Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες για να κάνει καποιος καθιστες υπηρεσιες μονο τι χρειάζεται? Μέτα απο 2-3 ωρες μαξ ορθοστασια αρχιζω κ ποναω αρκετα στη μέση οπότε αν πρέπει να βαραω 8 ωρες σκοπια μέσα στη μέρα ίσως βγάλω καποιο πρόβλημα. Αρκεί να τους το πω όταν μας εξεταζουν στην αρχή ή πρεπει να βρω γιατρούς πριν μπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, babusqas είπε

Τα σπεν δεν γίνονται στη μονάδα μας, είπαν θα μας στείλουν μόλις τελειώσουν τα σπεν στη μοναδα

Νομίζω πως αν πάρεις μετάθεση μετα τα ΣΠΕΝ δεν παίρνεις άδεια. Αν είσαι απο μακριά μόνο προαναχώρηση.

Επίσης, γενική ερώτηση, όταν παρουσιάζεσαι σε μονάδα που μετατέθηκες, πας φουλ προβλεπέ ή με πολιτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ειτε το ενα ειτε το αλλο ειτε το 3ο.

Ξέρεις τα κριτήρια; 

Θέλει ε1, να μην είσαι προστατευόμενο μέλος ή κάτι;

Επίσης αν κάνω τα χαρτιά τώρα παίζει να πάρω και αναδρομικά για τους προηγούμενους μήνες από την παλιά μονάδα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ξέρεις τα κριτήρια; 

Θέλει ε1, να μην είσαι προστατευόμενο μέλος ή κάτι;

Επίσης αν κάνω τα χαρτιά τώρα παίζει να πάρω και αναδρομικά για τους προηγούμενους μήνες από την παλιά μονάδα ;

Δεν τα γνωριζω, ρωτα πρωτο γραφειο.

Για τα αναδρομικα, ειχα ακουσει παρομοια περιπτωση και γινοταν νομιζω. Απλως καντο γρηγορα οχι λιγο πριν την απολυση γιατι μπορει ν παρει καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μαγκες..μπορει καποιος να μ εξηγησει τι γινεται με αδεια απολυσεως;;;αν πχ εγω το τελευταιο μηνα δε εχω ουτε μια δικη μ αδεια,θα μ δωσουν τπτ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, axreiastos είπε

πχ εγω το τελευταιο μηνα δε εχω ουτε μια δικη μ αδεια,θα μ δωσουν τπτ;;

ρωτας τον διοικητη σου αρχικα και μετα  μαζευεις καμια τιμητικη απο τιποτα  υπαξιωματικους/αξιωματικους που τους βοηθησες ή σε συμπαθουν. Και παλι βεβαια μπορει να μην στις δωσει ο διοικητης γιατι δεν εχει κοσμο ή γιατι δεν σε γουσταρει...αλλα δεν μπορεις να κανεις και τπτ αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι αμμεσα σχετικο με στρατο, αλλα ειπα να ρωτησω και εδω. Εχω βγαλει καρτα μεσων απο το στρατο, απεριοριστη, Οταν πηγα να την παραδωσω ομως και να παρω ταυτοτητα μου ειπαν οτι δεν την παιρνει η μοναδα και να παω σε κανα κισε στο μετρο. Ομως, οταν την εβγαλα πριν κατι μηνες στον κισε εξαρχης μου ειχαν πει να την παραδωσω στην μοναδα.

Τελος παντων, αφου απολυθηκα ειπα να δω αν δουλευει ακομα και ναι ηταν ακομα λειτουργικη. 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Προτεινετε να την κρατησω ; Θα το παρει πρεφα το συστημα ομως ; Φοβαμαι ομως μην μου ερθει κανα γραμμα/προστιμο που δεν την εχω δωσει ακομα.

Επεξ/σία από HannibaL19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HannibaL19 είπε

Οχι αμμεσα σχετικο με στρατο, αλλα ειπα να ρωτησω και εδω. Εχω βγαλει καρτα μεσων απο το στρατο, απεριοριστη, Οταν πηγα να την παραδωσω ομως και να παρω ταυτοτητα μου ειπαν οτι δεν την παιρνει η μοναδα και να παω σε κανα κισε στο μετρο. Ομως, οταν την εβγαλα πριν κατι μηνες στον κισε εξαρχης μου ειχαν πει να την παραδωσω στην μοναδα.

Τελος παντων, αφου απολυθηκα ειπα να δω αν δουλευει ακομα και ναι ηταν ακομα λειτουργικη. 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Προτεινετε να την κρατησω ; Θα το παρει πρεφα το συστημα ομως ; Φοβαμαι ομως μην μου ερθει κανα γραμμα/προστιμο που δεν την εχω δωσει ακομα.

Οταν πηγες να βγαλεις απεριοριστες μετακινησεις για τα ΜΜΜ, ειχες παρει απο την μοναδα σου ενα χαρτι που εγραφε μεχρι ποτε δικαιουσε δωρεαν μετακινηση. Ο ΟΑΣΑ σου περασε απεριοριστες μετακινησεις μεχρι και ολο το μηνα που απολυεσαι. Αν απολυεσαι 15  Ιουνιου, εχεις δωρεαν μετακινηση μεχρι να φυγει ο Ιουνιος χωρις καμια επιβαρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

Οταν πηγες να βγαλεις απεριοριστες μετακινησεις για τα ΜΜΜ, ειχες παρει απο την μοναδα σου ενα χαρτι που εγραφε μεχρι ποτε δικαιουσε δωρεαν μετακινηση. Ο ΟΑΣΑ σου περασε απεριοριστες μετακινησεις μεχρι και ολο το μηνα που απολυεσαι. Αν απολυεσαι 15  Ιουνιου, εχεις δωρεαν μετακινηση μεχρι να φυγει ο Ιουνιος χωρις καμια επιβαρυνση.

Χμμμ οκ, μου ακουγεται λογικο αυτο να κραταει ολο τον τελευταιο μηνα.

Απλως, απο'τι βλεπω εδω στο χαρτι γραφει ρητα οτι ληγει ακριβως την ημερομηνια που απολυθηκα. Οποτε, λες δεν θα εχω καποιο θεμα να την χρησιμοποιησω μεχρι ολο τον ιουνιο και την παραδωσω μετα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, HannibaL19 είπε

Χμμμ οκ, μου ακουγεται λογικο αυτο να κραταει ολο τον τελευταιο μηνα.

Απλως, απο'τι βλεπω εδω στο χαρτι γραφει ρητα οτι ληγει ακριβως την ημερομηνια που απολυθηκα. Οποτε, λες δεν θα εχω καποιο θεμα να την χρησιμοποιησω μεχρι ολο τον ιουνιο και την παραδωσω μετα ;

Δεν μπορουν απο τον ΟΑΣΑ να σου περασουν συγκεκριμενη ημερομηνια, η υπηρεσια λειτουργει με μηνες και χρονια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HannibaL19 είπε

Χμμμ οκ, μου ακουγεται λογικο αυτο να κραταει ολο τον τελευταιο μηνα.

Απλως, απο'τι βλεπω εδω στο χαρτι γραφει ρητα οτι ληγει ακριβως την ημερομηνια που απολυθηκα. Οποτε, λες δεν θα εχω καποιο θεμα να την χρησιμοποιησω μεχρι ολο τον ιουνιο και την παραδωσω μετα ;

Αν το χεις άγχος/θες να σαι νόμιμος, μην την χρησιμοποιείς και βγάλε κανονικά εισιτήρια.

Κατά τ' αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα ασχοληθεί κανείς. Ξέρω περιπτώσεις που την χρησιμοποιούσαν κανονικά για μήνες αφού είχαν απολυθεί (κάποια στιγμή στην αλλαγή του χρόνου τους "ακυρώθηκαν").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...