Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται πόσο σύντομα μπορείς να πας στην πόλη σου. Αν μπορείς στο 2μηνο, τότε συμφέρει το 9μηνο γιατί θα βγει άκοπα. Αν είναι να πας στο 6μηνο (ή το σπίτι σου είναι δίπλα σε μαύρες μονάδες), τότε καλύτερα 8μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εξαρτάται πόσο σύντομα μπορείς να πας στην πόλη σου. Αν μπορείς στο 2μηνο, τότε συμφέρει το 9μηνο γιατί θα βγει άκοπα. Αν είναι να πας στο 6μηνο (ή το σπίτι σου είναι δίπλα σε μαύρες μονάδες), τότε καλύτερα 8μηνο

Απλά το σκέφτηκα με την λογική ότι θα είναι 5 μήνες παραμεθόριο και οι υπόλοιποι 4 μήνες κοντά στον τόπο διαμονής, έτσι ώστε τους τελευταίους 4 μήνες να αρχίζω να ψάχνω για δουλειά. Δεν ξέρω βέβαια αν αλλάξουν τα πράγματα και η μετάθεση έρθει στους 6 μήνες αντί για τους 5. Με αυτή την λογική το σκέφτομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, maNga98 είπε

Επειδή δικαιούμαι μειωμένη θητεία λόγω τριτεκνίας τι θεωρείτε ότι είναι καλύτερο: 8μηνο παραμεθώριο ή 9μηνο

8μηνο παραμεθωριο θα σου δωσει 16 ημερες ΤΑΠ αρα ουσιαστικα ειναι 9μηνο η 7.5 μηνες? Αν δεν εισαι ηλεκτροφορο βυσμα καλυτερα 8μηνο παραμεθωριο για εμενα. Με το νεο συστημα μονο για τα χοντρα βυσματα αξιζει το 12 μηνο (9μηνο για εσενα), για ολους τους αλλους χιλιες φορες 9μηνο παραμεθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

8μηνο παραμεθωριο θα σου δωσει 16 ημερες ΤΑΠ αρα ουσιαστικα ειναι 9μηνο η 7.5 μηνες? Αν δεν εισαι ηλεκτροφορο βυσμα καλυτερα 8μηνο παραμεθωριο για εμενα. Με το νεο συστημα μονο για τα χοντρα βυσματα αξιζει το 12 μηνο (9μηνο για εσενα), για ολους τους αλλους χιλιες φορες 9μηνο παραμεθωριο.

Ακριβως αυτο θα ελεγα και εγω, και θα προσθεσω και τι πολυ πιο πολλες τιμητικες που μπορει να παρεις παραμεθωριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maNga98 είπε

Απλά το σκέφτηκα με την λογική ότι θα είναι 5 μήνες παραμεθόριο και οι υπόλοιποι 4 μήνες κοντά στον τόπο διαμονής, έτσι ώστε τους τελευταίους 4 μήνες να αρχίζω να ψάχνω για δουλειά. Δεν ξέρω βέβαια αν αλλάξουν τα πράγματα και η μετάθεση έρθει στους 6 μήνες αντί για τους 5. Με αυτή την λογική το σκέφτομαι. 

Φιλε κ εγω τριτεκνος είμαι και αν και μαλλον παιζει βυσμα για να ερθω κόντα σπιτι μου θα κάνω 8μηνο παραμεθώριο. Με τις αδειες παραμεθωριου μαζι με τις δικες σου, στο 7μηνο θα είσαι σπιτι. Συν τις αδειες ορκομωσιας / χριστουγεννων που θα το κανουν πιο υποφερτο καπως. Τώρα δεν ξερω αν θα την παλεψω 6 μηνες παραμεθώριο σε σχεση με το σπιτι (6 μηνες είναι ουσιαστικα η διαφορά γιατι κεντρο θα κανεις και στις 2 περιπτωσεις), αλλα το οτι θα κερδίσω 1μηνα+ ζωης μου δίνει κάπως δύναμη. Μονο αν εχεις πολυ δυνατο βυσμα που ξερεις οτι θα σε φερει μετα το κέντρο σπιτι σου θα λεγα αξιζε η 9μηνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Davos_Seaworth είπε

Φιλε κ εγω τριτεκνος είμαι και αν και μαλλον παιζει βυσμα για να ερθω κόντα σπιτι μου θα κάνω 8μηνο παραμεθώριο. Με τις αδειες παραμεθωριου μαζι με τις δικες σου, στο 7μηνο θα είσαι σπιτι. Συν τις αδειες ορκομωσιας / χριστουγεννων που θα το κανουν πιο υποφερτο καπως. Τώρα δεν ξερω αν θα την παλεψω 6 μηνες παραμεθώριο σε σχεση με το σπιτι (6 μηνες είναι ουσιαστικα η διαφορά γιατι κεντρο θα κανεις και στις 2 περιπτωσεις), αλλα το οτι θα κερδίσω 1μηνα+ ζωης μου δίνει κάπως δύναμη. Μονο αν εχεις πολυ δυνατο βυσμα που ξερεις οτι θα σε φερει μετα το κέντρο σπιτι σου θα λεγα αξιζε η 9μηνη.

Και να εισαι διπλα στο σπιτι σου δεν λεει κατι, μπορει να πας σε μαυρη μοναδα η να πεσεις σε εμπλοκη και να σε παει 7-1. Ε οταν ξερεις οτι το σπιτι σου ειναι μιση η μια ωρα μακρυα αυτο σου την σπαει αγρια. Αν πεσει εμπλοκη στην παραμεθωριο δεν θα σε χαλασει τοσο, τι ειχες τι εχασες. Ασε που με τη νεα θητεια τα στρατοπεδα στην παραμεθωριο θα γεμισουν.

Στο 8μηνο αν πας παραμεθωριο, πολυ χοντρικα ανα διμηνο θα παιρνεις μια αδεια 10ημερη και θα πηγαινεις σπιτι σου. Δεν το λες κι ασχημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Και να εισαι διπλα στο σπιτι σου δεν λεει κατι, μπορει να πας σε μαυρη μοναδα η να πεσεις σε εμπλοκη και να σε παει 7-1. Ε οταν ξερεις οτι το σπιτι σου ειναι μιση η μια ωρα μακρυα αυτο σου την σπαει αγρια. Αν πεσει εμπλοκη στην παραμεθωριο δεν θα σε χαλασει τοσο, τι ειχες τι εχασες. Ασε που με τη νεα θητεια τα στρατοπεδα στην παραμεθωριο θα γεμισουν.

Στο 8μηνο αν πας παραμεθωριο, πολυ χοντρικα ανα διμηνο θα παιρνεις μια αδεια 10ημερη και θα πηγαινεις σπιτι σου. Δεν το λες κι ασχημα...

Ισχύει αυτό που λες. Παραμεθώριο μπορώ να μαζέψω τις αδειες και να τελειώσω πιο γρήγορα (κανα μηνα πριν δηλαδη)? Δεν με ψηνει τοσο να παιρνω αδειες στο ενδοιαμεσο και να φύγω απο παραμεθώριο στους 8 μήνες ακριβως.. Ισα ισα μπορει να ειναι κ αρνητικο ψυχολογικά εν μερη γιατι ειναι δυσκολο μετα απο 10 μερες που εχεις συνηθησει στο σπιτακι σου να πρεπει να ξαναπας να κοιμηθεις να τρως κ να πλενεσαι στο στρατόπεδο.

Επεξ/σία από Davos_Seaworth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Davos_Seaworth είπε

Ισχύει αυτό που λες. Παραμεθώριο μπορώ να μαζέψω τις αδειες και να τελειώσω πιο γρήγορα (κανα μηνα πριν δηλαδη)? Δεν με ψηνει τοσο να παιρνω αδειες στο ενδοιαμεσο και να φύγω απο παραμεθώριο στους 8 μήνες ακριβως..

Πολυ μεγαλο ρισκο αυτο. Μην περιμενεις να μαζεψεις 40 μερες αδεια για το τελος και να περασουν ευκολα απο τον διοικητη. Σιγουρα θα σε αναγκασουν να παρεις μερικες μεσα στη θητεια ενω στο τελος θα πεσει και γερο ψαλιδι σε οσες τους παιρνει να κοψουν, ειδικα τιμητικες κλπ.

Οταν μπεις θα δεις οτι ο στρατος ειδικα αν πας σε μοναδα με εμπλοκη δεν βγαινει μονορουφι. Θες αδειες να ξελαμπικαρεις. Και να τις παιρνεις ανα τακτα διαστηματα να ξεκουραζεσαι. Πιο καλη στρατηγικη λιγο πριν την απολυση να εχεις πολυ λιγες μερες αδειας, ετσι παιζει να τσιμπησεις και καμια τιμητικη επιπλεον, αν ησουν καλο παιδι φυσικα...

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Πολυ μεγαλο ρισκο αυτο. Μην περιμενεις να μαζεψεις 2 μηνες αδεια για το τελος και να περασουν ευκολα απο την διοικητη. Σιγουρα θα σε αναγκασουν να παρεις μερικες μεσα στη θητεια ενω στο τελος θα πεσει και γερο ψαλιδι σε οσες τους παιρνει να κοψουν, ειδικα τιμητικες κλπ.

Οταν μπεις θα δεις οτι ο στρατος ειδικα αν πας σε μοναδα με εμπλοκη δεν βγαινει μονορουφι. Θες αδειες να ξελαμπικαρεις. Και να τις παιρνεις ανα τακτα διαστηματα να ξεκουραζεσαι. Πιο καλη στρατηγικη λιγο πριν την απολυση να εχεις πολυ λιγες μερες αδειας, ετσι παιζει να τσιμπησεις και καμια τιμητικη επιπλεον, αν ησουν καλο παιδι φυσικα...

Οχι 2 μήνες φαίνεται τραβηγμένο οκ. 3-4 βδομάδες όμως θα τις ήθελα γιατι θα θέλω να αρχίσω συνεντεύξεις για δουλειά οσο δυνατόν γρηγορότερα γίνεται...Βεβαια θα μπω μέσα και θα δω. Οντως μπορει να χρειαζομαι τις αδειες στο ενδοιαμεσο αν ειναι τόσο ασχημα ψυχολογικά/σωματικά η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 3:12 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Πλαταμώνας. Παιζουν διαφορα ποστα, εστιατορας, κουζινα, μπουφετζης σερβιτορος, παραλια. Καθενα εχει τα συν και τα πλην. Στα θετικα ειναι οτι εχεις προσβαση σε φτηνο φαι οπως και ο κοσμος που παει στα ΚΑΑΥ με τιμη μεριδας περι τα 3 ευρω, διαφορα γλυκα, παγωτα κλπ ενω στη ζουλα ανετα πινεις και τα ποτακια σου. Απλα αν πας απεφυγε τα παρε δωσε με τους παραθεριστες και ειδικα με τις κορες τους.

Ευχαριστω για τη απαντηση αδερφε..κτλβα ουτε γεια δε θα λεω στις κορες 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εγω τελικα μπαινω Ιουλιο ειχα κανει για Σεπτεμβρη και ειχα δηλωσει για ενταξη σε προηγουμενη εσσο και με ενημερωσαν οτι θα παρουσιαστω Τριπολη (αεροπορια) 

το θεμα ειναι οτι πως μπορω να δηλωσω να παω παραμεθοριο να παω 9μηνο εφοσον λενε οτι γινεται δεν μου ειπε κανεις δε εχω δηλωσει κατι σ καποιο site περι αυτου ,Θα το δηλωσω οταν θα παω; πως γινεται η φαση γιατι εχω μπερδευτει/αγχωθει λιγο γιατι λεω θα εκανα κατι λαθος και δεν ξερω τωρα μη δεν γινεται 9μηνο παραμεθ και παω 12μηνο οπου με βαλουν κτλπ , νταξει διοτι οπως και να το κανεις 3μηνες ειναι 3 μηνες οποτε θελω αν γινεται να το κανω με τα χιλια το παραμεθοριο και να γινει μικροτερη η θητεια

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...