Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, FireKiller είπε

Έτσι ακριβώς με πήγε και εμένα πέρσι άλλο που φυσικά από την σχολή λέγανε ότι δεν θα έχω θέμα με την αναβολή. :)))

Έκανα τα χαρτιά (επικυρωμένη μετάφραση κτλπ) αλλά δεν έγινε δεκτό το αίτημα αναβολής λόγω ότι μεσολαβεί ιδιωτική σχολή στην Ελλάδα που ανεξαρτήτως το πτυχίο, αυτή είναι μέχρι τα 26.

Εν τέλει παρουσιάστηκα κανονικά τον Μάρτη.

Πατάνε στο παρακάτω:

ε. Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης, που εδρεύουν στην Ελλάδα και συμπράττουν με αναγνωρισμένα ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του εικοστού έκτου (26ου ) έτους (έτος γεν. + 25)

Αυτό δυστυχώς ισχύει για όλα τα πτυχία που μπορείς να πάρεις μέσω ιδιωτικής σχολής.

 

Δεν μπορει η σχολη να δωσει χαρτι που να αναφερει οτι σπουδαζεις στο εξωτερικο αφοθ εκει ειναι το πανεπιστημιο με το οποιο συνεργαζεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω,  με στέλνουν ασσηρο για εκπαίδευση ειδικότητας γραφεα , τι παιζει εκεί και για πόσο θα μείνω εκεί γνωρίζουμε;  γιατί μου είπανε κατι παιδια ότι παω για καμια βδομάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilis__ είπε

Καλησπερα σε όλους 

Μπαίνω Β ΕΣΣΟ το Μάρτιο. Μου έστειλαν να ανεβάσω το πιστοποιητικό σπουδών μου για την αναβολή που μέχρι τώρα είχα. Ξέρει κάποιος που το ανεβάζω;

Ευχαριστώ!

Δε θυμάμαι αν έχει πλατφόρμα η στρατολογία να το ανεβάσεις πάντως και με εμαιλ να τους το στείλεις όλα καλά

3 ώρες πριν, haris013 είπε

Στο ηράκλειο κρήτης πιο είναι το ποιο χαλαρό στρατόπεδο ξηράς με λιγότερες υπηρεσίες και περισσότερες διανυκτερεύσεις/εξόδους;

Υπάρχουν διαβιβάσεις στο ηράκλειο;

Λέγεται πως είναι η ΣΕΑΠ (για φαντάρους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δε θυμάμαι αν έχει πλατφόρμα η στρατολογία να το ανεβάσεις πάντως και με εμαιλ να τους το στείλεις όλα καλά

Να ρωτήσω κάτι; Ισχύει ακόμα αυτό που βλέπω στην σελίδα της Στρατολογίας;

1510496686_Screenshot2022-01-23160229.png.09d4551bcb1cb8df77f2e72140f92768.png

Δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου (έχει τελειώσει, βέβαια, η φοιτητική μου ιδιότητα). Η αναβολή μου έληξε τον Δεκέμβρη.

Να προετοιμάζομαι για +1 μήνα; 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου (έχει τελειώσει, βέβαια, η φοιτητική μου ιδιότητα). Η αναβολή μου έληξε τον Δεκέμβρη.

Να προετοιμάζομαι για +1 μήνα; 😀

Όχι εφόσον μπορείς να πάρεις βεβαίωση από τη σχολή σου ότι είσαι ακόμα ενεργός (δεν έχεις διακόψει τις σπουδές σου).

Μια βεβαίωση σπουδών, να φαίνεται σε πιο εξάμηνο είσαι κτλ τους καλύπτει λογικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LaMereda είπε

Όχι εφόσον μπορείς να πάρεις βεβαίωση από τη σχολή σου ότι είσαι ακόμα ενεργός (δεν έχεις διακόψει τις σπουδές σου).

Μια βεβαίωση σπουδών, να φαίνεται σε πιο εξάμηνο είσαι κτλ τους καλύπτει λογικά.

Το θέμα μου είναι ότι πριν ~ δύο χρόνια είχα πάει στη σχολή για να διακόψω τις σπουδές μου με σκοπό να μπω τότε κι έκανα μια αίτηση στην γραμματεία. Δεν με ενημέρωσαν ποτέ τι έγινε (μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται) κι όταν τους ρώτησα τι χαρτί μπορώ να πάρω για να το δώσω στην Στρατολογία για να διακόψω εκεί, δεν μπορούσαν να μου δώσουν κάτι επειδή έχασα την φοιτητική μου ιδιότητα ή κάτι τέτοιο. Μετά, για να είμαι ειλικρινής, δεν ασχολήθηκα γιατί αντιμετώπισα κάποια θέματα υγείας, τόσο δικά μου (χολολιθίαση) όσο και της μητέρας μου. Το δικό μου χειρουργείο πήγαινε από αναβολή σε αναβολή κι έτσι έφτασα ως εδώ. Πάντως, το φοιτητολόγιο της σχολής μου με δείχνει ενεργό, ακόμα.

Επομένως, αν δεν μπορώ να πάρω κάποια βεβαίωση σπουδών από την σχολή, δεν φαίνεται να γλυτώνω την κακή χρήση αναβολής. Καλά να πάθω, σε αυτή την περίπτωση.

Ελπίζω να βγάλω μια άκρη αύριο με Στρατολογία και γραμματεία. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε πότε φαίνεται εφόσον κόψεις τη αναβολή σε ΚΕΠ που και πότε θα γίνει η κατάταξη . Που τηλεφώνησα στη στρατολογία μου είπαν είμαι οριακά για Μάρτιο , λογικά Μάιο θα με καλέσουν . 

Μπαίνεις μέσω taxisnet και φαίνεται μετά από καμιά εβδομάδα ; Παρέδωσα στο ΚΕΠ και τη βεβαίωση περάτωσης σπουδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThanosGR4 είπε

Δεν μπορει η σχολη να δωσει χαρτι που να αναφερει οτι σπουδαζεις στο εξωτερικο αφοθ εκει ειναι το πανεπιστημιο με το οποιο συνεργαζεται ;

Βασικά χαρτί από την ίδια την ιδιωτική σχολή στην Ελλάδα είναι εν μέρει άχρηστο. Εγώ περίμενα επίσημο χαρτί από την Βρετανική σχολή το οποίο μεταφράστηκε και επικυρώθηκε στην συνέχεια αλλά επειδή λέει οτι είναι πρόγραμμα μέσω Ελληνικής ιδιωτικής σχολής δεν μου δώσανε αναβολή με βαση το παραπάνω.

Στείλε μου σε πμ αν θες το όνομα της σχολής μπας και ειναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Να ρωτήσω κάτι; Ισχύει ακόμα αυτό που βλέπω στην σελίδα της Στρατολογίας;

1510496686_Screenshot2022-01-23160229.png.09d4551bcb1cb8df77f2e72140f92768.png

Δεν έχω τελειώσει ακόμα τις σπουδές μου (έχει τελειώσει, βέβαια, η φοιτητική μου ιδιότητα). Η αναβολή μου έληξε τον Δεκέμβρη.

Να προετοιμάζομαι για +1 μήνα; 😀

Είναι εξαγοράσιμος έναντι 90€

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Γνωρίζουμε πότε φαίνεται εφόσον κόψεις τη αναβολή σε ΚΕΠ που και πότε θα γίνει η κατάταξη . Που τηλεφώνησα στη στρατολογία μου είπαν είμαι οριακά για Μάρτιο , λογικά Μάιο θα με καλέσουν . 

Μπαίνεις μέσω taxisnet και φαίνεται μετά από καμιά εβδομάδα ; Παρέδωσα στο ΚΕΠ και τη βεβαίωση περάτωσης σπουδών.

Το πότε θα γίνει η κατάταξη, με ποια ΕΣΣΟ θα είσαι δηλαδή, θα φανεί και στο site της στρατολογίας μετά απο λίγο διάστημα βάζοντας τα στοιχεία σου. Το που θα καταταχθείς και την ακριβή ημέρα θα το το μάθεις περίπου 20 μέρες πριν τη μεγάλη μέρα, τότε θα βγει το σημείωμα κατάταξης

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει από υπηρεσίες στην στρατιωτική διοίκηση λιμένων Πειραιώς? Είχα τον αδερφό μου πέρυσι εκεί και μέχρι Ιούλιο που απολύθηκε τους πήγαινε πολύ καλά αλλά από εκεί και έπειτα δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα ξέρει κανείς αν έχεις κανει αίτηση για μετάθεση όπου χάνεις την μειωμένη θητεία (αποποίηση 9μηνου) και τελικα δεν φυγεις αλλα μείνεις στην μονάδα σου που ειναι 9μηνη κανονικά, αν κάνεις 9μηνο ή λογω της αίτησης 12μηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...