Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειδικοτητα οδηγος διαβιβαστης, στις διαβιβάσεις τι ακριβώς κάνεις? μου είπαν ότι πάω Θεσσαλονίκη στρατοπεδο νταλιπη για εκπαίδευση σαν διαβιβαστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babusqas είπε

ξερουμε τιποτα για στεφανοβικειο 17 ΛΔΒ? πως ειναι τα πραγματα εκει γενικα? παω εκει μεταθεση την αλλη βδομαδα σαν διαβιβαστης

Έλα αδερφέ εγώ είμαι 17 λδβ στο Στεφανοβίκειο αυτή την στιγμή. Δυστυχώς έχουμε πολλές υπηρεσίες αυτή την στιγμή μας πάει 3-1 δεν έχει πολλά άτομα το στρατόπεδο. Ότι άλλο θες ρωτά 

 

Επεξ/σία από xorotaktis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 6:11 ΜΜ, stathis97 είπε

https://www.skroutz.gr/s/12899604/Aeropelma-Σχέδιο-3-Army-Boot.html?from=best_sellers_tag

Μολις τα φορεσεις μια φορα,δεν υπαρχει επιστροφη στα βαριδια που δινει για αρβυλα ο ΕΣ.Παρτα να σωθείς χθες.

Τα έχω δει αυτά. Πάλι δεν αναπνέει το πόδι. Θετικό είναι οτι είναι ελαφριά. Από ποιότητα, δεν Σκίζουν.

9 ώρες πριν, stathis97 είπε

Του ΕΣ μου ξεκόλλησαν στο 3μηνο,άσχετα που είναι 3φορες βαρύτερο το καθε αρβυλο.

IMG_20210606_094114.jpg

Έχω δει πολλά άρβυλα του ΕΣ να το παθαίνουν αυτό, κυρίως από άτομα που νόμιζαν οτι φοράνε σιδερένια άρβυλα. Δηλαδή με κακή μεταχείριση. Κλοτσιες, στραμπουλιγμα κτλ. Σίγουρα δεν έχουν την καλύτερη κόλληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babusqas είπε

ξερουμε τιποτα για στεφανοβικειο 17 ΛΔΒ? πως ειναι τα πραγματα εκει γενικα? παω εκει μεταθεση την αλλη βδομαδα σαν διαβιβαστης

Πότε έρχεσαι με μετάθεση φίλε πια μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stathis97 είπε

Του ΕΣ μου ξεκόλλησαν στο 3μηνο,άσχετα που είναι 3φορες βαρύτερο το καθε αρβυλο.

IMG_20210606_094114.jpg

Σαν μεταχειρισμένες φαίνονται!

Τόνισα πως η σόλα δεν είναι πετυχημένη, μα τέτοιο δέρμα δεν βρίσκεις όσον αφορά την ποιότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Έλα αδερφέ εγώ είμαι 17 λδβ στο Στεφανοβίκειο αυτή την στιγμή. Δυστυχώς έχουμε πολλές υπηρεσίες αυτή την στιγμή μας πάει 3-1 δεν έχει πολλά άτομα το στρατόπεδο. Ότι άλλο θες ρωτά 

 

3-1 είναι πολλές υπηρεσίες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

3-1 είναι πολλές υπηρεσίες??

Αν το συγκρίνεις με το 1-2 που ήταν Μάρτιο ή και το 1-5 που ήταν πριν λίγα χρόνια ναι

Επίσης βαράμε μόνο ένοπλα οι διαβιβάσεις εδώ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, πολύ χρησιμες οι συμβουλές ευχαριστώ πολύ και τους παλίοτερους βοηθάτε πολύ μαγκες.

Είναι να κόψω αναβολή αυτες τι μερες για να μπω Σεπτεμβρη. Με μεταπτυχιακό να ξεκινάει τον Σεπτεμβρη του 22 δεν εχω πολλες επιλογες για αυτο χρειαζομαι ενα χερακι βοηθείας. 

1. Αρχικα θελω να ρωτησω εαν με παιρνει να μπω σεπτεμβρη 12μηνο και να προλαβω με αδειες να την κανω αυγουστο.(εάν όμως ειναι ρισκο, δεν μπορω να ρισκαρω γιατι σε μια στραβη θα χασω το μεταπτυχιακο , επισης θελω να ειμαι Αθηνα για τελευταιες υποχρεωσεις με τη σχολή που θα με πανε πισω αν ειμαι παραμεθωριο)

2. Για οσους δηλωσουν παραμεθοριο και πανε για 9μηνο, ξερετε αν υπαρχει τροποσ να γυρισουν ενδοχώρα ?η απαξ και δηλωσεις θα σαι μονο εξω?

3. Τελος θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μου προτειναν καλυτερα στρατοπεδα παραμεθωριου (θα εχω πυχιο μηχανικου).

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες 

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανικό κι οι διαβιβάσεις είναι όπλα υποστήριξης, όχι σώματα. Τα σώματα είναι τεχνικό, υλικού πολέμου κλπ που σε εμάς τους είχαν μέχρι την ορκωμοσία στην ΕΥΠ (κυρίως υγειονομικάριοι ήταν και κάποιοι άλλοι ξεμπαρκοι).

Αν είσαι μηχανολόγος μηχανικός, το πιο κοντινό σε αντικείμενο είναι το σώμα του Τεχνικού. Αν είσαι πολ. μηχανικός τότε είναι το όπλο του Μηχανικού. Αλλά επειδή τα πράγματα στην Ελλάδα είναι τουρλού τουρλού και στη στρατολογία κοιτάνε κυρίως τη λέξη 'Μηχανικός' είναι πιθανό να σε έχουν βάλει στο Μηχανικό ακόμα και Μηχανικός Υπολογιστών να είσαι που λέει ο λόγος...

33 λεπτά πριν, tdei είπε

Καλημέρα παιδιά, πολύ χρησιμες οι συμβουλές ευχαριστώ πολύ και τους παλίοτερους βοηθάτε πολύ μαγκες.

Είναι να κόψω αναβολή αυτες τι μερες για να μπω Σεπτεμβρη. Με μεταπτυχιακό να ξεκινάει τον Σεπτεμβρη του 22 δεν εχω πολλες επιλογες για αυτο χρειαζομαι ενα χερακι βοηθείας. 

1. Αρχικα θελω να ρωτησω εαν με παιρνει να μπω σεπτεμβρη 12μηνο και να προλαβω με αδειες να την κανω αυγουστο.(εάν όμως ειναι ρισκο, δεν μπορω να ρισκαρω γιατι σε μια στραβη θα χασω το μεταπτυχιακο , επισης θελω να ειμαι Αθηνα για τελευταιες υποχρεωσεις με τη σχολή που θα με πανε πισω αν ειμαι παραμεθωριο)

2. Για οσους δηλωσουν παραμεθοριο και πανε για 9μηνο, ξερετε αν υπαρχει τροποσ να γυρισουν ενδοχώρα ?η απαξ και δηλωσεις θα σαι μονο εξω?

3. Τελος θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μου προτειναν καλυτερα στρατοπεδα παραμεθωριου (θα εχω πυχιο μηχανικου).

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες 

καλη συνεχεια

Κόψε την αναβολή χθες και προσπάθησε να μπεις Ιούλιο. Η σειρά του Ιουλίου θα είναι λογικά πολύ μικρή και θα σε βάλουν ακόμα και απο το παράθυρο. Για να έχεις ξεμπερδέψει απο τον επόμενο Ιούνιο σχεδόν, θα κάνεις και τις διακοπές σου, θα πας με την άνεση σου να βρεις σπίτι, εστία ή οτιδήποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Γενικά τα σώματα υποστήριξης πχ μηχανικό διαβίβασεις κλπ είναι πιο χαλαρά από τα υπόλοιπα σώματα

Εγώ είχα μπει διαβιβάσεις, το 2009 (είχα προλάβει 12μηνο). Βασικά επειδή τα άλλα όπλα/σώματα μας έλεγαν πολύ χαλαρούς, και οι αξιωματικοί μας το γνώριζαν, μας έβαζαν και κάναμε τις περισσότερες ασκήσεις. Ημερήσιες, νυχτερινές, παρελάσεις, ότι θες. Εγώ προσωπικά στην παραμεθόριο είχα προλάβει 3 σκηνάκια μέσα σε 5 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαβιβάσεις είναι γνωστές και ως διαφιδιάσεις. Βέβαια όπως ισχύει γενικά στο στρατό, το πως περνάς είναι κυρίως δέμα μονιμάδων, αν για δείξουν καλό πρόσωπο σε στάζουν, μπορεί πεζικάριοι να κάνουν ζωάρα μπροστά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το μηχανικό κι οι διαβιβάσεις είναι όπλα υποστήριξης, όχι σώματα. Τα σώματα είναι τεχνικό, υλικού πολέμου κλπ που σε εμάς τους είχαν μέχρι την ορκωμοσία στην ΕΥΠ (κυρίως υγειονομικάριοι ήταν και κάποιοι άλλοι ξεμπαρκοι).

Αν είσαι μηχανολόγος μηχανικός, το πιο κοντινό σε αντικείμενο είναι το σώμα του Τεχνικού. Αν είσαι πολ. μηχανικός τότε είναι το όπλο του Μηχανικού. Αλλά επειδή τα πράγματα στην Ελλάδα είναι τουρλού τουρλού και στη στρατολογία κοιτάνε κυρίως τη λέξη 'Μηχανικός' είναι πιθανό να σε έχουν βάλει στο Μηχανικό ακόμα και Μηχανικός Υπολογιστών να είσαι που λέει ο λόγος...

Κόψε την αναβολή χθες και προσπάθησε να μπεις Ιούλιο. Η σειρά του Ιουλίου θα είναι λογικά πολύ μικρή και θα σε βάλουν ακόμα και απο το παράθυρο. Για να έχεις ξεμπερδέψει απο τον επόμενο Ιούνιο σχεδόν, θα κάνεις και τις διακοπές σου, θα πας με την άνεση σου να βρεις σπίτι, εστία ή οτιδήποτε.

Φίλε για τον Ιούλιο έχεις δίκιο, δυστυχώς έχω υποχρεώσεις με δουλεια,διπλωματική και δεν με παιρνει να μπω. Εάν μπεις 12 μηνο σεπτεμβρη δεν παιζει να προλαβαινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...