Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Nikos3233 είπε

Δεν ισχύει αυτό. Έχω φιλαράκια που κατατάχθηκαν παλιότερα με εκκαθαριστικό. Εξάλλου το Ε1 είναι επίσημο έγγραφο και θεωρείται ''αποδεικτικό'' όπως ζητάει και το σημείωμα κατάταξης.

Εμένα στην αστυνομία που ρώτησα μαζί με το σημείωμα μου είπαν αποδεικτικό ΑΦΜ και βεβαίωση ΑΜΚΑ. Από εκεί και μετά εντός μπορεί να δέχονται και Ε1 γιατί είναι επίσημο έγγραφο και γιατί να ασχοληθούν περαιτέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Nikos3233 είπε

Το IBAN από την άλλην δεν γνωρίζω αν πρέπει υποχρεωτικά να δοθεί. Μιλάμε τώρα για 8, κάτι ευρώ το μήνα...

για τους ΔΕΑ ειναι αν θελεις να καταταχθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CosGrLegend είπε

Τι γίνεται στην περίπτωση που το αποτέλεσμα του PCR test δεν έχει βγει μέχρι την στιγμή που θα καταταχθούμε;

Μέσα σε μια μέρα μου παν βγαίνει εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.μπαινω το νοεμβρη.θελω να παω παραμεθοριο.αν δηλωσω πχ λαρισα σημειο παρουσιασης,μπορω να παω παραμεθοριο μετα η πρεπει να υπηρετησω 12μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θα σκάσω με μια βαλίτσα γεμάτη στρατιωτικά και μια μικρή καμπίνας με πολιτικά επειδή έχω μπουφάν, ζακέτα, κλπ και δε χωράνε αλλού, λέτε να με κράξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Pkalom_ είπε

Εγώ που θα σκάσω με μια βαλίτσα γεμάτη στρατιωτικά και μια μικρή καμπίνας με πολιτικά επειδή έχω μπουφάν, ζακέτα, κλπ και δε χωράνε αλλού, λέτε να με κράξουν;

Έχεις κ την άδεια ορκομωσιας 20 μέρες μετά.. Πόσα πολιτικα θα πάρεις;😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

45 λεπτά πριν, Pkalom_ είπε

Εγώ που θα σκάσω με μια βαλίτσα γεμάτη στρατιωτικά και μια μικρή καμπίνας με πολιτικά επειδή έχω μπουφάν, ζακέτα, κλπ και δε χωράνε αλλού, λέτε να με κράξουν;

Ποιος να σε κραξει και γιατι?

Τα στελεχη δε τους ενδιαφερει τι εχεις παρει. Θελουν να εισαι σωστος και ωριμος απεναντι τους.

Επεξ/σία από Στεφανος123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν λένε για τις βαλίτσες. Γενικά μην αγχώνεστε, 9 στα 10 στελέχη είναι χαλαροί, αρκεί να μην κάνεις μακακίες τύπου πετάω σκουπίδια κάτω, μιλάω δυνατά το βράδυ μετά τις 11, και άλλα τέτοια. Αν είστε πολλά άτομα στο θάλαμο, θέλει ξύπνημα μισή ώρα πριν το εγερτήριο γιατί αλλιώς δεν προλαβαίνεις ούτε να ξυθείς πριν την αναφορά. Σε εμένα η αναφορά ήταν 15 λεπτά μετά το εγερτήριο και προφανώς δεν φτάνουν για κρεβάτι, ντύσιμο και ξύρισμα.

Υ.Γ.1 Εννοείται μην ξεστρώσετε το κρεβάτι, κοιμάστε από πάνω και απλά το πρωί λίγο ίσιωμα αναλόγως και πόσο αυστηροί είναι με το φάκελο, κτλ..

Y.Γ.2 Και smartphone πάρτε κανονικά αλλιώς θα σκυλοβαρεθείτε. Για σιγουριά απλά να το έχετε πάνω σας στην κωλότσεπη. Δεν κάνουν σωματικό έλεγχο, μόνο την βαλίτσα κοιτάει ένας φαντάρος, για ναρκωτικά, μαχαίρια και τέτοια.

Υ.Γ.3 χαρτί υγείας, μωρομάντηλα, 4 λουκέτα, πετσέτες, παντόφλες είναι τα 100% απαραίτητα.

1 ώρα πριν, Pkalom_ είπε

Εγώ που θα σκάσω με μια βαλίτσα γεμάτη στρατιωτικά και μια μικρή καμπίνας με πολιτικά επειδή έχω μπουφάν, ζακέτα, κλπ και δε χωράνε αλλού, λέτε να με κράξουν;

Στρατιωτικά μην πάρεις πολλά γιατί δίνουν και εκεί. t-shirt παραλλαγής πάρε 5-6 και 5-6 κάλτσες για να μην πλένεις όλη την ώρα.

5 ώρες πριν, alexkouts33 είπε

καλησπερα.μπαινω το νοεμβρη.θελω να παω παραμεθοριο.αν δηλωσω πχ λαρισα σημειο παρουσιασης,μπορω να παω παραμεθοριο μετα η πρεπει να υπηρετησω 12μηνο?

ναι εκεί το δηλώνεις. δεν δίνουν και πολύ σημασία σε αυτά που έχεις βάλει στο internet. σου τα ρωτάνε όλα απ' την αρχή. Αν έχεις και δίπλωμα οδήγησης πάρτο μαζί, μπας και σε βάλουν οδηγό και είσαι χαλαρά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgkar94 είπε

Έχεις κ την άδεια ορκομωσιας 20 μέρες μετά.. Πόσα πολιτικα θα πάρεις;😅

I know, ελάχιστα έχω πάρει αλλά μπουφάν και ζακετα πιάνουν φουλ χώρο. Βρήκα άλλο σάκο και τα έχωσα όλα εκεί 😁

 

1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

 

Ποιος να σε κραξει και γιατι?

Τα στελεχη δε τους ενδιαφερει τι εχεις παρει. Θελουν να εισαι σωστος και ωριμος απεναντι τους.

Έλεγα μήπως δε χωρούσαν κάτω από το κρεβάτι κλπ αλλά οκ όλα καλά.

 

51 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τίποτα δεν λένε για τις βαλίτσες. Γενικά μην αγχώνεστε, 9 στα 10 στελέχη είναι χαλαροί, αρκεί να μην κάνεις μακακίες τύπου πετάω σκουπίδια κάτω, μιλάω δυνατά το βράδυ μετά τις 11, και άλλα τέτοια. Αν είστε πολλά άτομα στο θάλαμο, θέλει ξύπνημα μισή ώρα πριν το εγερτήριο γιατί αλλιώς δεν προλαβαίνεις ούτε να ξυθείς πριν την αναφορά. Σε εμένα η αναφορά ήταν 15 λεπτά μετά το εγερτήριο και προφανώς δεν φτάνουν για κρεβάτι, ντύσιμο και ξύρισμα.

Υ.Γ.1 Εννοείται μην ξεστρώσετε το κρεβάτι, κοιμάστε από πάνω και απλά το πρωί λίγο ίσιωμα αναλόγως και πόσο αυστηροί είναι με το φάκελο, κτλ..

Y.Γ.2 Και smartphone πάρτε κανονικά αλλιώς θα σκυλοβαρεθείτε. Για σιγουριά απλά να το έχετε πάνω σας στην κωλότσεπη. Δεν κάνουν σωματικό έλεγχο, μόνο την βαλίτσα κοιτάει ένας φαντάρος, για ναρκωτικά, μαχαίρια και τέτοια.

Υ.Γ.3 χαρτί υγείας, μωρομάντηλα, 4 λουκέτα, πετσέτες, παντόφλες είναι τα 100% απαραίτητα.

Στρατιωτικά μην πάρεις πολλά γιατί δίνουν και εκεί. t-shirt παραλλαγής πάρε 5-6 και 5-6 κάλτσες για να μην πλένεις όλη την ώρα.

ναι εκεί το δηλώνεις. δεν δίνουν και πολύ σημασία σε αυτά που έχεις βάλει στο internet. σου τα ρωτάνε όλα απ' την αρχή. Αν έχεις και δίπλωμα οδήγησης πάρτο μαζί, μπας και σε βάλουν οδηγό και είσαι χαλαρά.

Πήρα μια 10αρα μπλούζες και κάπου τόσες κάλτσες επειδή τα είχα είδη από πριν. Με μωρομαντηλα μόνο δε γίνεται δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Pkalom_ είπε

Πήρα μια 10αρα μπλούζες και κάπου τόσες κάλτσες επειδή τα είχα είδη από πριν. Με μωρομαντηλα μόνο δε γίνεται δουλειά;

Ε ναι εντάξει, όπως βολεύεσαι, σιγά. Τα άλλα που είπα όμως χρειάζονται 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιάζομαι Μυτιλήνη και ήθελα να ρωτήσω αν στην πορεία αν πάρω μετάθεση για Αθήνα θα κάνω 12 μηνο, και για 9μηνο πρέπει να μείνω εκεί?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, μιχαλιος_ρουχαλλιως είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιάζομαι Μυτιλήνη και ήθελα να ρωτήσω αν στην πορεία αν πάρω μετάθεση για Αθήνα θα κάνω 12 μηνο, και για 9μηνο πρέπει να μείνω εκεί?

Ευχαριστώ πολύ.

12μηνο Αθηνα και 9μηνο στο νησι, ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alexkouts33 είπε

καλησπερα.μπαινω το νοεμβρη.θελω να παω παραμεθοριο.αν δηλωσω πχ λαρισα σημειο παρουσιασης,μπορω να παω παραμεθοριο μετα η πρεπει να υπηρετησω 12μηνο?

Το οτι θα δηλώσεις Λάρισα, δε σημαίνει οτι θα παρουσιαστείς Λάρισα :P

Και ναι, κι ενδοχώρα να παρουσιαστείς, το δηλώνεις οτι θες 9μηνο και μετά την ορκομωσία παίζεις Έβρο-λίγκα. Αν το έχεις πάρει απόφαση για νησί, καλύτερα διάλεξε νησί μπααααας και σου κατσει να πας εκει που θες

2 ώρες πριν, Pkalom_ είπε

I know, ελάχιστα έχω πάρει αλλά μπουφάν και ζακετα πιάνουν φουλ χώρο. Βρήκα άλλο σάκο και τα έχωσα όλα εκεί 😁

 

Έλεγα μήπως δε χωρούσαν κάτω από το κρεβάτι κλπ αλλά οκ όλα καλά.

 

Πήρα μια 10αρα μπλούζες και κάπου τόσες κάλτσες επειδή τα είχα είδη από πριν. Με μωρομαντηλα μόνο δε γίνεται δουλειά;

Τα έχουμε πει. Στον ελληνικό στρατό μόνο μωρομάντηλο. Αλλιώς ο κώλος σας θα μοιάζει σα της μαϊμούς.

49 λεπτά πριν, μιχαλιος_ρουχαλλιως είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιάζομαι Μυτιλήνη και ήθελα να ρωτήσω αν στην πορεία αν πάρω μετάθεση για Αθήνα θα κάνω 12 μηνο, και για 9μηνο πρέπει να μείνω εκεί?

Ευχαριστώ πολύ.

Αν είναι να έρθεις Αθήνα, κοίτα να το κάνεις νωρίς, μετά τα ΣΠΕΝ. Αμα περιμένεις το πεντάμηνο, τον έφαγες τον γαϊδαρο οπότε κάτσε εκεί που είσαι

9 ώρες πριν, Nikos3233 είπε

Το IBAN από την άλλην δεν γνωρίζω αν πρέπει υποχρεωτικά να δοθεί. Μιλάμε τώρα για 8, κάτι ευρώ το μήνα...

Εμάς πάντως δε το ζήτησαν κι απο όσο έμαθα, οι ταπεινοί οπλίτες θητείας πληρώνονται κασέρι έτσι κι αλλιώς

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...