Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, AvLuckBro είπε

Καλησπέρα μάγκες, μου ήρθε μετάθεση για 2ο ΤΥΑΔ στα Μέγαρα.. Είναι καλά εκεί; ξέρετε; 

...Ταγμα Υποστηριξης ΑεροΔρομιου...θα συνυπαρχεις με ατομα απο αλλα 3, αν θυμαμαι καλα, ταγματα...(2ο ΤΕΑΥ,2ο ΤΕΑΣ,4ο ΤΕΑΣ)

Εκει υπηρετησα σχετικα προσφατα (1.5 χρονο πριν...) Γενικα τα μεγαρα εχουν τη φημη του "βυσματικου" στρατοπεδου λογω της αποστασης απο την Αθηνα (στην πραξη δεν ειδα κατι τετοιο)...ΑΝ εχει κοσμο θα παει καλα η θητεια (2 ή 3 μεσα - 1 εξω ηταν το καλυτερο που μας πηγε)...αν δεν εχει κοσμο τα πραγματα γινονται χλωμα (φτασαμε και στο 10 μεσα - 1 εξω σε πολυ δυσκολη περιοδο οπου απολυθηκαν οι μεγαλες σειρες)...

Απο φαγητο ηταν ετσι και ετσι τα πραγματα...Αν και τρωνε στελεχη (πιλοτοι,μηχανικοι κτλ) δεν ειναι κατι σπουδαιο...σε γενικες γραμμες αν εισαι λιγο προσαρμοστικος οι φορες που θα μεινεις νηστικος θα ειναι μετρημενες...Παραγγελιες επαιζαν αλλα οχι παντα...εξαρταται απο ποιο στελεχος ειχε υπηρεσια...

Απο αποψη στελεχων υπηρχε καθε καρυδιας καρυδι...απο αυτους που ηθελαν τους παντες "τεντα" μεχρι και χαλαρους (παντα μεσα στα ορια που οριζει ο στρατος)...Το ειμαι σαν το σπιτι μου δεν υπηρχε...Επισης απογειωνεται/προσγειωνεται συχνα ο ΑΓΕΣ οποτε τοτε ολοι ειναι στην τσιτα και δεν κουνιεται τιποτα μεσα στο στρατοπεδο + οτι σημαινει αυτο απο αποψη καθαριοτητας θαλαμων και γενικα του στρατοπεδου...

Στους φανταρους ισχυε παλιοι-νεοι οποτε οσοι μπειτε να ξερεις οτι ειστε οι πρωτοι για αγγαρειες-καθαριοτητες (οχι κατι τραγικο)...Συνηθως δεν υπαρχουν διακρισεις οποτε αν δεν δημιουργησεις προβλημα (ωστε να στοχοποιηθεις) θα κανεις οτι σου αναλογει και οταν μπουν οι επομενοι θα σε αντικαταστησουν...

Επισης παιζει ρολο και η ειδικοτητα...(με τι ειδικοτητα πας;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αεροπορια στρατου "ανηκουν" τα ελικοπτερα chinook,hui και apache...στα Μεγαρα υπαρχουν τα 2 πρωτα,οπου γινεται ελεγχος και συντηρηση...

Εκτος λοιπον απο τις "κλασσικες" ειδικοτητες (γραφεας,Τ/Φ,μαγειρας κτλ) υπαρχουν και οι χημικοι,χημικοι μηχανικοι,μηχανολογοι οπου απασχολουνται στο χημειο και στα υποστεγα των ελικοπτερων...χωρις βεβαια να απαλασονται απο τις υπηρεσιες (σκοπιες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimis98 είπε

να υποθεσω η φανταροι δεν ακουμπανε καθλου τα αεροσκαφη σωστα?

Κάθε μέρα 18-20 εχει happy hours και τους αφήνουν να κάνουν βόλτα μεχρι την Πελοπόννησο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξανά παιδιά. Θέλω μία ερωτησούλα να κάνω. Οι διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για τις μικρές αναβολές λόγω κοινωνικών λόγων πρεπει να γίνουν πριν λήξει η κύρια αναβολή (31/12/2018) ? Ξέρει κανείς? Τέλος του έτους λήγει η αναβολή μου, και λογικά θα με πάρουν τον Μάρτιο. Αλλά λόγω οικονομικών λόγων και άλλων λόγων, θα ήθελα να πάρω μία αναβολή ακόμα. 

Με άγχωσε λίγο αυτό. Έχει τύχει σε κανέναν??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παίδες. 

Επεξ/σία από KaRouLi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skoulas είπε

...Ταγμα Υποστηριξης ΑεροΔρομιου...θα συνυπαρχεις με ατομα απο αλλα 3, αν θυμαμαι καλα, ταγματα...(2ο ΤΕΑΥ,2ο ΤΕΑΣ,4ο ΤΕΑΣ)

Εκει υπηρετησα σχετικα προσφατα (1.5 χρονο πριν...) Γενικα τα μεγαρα εχουν τη φημη του "βυσματικου" στρατοπεδου λογω της αποστασης απο την Αθηνα (στην πραξη δεν ειδα κατι τετοιο)...ΑΝ εχει κοσμο θα παει καλα η θητεια (2 ή 3 μεσα - 1 εξω ηταν το καλυτερο που μας πηγε)...αν δεν εχει κοσμο τα πραγματα γινονται χλωμα (φτασαμε και στο 10 μεσα - 1 εξω σε πολυ δυσκολη περιοδο οπου απολυθηκαν οι μεγαλες σειρες)...

Απο φαγητο ηταν ετσι και ετσι τα πραγματα...Αν και τρωνε στελεχη (πιλοτοι,μηχανικοι κτλ) δεν ειναι κατι σπουδαιο...σε γενικες γραμμες αν εισαι λιγο προσαρμοστικος οι φορες που θα μεινεις νηστικος θα ειναι μετρημενες...Παραγγελιες επαιζαν αλλα οχι παντα...εξαρταται απο ποιο στελεχος ειχε υπηρεσια...

Απο αποψη στελεχων υπηρχε καθε καρυδιας καρυδι...απο αυτους που ηθελαν τους παντες "τεντα" μεχρι και χαλαρους (παντα μεσα στα ορια που οριζει ο στρατος)...Το ειμαι σαν το σπιτι μου δεν υπηρχε...Επισης απογειωνεται/προσγειωνεται συχνα ο ΑΓΕΣ οποτε τοτε ολοι ειναι στην τσιτα και δεν κουνιεται τιποτα μεσα στο στρατοπεδο + οτι σημαινει αυτο απο αποψη καθαριοτητας θαλαμων και γενικα του στρατοπεδου...

Στους φανταρους ισχυε παλιοι-νεοι οποτε οσοι μπειτε να ξερεις οτι ειστε οι πρωτοι για αγγαρειες-καθαριοτητες (οχι κατι τραγικο)...Συνηθως δεν υπαρχουν διακρισεις οποτε αν δεν δημιουργησεις προβλημα (ωστε να στοχοποιηθεις) θα κανεις οτι σου αναλογει και οταν μπουν οι επομενοι θα σε αντικαταστησουν...

Επισης παιζει ρολο και η ειδικοτητα...(με τι ειδικοτητα πας;)

Είμαι Ι4 Γενικών Καθηκόντων φίλε μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στο ΓΕΕΘΑ δε ξέρουν να μετράνε? Γιατί το δεύτερο γκρουπ για άδειες Χριστουγέννων έχει μια μέρα παραπάνω?

Και επειδή είμαι σε mood, κάποια στιγμή πρέπει να πέσει πολύ κράξιμο για τα έξοδα που απαιτούνται για την υποχρεωτική θητεία. Δε φτάνει που για 9 μήνες δε βγάζουμε μια, που για το νερό μόνο χρειάζεται γύρω στο 1€ την ημέρα και μας δίνουν 8€ το μήνα (αφού το στρατόπεδο έχει "πόσιμο" νερό μόνο στα εστιατόρια), τώρα πρέπει μέσα σε ένα μήνα να διανύσουμε 4 φορές τα 650 χιλιόμετρα που μας έστειλαν μακριά από τα σπίτια μας (λες και δεν υπήρχαν ΣΥΠΟ πιο κοντά) με δικά μας έξοδα (200€+). Να υπηρετήσουμε πήγαμε, όχι να ζήσουμε τα ΚΤΕΛ. Πραγματικά το έχω απορία, αν κάποιος δεν έχει χρήματα στην άκρη, πως επιβιώνει εκεί μέσα?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Εκεί στο ΓΕΕΘΑ δε ξέρουν να μετράνε? Γιατί το δεύτερο γκρουπ για άδειες Χριστουγέννων έχει μια μέρα παραπάνω?

Και επειδή είμαι σε mood, κάποια στιγμή πρέπει να πέσει πολύ κράξιμο για τα έξοδα που απαιτούνται για την υποχρεωτική θητεία. Δε φτάνει που για 9 μήνες δε βγάζουμε μια, που για το νερό μόνο χρειάζεται γύρω στο 1€ την ημέρα και μας δίνουν 8€ το μήνα (αφού το στρατόπεδο έχει "πόσιμο" νερό μόνο στα εστιατόρια), τώρα πρέπει μέσα σε ένα μήνα να διανύσουμε 4 φορές τα 650 χιλιόμετρα που μας έστειλαν μακριά από τα σπίτια μας (λες και δεν υπήρχαν ΣΥΠΟ πιο κοντά) με δικά μας έξοδα (200€+). Να υπηρετήσουμε πήγαμε, όχι να ζήσουμε τα ΚΤΕΛ. Πραγματικά το έχω απορία, αν κάποιος δεν έχει χρήματα στην άκρη, πως επιβιώνει εκεί μέσα?

Για αυτούς τους λόγους υποστηρίζω ακράδαντα ότι όσοι δεν έχουν βύσμα καλύτερα να βγάλουν ένα Ι5 και να τελειώνουν από αυτή την ηλιθιότητα του ελληνικού στρατού. Λες και αν γίνει κάτι θα πάνε πάνω από 10 άτομα και όσοι πάνε θα έχουν καμία ελπίδα με τους γείτονες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jimis98 said:

να υποθεσω η φανταροι δεν ακουμπανε καθλου τα αεροσκαφη σωστα?

Ποιος νομίζεις τα καθαρίζει ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Ποιος νομίζεις τα καθαρίζει ; :P

μην του χαλάς το όνειρο ...

ο jimis ελπιζει οτι θα μπαινει μεσα και θα κανει βρουμ βρουμ πάμε να πάρουμε την πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...