Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Gerasimos2021 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχει γίνει η κατανομή μου για το πολεμικό ναυτικό.  Σκέφτομαι να διακόψω την αναβολή που έχω και να μπω με την ΕΣΣΟ του Φεβρουάριου. Είμαι από πολύτεκνη οικογένεια και είμαστε συνολικά 4 αδέρφια. Μήπως ξέρεις κάποιος πόσους μήνες θα κάνω γιατί έχω μπερδευτεί  άλλοι μου λένε 6 άλλοι 9. 

6 μηνες. Πολυτεκνος εισαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα παιδια μπαίνω στην ΔΑΚ (Διοίκηση Αγωγού Καυσίμων) Λάρισας για εκπαίδευση με ειδικότητα χειριστής εγκαταστάσεων καυσίμων.. Γνωρίζει κανεις πως ειναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aste σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Είναι σίγουρο αυτό ότι ισχύει και για το ναυτικο γιατί μου λένε ότι δεν ισχύει για εκεί.. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση https://www.hellenicnavy.gr/el/enimerosi/thiteia-sto-pn/meiomeni-thiteia.html. Και στην ιστοσελίδα τους λέει αλλά και δεν βγάζω άκρη 

Επεξ/σία από Gerasimos2021
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gerasimos2021 είπε

Aste σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Είναι σίγουρο αυτό ότι ισχύει και για το ναυτικο γιατί μου λένε ότι δεν ισχύει για εκεί.. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση https://www.hellenicnavy.gr/el/enimerosi/thiteia-sto-pn/meiomeni-thiteia.html. Και στην ιστοσελίδα τους λέει αλλά και δεν βγάζω άκρη 

Αν μπεις και στην ασπε λέει εξάμηνο όσοι είναι 4 αδέρφια και πάνω. Επίσης έχει ψηφιστεί νομος το 2019 όλα τα αδέρφια από πολύτεκνους κάνουν 6μηνο. Δεν νομιζω να αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Είμαι ΔΕΑ κ θέλω να πάω Αθήνα για προσωπικούς λόγους (οικογένεια κλπ) αλλά κ να είμαι πολύ χαλαρά. Να μπορώ να έχω άδειες,λίγες υπηρεσίες κ ήρεμη καθημερινότητα (Λέλα που λέμε κ μεις χαχα). Γνωρίζετε κάποια καλη μετάθεση? Πείτε μου σας παρακαλώ. (Υπάρχει βύσμα)

 

Μην μου πείτε γιατί επέλεξα δόκιμος κ τώρα θέλω να είμαι χαλαρά αφού ήξερα τι θα συναντήσω. Μόνο απαντήστε αν έχετε κάτι σχετικό με την ερώτηση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μάγκες!! Μπορεί κάποιοσ να μου πεί τι άδειες δικαιούμαι; Πάω ΕΛΔΥΚ σε λίγες μέρες από Θήβα είμαι πλήρους θητείας (12μηνος 9μηνος δηλαδή λόγω Κύπρου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας μάγκες. Μπαίνω Τρίπολη στα μέσα Νοέμβρη και έχω κάποιες ερωτήσεις τυπικού ψαριού:

1. Αξίζει να πάρεις σλίπινγκ μπαγκ;

2. Ισοθερμικό πάνω κάτω απαραίτητο; (Έχω δηλώσει για παραμεθόριο να πω εδώ)

3. Αντέχεται η φάση με τους φακούς επαφής ή γυαλιά all the way;

4. Θες φόρμες και παντόφλες για μέσα στον θάλαμο;

5. Είναι οκ να πάρω φούτερ και μπλουζάκια σκούρο μπλε από το σπίτι μου ή θέλει παραλλαγή από κατάστημα με στρατιωτικά;

Bonus: Από στρατόπεδα αεροπορίας, ξέρετε κανένα από πρόσφατες εμπειρίες δικές σας ή γνωστών σας που οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές;

Επεξ/σία από GeoM11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 9:16 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

ΤΕΘΑ, ΑΟΟΑ, Πολεμικό Μουσείο, Τ/ΓΕΣ

Αν είσαι υποχρεος 9μηνης θητείας (τρίτεκνος) κάνεις 9μηνη και στην Αθήνα, δε κάνεις 12μηνο...

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Με κάλυψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeoM11 είπε

Γειά σας μάγκες. Μπαίνω Τρίπολη στα μέσα Νοέμβρη και έχω κάποιες ερωτήσεις τυπικού ψαριού:

1. Αξίζει να πάρεις σλίπινγκ μπαγκ;

2. Ισοθερμικό πάνω κάτω απαραίτητο; (Έχω δηλώσει για παραμεθόριο να πω εδώ)

3. Αντέχεται η φάση με τους φακούς επαφής ή γυαλιά all the way;

4. Θες φόρμες και παντόφλες για μέσα στον θάλαμο;

5. Είναι οκ να πάρω φούτερ και μπλουζάκια σκούρο μπλε από το σπίτι μου ή θέλει παραλλαγή από κατάστημα με στρατιωτικά;

Bonus: Από στρατόπεδα αεροπορίας, ξέρετε κανένα από πρόσφατες εμπειρίες δικές σας ή γνωστών σας που οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές;

1. Απαραίτητο + σεντόνι

2. Ναι

3. Γυαλιά ώστε να αποφύγεις μολύνσεις που είναι αρκετά συχνές στο στρατό με το βγάλε βαλε

4. Παντόφλες αντέχονται του στρατού, φόρμες θέλει γιατί δεν σου δίνουν.

5. Εδώ προσωπικά που είμαι, κυκλοφορείς με ο,τι θες γύρω από το θάλαμο σου. Σου δίνονται 2 μακρυμάνικες και ένα πουλόβερ οπότε πάνω κάτω θα την βγάλεις την πρώτη φάση θεωρώ (ειδικά αν έχετε πλυντήριο) μέχρι να δεις τι παίζει και τι χρειάζεσαι. Πάρε, αλλά μην θυσιάσεις πολύ χώρο και χρωματικά τα ρούχα προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeoM11 είπε

Γειά σας μάγκες. Μπαίνω Τρίπολη στα μέσα Νοέμβρη και έχω κάποιες ερωτήσεις τυπικού ψαριού:

1. Αξίζει να πάρεις σλίπινγκ μπαγκ;

2. Ισοθερμικό πάνω κάτω απαραίτητο; (Έχω δηλώσει για παραμεθόριο να πω εδώ)

3. Αντέχεται η φάση με τους φακούς επαφής ή γυαλιά all the way;

4. Θες φόρμες και παντόφλες για μέσα στον θάλαμο;

5. Είναι οκ να πάρω φούτερ και μπλουζάκια σκούρο μπλε από το σπίτι μου ή θέλει παραλλαγή από κατάστημα με στρατιωτικά;

Bonus: Από στρατόπεδα αεροπορίας, ξέρετε κανένα από πρόσφατες εμπειρίες δικές σας ή γνωστών σας που οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές;

1. Οπωσδήποτε! Δεν θα κοιμάσαι πάνω στα βρωμερά σκεπάσματα του στρατοπέδου.

2. Αν έχεις γενικά θέμα με το κρύο, πάρε πάνω κάτω ή πάρε το ένα απο τα δυο. Στο κάτω κάτω, σε σένα θα μείνουν δεν θα τα πετάξεις μετά. Σκέψου οτι ειδικά αν κάνει πολύ κρύο σε φάσεις σκοπιάς που κάθεσαι 2-3 ώρες σε ένα σημείο θα έχει πολύ κρύο.

3. Με την βρωμιά που υπάρχει μέσα στο στρατόπεδο και την αυπνία που θα βαράς, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να βάλεις φακούς επαφής στα μάτια. Μείνε με τα γυαλιά σου, δεν θα έχεις κανένα θέμα.

4. Σίγουρα θες 2 φόρμες να έχεις αλλάζεις οταν είσαι χαλαρός στον θάλαμο και έγω φορούσα φόρμα και στον ύπνο μου μέσα στο sleeping bag. Παντόφλες επίσης. Ένα ζευγάρι παντόφλες και ένα ζευγάρι αθλητικά και είσαι οκ. Επίσης, πολλές μα πολλές κάλτσες και εσώρουχα.

5. Να πάρεις κάποια ρούχα να έχεις γενικά ζεστά για κάποια έξοδο όπως και ένα μπουφάν, ναι. Αν εννοείς να τα φοράς εν ώρα υπηρεσείας απο μέσα, όχι! Αν κάτι θα έχεις πάνω και δεν είναι σε χακί θα είναι το πολύ ένα φανελάκι απο μέσα μαύρο. Οι περισσότεροι στα 4 στρατόπεδα που άλλαξα δεν ήθελαν να βλέπουν μέσα απο την παραλαγή μπλε ή άσπρα φανελάκια-μπλουζάκια κλπ. Μόνο χακί ή μαύρα.

 

Καλή θητεία!

Επεξ/σία από DrXavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Elantee είπε

Καλημέρα!

Είμαι ΔΕΑ κ θέλω να πάω Αθήνα για προσωπικούς λόγους (οικογένεια κλπ) αλλά κ να είμαι πολύ χαλαρά. Να μπορώ να έχω άδειες,λίγες υπηρεσίες κ ήρεμη καθημερινότητα (Λέλα που λέμε κ μεις χαχα). Γνωρίζετε κάποια καλη μετάθεση? Πείτε μου σας παρακαλώ. (Υπάρχει βύσμα)

 

Μην μου πείτε γιατί επέλεξα δόκιμος κ τώρα θέλω να είμαι χαλαρά αφού ήξερα τι θα συναντήσω. Μόνο απαντήστε αν έχετε κάτι σχετικό με την ερώτηση. 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Μήπως να κάνεις υπηρεσία από το σπίτι ? 😁 Με αυτά που γράφεις ποιος πιστεύεις θα σου απαντήσει σοβαρά? 

 

 

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeoM11 είπε

Γειά σας μάγκες. Μπαίνω Τρίπολη στα μέσα Νοέμβρη και έχω κάποιες ερωτήσεις τυπικού ψαριού:

1. Αξίζει να πάρεις σλίπινγκ μπαγκ;

2. Ισοθερμικό πάνω κάτω απαραίτητο; (Έχω δηλώσει για παραμεθόριο να πω εδώ)

3. Αντέχεται η φάση με τους φακούς επαφής ή γυαλιά all the way;

4. Θες φόρμες και παντόφλες για μέσα στον θάλαμο;

5. Είναι οκ να πάρω φούτερ και μπλουζάκια σκούρο μπλε από το σπίτι μου ή θέλει παραλλαγή από κατάστημα με στρατιωτικά;

Bonus: Από στρατόπεδα αεροπορίας, ξέρετε κανένα από πρόσφατες εμπειρίες δικές σας ή γνωστών σας που οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές;

Αεροπορία είσαι, παντού καλά είναι

Για το θέμα των ματιών, επειδή μετά απο χρόνια με φακούς δε μπορούσα να συνηθίσω τα γυαλιά, πήρα ημερίσιους. Με τίποτα μηνιαίους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...