Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Άδεια χωρίς καν να έχεις παρουσιαστεί σου φαίνεται λογικό ? Αυτό που έγινε στην περίπτωση σου ονομάζεται μετατόπιση της ημερομηνίας κατάταξης λόγω αδυναμίας προσέλευσης για κατάταξη για λόγος υγείας.

Η θητεία μετράει από την ημέρα που ντύνεσαι στα χακί.

Λογικό μου φαίνεται αυτό που λες!

Εκείνοι μου είπαν άδεια...οπότε δεν το γνωρίζω για αυτό ρωτάω...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Gamers_st είπε

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Θα ήθελα να ρωτήσω εμένα έληξε η αναβολή μου 31/12/2021 και είμαι αεροπορία εγώ περιμένω να με ενημερώσουν ή να μπω εδώ https://www.stratologia.gr/el/stratologia_katataksi/katataksi/6921 δεν γράφει κάτι ή πρέπει να κάνω αυτή την φόρμα; https://esso.haf.gr/ γνωρίζει κανείς; ευχαριστώ πάρα πολύ!

B292376D-BAF8-42A4-9AF0-BADF7DE80272.jpeg

Και κάνω login μέσω taxisnet και πάω σημαιώματα κατάταξης και λέει δεν υπάρχουν διαθέσιμα άρα δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά μου; 

A5F4ECBD-FF53-4A1F-AD56-C4CAA1C79F2D.jpeg
 

Κάνεις τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και με έχουν ταράξει στα SMS (5-6) δύο μέρες τώρα για να μπω στο parousiasi, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Πληροφοριακά, έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών και μπαίνω με την Β' ΕΣΣΟ. Επίσης, δικαιούμαι μειωμένη θητεία λόγω θανόντος γονέα και γονέα που διατελεί σε χηρεία.

Μπήκα στην πλατφόρμα για να συμπληρώσω τα στοιχεία που απαιτούνται και στο drop menu της θητείας, πέραν των υπολοίπων, μου δίνει την επιλογή για υπόχρεο μειωμένης θητείας οκτάμηνο. Φαντάζομαι πρόκειται για παράβλεψη και ισχύει κανονικά το εννεάμηνο για εκτός παραμεθορίου, έτσι;

Ως προς την επιλογή Σημείου Υποδοχής, να υποθέσω πως δεν έχει σημασία και είναι περισσότερο ενδεικτική "επιλογή", αφού, εν τέλει, θα με στείλουν όπου θέλουν 😂.

Spoiler

 Για λόγους υγείας της μητέρας μου και για οικονομικούς λόγους (ώστε να την επιβαρύνω όσο το δυνατόν λιγότερο) θέλω να είμαι όσο πιο κοντά στην Αθήνα/Αττική γίνεται (καλά για εντός δεν το συζητώ, δεν υπάρχει κάποια άκρη 😄). Επομένως λέω να βάλω Λάρισα (πέραν της απόστασης, στα plus ότι έχω ζήσει 3 χρόνια εκεί κι έχω και συγγενείς) και βλέπουμε.

Τώρα αν κάτσει παραμεθόριος… Σε αυτό το σενάριο, η αλήθεια είναι, θα με ενδιέφερε η περίπτωση ΕΛΔΥΚ, παρά το καλοκαίρι. Διαβάζω για καλύτερες εγκαταστάσεις κλπ αλλά κι άλλα (θετικά κι αρνητικά). Και η (χρονική) απόσταση δεν είναι μεγάλη. Χώρια τα bonus λεφτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά,  βγήκε η μετάθεση για Αδισπο Θεσσαλονίκης, γνωρίζουμε τι παιζει από στελέχη, τι υπηρεσίες εχει και γενικά πως είναι; Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Μιας και με έχουν ταράξει στα SMS (5-6) δύο μέρες τώρα για να μπω στο parousiasi, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. Πληροφοριακά, έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών και μπαίνω με την Β' ΕΣΣΟ. Επίσης, δικαιούμαι μειωμένη θητεία λόγω θανόντος γονέα και γονέα που διατελεί σε χηρεία.

Μπήκα στην πλατφόρμα για να συμπληρώσω τα στοιχεία που απαιτούνται και στο drop menu της θητείας, πέραν των υπολοίπων, μου δίνει την επιλογή για υπόχρεο μειωμένης θητείας οκτάμηνο. Φαντάζομαι πρόκειται για παράβλεψη και ισχύει κανονικά το εννεάμηνο για εκτός παραμεθορίου, έτσι;

Ως προς την επιλογή Σημείου Υποδοχής, να υποθέσω πως δεν έχει σημασία και είναι περισσότερο ενδεικτική "επιλογή", αφού, εν τέλει, θα με στείλουν όπου θέλουν 😂.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 Για λόγους υγείας της μητέρας μου και για οικονομικούς λόγους (ώστε να την επιβαρύνω όσο το δυνατόν λιγότερο) θέλω να είμαι όσο πιο κοντά στην Αθήνα/Αττική γίνεται (καλά για εντός δεν το συζητώ, δεν υπάρχει κάποια άκρη 😄). Επομένως λέω να βάλω Λάρισα (πέραν της απόστασης, στα plus ότι έχω ζήσει 3 χρόνια εκεί κι έχω και συγγενείς) και βλέπουμε.

Τώρα αν κάτσει παραμεθόριος… Σε αυτό το σενάριο, η αλήθεια είναι, θα με ενδιέφερε η περίπτωση ΕΛΔΥΚ, παρά το καλοκαίρι. Διαβάζω για καλύτερες εγκαταστάσεις κλπ αλλά κι άλλα (θετικά κι αρνητικά). Και η (χρονική) απόσταση δεν είναι μεγάλη. Χώρια τα bonus λεφτά.

 

Είσαι 8μηνος εάν υπηρετήσεις σε παραμεθόριο εαν υπηρετήσεις εκτός παραμεθορίου γίνεσαι 9μηνος κάτι που το θεωρώ πλεονέκτημα γιατί  φαντάσου οι υπόλοιποι υπηρετούν 12μηνο δηλαδή 3 επιπλέον μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GrayFox50 είπε

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς πότε είναι οι μεταθέσεις για την Ε' ΕΣΣΟ ;

 

Συμπληρώνοντας το 5μηνο απο τότε που μπήκες έρχεται η κανονική μετάθεση. Εαν έχεις βύσμα φεύγεις όποτε θέλεις εσύ ακόμα και μετά τα ΣΠΕΝ γίνεται να φύγει φαντάρος εαν έχει βαρύ βύσμα.Η 'Ε ΕΣΣΟ μπήκε το Σεπτέμβριο οπότε Φεβρουάριο αναμένεται την μετάθεση.

Επεξ/σία από giwrgos555
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι το 26 ετος ειναι στην ουσια ετος γέννησης +25, τελος παντων. 

Θελω να κανω μια ερωτηση. Εχω παρει αναβολη μεχρι το 26ετος για προπτυχιακες σπουδες σε κολλεγιο. Η αναβολη αυτη μου τελειωσε φετος και πρεπει να παρουσιαστω τον Μαρτιο του 2022. 

Εστειλα χαρτι οτι παρακολουθω απο τον Σεπτεμβριο του 2021 ( οταν ημουν 25 ετων ) μεταπτυχιακο και παλι σε κολλεγιο που τελειωνει τον Σεπτεμβριο του 2022 ( οταν θα ειμαι 26 ετων ) για ποιο λογο δεν μπορω να παρω αναβολη για μεταπτυχιακες σπουδες που ισχυει μεχρι το 28 ετος και αρα θα εχω προλαβει να τελειωσω τις σπουδες μου; 

Στο site της στρατολογιας γραφει οτι για μεταπτυχιακες σπουδες σε ανώτερα και ανώτατα ιδρύματα που διδασκουν με επισημη γλωσσα και ειναι αναγνωρισμενα  απο το κρατος δινεται αναβολη μεχρι τα 28. Δεν αναφερει πουθενα επισης οτι επειδη ειναι πανεπιστημιο του εξωτερικου δεν δικαιουμαι αναβολη. 

Δεν καταλαβαινω τι γινεται με τον στρατο. Ολο το νοημα της αναβολης μεχρι τα 28 για μεταπτυχιακο ειναι για να σπουδασεις στο εξωτερικό αλλιως εχεις ετσι και αλλιως αναβολη μεχρι τα 28 λογω προπτυχιακου στην ελλαδα, τι μπερδεμενο συστημα ειναι αυτο.  

Επεξ/σία από Thanos_gr_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thanos_gr_4 είπε

Καλησπερα παιδια μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι το 26 ετος ειναι στην ουσια ετος γέννησης +25, τελος παντων. 

Θελω να κανω μια ερωτηση. Εχω παρει αναβολη μεχρι το 26ετος για προπτυχιακες σπουδες σε κολλεγιο. Η αναβολη αυτη μου τελειωσε φετος και πρεπει να παρουσιαστω τον Μαρτιο του 2022. 

Εστειλα χαρτι οτι παρακολουθω απο τον Σεπτεμβριο του 2021 ( οταν ημουν 25 ετων ) μεταπτυχιακο και παλι σε κολλεγιο που τελειωνει τον Σεπτεμβριο του 2022 ( οταν θα ειμαι 26 ετων ) για ποιο λογο δεν μπορω να παρω αναβολη για μεταπτυχιακες σπουδες που ισχυει μεχρι το 28 ετος και αρα θα εχω προλαβει να τελειωσω τις σπουδες μου; 

Στο site της στρατολογιας γραφει οτι για μεταπτυχιακες σπουδες σε ανώτερα και ανώτατα ιδρύματα που διδασκουν με επισημη γλωσσα και ειναι αναγνωρισμενα  απο το κρατος δινεται αναβολη μεχρι τα 28. Δεν αναφερει πουθενα επισης οτι επειδη ειναι πανεπιστημιο του εξωτερικου δεν δικαιουμαι αναβολη. 

Δεν καταλαβαινω τι γινεται με τον στρατο. Ολο το νοημα της αναβολης μεχρι τα 28 για μεταπτυχιακο ειναι για να σπουδασεις στο εξωτερικό αλλιως εχεις ετσι και αλλιως αναβολη μεχρι τα 28 λογω προπτυχιακου στην ελλαδα, τι μπερδεμενο συστημα ειναι αυτο.  

Στείλε email στο [email protected] .

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις κάποιος πως είναι από θέμα υπηρεσιών και διανυκτέρευσης στην 651 ΑΒΥΠ Άγιος Στέφανος Αττικής?

 

Έχω ψάξει παντού αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες και είπα να γράψω εδώ. Όποιος ξέρει κάτι και μπορεί ας απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 10:07 ΠΜ, Thanos_gr_4 είπε

Καλησπερα παιδια μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι το 26 ετος ειναι στην ουσια ετος γέννησης +25, τελος παντων. 

Θελω να κανω μια ερωτηση. Εχω παρει αναβολη μεχρι το 26ετος για προπτυχιακες σπουδες σε κολλεγιο. Η αναβολη αυτη μου τελειωσε φετος και πρεπει να παρουσιαστω τον Μαρτιο του 2022. 

Εστειλα χαρτι οτι παρακολουθω απο τον Σεπτεμβριο του 2021 ( οταν ημουν 25 ετων ) μεταπτυχιακο και παλι σε κολλεγιο που τελειωνει τον Σεπτεμβριο του 2022 ( οταν θα ειμαι 26 ετων ) για ποιο λογο δεν μπορω να παρω αναβολη για μεταπτυχιακες σπουδες που ισχυει μεχρι το 28 ετος και αρα θα εχω προλαβει να τελειωσω τις σπουδες μου; 

Στο site της στρατολογιας γραφει οτι για μεταπτυχιακες σπουδες σε ανώτερα και ανώτατα ιδρύματα που διδασκουν με επισημη γλωσσα και ειναι αναγνωρισμενα  απο το κρατος δινεται αναβολη μεχρι τα 28. Δεν αναφερει πουθενα επισης οτι επειδη ειναι πανεπιστημιο του εξωτερικου δεν δικαιουμαι αναβολη. 

Δεν καταλαβαινω τι γινεται με τον στρατο. Ολο το νοημα της αναβολης μεχρι τα 28 για μεταπτυχιακο ειναι για να σπουδασεις στο εξωτερικό αλλιως εχεις ετσι και αλλιως αναβολη μεχρι τα 28 λογω προπτυχιακου στην ελλαδα, τι μπερδεμενο συστημα ειναι αυτο.  

Έτσι ακριβώς με πήγε και εμένα πέρσι άλλο που φυσικά από την σχολή λέγανε ότι δεν θα έχω θέμα με την αναβολή. :)))

Έκανα τα χαρτιά (επικυρωμένη μετάφραση κτλπ) αλλά δεν έγινε δεκτό το αίτημα αναβολής λόγω ότι μεσολαβεί ιδιωτική σχολή στην Ελλάδα που ανεξαρτήτως το πτυχίο, αυτή είναι μέχρι τα 26.

Εν τέλει παρουσιάστηκα κανονικά τον Μάρτη.

Πατάνε στο παρακάτω:

ε. Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης, που εδρεύουν στην Ελλάδα και συμπράττουν με αναγνωρισμένα ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του εικοστού έκτου (26ου ) έτους (έτος γεν. + 25)

Αυτό δυστυχώς ισχύει για όλα τα πτυχία που μπορείς να πάρεις μέσω ιδιωτικής σχολής.

 

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ηράκλειο κρήτης πιο είναι το ποιο χαλαρό στρατόπεδο ξηράς με λιγότερες υπηρεσίες και περισσότερες διανυκτερεύσεις/εξόδους;

Υπάρχουν διαβιβάσεις στο ηράκλειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 3:11 ΜΜ, Aste είπε

Στρατός Ξηράς,  Εφοδιασμού Μεταφορών Κομοτηνή παιδιά πως είναι;

Φίλε εφοδιασμου μεταφορων Κομοτηνή τελικά πως είναι;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους 

Μπαίνω Β ΕΣΣΟ το Μάρτιο. Μου έστειλαν να ανεβάσω το πιστοποιητικό σπουδών μου για την αναβολή που μέχρι τώρα είχα. Ξέρει κάποιος που το ανεβάζω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...