Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να κανω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει να μου απαντήσει σίγουρα. Όταν πέρασα περιοδευον αν θυμάμαι καλά μιας και έχουν περάσει κάμποσα χρόνια, είχα δηλώσει πεζικό. Όμως πλέον εχω τελειώσει Φυσικοθεραπεία από ΙΕΚ. 

Ερώτηση 1) υπάρχει περίπτωση να με πάρουν στο υγειονομικό όταν κόψω την αναβολή? 

Ερώτηση 2)ισχυει ότι οι υγειονομικάριοι παρουσιάζονται στο Λιτόχωρο? 

 

Υγ) είμαι 6μηνος λόγω πολυτεκνιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντού μπαίνουν οι Υγειονομικάριοι, επίσης δεν είχες δηλώσει Πεζικό αλλά Στρατό Ξηράς, οπότε το σε ποιο όπλο/σώμα θα σε βάλουν είναι τζόκερ. Χωρίς βύσμα όντως παίζει να σε βάλουν Πεζικό ή Τεθωρα ή Πυροβολικό. 

13 ώρες πριν, GrDimitris7 είπε

Παιδιά μπαίνω 505 πεζοναύτες στον Βόλο. Ξέρουμε πότε ξεκινάνε τα σπεν; κατευθείαν με το που μπούμε από άδεια ορκωμοσίας; 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Το χαρτί μου λέει ότι είμαι πυροβολικό ΕΛΔΥΚ 3/1, συγκεκριμένα λέει ότι είμαι σκοπευτής  - υπηρέτης πυροβολητής ΠΒ μάχης.Θα ήθελε να ρωτήσω λοιπόν γνωρίζει κανείς ποια στρατόπεδα είναι στην ΕΛΔΥΚ 3/1 και αν γενικά είναι καλά τα πράγματα εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nick1810 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Το χαρτί μου λέει ότι είμαι πυροβολικό ΕΛΔΥΚ 3/1, συγκεκριμένα λέει ότι είμαι σκοπευτής  - υπηρέτης πυροβολητής ΠΒ μάχης.Θα ήθελε να ρωτήσω λοιπόν γνωρίζει κανείς ποια στρατόπεδα είναι στην ΕΛΔΥΚ 3/1 και αν γενικά είναι καλά τα πράγματα εκεί;

Καλές ειναι όλες οι μονάδες πυροβολικού στην Κύπρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, 3/12 εφυγα απο το κεντρο της Λαμιας και 13/12 πηγαινω Θηβα μιας και που ειμαι για Κυπρο. Το ερωτημα μου ειναι ξερει κανεις τι θα παιχτει με την αδεια Χριστουγεννων και ποτε θα παμε απο Θηβα Κυπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα κάνω σπεν τον Ιανουάριο στο πολυκαστρο στο 525 μ/κ τπ ξέρει κανείς τι παιζει(γενικότερα από αυστηρότητα έως επίπεδο εκπαίδευσης);  Έχω κάνει ήδη τα χαρτιά μου για κατ εξαιρεση μεταθεση και λογικά θα πάω 3ο σωμα μετά από την εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχει αναφερθει καπου ξανα....

Υπαρχει πουθενα, κανενα βασικο checklist πραγματων, που πρεπει οπωσδηποτε σχεδον καθε νεος φανταρος, να εχει μαζι του, να εχει αγορασει;

Ενα excel, καποια λιστα, και αν υπαρχει και δικο σας προσωπικο (κι οχι πχ γενικολογα αρθρα) αρχειο που ειδατε ποια ειναι τα σημαντικα πραγματα να εχει μαζι του στο στρατο ο φανταρος, στειλτε μου ενα pm αν δεν σας κανει κοπο.

Πανε πολλα χρονια που ημου εγω φανταρος, καποιες αναγκες ισως να ειναι διαχρονικες-οπως ηταν τοτε, αλλα πραγματα απο τοτε μπορει να αφαιρεθηκαν ή να προστεθηκαν...αλλα αν καποιος μπορει να οργανωθει καλα απο την αρχη, κι οχι να τρεχει σε μια ξενη πολη δεξια κι αριστερα να αγοραζει τα χρειαζουμενα οταν βγει εξω(και μεχρι τοτε, πως την βγαζει), ειναι πολυ πιο καλυτερα....

Δωστε λοιπον οτι εχετε, ας ακουγονται και χαζα, αρκει να γινει ενα καλο και πληρες checklist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί σίγουρα αλλά δεν πειράζει. Για μένα, που μπήκα το Μάιο στρατό η λίστα έχει ως εξής:

- 10-15 μπλουζάκια, ιδανικά όχι παραλλαγής για να μην είναι άχρηστα μετά το στρατό αλλά απλά χακί.

- Αντίστοιχος αριθμός σε εσώρουχα και κάλτσες

- Tide pods, οι περισσότερες μονάδες έχουν πλυντήρια οπότε αν έχει καλό καιρό πλένεις και την παραλλαγή. 

- Powerbank κι ακουστικά, προφανή αμφότερα (κανά βιβλίο επίσης αν είναι διαβαστερός)

- Μωρομάντηλα και αυτά τα αντισηπτικά μαντηλάκια για τα χέρια

- Αφρόλουτρο-σαμπουάν (καλύτερα ένα να κάνει και για τα δύο). 

- Γάντια μιας χρήσης

- Αποσμητικό, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, μπατονέτες, ξυραφάκια, αφρό

- Σπρέι για κοριούς

- Παντόφλες, του ΕΣ κόβονται στις 2 μέρες

- Πετσέτες (αυτό ψιλοπροαιρετικό)

- Υπνόσακο και σεντόνι

- Πάτους για τις αρβύλες και μόλις ξεψαρώσει, καινούριες αρβύλες

- Ωτοασπίδες

- Γυαλιστικό αρβυλών

- Πλαστικές σακούλες για άπλυτα

- 3 λουκέτα μινιμουμ

- Ξηρά τροφή, ιδανικά σε μικρές συσκευασίες, κανα κράκερ, κανα μπισκότο, για ώρα ανάγκης. 

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι νεοσύλλεκτοι είναι οτι παίρνουν τεράστιες ποσότητες. Παίρνουν π.χ. 30 ξυραφάκια και κάθονται 20 μέρες μέχρι να ορκιστούν. Θέλει μέτρο γιατί όσο περισσότερα πράγματα πάρεις, τόσο πιο άβολα θα είσαι, ιδιαίτερα στην αρχή. Για το μόνο που δε γνωρίζω είναι για μέτρα προστασίας απο το κρύο καθώς μπήκα σχεδόν καλοκαίρι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ProponitisTouKanape thanks για τη λιστα. Καλος μπουσουλας! Αν και θα γινουν προσθηκες!

Πχ, οταν ημουν εγω φανταρος ηταν στα 'βασικα';

- Ραδιακι (τωρα με το κινητο, ποιος το χρειαζεται ομως, ε;)

- Φακος

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας , με έχουν καλέσει για όβα και θα ήθελα να γνωρίζω .

1)Ποιο είναι το όριο ηλικίας μονιμοποίησης;
2)Ποιος είναι ο μισθός;
3)Πόσες άδειες δικαιούσαι τον μήνα;
4)Πόσες υπηρεσίες κανείς τον μήνα;
5)Τα χρήματα που παίρνεις μπορούν να καλύψουν τις βασικές σου ανάγκες; ( Ενοίκιο , φαγητό , ρεύμα κτλπ )
6)Τι καλύπτει η ιατρική περίθαλψη εάν πάθεις κάτι στην υγεία σου;
5)Δικαίουσαι να σπουδάσεις μετά την δουλειά σου παραδείγματος χάρη σε μια ιδιωτική σχολή ( ΙΕΚ , κολλέγιο ) ή θα είσαι κλειδωμένος ως στρατιωτικός χωρίς επαγγελματική εξέλιξη; Ισχύει μόνο εάν έχεις περάσει σε σχολή Πανεπιστημίου και θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

ProponitisTouKanape thanks για τη λιστα. Καλος μπουσουλας! Αν και θα γινουν προσθηκες!

Πχ, οταν ημουν εγω φανταρος ηταν στα 'βασικα';

- Ραδιακι (τωρα με το κινητο, ποιος το χρειαζεται ομως, ε;)

- Φακος

Φακος αν χρειαστει κατι εκτακτο εχει το κινητο.

Για τις υπηρεσιες, δινει η μοναδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. κανονικά επιστρέφω απο την αδεια ορκομωσιας 13 δεκεμβριου στις 8 το πρωι. Εχω παρει 24ωρη αδεια ομως. πρεπει να επιστρεψω στις 13 το βραδυ ή 14 βραδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pogchamp είπε

Ξέρει κανείς πως πάει η θητεία στο πολεμικό μουσείο Γ' σώμα?

Τι ερωτήσεις ειναι αυτές, ντροπη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...