Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Σωστά στα είπε ο φίλος σου, δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή για το σχολείο έχουν όσοι μπαίνουν με την Α ΕΣΣΟ(Ιανουάριο) ή με την ΕΣΣΟ του Σεπτέμβριου.

Αν μπεις άλλη ΕΣΣΟ πλην αυτές τις δυο που αναφέρω δεν μπορείς να δηλώσεις καθώς τα σχολεία διεξάγονται στα διαστήματα που ανέφερα παραπάνω.

Τώρα που η θητεία αυξήθηκε δεν ξέρω αν θα αλλάξει αυτό.

Όταν παρουσιαστείς δηλώνεις επιθυμία συμμετοχής στο απερχόμενο ΣΥΚ.

Εννοείται θα πρέπει να είσαι Ι1.

Φίλε ευχαριστώ πολύ γιατί ακούω συνέχεια διαφορετικά πράγματα σχετικά με τα ουκ.Απλα είδα το τάγμα μεταφορών ενώ δήλωσα ειδικές και λεω τι έγινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Theofilos paok είπε

Μάγκες ποσα λουκέτα θέλει και τι μεγεθη 

Εγώ χρησιμοποιώ 2-3

Όπλο

φοριαμο

Βαλίτσα

Άρβυλα, αλλά πλέον βαρέθηκα 

Άμα έχεις back pack πάρε άλλο 1-2 ανάλογα τις θήκες

Άμα θες βάλε και στο λουκάνικο

Μεγέθη εγώ έχω μικρά. Είναι ελαφριά και πιο φθηνά. Πολλά λουκέτα ανοίγουν με πολλά κλειδιά πάντως. Ευτυχώς όχι τα δικά μου. Θα πρότεινα να αγοράσεις λουκέτα ΟΧΙ από στρατιωτικά μαγαζιά ούτε ΚΨΜ αν έχει.

Βολεύει πολύ άμα βρεις λουκέτα (πχ σετ των τριών) που ανοίγουν με το ίδιο κλειδί. Δεν είναι διαδεδομένα, ωστόσο υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Theofilos paok είπε

Μάγκες ποσα λουκέτα θέλει και τι μεγεθη 

Μεσαιο μεγεθος η μικρο, ενα για το φοριαμο, ενα για τη βαλιτσα, ενα για το σακο ιματισμου ενα για το οπλο. Πολλοι παιρνουν κι ενα επιπλεον για τα αρβυλα. Με πεντε εισαι κομπλε. Και παρε ειδικα να εχουν ολα το ιδιο κλειδι, ειδικα με το οπλο δεν θες πριν το γερμανικο να ψαχνεις κλειδια μεσα στα σκοταδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Μεσαιο μεγεθος η μικρο, ενα για το φοριαμο, ενα για τη βαλιτσα, ενα για το σακο ιματισμου ενα για το οπλο. Πολλοι παιρνουν κι ενα επιπλεον για τα αρβυλα. Με πεντε εισαι κομπλε. Και παρε ειδικα να εχουν ολα το ιδιο κλειδι, ειδικα με το οπλο δεν θες πριν το γερμανικο να ψαχνεις κλειδια μεσα στα σκοταδια...

Το γερμανικό εμένα μου αρέσει ... Χαχα 

Και οι οπλοβαστοι μας είναι στον προθάλαμο οπότε δεν έχει και σκοτάδι, οπότε και γλυτώνουμε λίγο φασαρια. Σε άλλα στρατόπεδα που ήμουν ήταν όντως μαζί με τα κρεβάτια 

Ένιγουει λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, μπαρμπαγιωργος είπε

Το γερμανικό εμένα μου αρέσει ... Χαχα

Το πιο ακυρο νουμερο, σου κοβει τη νυχτα στη μεση! Υπηρχαν διαφοροι παντως που το προτιμουσαν απο το 4-6 γιατι με το 4-6 ξεκιναγε πολυ νωρις η μερα και δεν την παλευαν. Γουστα ειναι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Το πιο ακυρο νουμερο, σου κοβει τη νυχτα στη μεση! Υπηρχαν διαφοροι παντως που το προτιμουσαν απο το 4-6 γιατι με το 4-6 ξεκιναγε πολυ νωρις η μερα και δεν την παλευαν. Γουστα ειναι αυτα...

Σε κανονική περίοδο και το 4-6 είναι πολύ ωραίο

Αλλά αν το τρως συνεχόμενα μια βδομάδα σε εμπλοκή, δεν παλεύεται

Γιατί ουσιαστικά κοιμάσαι 3-3.5 ώρες τη μέρα +το απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπηρετώ ήδη την θητεία μου και μου έχουν μείνει 2 περιπου μήνες ακόμα υπηρετισημης θητειας. Από την αρχή της θητείας μου δυσκολεύουν αρκετά ψυχολογικά και ήμουν πολύ πιεσμένος αλλά αποφάσισα να το προσπαθήσω όσο μπορώ.

Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω και κάποιων αλλων γεγονότων έχει εξαντληθεί και η υπομονή μου και η αντοχή μου και νιώθω καθημερινά από τη στιγμή που θα ξυπνήσω ότι πνίγομαι και ότι δεν αντέχω άλλο, και έχουν περάσει διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου, έχω ψυχοσωματικά συμπτώματα δεν έχω όρεξη για τίποτα και η ψυχολογία μου είναι στο πάτωμα.

 

Το ιδανικό που θα ήθελα είναι αν υπήρχε τρόπος να τελειώσει η θητεία μου εδώ "προσφέροντας" κάπως αλλιώς στο "σύστημα". Έχω και την αναβολή στο μυαλό μου αλλά αν πάρω αυτόν τον δρόμο δεν με παίρνει σε 1-2 χρόνια να ξανά μπω, φρικαρω μόνο στην ιδέα και πνίγομαι στην σκέψη του να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή απαλλαγών λόγω του ότι θα έχω ήδη υπηρετήσει σχεδόν 6-7 μήνες, να είναι πιο ελαστικοί ή πιο αυστηροί με την περίπτωση μου;

Σκέφτομουν να μιλήσω στον διοικητή μου για αυτό το θέμα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάπως και να βοηθήσω κι εγώ με διαφορετικό τρόπο αντίστοιχα από το να είμαι φαντάρος (γιατί δεν θέλω να μου χαριστεί κάτι, καταλαβαίνω πως λειτουργεί το πράγμα και ζητάω απλά μια δίκαιη ανταλλαγή) και αν δεν βρεθεί λύση να ζητήσω να πάω στον ψυχολόγο στο στρατιωτικό νοσοκομείο και του πω όλα αυτά. Αλλά αν πάρω αυτόν τον δρόμο θα του πω εξαρχής για απαλλαγή και ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω τα ίδια, και δεν ξέρω πως θα το πάρει. Δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στο παρελθόν.

Φοβάμαι μήπως χάσω το μυαλό μου και κάνω κακό.

Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία είτε ο ίδιος είτε σαν παρατηρητής να μου πει μια γνώμη παραπάνω και για το αν είναι εφικτές οι 2 λύσεις μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fantaros είπε

Καλησπέρα, υπηρετώ ήδη την θητεία μου και μου έχουν μείνει 2 περιπου μήνες ακόμα υπηρετισημης θητειας. Από την αρχή της θητείας μου δυσκολεύουν αρκετά ψυχολογικά και ήμουν πολύ πιεσμένος αλλά αποφάσισα να το προσπαθήσω όσο μπορώ.

Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω και κάποιων αλλων γεγονότων έχει εξαντληθεί και η υπομονή μου και η αντοχή μου και νιώθω καθημερινά από τη στιγμή που θα ξυπνήσω ότι πνίγομαι και ότι δεν αντέχω άλλο, και έχουν περάσει διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου, έχω ψυχοσωματικά συμπτώματα δεν έχω όρεξη για τίποτα και η ψυχολογία μου είναι στο πάτωμα.

 

Το ιδανικό που θα ήθελα είναι αν υπήρχε τρόπος να τελειώσει η θητεία μου εδώ "προσφέροντας" κάπως αλλιώς στο "σύστημα". Έχω και την αναβολή στο μυαλό μου αλλά αν πάρω αυτόν τον δρόμο δεν με παίρνει σε 1-2 χρόνια να ξανά μπω, φρικαρω μόνο στην ιδέα και πνίγομαι στην σκέψη του να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή απαλλαγών λόγω του ότι θα έχω ήδη υπηρετήσει σχεδόν 6-7 μήνες, να είναι πιο ελαστικοί ή πιο αυστηροί με την περίπτωση μου;

Σκέφτομουν να μιλήσω στον διοικητή μου για αυτό το θέμα μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάπως και να βοηθήσω κι εγώ με διαφορετικό τρόπο αντίστοιχα από το να είμαι φαντάρος (γιατί δεν θέλω να μου χαριστεί κάτι, καταλαβαίνω πως λειτουργεί το πράγμα και ζητάω απλά μια δίκαιη ανταλλαγή) και αν δεν βρεθεί λύση να ζητήσω να πάω στον ψυχολόγο στο στρατιωτικό νοσοκομείο και του πω όλα αυτά. Αλλά αν πάρω αυτόν τον δρόμο θα του πω εξαρχής για απαλλαγή και ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω τα ίδια, και δεν ξέρω πως θα το πάρει. Δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στο παρελθόν.

Φοβάμαι μήπως χάσω το μυαλό μου και κάνω κακό.

Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία είτε ο ίδιος είτε σαν παρατηρητής να μου πει μια γνώμη παραπάνω και για το αν είναι εφικτές οι 2 λύσεις μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Που υπηρετείς? Αν υπηρετείς σε περιοχη με εμβολιαστικο κεντρο μπορεις να ζητησεις να σε πανε εκει να βοηθας ως γραμματεία. Τα στελεχώνει ο στρατός αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fantaros είπε

Το ιδανικό που θα ήθελα είναι αν υπήρχε τρόπος να τελειώσει η θητεία μου εδώ "προσφέροντας" κάπως αλλιώς στο "σύστημα"

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο...απλως ζητα να πας στον στρατο σε καποιο αλλο κομματι. Επισης αν μιλησεις με ψυχολογο εχε στο νου σου οτι αναλογως τι θα του πεις μπορει να σου δωσει και αναβολη απο μονος του και τοτε να εισαι ακομα χειροτερα γιατι θα σκεφτεσαι οτι σε 6μηνες-1χρονο θα πρεπει να ξαναμπεις.

Εφοσον εισαι μεσα τοσο καιρο και εχεις τοσες λιγες μερες δεν θα συνιστουσα την αναβολη και τον ψυχολογο. Πρεπει να ψαξεις αλλιως την λυση σου. Εκτος αν δεν αντεχεις τοσο πολυ που ειναι μονοδρομος για να μην συμβει τιποτα χειροτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fantaros είπε

Φοβάμαι μήπως χάσω το μυαλό μου και κάνω κακό.

Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία είτε ο ίδιος είτε σαν παρατηρητής να μου πει μια γνώμη παραπάνω και για το αν είναι εφικτές οι 2 λύσεις μου;

 

Θα ελεγα να μιλησεις αμεσα με τον διοικητη σου. Τιμια και με ειλικρινεια. Δες αν μια αδεια θα σε βοηθουσε να ξελαμπικαρεις. Αν οχι αναβολη και μπαινεις σε ενα εξαμηνο, 2 μηνες θητεια ειναι πολυ λιγο. Ισως επισης να μιλησεις και με μια γραμμη υποστηριξης στρατευσιμων. Πανω απο ολα η υγεια σου φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχόν μιλήσω με ψυχολόγο και μου δώσει είτε από μόνος του είτε έπειτα από συνεννόηση, μετά θα κυνηγήσω το Ι5, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπώ και να ξαναπερασω τα ίδια.

Πάντως η άδεια δε νομίζω να με βοηθήσει, κάθε μέρα και χειρότερα είμαι και ειδικά μετά από άδειες χειροτερεύει η κατάσταση μου. Το μόνο που θέλω και σκέφτομαι 24/7 είναι να τελειώσει κάπως όλο αυτό το μαρτύριο, ακόμα και αν χρειάζεται να πληρώσω πχ για το Χ πράγμα που μπορεί να χρειάζεται ο στρατός και να ξεμπερδευω παίρνοντας τις υπόλοιπες μέρες σαν τιμητικες. Γνωρίζω ότι έχει συμβεί στο παρελθόν από εμπειρίες και αν μιλήσω με τον διοικητή μου όταν του εξηγήσω όλα τα προβλήματα μου θα του εξηγήσω ότι δε θέλω αναβολή ή 5 μέρες άδεια πχ, να τελειώσω θέλω και να φύγω μακριά από όλο αυτό με κάθε τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fantaros είπε

Αν τυχόν μιλήσω με ψυχολόγο και μου δώσει είτε από μόνος του είτε έπειτα από συνεννόηση, μετά θα κυνηγήσω το Ι5, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπώ και να ξαναπερασω τα ίδια.

Πάντως η άδεια δε νομίζω να με βοηθήσει, κάθε μέρα και χειρότερα είμαι και ειδικά μετά από άδειες χειροτερεύει η κατάσταση μου. Το μόνο που θέλω και σκέφτομαι 24/7 είναι να τελειώσει κάπως όλο αυτό το μαρτύριο, ακόμα και αν χρειάζεται να πληρώσω πχ για το Χ πράγμα που μπορεί να χρειάζεται ο στρατός και να ξεμπερδευω παίρνοντας τις υπόλοιπες μέρες σαν τιμητικες. Γνωρίζω ότι έχει συμβεί στο παρελθόν από εμπειρίες και αν μιλήσω με τον διοικητή μου όταν του εξηγήσω όλα τα προβλήματα μου θα του εξηγήσω ότι δε θέλω αναβολή ή 5 μέρες άδεια πχ, να τελειώσω θέλω και να φύγω μακριά από όλο αυτό με κάθε τίμημα.

Που υπηρετείς? Περιοχή? Εισαι σπιτι σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Που υπηρετείς? Περιοχή? Εισαι σπιτι σου? 

Ναι στην περιοχή μου είμαι. Δεν θέλω να αναφέρω που υπηρετώ για ευνόητους λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fantaros είπε

Ναι στην περιοχή μου είμαι. Δεν θέλω να αναφέρω που υπηρετώ για ευνόητους λόγους. 

Οταν λεω "που" δεν εννοω μοναδα, εννοω περιοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...