Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Έχει δύσκολη εκπαίδευση γενικά και τουλάχιστον από όσο ξέρω στο Πεντάγωνο δε τους πάει και πολύ καλά απο υπηρεσίες. Γιατί ενδιαφέρεσαι για Στρατονομία;

Θα μπω τώρα τον Σεπτέμβρη και με όσους εχω μιλησει μου έχουν πει ότι είναι αρκετά χαλαρα μετά την εκπαίδευση και δεν έχουν σκοπιές καθαριότητες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Ers123 είπε

Θα μπω τώρα τον Σεπτέμβρη και με όσους εχω μιλησει μου έχουν πει ότι είναι αρκετά χαλαρα μετά την εκπαίδευση και δεν έχουν σκοπιές καθαριότητες κτλ.

Ναι δεν έχουν τέτοια πράγματα μετά την εκπαίδευση αλλά δεν είναι παντού χαλαρά. Ανάλογα τα πόστα, σε κάποια πρέπει απλά να κάθονται όρθιοι και σχεδόν ακίνητοι για όσο είναι η βάρδια τους (π.χ. στο ΥΠΕΘΑ). Για μένα δεν πολυαξίζει εκτός αν δεν έχεις άλλο τρόπο να έρθεις Αθήνα γρήγορα (φαντάζομαι οτι και αυτό σε δελεάζει ως ιδέα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι δεν έχουν τέτοια πράγματα μετά την εκπαίδευση αλλά δεν είναι παντού χαλαρά. Ανάλογα τα πόστα, σε κάποια πρέπει απλά να κάθονται όρθιοι και σχεδόν ακίνητοι για όσο είναι η βάρδια τους (π.χ. στο ΥΠΕΘΑ). Για μένα δεν πολυαξίζει εκτός αν δεν έχεις άλλο τρόπο να έρθεις Αθήνα γρήγορα (φαντάζομαι οτι και αυτό σε δελεάζει ως ιδέα)

Αν και μένω Αθήνα θέλω να πάω παραμεθόριο για να γλιτώσω το 12μηνο. Ξέρεις αν οι 6 βδομαδες στην Καρδίτσα προσμετρούνται για το 9μηνο ή πρέπει μετά την βασική να πάω απευθείας σε κάποιο στρατόπεδο της παραμεθορίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ers123 είπε

Αν και μένω Αθήνα θέλω να πάω παραμεθόριο για να γλιτώσω το 12μηνο. Ξέρεις αν οι 6 βδομαδες στην Καρδίτσα προσμετρούνται για το 9μηνο ή πρέπει μετά την βασική να πάω απευθείας σε κάποιο στρατόπεδο της παραμεθορίου;

Νομίζω πως η Στρατονομία έχει θέσεις κατα κύριο λόγο στα μεγάλα αστικά κέντρα οπότε δε θεωρώ πως είναι καλή επιλογή για αυτό που θες. Λογικά θα παρουσιαστείς παραμεθόριο οπότε θα ζητήσεις αμετάθετο εκεί για να κάνεις το 9μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω μια απορία σχετικά με την αναρρωτική άδεια, μπορεί κάποιος που ξέρει να απαντήσει. Αν κάποιος έχει τις κανονικές του άδειες (15) και δεν τις έχει χρησιμοποίηση, αν πάρει αναρρωτική άδεια 15 μέρες μετά από έγκριση στρατιωτικού ιατρού, χάνει τις 15 κανονικές του άδειες η μπορεί κανονικά αργότερα να τις χρησιμοποιήσει και αυτές ή είναι στο χέρι του διοικητή τι θα γίνει, με απλά λόγια αυτό που ρωτάω είναι η αναρρωτική άδεια αντικαθιστά τις κανονικές άδειες που δικαιούται ο φαντάρος ή είναι κάτι τελείως διαφορετικό ?

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosaek2121 είπε

Παιδιά έχω μια απορία σχετικά με την αναρρωτική άδεια, μπορεί κάποιος που ξέρει να απαντήσει. Αν κάποιος έχει τις κανονικές του άδειες (15) και δεν τις έχει χρησιμοποίηση, αν πάρει αναρρωτική άδεια 15 μέρες μετά από έγκριση στρατιωτικού ιατρού, χάνει τις 15 κανονικές του άδειες η μπορεί κανονικά αργότερα να τις χρησιμοποιήσει και αυτές ή είναι στο χέρι του διοικητή τι θα γίνει, με απλά λόγια αυτό που ρωτάω είναι η αναρρωτική άδεια αντικαθιστά τις κανονικές άδειες που δικαιούται ο φαντάρος ή είναι κάτι τελείως διαφορετικό ?

Ο 9μηνος δικαιουται 12 ημερες ειδικη αδεια. Η αναρρωτικη ειναι ειδικη αδεια. Αν για το προβλημα υγειας δεν ευθυνεται η υπηρεσια θα παρεις 12 ημερες αναρρωτικη και οι 3 επιπλεον θα αφαιρεθουν απο την κανονικη. Αν γινει ΕΔΕ και βγει οτι το ατυχημα εγινε εν ωρα υπηρεσιας με ευθυνη της υπηρεσιας οση αναρρωτικη και να παρεις δεν επηρεαζει την κανονικη σου αδεια. Επισης, πληροφοριακα, οσες μερες μεινεις σε στρατιωτικο νοσοκομειο θεωρουνται κανονικα ημερες θητειας...

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας!!!Ειχα παρει τηλεφωνο στην στρατολογια για να ενημερωθω για το ποτε ειναι η σειρα μου για να παρουσιαστω και μου ειπαν οτι τωρα μεσα στον ιουνιο θα μου στειλουν στο email για το σημειωμα καταταξης για να παρουσιαστω τον ιουλιο αλλα δεν μου εχουν στειλει κατι ακομα και οταν μπαινω στο σαιτ της στρατολογια οταν παταω εκει που λεει πληροφοριες για την καταταξη μου λεει οτι δεν εχω προορισθει για την εσσο που ακολουθει τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Argyris almpanellis είπε

δεν εχω προορισθει για την εσσο που ακολουθει τι να κανω;

Τίποτα. Δε σε κάλεσαν γι' αυτή την ΕΣΣΟ. Στο λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Τίποτα. Δε σε κάλεσαν γι' αυτή την ΕΣΣΟ. Στο λέει.

Ναι ομως στο τηλεφωνο που τους πηρα ρωτησε το ονοματεπωνυμο μου με εψαξε στον υπολογιστη και μου ειπε οτι θα παρουσιαστω τον ιουλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Argyris almpanellis είπε

Ναι ομως στο τηλεφωνο που τους πηρα ρωτησε το ονοματεπωνυμο μου με εψαξε στον υπολογιστη και μου ειπε οτι θα παρουσιαστω τον ιουλιο

Εάν δεν αναγράφει κάτι στο site δεν σ ' έχουν καλέσει, ασχέτως του τι ειπώθηκε στο τηλέφωνο. Μπορεί όντως να ήσουν προγραμματισμένος για Δ' ΕΣΣΟ (τον Ιούλιο) αλλά ν' άλλαξε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έστειλα εγώ email και μου είπαν δεν έχει βγει ακόμα κάποια ανακηνωση 

Εγώ που είχα πάρει τηλέφωνο μου είπαν έχεις προγραμματιστεί για Ιούλιο και να περιμένεις τέλος Ιουνίου για το χαρτί σου αλλά ακόμα δεν έχει βγει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, αν δε βιάζεστε με κανα μεταπτυχιακό, μη μπειτε τώρα γιατί θα βγάλετε και ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ με καύσωνα. Και είναι ήδη κουραστικό να περπατάς σαμαρωμένος στους 20-25β, αλλά είναι ανυπόφορο να το κάνεις στους 35β. Καλύτερα Σεπτέμβριο να δροσίσει κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ο 9μηνος δικαιουται 12 ημερες ειδικη αδεια. Η αναρρωτικη ειναι ειδικη αδεια. Αν για το προβλημα υγειας δεν ευθυνεται η υπηρεσια θα παρεις 12 ημερες αναρρωτικη και οι 3 επιπλεον θα αφαιρεθουν απο την κανονικη. Αν γινει ΕΔΕ και βγει οτι το ατυχημα εγινε εν ωρα υπηρεσιας με ευθυνη της υπηρεσιας οση αναρρωτικη και να παρεις δεν επηρεαζει την κανονικη σου αδεια. Επισης, πληροφοριακα, οσες μερες μεινεις σε στρατιωτικο νοσοκομειο θεωρουνται κανονικα ημερες θητειας...

Ο 8μηνος πόσες μέρες ειδική δικαιούται, υπάρχει περίπτωση μετά ο διοικητής να αρνηθεί να δώσει τις 12 κανονικές που δικαιούται ο 8μηνος από τις δικές του στο τέλος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...