πως το εννοείς...  Αν έχεις επιχείρηση να σε περιμένει ή σίγουρη δουλειά δεν συμφέρει. 

 

Αν δεν έχεις τότε απλά αράζεις (σε σχέση με το φανταριλίκι πάντα)  είσαι πιο χαλαρά και πληρώνεσαι και απο πάνω. 

 

Ο μισθός ειναι 60% (κάπου στα 530) του ανθυπολοχαγού και όταν ονομάζεσαι έφεδρος ανθυπολοχαγός ειναι 80% (κάπου στα 710) 

 

ΑΛΛΑ

Έχεις και έξτρα πχ κάθε μη εργάσιμη ή αργία σε υπηρεσία κτλ ειναι περίπου +13 ευρώ την ημέρα. 

 

Αν είσαι παραμεθόριο +130 αν πας κύπρο + ΧΧΧ (δεν ξέρω δεν πήγα αλλά ειναι επιπλέον και σίγουρα 3ψίφιο) 

Δωρεάν οδοιπορικά

Έξτρα ποσά σε ασκήσεις (ακόμη και αν συμμετέχεις σε απλά σκοινάκια)  

Δώρα Χριστούγεννα (+1 μισθός) και πάσχα (+50% του μισθού) 

Ετήσιο επίδομα εξομάλυνσης ΔΕΑ (κάπου στα 100κάτι ευρώ) 

Καθώς και άλλα έξτρα αναλόγως της θέσης κτλ (πχ πτώση απο αλεξίπτωτο) 

 

Δηλαδή θα κάνεις 8ώρο και θα είσαι χαλαρά τα πολλά τυπικά μόνο μπροστά σε φαντάρους κτλ αλλιώς με τους υπ/αξ χαλαρά υπηρεσία θα νοικιάσεις μια μικρή γκαρσονιέρα που σε παραμεθόριο δεν κοστίζουν και πολλά αλλά και σε νησί (που μπορεί ανάλογα την τοπολογία να μετράει και αυτό για παραμεθόριο) άντε στην χειρότερη να δώσεις κάνα 300 ΠΟΛΥ καλύτερα απο το να είσαι στην μονάδα 24/7 + να κοιμάσαι στα κρεβάτια που έχουν εκεί και να έχεις τον κάθε ένα να κλάνει/επιθεωρήσεις κτλ κτλ μόνο που θα έχεις δικιά σου τουαλέτα και μπάνιο ειναι άλλο επίπεδο. 

Και θα σου μένουν χαλαρά 300 ευρώ αν όχι 500 ή παραπάνω για να περάσεις τον μήνα (εννοείται μπορείς να τρως στην λέσχη αξιωματικών δωρεάν αλλά και στην μονάδα) 

 

Είναι σούπερ ΑΝ σε πάρουν η βασική εκπαίδευση ειναι λίγο π!@#!@τσα αλλά οκ αν δεν ήσουν παραχαϊδευμένος σαν παιδί (να το πω έτσι ευγενικά :P ) δεν θα ειναι κάτι που δεν θα μπορέσεις να αντέξεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 17/5 στη ΞΑΝΘΗ και εχω επιλεγει στο Σωμα Εφοδιασμου Μτεφορων. Αυτο δεν ηταν στο ΚΕΕΜ στη Σπαρτη; Μπορει να μου εξηγησει καποιος αν σε στελνουν εκει μετά ή οχι; Όταν έκανε την αρχική αιτηση online ειχα γραψει για την ειδικοτητα μου (Μαγειρας). Βασικα ειτε σε πανε ΚΕΕΜ ειτε οχι στο ΣΕΜ ποιες ειδικοτητες μπορεις να παρεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blaze9 είπε

Καλησπέρα, για Β' ΕΣΣΟ Ναυτικού ξέρετε πότε περίπου μέσα στο Μάιο γίνεται η κατάταξη? Επίσης, μου είχαν πει στο τηλέφωνο ότι όταν είναι έτοιμο το χαρτί κατάταξης μπαίνεις στο stratologia.gr με κωδικούς taxisnet να το τυπώσεις. Αν δεν έχω βγάλει κωδικούς taxisnet τι γίνεται?

Πρεπει να βγαλεις. Μπορεις να το κανεις και μονος σου. Αν μπεις μεσα στο site, κατα την εγγραφη θα σου ζητηθει ταυτοποιηση μεσω βιντεοκλησης ή επισκεψη σε ΔΟΥ. Προσωπικα επελεξε το 2ο. Στο 1ο δεν ξερεις σε τι ατομο θα πεσεις. Θα σου δωσουν τον κλειδαριθμο οπου θα τον περασεις παλι στο taxisnet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hellsing είπε

Μηπως εχει κανει καποιος την αναβολη για κοινωνικους λογους η την εκανε πιο παλια να εχω μια ιδεα περιπου ?

Εγώ είχα πάρει αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Σε γενικές γραμμές είναι η πιο εύκολη αναβολή που μπορείς να πάρεις. Πάρε τηλ την στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις και θα σου πούνε τι έγγραφα χρειάζονται (είναι ανάλογα την περίπτωση). Εγω πχ ήθελα να τελειώσω την πτυχιακή μου και τους πήγα μία βεβαίωση σπουδών που έγραφε πάνω πως είμαι στο πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...