Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ και τους 2.

30 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Αναβολές δίνουν πολύ εύκολα από την εμπειρία μου, εγώ πάντως δε θα περίμενα να μπω στο "κέντρο" (επειδή πλέον δεν έχουν κέντρα, κάπως αλλιώς τα λένε. Θα έψαχνα τη διαδικασία να το κάνω μόνος μου.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά τα κέντρα και τις άκρες (κι επειδή δεν έχω άκρες), στο χαρτί που θα μου έρθει θα λέει που και πότε θα πρέπει να πάω για να καταθέσω τη βεβαίωση; Την ίδια μέρα και στο ίδιο μέρος θα ζητήσω αναβολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, abnormal είπε

Σας ευχαριστώ και τους 2.

 Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά τα κέντρα και τις άκρες (κι επειδή δεν έχω άκρες), στο χαρτί που θα μου έρθει θα λέει που και πότε θα πρέπει να πάω για να καταθέσω τη βεβαίωση; Την ίδια μέρα και στο ίδιο μέρος θα ζητήσω αναβολή;

Εγώ όταν μπήκα ήταν με κέντρα. Την πρώτη μέρα μας πέρασαν από γιατρούς, ψυχολόγους, καταγραφή στοιχείων, κοινωνικά-οικονομικά στοιχεία, τα πάντα με λίγα λόγια. Λογικά στον ψυχολόγο θα ζητήσεις την αναβολή, αν και δεν είμαι σίγουρος. Δε θέλει άκρες, απλά να μιλάς και γενικά λίγο να σε κόβει. Αυτό ισχύει για όλη τη θητεία. Απλά να ξέρεις προσωπικά η πρώτη μέρα του στρατού ήταν από τις χειρότερες. Μη περιμένεις να πας εκεί και να τελειώσεις σε 1 ώρα. Μπορεί να πάρει πολλές ώρες. Επίσης θα πρέπει να πας και εκεί που θα σε στείλουν. Τώρα να διανύσεις μία απόσταση Χ χιλιομέτρων ( πληρώνει ο στρατός, πας στο φρουραρχείο και σου κόβουν φύλλο πορείας για το οικονομικότερο μέσο πάντα ), να φας την πρώτη μέρα για να πάρεις αναβολή, δε μου ακούγεται καλή ιδέα. 

Εγώ θα έπρηζα στα τηλέφωνα (σε όλα όσα έχει) μέχρι να απαντήσει κάποιος, αλλιώς θα πήγαινα από εκεί, για να μου πουν τη διαδικασία για να πάρω αναβολή.

Άσχετο, αλλά έχει πλάκα. Την πρώτη μέρα που μπήκα, όπως περιμέναμε στην σειρά για να περάσουμε όλη τη διαδικασία, ήταν ένας από πίσω μου, τέρμα άνετος και χαλαρός που ήρθε για αναβολή. Μόλις φτάνει στον ψυχολόγο, του κάνει την κλασική ερώτηση "Έχετε κάνει χρήση ναρκωτικών ουσιών?" και απαντάει "Ναι, κόκα, χθες." Είχα λιώσει. Εννοείται ότι τον στείλανε αμέσως για τοξικολογικές και σπίτι του με 6μηνη :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, abnormal είπε

Σας ευχαριστώ και τους 2.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά τα κέντρα και τις άκρες (κι επειδή δεν έχω άκρες), στο χαρτί που θα μου έρθει θα λέει που και πότε θα πρέπει να πάω για να καταθέσω τη βεβαίωση; Την ίδια μέρα και στο ίδιο μέρος θα ζητήσω αναβολή;

η απλουστερη διαδικασια ειναι οταν σου ερθει το χαρτι καταταξης 5 μερες πριν την ημερομηνια που πρεπει να παρουσιαστεις πας στο τοπικο φρουραρχειο, εκει ζητας αναβολη για ιατρικους λογους, σε παραπεμπουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο, σε εξεταζουν οι αρμοδιοι γιατροι, σου δινουν αναβολη , ξαναπας φρουραρχειο και μετα στρατολογια. Και δε χρειαζεται να πας να παρουσιαστεις καθολου. Αυτο Αθηνα ειναι σχετικα ευκολο (το φρουραρχειο ειναι σχετικα κοντα στο 401), επαρχια μπορε να ειναι πολυπλοκο.

Αν αυτα ειναι πολυπλοκα τοτε παρουσιαζεσε κανονικ στο κεντρο και ζητας αναβολη απο τον γιατρο εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους " φοβούνται " το στρατό και το βλέπουν μια μεγάλη αγγαρεία ( όπως και εγώ όταν ήμουν μικρός ) απλά να σας ενημερώσω ότι είναι οι τελευταίες μεγάλες διακοπές της ζωής σας !! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια βοηθεια θελω.Επειδη τα δικα μας στελεχη ηταν ζωντόβολα και δεν απαντουσαν ξεκαθαρα.Εμεις πειραμε αδεια χριστουγεννων στις 16 που θεωρητικα ειναι προαναχωρηση για τις 17.Και το χαρτι δεν λεει μερα που πρεπει να ειμαστε μεσα.Μονο οτι ειναι 10ημερη αδεια.Εμεις πρεπει να 26 πρωι μεσα.η στις 27 πρωι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείξω ότι είμαι προστάτης, ώστε να δικαιούμαι 8μηνη θητεία και μεταφορά στο σπίτι μου μετά από ένα διάστημα σε παραμεθώριο, τι δικαιολογητικά χρειάζομαι? 

 Πριν μερικούς μήνες μετακόμισα στο σπίτι της μητέρας μου καθώς έμενα άλλου λόγω σπουδών. Ουσιαστικά είμαι φιλοξενούμενος.

Ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, bromiaris είπε

6:30 Με το εγερτήριο...

Καλα αναλογα την μοναδα ειναι εμεις μπαιναμε 7 μιση με εγερτηριο 6¨30..

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχετε με τις ώρες παιδιά,εμένα που έχω διανυκτέρευση μου είχαν πει κάθε φορά να έρχομαι το αργότερο μισή ώρα μετά το εγερτήριο και 2 εβδομάδες που ερχόμουν έτσι δεν έγινε τίποτα.Σημερα,άλλος λοχαγός μου λέει δεν ισχύει αυτό και με έβγαλε αναφερόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι :P

 

Σύμφωνα με το stratologia.gr, στο ναυτικό "πραγματοποιούνται τέσσερις (4) φορές κατ’ έτος και συγκεκριμένα Φεβρουάριο (Α΄/ΕΣΣΟ), Μάιο (Β΄/ΕΣΣΟ), Αύγουστο (Γ΄/ΕΣΣΟ) και Νοέμβριο (Δ΄/ΕΣΣΟ)".

Επίσης, σύμφωνα πάλι με το stratologia.gr, αφού συμπλήρωσα τις πληροφορίες για την κατάταξή μου μου έβγαλε πως δεν έχω "προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί".

Σε απλά ελληνικά, πάω για Μάιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, abnormal είπε

Επανέρχομαι :P

Σύμφωνα με το stratologia.gr, στο ναυτικό "πραγματοποιούνται τέσσερις (4) φορές κατ’ έτος και συγκεκριμένα Φεβρουάριο (Α΄/ΕΣΣΟ), Μάιο (Β΄/ΕΣΣΟ), Αύγουστο (Γ΄/ΕΣΣΟ) και Νοέμβριο (Δ΄/ΕΣΣΟ)".

Επίσης, σύμφωνα πάλι με το stratologia.gr, αφού συμπλήρωσα τις πληροφορίες για την κατάταξή μου μου έβγαλε πως δεν έχω "προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί".

Σε απλά ελληνικά, πάω για Μάιο;

Ναι.Αν το βιαζεσαι τοσο κανε αιτηση για αμεση καταταξη(καπως ετσι λεγεται) και ισως σε παρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2018 στις 10:47 ΜΜ, Papatroof είπε

Μιας και πλησιαζει η ωρα μου θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος ποτε θα ανανεωθει το site της Στρατολογιας για την Α ΕΣΣΟ του 2019?

μεχρι σημερα μου βγαζει οτι θα παρουσιαστω τον Ιανουαριο αλλα ακομα δεν εχει οριστικοποιηθει η ημερα και το σημειο καταταξης

Μέχρι στιγμής υπάρχει η εξής ενημέρωση:

Οι στρατεύσιμοι με την 2019 Α΄/ΕΣΣΟ, από 4 έως 8 Φεβρουαρίου 2019, ενώ την 28, 29 και 30 Ιανουαρίου 2019 θα παρουσιασθούν όσοι κατά το παρελθόν έτυχαν αναβολής για λόγους υγείας.

 

Κανένα 10ημερο πριν μπεις θα σου βγάλει και το σύστημα που πας και ποια ημερομηνία ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...