Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, apalaiasg είπε

ProponitiTouKanape, εκτός από προπονητής του καναπέ έχεις κατατοπίσει και ένα τεράστιο αριθμό (αγχωμένων και μπερδεμένων όπως και εγώ) νέων οι οποίοι ετοιμάζονται να ξεκινήσουν την θητεία τους... Ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις απαντήσεις σου ρε τσίφτη και καραμπουζουκλή. Εγώ γενικά είχα ψαχτεί αρκετά αλλά η επίσκεψη στο φόρουμ με έκανε σοφότερο (ας πόυμε :P)..ΠΑΙΔΙΑ ότι είναι να γίνει θα γίνει 9-12 μήνες είναι θα περάσουν, όσο πιο γρήγορα μπει κανείς τόσο το καλύτερο μην το αφήνετε σχεδόν κανείς δεν θέλει να μπει (υπό τις υπάρχουσες συνθήκες) αλλά τι να κάνουμε είναι υποχρέωση μας..Δείτε το θετικά...Να παραθέσω και εγώ (και ας μπαίνω Σεπτέμβρη ο ξερόλας) ότι πολλά εξαρτώνται και από τα στρατόπεδα/μονάδες που θα πάει ο καθένας αλλά και από τους ανθρώπους που θα συναντήσει...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

Φίλε μου πριν 3 μήνες έχω μπει και πίστεψε με ούτε εγώ μπήκα χαλαρός κι άνετος οπότε σας καταλαβαίνω 1000%.

Αυτό που λέει ο φίλος, και κάποια πράγματα/άτομα που σας τη σπάνε να τα παίρνετε στην πλάκα για να μη σας τη βαρέσει τελείως...

11 ώρες πριν, yanis13 είπε

Ολα καλα θα πανε, δεν ειναι κατι. Απλα το βλεπεις σα βουνο τωρα και λογικο, ετσι ημουν και εγω!

Για να καταλαβεις, φανταζεσαι καποια πραγματα για το στρατο, πως θα ειναι, πειθαρχεια, υπηρεσιες κλπ. Στην πραγματικοτητα θα ειναι 10000 φορες πιο απλα απ οτι πιστευεις. Θα ζησεις και πολυ καλες στιγμες, με πολυ γελιο και επισης θα γνωρισεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ατομα, ειτε φανταρους ειτε στελεχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2021 στις 9:04 ΜΜ, Dimitrios2021 είπε

Το καλο ειναι οτι μιλαμε.πολλοι εδω στο φορουμ και μας φευγει λιγο το αγχος γιατι κ εγω μπαινω σεπτεμβριο και δεν το βλεπω και τοσο θετικα.

Υπηρετησε και αποληθηκε ο πιο χαζος που μπορεις να φανταστεις, ο πιο ανικος, ο πιο σαπιος. Δεν ειναι κατι περαν απο τις δυναμεις σου μπορεις κι εσυ.

Μια βασικη συμβουλη για το στρατο, οσο εισαι φανταρος ο χρονος δεν ειναι δικος σου. Υπο αυτη την εννοια ο χρονος κυλαει υπερ σου! Ωρα που περασε, μερα που περασε εσβησε! Απο τις λιγες δραστηριοτητες που συμβαινει αυτο. Οποτε μην σκιζεσαι να τελειωσεις καποια εργασια συντομα. Θα τρεχεις ολη μερα οποτε δεν θα εχεις χρονο να σκεφτεσαι! Επισης αν εχεις στοιχειωδεις ικανοτητες επικοιωνιας θα μιλησεις με πολυ κοσμο.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Υπηρετησε και αποληθηκε ο πιο χαζος που μπορεις να φανταστεις, ο πιο ανικος, ο πιο σαπιος. Δεν ειναι κατι περαν απο τις δυναμεις σου μπορεις κι εσυ.

Μια βασικη συμβουλη για το στρατο, οσο εισαι φανταρος ο χρονος δεν ειναι δικος σου. Υπο αυτη την εννοια ο χρονος κυλαει υπερ σου! Ωρα που περασε, μερα που περασε εσβησε! Απο τις λιγες δραστηριοτητες που συμβαινει αυτο. Οποτε μην σκιζεσαι να τελειωσεις καποια εργασια συντομα. Θα τρεχεις ολη μερα οποτε δεν θα εχεις χρονο να σκεφτεσαι! Επισης αν εχεις στοιχειωδεις ικανοτητες επικοιωνιας θα μιλησεις με πολυ κοσμο.

Μεγάλη αλήθεια αυτό για το χρόνο.

Στη μονάδα που ήμουν είχα μπει ένα φεγγάρι στο 4ο γραφείο, για να αντιγράφω στο βιβλίο επιθεωρήσεων τις επιθεωρήσεις που πέρασε η μοίρα τα τελευταία χρόνια.

Δεν έχω γράψει ποτέ στη ζωή μου με πιο αργό ρυθμό. :mrgreen:

Σε κάποιο σημείο μετά από κάποιες εβδομάδες αφού τις τελείωσα όλες, άρχισα να γράφω στο τέλος του βιβλίου ΞΑΝΑ τις ίδιες επιθεωρήσεις. Ο χρόνος περνούσε άνετα και γρήγορα, χωρίς να με "χώνουν" σε άλλα πόστα και είχα και δικαιολογία. Κάθε φορά που έμπαινε στέλεχος, έσκυβα κεφάλι και με απορροφούσε η συγγραφή.

Όποιος κάποια στιγμή μετά από χρόνια ελέγξει αυτό το βιβλίο (Λέμε τώρα), θα πεθάνει στα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που με προβληματιζει.. 

Εχω προβλημα με τη μέση μου από παλια για το οποίο ο γιατρός απλά μου είπε να κάνω γυμναστική για ενδυνάμωση. Εγώ μόνο γυμναστικη δν εχω κανει και απλά προσεχω.. Μπαίνω Σεπτέμβρη και με το βήμα στην αρχή η κάποια καταπόνηση δν ξέρω πως θα παει.. Αν το δηλώσω στην αρχή πως θα το παρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε στείλουν σε ορθοπεδικό να σε δει στο στρατιωτικό νοσοκομείο και θα πράξουν ανάλογα με το τι γράψει αυτός.

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, μην κρύβετε προβλήματα υγείας, ειδικά ορθοπεδικά, γιατί μπορεί να τα επιβαρύνετε απο βλακείες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Θα σε στείλουν σε ορθοπεδικό να σε δει στο στρατιωτικό νοσοκομείο και θα πράξουν ανάλογα με το τι γράψει αυτός.

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, μην κρύβετε προβλήματα υγείας, ειδικά ορθοπεδικά, γιατί μπορεί να τα επιβαρύνετε απο βλακείες...

Δν θέλω να το κρυψώ το αντίθετο.. Απλά δεν είναι κάτι συγκεκριμένο με γνωμάτευση.. Με πιανει μόνο με καταπόνηση η κάποια απότομη κίνηση αν τυχει.. Και προφανως δεν θέλω να βγω από κει με τίποτα χεοροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgkar94 είπε

Δν θέλω να το κρυψώ το αντίθετο.. Απλά δεν είναι κάτι συγκεκριμένο με γνωμάτευση.. Με πιανει μόνο με καταπόνηση η κάποια απότομη κίνηση αν τυχει.. Και προφανως δεν θέλω να βγω από κει με τίποτα χεοροτερο

Φιλε και εγω εχω χονδροπαθεια στα γονατα και σπονδυλολυση στη μεση αυτα να τα πεις γιατι με την τοση ορθοστασια σιγουρα χειροτερευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimitrios2021 είπε

Φιλε και εγω εχω χονδροπαθεια στα γονατα και σπονδυλολυση στη μεση αυτα να τα πεις γιατι με την τοση ορθοστασια σιγουρα χειροτερευουν.

Εμένα δεν θυμάμαι καν τι μ χε πει ο γιατρός και δεν έχω ξαναπαει κιόλας και απλά προσεχω.. Με ορθοστασία καλά σίγουρα θα με πειραξει αλλά ειδικά με τις πρόβες και το βήμα στην αρχή δυσκολα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι λόγω κόσμου τώρα, μιας που αφήνουν στην ορκωμοσία, πάντως οι τρεις πρώτες ΕΣΣΟ του 21 δεν έκαναν παρέλαση. Κρατήστε όμως μικρό καλάθι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ers123 είπε

Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να μπω με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου αλλά δεν έχει έρθει ακόμα το χαρτί, μηπως ξέρετε ποτε περίπου θα είναι ;

20 ή 27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζομαι αυτές τις μέρες (μέχρι 31 Αυγούστου) να πάω να διακόψω τις σπουδές μου προσωρινά για να μπω στρατό τον Νοέμβριο να ξεμπερδευω. Λόγω ασυνεννοησίας, δεν πήγα νωρίτερα για να προλάβω να μπω τώρα τον Σεπτέμβρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπω τώρα τελευταία στιγμή στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου? Επίσης τώρα εχω την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να κάνω 9 μηνη ή 12 μήνη θητεία? Πχ εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Θέλω να μπορώ να κάνω τις προπονήσεις μου και να δουλέψω κανένα μεροκάματο να βοηθάω οικονομικά το σπίτι, μπορώ να επιλέξω να κάνω 12μηνη θητεία στην πόλη μου? Αν δεν γίνεται και επιλέξω 9μηνη παραμεθόριο, μπορώ πάλι στον 5 μηνα να πάρω μετάθεση και να γυρίσω στην πόλη μου? Αν ναι, θα μου υπολείπονται άλλοι 4 μήνες ή, επειδή έφυγα απο παραμεθόριο, θα μου προστεθούν άλλοι 3? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρουσιάζομαι τη Δευτέρα Γ ΕΣΣΟ Ναυτικό στο Σκαραμαγκα ήθελα να ρωτήσω 

1) το pcr είναι υποχρεωτικό; δυο φίλοι μου που παρουσιάστηκαν πεζικό τον Ιουλίο μου είπαν δεν κάνανε και δεν τους το ζήτησε κανεις 

2) Ξέρει κανείς αν θα πάμε Πορο για εκπαίδευση; Από ότι ακούω θα μαστε η ΕΣΣΟ που μένει Σκαραμαγκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PantelisKapa είπε

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζομαι αυτές τις μέρες (μέχρι 31 Αυγούστου) να πάω να διακόψω τις σπουδές μου προσωρινά για να μπω στρατό τον Νοέμβριο να ξεμπερδευω. Λόγω ασυνεννοησίας, δεν πήγα νωρίτερα για να προλάβω να μπω τώρα τον Σεπτέμβρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπω τώρα τελευταία στιγμή στην ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου? Επίσης τώρα εχω την δυνατότητα να επιλέξω αν θέλω να κάνω 9 μηνη ή 12 μήνη θητεία? Πχ εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Θέλω να μπορώ να κάνω τις προπονήσεις μου και να δουλέψω κανένα μεροκάματο να βοηθάω οικονομικά το σπίτι, μπορώ να επιλέξω να κάνω 12μηνη θητεία στην πόλη μου? Αν δεν γίνεται και επιλέξω 9μηνη παραμεθόριο, μπορώ πάλι στον 5 μηνα να πάρω μετάθεση και να γυρίσω στην πόλη μου? Αν ναι, θα μου υπολείπονται άλλοι 4 μήνες ή, επειδή έφυγα απο παραμεθόριο, θα μου προστεθούν άλλοι 3? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Καλησπέρα, ρωτά τη στρατολογία για το αν γίνεται να μπεις σφήνα. Αν μπορείς να πας από εκεί όχι από το τηλ. Τώρα το 9μηνο ισχύει για αμεταθετο σε Έβρο και νησιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...