Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/6/2021 στις 11:44 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Οι διαβιβάσεις είναι γνωστές και ως διαφιδιάσεις. Βέβαια όπως ισχύει γενικά στο στρατό, το πως περνάς είναι κυρίως δέμα μονιμάδων, αν για δείξουν καλό πρόσωπο σε στάζουν, μπορεί πεζικάριοι να κάνουν ζωάρα μπροστά σου...

Σαν διαβιβαστής παραμεθόριος έχω να πω ότι είναι ο,τι πιο μακριά από την πραγματικότητα 😂

Έχει κανείς άποψη για στρατόπεδα διαβιβαστών στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, haris013 είπε

λήγει η αναβολή μου το δεκέμβριο λόγο σπουδών, ξέρει κανείς πότε πρέπει να την κόψω για να μην έχω θέμα δεδομένου οτι δεν έχω ακόμα πτυχίο; Εαν την κόψω σεπτέμβρη είναι οκ ή πρέπει νωρίτερα;

Αν δεν θες να την κοψεις νωριτερα την αφηνεις να τελειωσει και σε φωναζουν προς Μαρτιο. Απλα να εχεις μια βεβαιωση σπουδων αφου δεν εχεις πτυχιο για να ξερουν οτι οντως σου δωσαν αναβολη για κατι.

10 λεπτά πριν, Lorekan είπε

Έχει κανείς άποψη για στρατόπεδα διαβιβαστών στην Αθήνα;

Αθηνα στην ΑΣΔΥΣ δεν ηταν πολυ καλα...σε συνολο μιας 20αριας ατομων βγαιναν 1-2 ατομα την ημερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αθηνα στην ΑΣΔΥΣ δεν ηταν πολυ καλα...σε συνολο μιας 20αριας ατομων βγαιναν 1-2 ατομα την ημερα. 

Αυτό είναι σχετικά πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν δεν θες να την κοψεις νωριτερα την αφηνεις να τελειωσει και σε φωναζουν προς Μαρτιο. Απλα να εχεις μια βεβαιωση σπουδων αφου δεν εχεις πτυχιο για να ξερουν οτι οντως σου δωσαν αναβολη για κατι.

Αθηνα στην ΑΣΔΥΣ δεν ηταν πολυ καλα...σε συνολο μιας 20αριας ατομων βγαιναν 1-2 ατομα την ημερα. 

Εαν την αφήσω να λήξει δεν θα έχω θέμα με κακή χρήση αναβολής αφού δεν θα έχω πτυχίο; Βεβαίωση σπουδών θα έχω μαζί μου. απλά είχα την αίσθηση οτι πρέπει να κόψω νωρίτερα από την ημ/νια που ληγει η αναβολή μου εαν δεν έχω πτυχίο.

 

Εαν δεν ισχύει αυτό θα αφήσω να λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lorekan είπε

Σαν διαβιβαστής παραμεθόριος έχω να πω ότι είναι ο,τι πιο μακριά από την πραγματικότητα 😂

Έχει κανείς άποψη για στρατόπεδα διαβιβαστών στην Αθήνα;

Γιατί ετσι? Σκοπεύω να κυνηγησω διαβιβασείς παραμεθώριο μιας κ έχω πτυχίο πληροφορικής και απ'οτι λένε τα παιδιά είναι το πιο υποφερτό απ'ολα στην παραμεθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

Εαν την αφήσω να λήξει δεν θα έχω θέμα με κακή χρήση αναβολής αφού δεν θα έχω πτυχίο; Βεβαίωση σπουδών θα έχω μαζί μου. απλά είχα την αίσθηση οτι πρέπει να κόψω νωρίτερα από την ημ/νια που ληγει η αναβολή μου εαν δεν έχω πτυχίο.

 

Εαν δεν ισχύει αυτό θα αφήσω να λήξει.

Το ιδιο εκανα και εγω, εληξε 31/12/19 ενω ακομα φαινομουν φοιτητης μιας και δεν ειχα παραδωσει την πτυχιακη μου. Μου ζητησαν βεβαιωση σπουδων σε mail/sms στο κινητο. Την πηγα στην στρατολογια και δεν με ξαναενοχλησαν για αυτο το θεμα. 

Επισης οταν παρουσιαστηκαμε πολλοι που δεν ειχαν παει την βεβαιωση ειχαν να υπηρετησουν 1 μηνα παραπανω, καποιοι την πηγαν τοτε ή πληρωσαν ενα προστιμο τυπου 90 ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tdei είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά , OxiGiannisGiannakis  και ProponitisTouKanape βοήθησαν πολύ χτες και είπα να κάνω άλλη μια απορία μιας και φτάνει η ώρα και για μένα. Παιδιά επειδή έχω πολλές δουλειές πριν φύγω για μεταπτυχιακό (οικονομικές και οικογενειακές) σκέφτομαι σοβαρά να μπω 12μηνο το σεπτεμβρη για να γυρισω καποια στιγμη Αθηνα να κανω τις υποχρεωσεις μου και να ηρεμισω και λιγάκι. Το προβλημα μου ειναι οτι το μεταπτυχιακο μου θα ξεκιναει αρχες Σεπτεμβρη και θα πεσει πανω στο 12μηνο. Θελω παιδια να ρωτησω πραγματικα εαν εχετε ακουσει να γινεται με μαζεμα αδειων (απολυσεως και αλλες) τελη αυγουστου να φυγω με διαβατηριο η οτιδηποτε αλλο. Δεν εχω καποιο θεμα με 9μηνο παραμεθωριο αλλα δεν θα μπορεσω να φερω εις περας τις υποχρεωσεις μου.Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδες

Στο στρατο δεν θα εχεις χρονο για τιποτα. Στις λιγες η πολλες εξοδους σου θα θες να κοιμηθεις, να δεις καναν ανθρωπο και παλι μεσα.

Η μονη ρεαλιστικη λυση για εσενα ειναι να μπεις 9μηνο τον Σεπτεμβρη. Στο στρατο τα μονα σιγουρα ειναι η μερα παρουσιασης και η μερα απολυσης, αν φυσικα δεν γινει κατι πολυ αναπαντεχο. Οποτε μην υπολογιζεις σε στανταρ αδειες κλπ κλπ. Αν μπεις με αυτη τη λογικη θα περασεις ασχημα.

Θα το ξαναπω, αν θες να περασεις καλα στο στρατο μην μπεις με γκομενα και με κατι σημαντικο στη ζωη σου να εχει μεινει στη μεση. Η τουλαχιστον αυτο το σημαντικο να μην σε πιεζει μεχρι να απολυθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο μεγάλος πας, τόσο πιο πιθανό να έχεις πράγματα στη μέση, να άφησες δουλειά, να σε περιμένει κοπέλα κ.ο.κ. Ενώ άμα μπεις στα 19 σου, τα έχεις όλα γραμμένα, υποχρεώσεις μηδέν, έννοιες μηδέν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όσο πιο μεγάλος πας, τόσο πιο πιθανό να έχεις πράγματα στη μέση, να άφησες δουλειά, να σε περιμένει κοπέλα κ.ο.κ. Ενώ άμα μπεις στα 19 σου, τα έχεις όλα γραμμένα, υποχρεώσεις μηδέν, έννοιες μηδέν

Σχετικο αυτο. Μπηκα στα 32 και ημουνα σε φαση διαλλειμα απο ολους κι ολα. Πολλοι 19χρονοι που ηταν ακομα στα μελια με την πρωτη τους σχεση ζοριστηκαν αγρια. Ιδανικη φαση ο στρατος να μπεις μολις τελειωσεις πτυχιο η μεταπτυχιακο και πριν πιασεις δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όσο πιο μεγάλος πας, τόσο πιο πιθανό να έχεις πράγματα στη μέση, να άφησες δουλειά, να σε περιμένει κοπέλα κ.ο.κ. Ενώ άμα μπεις στα 19 σου, τα έχεις όλα γραμμένα, υποχρεώσεις μηδέν, έννοιες μηδέν

23 είμαι τωρα , τελειώνω το πτυχίο και γενικα θα αφησω όντως πίσω τη σχέση μου και τις υποχρεωσεις που θα εχω ως προς το μεταπτυχιακο (αιτήσεις κυρίως) . Το 12μηνο είναι πολυ ριψοκινδυνο συνφωνω θα εξαρτώμαι απο πολλους παραγοντες, απλά με το παραμεθωριο δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο να ερχομαι μια φορα το μηνα) . Μιας και θα χω πτυχιο μηχανολογου παιζει καμια Ροδος να με σπρωξουν η δεν παιζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tdei είπε

23 είμαι τωρα , τελειώνω το πτυχίο και γενικα θα αφησω όντως πίσω τη σχέση μου και τις υποχρεωσεις που θα εχω ως προς το μεταπτυχιακο (αιτήσεις κυρίως) . Το 12μηνο είναι πολυ ριψοκινδυνο συνφωνω θα εξαρτώμαι απο πολλους παραγοντες, απλά με το παραμεθωριο δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο να ερχομαι μια φορα το μηνα) . Μιας και θα χω πτυχιο μηχανολογου παιζει καμια Ροδος να με σπρωξουν η δεν παιζει ρολο

Το πτυχίο παίζει ρόλο, λέμε τώρα, στο Όπλο ή το Σώμα που θα σε ρίξουν. Κι εγώ Μηχανολόγος είμαι και με έριξαν Μηχανικό (αν και κανονικά τους Μηχανολόγους θα έπρεπε να τους βάζουν Τεχνικό απλά εκεί πέφτει το βύσμα του βύσματος).

Και ως 12μηνος, μετάθεση στην Αθήνα θα έρθεις τον Μάρτιο, στους εξι μήνες. Οπότε σε ζορίζουν οι ημερομηνίες για αιτήσεις either way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Το πτυχίο παίζει ρόλο, λέμε τώρα, στο Όπλο ή το Σώμα που θα σε ρίξουν. Κι εγώ Μηχανολόγος είμαι και με έριξαν Μηχανικό (αν και κανονικά τους Μηχανολόγους θα έπρεπε να τους βάζουν Τεχνικό απλά εκεί πέφτει το βύσμα του βύσματος).

Και ως 12μηνος, μετάθεση στην Αθήνα θα έρθεις τον Μάρτιο, στους εξι μήνες. Οπότε σε ζορίζουν οι ημερομηνίες για αιτήσεις either way.

Το 12 μηνο απομακρυνεται σαν σεναριο ολο και πιο πολύ,απλά ελπίζω σαν παραμεθωριος να μπορω να ερχομαι Αθηνα 1-2 φορες το μηνα, και για τους 2 λόγους που ειπα προηγουμενως. Καλός προορισμός γενικα πλην Εβρου τι υπαρχει?

Μόλις τώρα, tdei είπε

Το 12 μηνο απομακρυνεται σαν σεναριο ολο και πιο πολύ,απλά ελπίζω σαν παραμεθωριος να μπορω να ερχομαι Αθηνα 1-2 φορες το μηνα, και για τους 2 λόγους που ειπα προηγουμενως. Καλός προορισμός γενικα πλην Εβρου τι υπαρχει?

Είναι πολύ το ξερω βεβαια το 2 ,ελπιζω για 1 φορα αρχικα και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tdei είπε

Το 12 μηνο απομακρυνεται σαν σεναριο ολο και πιο πολύ,απλά ελπίζω σαν παραμεθωριος να μπορω να ερχομαι Αθηνα 1-2 φορες το μηνα, και για τους 2 λόγους που ειπα προηγουμενως. Καλός προορισμός γενικα πλην Εβρου τι υπαρχει?

Είναι πολύ το ξερω βεβαια το 2 ,ελπιζω για 1 φορα αρχικα και βλεπουμε

Εγώ θα πήγαινα Ν. Αιγαίο, τουλάχιστον δε τρως το πακέτο του καιρού και είσαι 1ω με αεροπλάνο απο Αθήνα. Αλλά δε το διαλέγεις, αν πηγαίνεις χωρίς μέσον πάντα. Εμένα Μυτιλήνη με είχαν βάλει αρχικά, οπότε φαντάζομαι αν ήθελα 9μηνο θα έπρεπε να δηλώσω εκεί αμετάθετο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tdei είπε

Το 12 μηνο απομακρυνεται σαν σεναριο ολο και πιο πολύ,απλά ελπίζω σαν παραμεθωριος να μπορω να ερχομαι Αθηνα 1-2 φορες το μηνα, και για τους 2 λόγους που ειπα προηγουμενως. Καλός προορισμός γενικα πλην Εβρου τι υπαρχει?

Είναι πολύ το ξερω βεβαια το 2 ,ελπιζω για 1 φορα αρχικα και βλεπουμε

Καλημέρα φίλε! Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο το 1-2 φορές Αθήνα από Έβρο τον μήνα αυτό καλό θα ήταν να το βγάλεις σαν περίπτωση απ' το μυαλό σου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...