Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Άλλο το ΓΕΕΘΑ και άλλο η Μονάδα Υποστήριξης , στο ΓΕΕΘΑ υπάγεται αλλά καμία σχέση με υπηρεσίες.

Θέλει δυνατό βύσμα ναι όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις,επίσης παίζει μεγάλο ρόλο αν είσαι ένοπλος ή άοπλος.

Χμμ 

Άγιο Στέφανο και Αυλώνα ξέρεις ωστόσο τι γίνεται;

Φαντάζομαι εννοείς για την ΜΥ προτιμούν ενόπλους

Με βάση ότι δεν έχω δυνατό βύσμα τι φρουρές προτίμησης να δηλώσω και με τι σειρά (όχι πως παίζει ρόλο η σειρά)

Σαν περιοχές θα μπορούσα να κινηθώ Μενίδι, Άγιο Στέφανο, Αυλώνα, μέχρι και Ψυχικό που είναι το ΓΕΕΘΑ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Χμμ 

Άγιο Στέφανο και Αυλώνα ξέρεις ωστόσο τι γίνεται;

Φαντάζομαι εννοείς για την ΜΥ προτιμούν ενόπλους

Με βάση ότι δεν έχω δυνατό βύσμα τι φρουρές προτίμησης να δηλώσω και με τι σειρά (όχι πως παίζει ρόλο η σειρά)

Σαν περιοχές θα μπορούσα να κινηθώ Μενίδι, Άγιο Στέφανο, Αυλώνα, μέχρι και Ψυχικό που είναι το ΓΕΕΘΑ κτλ 

 Αν δεν έχεις δυνατό βύσμα ούτε ΓΕΕΘΑ ούτε Μενίδι ούτε Άγιο Στέφανο ούτε ΓΕΣ,401 θα πας πάντως , μάλλον Αυλώνα και θα λες και ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι Έβρο και ο τόπος κατοικίας μου είναι η Αθήνα. όταν έρθει με το καλό η στιγμή για τη μετάθεση υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ με στείλουν Αθήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

 Αν δεν έχεις δυνατό βύσμα ούτε ΓΕΕΘΑ ούτε Μενίδι ούτε Άγιο Στέφανο ούτε ΓΕΣ,401 θα πας πάντως , μάλλον Αυλώνα και θα λες και ευχαριστώ.

Άμα δεν δηλώσω Αυλώνα δεν θα πάω Αυλώνα 

Σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2021 στις 7:47 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Πολυ καλα κανεις! Μην εχεις κανενα αγχος, στο κεντρο θα κανετε τα παραγγελματα, προβες για την ορκομωσια, μια βολη και ισως και μια πορεια 4-5 χλμ. Στα ΣΠΕΝ μετα που ειναι η προχωρημενη εκπαιδευση θα κανετε 2-3 πορειες των 5 χλμ παλι. 

1 Πορεια στα σβεν 8 χλμ (που θα ειναι κανα 4-5 γτ βαριονται και τα στελεχοι)

1 πορεια στα σπεν 12 χλμ ( π θα εινια κανα 6-7 για τον ιδιο λογο) 

εγω σε καμια δν πηγα γτ ειπανε οποιος θελει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, steliosstr είπε

Παρουσιάζομαι 18 Μαϊου στην Λάρισα 485 ΤΔΒ, Διαβιβάσεις.

Ήθελα να ρωτήσω, αν θα μείνουμε εκεί για ορκωμοσία, ΣΒΕΝ, ΣΠΕΝ... 

Από φίλο ξέρω πως η ΣΤ ΕΣΣΟ 2020 έμεινε εκεί..

Αλλά μου είπαν πως δεν είναι στάνταρ..

Αν μας στείλουν αλλού, που είναι πιθανό να μας στείλουν... Τι έγινε στις τελευταίες ΕΣΣΟ?

Καλή θητεία σε όλους!

ειμαι Α ΕΣΣΟ διαβιβασεις . παρουσιαστηκα Λαρισα πηραμε ρουχα γιατρους κλπ . μερικα ατομα εκατσαν εκει τους υπολοιπους τους στηλανε στην λαμια μεχρι τα ΣΒΕΝ - ΣΠΕΝ (καμια 40αρια μερες ) Να ευχεσαι να πας λαμια ειναι σαν να εισαι σε ξενοδοχειο 30 αστερων ( απο θεμα στελεχων και φαγητου κλπ ). Τωρα ειμαι στο στεφανοβικειο 17 λδβ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Άμα δεν δηλώσω Αυλώνα δεν θα πάω Αυλώνα 

Σωστά;

 

Όχι θα πας , το τι δηλώνεις προτίμηση δεν σημαίνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kostasofokaldor είπε

παρουσιαζομαι 12 του μηνός. Πρέπει να Dλογικα μέχρι 5 μέρες πριν φρουαρχείο για αναβολή. 12-5 μας κανει 7. Δηλαδή 7 Παρασκευή. Αν πάω αύριο που έχει 6 (6 μέρες πριν την παρουσίαση μου) υπάρχει περίπτωση να μου πουν έλα αύριο?

 

μπορουν να σε φιλοξενησουν το πολυ 1-2 μερες πριν παρουσιαστεις

Μη ξεχνας οτι για το διοικητη αλλα και για το στρατοπεδο θεωρεισαι "πολιτης" με οτι συνεπαγεται αυτο

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκοψα την αναβολή τέλος Απρίλη και ζητησα με υπευθ. δήλωση να μπω με την ΕΣΣΟ του Μαΐου.Στο site της στρατολογιας με έχουν για την ΕΣΣΟ του Ιουλίου.Αυτο σημαίνει οτι απέρριψαν την δήλωση ; Μπορώ να κάνω κάτι αλλο για να μπω Μάιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, sensai είπε

είμαι Έβρο και ο τόπος κατοικίας μου είναι η Αθήνα. όταν έρθει με το καλό η στιγμή για τη μετάθεση υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ με στείλουν Αθήνα; 

έχοντας περάσει δυο μεταθέσεις σε έβρο και κιλκίς (από όπου και απολύθηκα), δηλαδή σύνολο 12 μήνες από τους 14 που ήταν τότε, όντας μόνιμος κάτοικος Αθηνών, μια χαρά μπορούνε να σε πάνε όπου θέλουν. Δεν πιστεύω πως έχουν αλλάξει πολλά, όσα χρόνια κι αν έχουν περάσει. Εύχομαι να μην σου συμβεί φυσικά!

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sensai είπε

είμαι Έβρο και ο τόπος κατοικίας μου είναι η Αθήνα. όταν έρθει με το καλό η στιγμή για τη μετάθεση υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ με στείλουν Αθήνα; 

Άνετα σε πάνε Αυλώνα ,Θήβα κτλπ , χωρίς βύσμα Αθήνα δύσκολο να έρθεις εκτός και αν είσαι και λίγο τυχερός αλλά συνήθως οι αβύσματοι δεν σκάνε Αθήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 12:37 ΜΜ, dr3 είπε

Έκοψα την αναβολή τέλος Απρίλη και ζητησα με υπευθ. δήλωση να μπω με την ΕΣΣΟ του Μαΐου.Στο site της στρατολογιας με έχουν για την ΕΣΣΟ του Ιουλίου.Αυτο σημαίνει οτι απέρριψαν την δήλωση ; Μπορώ να κάνω κάτι αλλο για να μπω Μάιο ;

τηλεφωνο στο στρατολογικο γραφειο. Οριακα προλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

 

Παιδιά είναι να παρουσιαστώ Θήβα και στην στρατολογια με έχεις ως ελδυκ-τάγμα μεταφορών εφοδιασμου. Εγώ θέλω να πάω ουκ καθώς έμαθα από φίλο μου που μπήκε φετος Α εσσο ότι πήραν έναν απο την σειρά του. Μπορώ να αλλάξω το τάγμα εφοδιασμου όταν παρουσιαστώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ak1234 είπε

Παιδιά είναι να παρουσιαστώ Θήβα και στην στρατολογια με έχεις ως ελδυκ-τάγμα μεταφορών εφοδιασμου. Εγώ θέλω να πάω ουκ καθώς έμαθα από φίλο μου που μπήκε φετος Α εσσο ότι πήραν έναν απο την σειρά του. Μπορώ να αλλάξω το τάγμα εφοδιασμου όταν παρουσιαστώ; 

Σωστά στα είπε ο φίλος σου, δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή για το σχολείο έχουν όσοι μπαίνουν με την Α ΕΣΣΟ(Ιανουάριο) ή με την ΕΣΣΟ του Σεπτέμβριου.

Αν μπεις άλλη ΕΣΣΟ πλην αυτές τις δυο που αναφέρω δεν μπορείς να δηλώσεις καθώς τα σχολεία διεξάγονται στα διαστήματα που ανέφερα παραπάνω.

Τώρα που η θητεία αυξήθηκε δεν ξέρω αν θα αλλάξει αυτό.

Όταν παρουσιαστείς δηλώνεις επιθυμία συμμετοχής στο απερχόμενο ΣΥΚ.

Εννοείται θα πρέπει να είσαι Ι1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...