Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Silverage είπε

Ένας μόνιμος εκεί στο στρατόπεδο που είναι του το είπε που έχουν ψιλο πιάσει φιλία. Δεν ξέρουμε τί παιζει απο πρώτο χέρι. Πού αλλού είναι καλά;

Παντου ειναι καλα και κακα. Αυτο που ακουγοταν οταν ημουν εγω εκει ειναι οτι ουσιαστικα τα "κακα" βυσματα πηγαιναν ΑΣΔΥΣ. Κακα με την εννοια οτι δεν εχω καποιον πολυ μεγαλο για να τον πανε σε ενα καλο στρατοπεδο εντος Αθηνας αλλα απλα για να παει καπου στην ΑΘηνα γρηγορα. 

Οχι οτι γινοταν κατι τρελο. Απλα την μια μερα βγαιναμε 3 η ωρα εξοδουχοι, την επομενη 7 το απογευμα γιατι δεν εγιναν καθαριοτητες σωστα...Οτι να ναι. Η ξυπνησαν μια μερα και μας ειπαν θα σας πηγαινει ολους 1-1 και ας μην εχετε υπηρεσια για να μην ειναι αδικο για καποιους που μενουν μεσα παραπανω(ενοπλους συνηθως που ηταν λιγοι και τους πηγαινε 1-1/2-1). Οπως και επρεπε να ησουν παντα προβλεπε μιας και εχει 6-7 Στρατηγους και δεν ξερω και εγω ποσους ταξιαρχους. Στον λοχο διοικησεως τα στελεχη ηταν κομπλε σε γενικες γραμμες. 

Φαγητο οταν ημουν εγω ηταν οκ μεχρι τον Σεπτεμβριο που εφυγε ο μαγειρας που ειχαμε. Ειναι θεμα τυχης το συγκεκριμενο.

Αγγαρειες πολλες γιατι υποστηριζεις ολα τα στρατοπεδα στο Γουδι σε ανθρωπινο δυναμικο συν τα εξτρα μεσα στην Αττικη που δυστηχως ειναι αρκετα. 

Απο θεμα υπηρεσιων υπηρχαν αοπλοι που τους πηγαινε και 1-2 λογω κοσμου ενω τους ενοπλους 1-1 μεχρι και 2-1 σε νορμαλ συνθηκες. Οταν φευγουν ΕΣΣΟ ή λογω κορονας επεσε και 3/4-1.  

Επισης ηταν συχνο φαινομενο να σου τρωνε αδιες και να σε γυρνανε πισω. Το καναν και σε μενα απο την αδεια των 10 ημερων που πηραμε λογω του οτι δεν πηραμε της ορκομωσιας. Με πηραν 5 μερες νωριτερα να μπω να κανω υπηρεσια λογω κοσμου. Ευτυχως κολλησε ολο το στρατοπεδο κορονα και σε 3 μερες μας στειλαν ολους σπιτια μας και πηραμε ατυπα αλλες 14 μερες αδεια xD 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω 01/01/22 σε λίγο καιρό δηλαδή τελειώνει η αναβολή μου. Με παρακολουθεί ψυχίατρος η γνωμάτευση πόσο μηνών πριν μπορεί να είναι; και επίσης η διαδικασία ποια είναι; και εάν έχει αλλάξει κάτι λόγω covid. Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από TravelGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TravelGR είπε

πόσο μηνών πριν μπορεί να είναι

Οσο πιο προσφατη τοσο καλυτερα, σιγουρα λιγοτερο απο 6μηνο. Ωστοσο ισως σε πανε και σε δικο τους για γνωματευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το ότι δήλωσα Χίο στο σημείο υποδοχής οπλιτών στην κατάταξη είναι βέβαιο ότι. Θα με. Πάνε Χίο; και αν με. Πάνε είναι σίγουρο πως θα με. Κρατήσουν εκεί ή θα με. Στείλουν και αλλού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Οσο πιο προσφατη τοσο καλυτερα, σιγουρα λιγοτερο απο 6μηνο. Ωστοσο ισως σε πανε και σε δικο τους για γνωματευση.

Θα είναι ενός μηνός.. Σε δικό τους δεν σε πάνε για γνωματευση δεν μπορεί σε 3-5 λεπτά να καταλάβουν.. Παίρνω φάρμακα. Γνωρίζω πας επιτροπή 424 σε βλέπει τάχα μου ψυχίατρος σε ρωτάει θες; λες όχι και τέλος σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TravelGR είπε

Θα είναι ενός μηνός.. Σε δικό τους δεν σε πάνε για γνωματευση δεν μπορεί σε 3-5 λεπτά να καταλάβουν.. Παίρνω φάρμακα. Γνωρίζω πας επιτροπή 424 σε βλέπει τάχα μου ψυχίατρος σε ρωτάει θες; λες όχι και τέλος σωστά; 

Εγώ πάντως έχω γνωστούς που δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο θέμα ούτε φάρμακα παίρνουν και πήραν απαλλαγή για ψυχολογικό λόγους, είμαι σίγουρος πως δεν θα έχεις θέμα , ελπίζω όλα να σου πάνε καλά! 

Δεν ξέρω άμα ακόμα ισχύει αλλά νομίζω δίνουν δύο έτη αναβολή πρίν δώσουν μόνιμη απαλλαγή. Μακάρι να σταματήσει να είναι υποχρεωτική και να μας κουράζει όλο αυτό το πράγμα. Τι λέω φυσικά.. 

Αυτά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος του φόρουμ ☺️

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mglps είπε

Καλησπέρα το ότι δήλωσα Χίο στο σημείο υποδοχής οπλιτών στην κατάταξη είναι βέβαιο ότι. Θα με. Πάνε Χίο; και αν με. Πάνε είναι σίγουρο πως θα με. Κρατήσουν εκεί ή θα με. Στείλουν και αλλού; 

Δεν ξερεις αν θα σε πανε Χιο. Γενικα δεν τα πολυκοιτανε καν αυτα, τυπικο ειναι. Επισης εκει που θα παρουσιαστεις δεν σημαινει οτι θα μεινεις στο συγκεκριμενο στρατοπεδο. Μπορει να σε μεταφερουν σε αλλο την ιδια η την επομενη μερα αλλα σε εκεινη την περιοχη.

54 λεπτά πριν, Nikos3233 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι η "άδεια απολύσεως" ;

λιγες μερες πριν απολυθεις, μαζευεις οτι αδειες σου εχουν απομεινει αν πεσει και κανα bonus απο διοικα ή τιποτα τιμητικες απο στελεχη γενικα και ολες μαζι τις κανεις πακετακι. Φευγεις 21 μερες πριν απολυθεις με 20 μερες αδεια (απολυσεως) και γυρνας την τελευταια για να ξεχρεωσεις και υπογραφες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TravelGR είπε

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω 01/01/22 σε λίγο καιρό δηλαδή τελειώνει η αναβολή μου. Με παρακολουθεί ψυχίατρος η γνωμάτευση πόσο μηνών πριν μπορεί να είναι; και επίσης η διαδικασία ποια είναι; και εάν έχει αλλάξει κάτι λόγω covid. Ευχαριστώ πολύ!

Μέχρι δύο μήνες πριν λένε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Σιγα σιγα φτανω προς το τελος των σπουδων μου. Αρχιζω να ψαχνω λιγο περι στρατου, και μιας και ενδιαφερομαι για καταταξη ΕΛΔΥΚ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.

Ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας οποτε κανονικα στον στρατο ξηρας θα κανω μειωμενη θητεια (6μηνη) εναντι της 9μηνης που ηταν μεχρι πριν κατι μηνες.

Και ρωταω. Δικαιουμαι να παω ΕΛΔΥΚ? Κατι διαβασα οτι απο την ελδυκ εξαιρεουνται οσοι κανουν λιγοτερο απο 8μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimitrisfil είπε

Καλησπερα στην παρεα. Σιγα σιγα φτανω προς το τελος των σπουδων μου. Αρχιζω να ψαχνω λιγο περι στρατου, και μιας και ενδιαφερομαι για καταταξη ΕΛΔΥΚ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.

Ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας οποτε κανονικα στον στρατο ξηρας θα κανω μειωμενη θητεια (6μηνη) εναντι της 9μηνης που ηταν μεχρι πριν κατι μηνες.

Και ρωταω. Δικαιουμαι να παω ΕΛΔΥΚ? Κατι διαβασα οτι απο την ελδυκ εξαιρεουνται οσοι κανουν λιγοτερο απο 8μηνες

Δεν πάς ΕΛΔΥΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitrisfil είπε

Και ρωταω. Δικαιουμαι να παω ΕΛΔΥΚ? Κατι διαβασα οτι απο την ελδυκ εξαιρεουνται οσοι κανουν λιγοτερο απο 8μηνες

αν πας ΕΛΔΥΚ ουσιαστικα δεχεσαι οτι δεν θα μειωθει η θητεια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...