Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pogchamp είπε

Ξέρει κανείς πως πάει η θητεία στο πολεμικό μουσείο Γ' σώμα?

Η χειρότερη κακοποίηση της προσωπικότητας μου. Αφού φαντάσου δεν είχε κυδονοπαστο και μπρι, εγώ με αυτά μεγάλωσα στην Ελβετία. Καλύτερα Έβρο να κάνεις την επανάσταση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2021 στις 11:04 ΜΜ, John11121 είπε

Καλησπερα σας , με έχουν καλέσει για όβα και θα ήθελα να γνωρίζω .

1)Ποιο είναι το όριο ηλικίας μονιμοποίησης;
2)Ποιος είναι ο μισθός;
3)Πόσες άδειες δικαιούσαι τον μήνα;
4)Πόσες υπηρεσίες κανείς τον μήνα;
5)Τα χρήματα που παίρνεις μπορούν να καλύψουν τις βασικές σου ανάγκες; ( Ενοίκιο , φαγητό , ρεύμα κτλπ )
6)Τι καλύπτει η ιατρική περίθαλψη εάν πάθεις κάτι στην υγεία σου;
5)Δικαίουσαι να σπουδάσεις μετά την δουλειά σου παραδείγματος χάρη σε μια ιδιωτική σχολή ( ΙΕΚ , κολλέγιο ) ή θα είσαι κλειδωμένος ως στρατιωτικός χωρίς επαγγελματική εξέλιξη; Ισχύει μόνο εάν έχεις περάσει σε σχολή Πανεπιστημίου και θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου;

Ευχαριστώ.

1) Δεν έχεις δικαίωμα μονιμοποίησης. Αυτό το δικαίωμα το έχουν μόνο οι ΕΠΟΠ. Ωστόσο παίρνεις πολλά μόρια στις προκηρύξεις των ΕΠΟΠ.

2) 1079 μικτά, 836 καθαρά + εφάπαξ απολύσεως ίσο με 1/5 του μισθού για κάθε μήνα υπηρεσίας

3) 5 το δίμηνο + 10 μέρες το έτος

4) Εξαρτάται τις ανάγκες της εκάστοτε μονάδας ( Στην χειρότερη 1-1, στην καλύτερη 5-2 ωράριο στελεχών)

5) Εξαρτάται τον τρόπο διαβίωσης και τις ανάγκες σου.

6)  Ναι, όπως όλοι οι μόνιμοι ένστολοι.

7) Καθώς η σύμβαση σου είναι 3+3 χρόνια ο μισθός σου είναι κλειδωμένος στα παραπάνω ποσά. Δυνατότητες εξέλιξης δεν υπήρχε και για τους ΕΠΟΠ μέχρι πρόσφατα που ξεκίνησαν κάποιες απειροελάχιστες μετατάξεις στην κατηγορία των υπαξιωματικών.

Μπόνους Απάντηση) Κατά 99% θα σε στείλουν Έβρο ή Νησιά ανεξαρτήτως κλάδου (ΠΝ,ΠΑ,ΣΞ) καθώς εκεί έχουν υπηρεσιακές ανάγκες εκτός και αν υπηρέτησες σε κάποια ειδική μονάδα όπως Αεροπορία Στρατού ή έχεις κάποια πολύ ιδιαίτερη ειδικότητα.

Επεξ/σία από Steven919
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Απλά επειδή όλοι το εκθειάζουν, γι'αυτό ρωτάω.

Ε πως να μη τα εκθειάζουν. Φιλος στο Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας ήταν 7-3 Δε-Πα. Δημοσιοϋπαλληλίκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ε πως να μη τα εκθειάζουν. Φιλος στο Πολεμικό Μουσείο της Αθήνας ήταν 7-3 Δε-Πα. Δημοσιοϋπαλληλίκι...

Ισχύει, πήγε ο αδερφός μου πρόσφατα εκεί με μετάθεση και στις 14:15 φεύγουν. Πάνε με πολιτικά εκτός και αν έχουν υπηρεσία και τους πάει 1 μέσα 7 έξω με προοπτική να γίνει 1-14+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, S0meBSbruh είπε

Η ΣΠΕΝ πώς είναι ρε παιδιά; Ίδια φάση με ΣΒΕΝ; (Δηλαδή εκπαίδευση μέχρι κάποια ώρα και μετά ξύσιμο)

Κανα δυο βολές, σκοινακια κ.α και εκπαίδευση πρωι απόγευμα.. Ανάλογα τη μονάδα παντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερωτηση. Εμείς που επιστρέφουμε 13 Δεκέμβρη από την άδεια ορκωμοσίας, θα πάρουμε κανονικά και άδεια Χριστουγέννων ή πρωτοχρονιάς; Δικαιούμαστε κανονικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nick1810 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ερωτηση. Εμείς που επιστρέφουμε 13 Δεκέμβρη από την άδεια ορκωμοσίας, θα πάρουμε κανονικά και άδεια Χριστουγέννων ή πρωτοχρονιάς; Δικαιούμαστε κανονικά ;

Κανονικοτατα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 5:54 ΜΜ, S0meBSbruh είπε

Η ΣΠΕΝ πώς είναι ρε παιδιά; Ίδια φάση με ΣΒΕΝ; (Δηλαδή εκπαίδευση μέχρι κάποια ώρα και μετά ξύσιμο)

Οσα σου ειπε ο φιλος + υπηρεσιες πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις:

1. Για ΣΜΥΑ έχετε ακούσει τίποτα;

2. Όντας διοικητικός, θα πρέπει να φοράω καθημερινά την στολή ορκομωσίας;

3. Δίνουν κάνα παραπάνω χιτώνιο ή παντελόνι ή θα πρέπει να τα αγοράσω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας μιας και τελειώνω τις σπουδές μου (εκτός απροόπτου) τον Φεβρουάριο και είμαι τελείως άσχετος με το θέμα στρατού, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Ποια είναι η πρώτη ΕΣΣΟ που μπαίνει μετά τον Φεβρουάριο;

2) Πότε πρέπει να κόψω την αναβολή για να μπω με αυτή την ΕΣΣΟ;

3) Οι σπουδές μου είναι ΗΜΜΥ,  υπάρχει τμήμα πληροφορικής στον Έβρο; ή είναι μόνο στις μεγαλύτερες πόλεις; Αν υπάρχει, φαντάζομαι "απαιτεί" βύσμα έτσι;

4) Ποια είναι η γνώμη σας για θητεία στην Κύπρο; Εκεί είναι 9μηνο ακόμα ή 12μηνο; Υπάρχει κάποιο τμήμα πληροφορικής που μπορώ να μπω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikemart είπε

Καλησπέρα σας μιας και τελειώνω τις σπουδές μου (εκτός απροόπτου) τον Φεβρουάριο και είμαι τελείως άσχετος με το θέμα στρατού, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Ποια είναι η πρώτη ΕΣΣΟ που μπαίνει μετά τον Φεβρουάριο;

2) Πότε πρέπει να κόψω την αναβολή για να μπω με αυτή την ΕΣΣΟ;

3) Οι σπουδές μου είναι ΗΜΜΥ,  υπάρχει τμήμα πληροφορικής στον Έβρο; ή είναι μόνο στις μεγαλύτερες πόλεις; Αν υπάρχει, φαντάζομαι "απαιτεί" βύσμα έτσι;

4) Ποια είναι η γνώμη σας για θητεία στην Κύπρο; Εκεί είναι 9μηνο ακόμα ή 12μηνο; Υπάρχει κάποιο τμήμα πληροφορικής που μπορώ να μπω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η επομενη ειναι του μαρτιου, και οπως βλεπεις εδω (https://www.stratologia.gr/el/faq ) πρεπει να κοψεις μεχρι τελη του μηνα.

Για το ΗΜΜΥ μπορεις να μπεις στο Σωμα Ερευνας και Πληροφορικης που εχει και στον Εβρο σε αρκετα στρατοπεδα. Το κατα ποσο θελει βυσμα δεν το ξερω ομως.

Για κυπρο ειναι 9 μηνο ακομα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...