Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερεται κάτι για το στρατόπεδο 1λ/βεκεεδ , δηλαδή εκεί παίρνουν εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων για να πάρουν μπερέ ; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Nicktaskos είπε

Ξερεται κάτι για το στρατόπεδο 1λ/βεκεεδ , δηλαδή εκεί παίρνουν εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων για να πάρουν μπερέ ; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη 

Ναι, θα σε τεντώσουν , δεν κοιμάσαι εννοείται σε sleeping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, DeathShot είπε

 

Τι προτείνεται από εκεί μέσα που μπορείς μεσημέρια να σαι έξω και σκ free? (Συστημένα πάντα)

Έχει πάρα πολλά γραφεία το ΓΕΣ και οι συνθήκες αλλάζουν, αν π.χ. τώρα αλλάξουν οι διευθυντές, μπορεί να αλλάξουν και τα ωράρια. Επίσης υπάρχουν αρκετά διαφορετικά combos σε ωράρια, άλλοι κάθονται μέχρι τις 21.00 αλλά δε μπαινουν καθόλου την επόμενη μέρα, άλλοι κάθε μέρα αλλά 10-12 ώρες, άλλοι κάνουν και 8ωράκι και φεύγουν κλπ. Αν σε βάλουν σε γραφείο, τα ΣΚ θα εισαι έξω, worst case scenario να εισαι σε κανα γραφείο πολύ υψηλόβαθμου που να μπαινεις Σάββατο για 2-3 ώρες. Αυτά για γραφείς

Πιο safe επιλογή είναι να πας οδηγός σε κάποιον στρατηγό. 

22 ώρες πριν, yanis13 είπε

Αν πας με την τύχη και όχι με κάποιο καλό βύσμα, μάλλον δε θα είναι καλά τα πράγματα.

Κι όμως μπορεί κι απο τύχη να σου κάτσει η καλή, και να πας μιλημένος και να βαράς 12ωρα σε ενα υπολογιστή. Το βύσμα χρειάζεται για να μη ξεμεινει κάποιος στο Τάγμα, απο εκεί και πέρα τραβάς λαχνό τι θα σου κάτσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Έχει πάρα πολλά γραφεία το ΓΕΣ και οι συνθήκες αλλάζουν, αν π.χ. τώρα αλλάξουν οι διευθυντές, μπορεί να αλλάξουν και τα ωράρια. Επίσης υπάρχουν αρκετά διαφορετικά combos σε ωράρια, άλλοι κάθονται μέχρι τις 21.00 αλλά δε μπαινουν καθόλου την επόμενη μέρα, άλλοι κάθε μέρα αλλά 10-12 ώρες, άλλοι κάνουν και 8ωράκι και φεύγουν κλπ. Αν σε βάλουν σε γραφείο, τα ΣΚ θα εισαι έξω, worst case scenario να εισαι σε κανα γραφείο πολύ υψηλόβαθμου που να μπαινεις Σάββατο για 2-3 ώρες. Αυτά για γραφείς

Πιο safe επιλογή είναι να πας οδηγός σε κάποιον στρατηγό. 

Κι όμως μπορεί κι απο τύχη να σου κάτσει η καλή, και να πας μιλημένος και να βαράς 12ωρα σε ενα υπολογιστή. Το βύσμα χρειάζεται για να μη ξεμεινει κάποιος στο Τάγμα, απο εκεί και πέρα τραβάς λαχνό τι θα σου κάτσει...

Οδηγός ακόμα και χωρίς να έχεις επαγγελματικό δίπλωμα?

Για τάγμα γες το βλέπω γενικά, οπότε θα δω πού ακριβώς, αν και θα πάει random. Πιστεύω ΜΥ ΥΠΕΘΑ, τάγμα ΓΕΕΘΑ, πολεμικό Μουσείο και μετοχικό ταμείο στρατού άπιαστα..θέλουν μεγάλο βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ΣΕΑΠ που μπορώ να πάω ώστε να είμαι χαλαρός από υπηρεσίες και να έχω διανυκτερεύσεις; Λόγο δουλειάς πρέπει να έχω οπωσδήποτε λαπτοπ μαζί μου. Δεν έχω ιδέα τι παίζει, χρειάζομαι να είμαι κάπου χαλαρά και ύσυχα ώστε να μπορώ να δουλεύω ή να κάνω υπηρεσίες και μετά να βγαίνω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DeathShot είπε

Οδηγός ακόμα και χωρίς να έχεις επαγγελματικό δίπλωμα?

Για τάγμα γες το βλέπω γενικά, οπότε θα δω πού ακριβώς, αν και θα πάει random. Πιστεύω ΜΥ ΥΠΕΘΑ, τάγμα ΓΕΕΘΑ, πολεμικό Μουσείο και μετοχικό ταμείο στρατού άπιαστα..θέλουν μεγάλο βύσμα.

Οδηγός σε πολιτικό όχημα εννοώ. Δεν εχει Steyer και τέτοια το ΓΕΣ

Επίσης ΕΣ/ΓΕΕΘΑ μπορεί να είναι παγίδα σε περίπτωση που σε ρίξουν στο ΕΤΑΦ. Το ΕΤΥΠ/ΓΕΕΘΑ που ειναι οντως καλό είναι κρατημένο για μεγάλα δόντια

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πληροφορίες για στρατονομια Καρδίτσα? Τι χρειάζεται για να πας, τι εκπαίδευση έχει και πως σε παίρνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φτανει η περιοδος να ξανακανω την διαδικασια για αναβολη. Περυσι ηταν να μπω 19 Φεβ (ναυτικο). Μου δοθηκε η αναβολη μεχρι και τις 19 Φεβ φετος. Αν η φετινη ΕΣΣΟ βγει για πριν απο εκεινη την ημερομηνια, παω για Μαιο ή θα βγει καμια ειδικη ημερομηνια για αυτους που ειχαν αναβολη? Βλεπω βγηκε η καταταξη του ναυτικου, αλλα δεν ειμαι μεσα. Με βαση την τελευταια εικονα, μαλλον παω για Μαιο.

image.png.7ea0e232c804c9b23173a37c892da63e.png

image.png.95d5b79c192ee35dd2c78cb1488421dd.png

image.png.70524b8b7aae09d4ed2ba43a3eb9616d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, EL_Greco21 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πληροφορίες για στρατονομια Καρδίτσα? Τι χρειάζεται για να πας, τι εκπαίδευση έχει και πως σε παίρνουν? 

Το ΚΕΣΝ στην εκπαίδευση της Στρατονομίας είναι ζόρικο. Φωνή, τρέξιμο και γενικότερα πίεση αλλά αρκετοί γουστάρουν κιολας γιατι εχει και γυμναστική κλπ. Για να πας πρέπει να είσαι μονο Ι1, 1.80+, να εχεις διπλωμα και να μην εχεις εμφανές τατουάζ. 

Απο εκει και πέρα, αν δηλώσεις θα σε πάρουν, δεν εχει κόσμο που να ζητάει να πάει Στρατονομία. Αν εισαι Αθηναίος και σκοπευεις να γυρίσεις Αθήνα, στο Πενταγωνο τους πάει 10-10 συνηθως. Έτσι μου ειχαν πει παιδιά που τους ειχα ρωτήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το ΚΕΣΝ στην εκπαίδευση της Στρατονομίας είναι ζόρικο. Φωνή, τρέξιμο και γενικότερα πίεση αλλά αρκετοί γουστάρουν κιολας γιατι εχει και γυμναστική κλπ. Για να πας πρέπει να είσαι μονο Ι1, 1.80+, να εχεις διπλωμα και να μην εχεις εμφανές τατουάζ. 

Απο εκει και πέρα, αν δηλώσεις θα σε πάρουν, δεν εχει κόσμο που να ζητάει να πάει Στρατονομία. Αν εισαι Αθηναίος και σκοπευεις να γυρίσεις Αθήνα, στο Πενταγωνο τους πάει 10-10 συνηθως. Έτσι μου ειχαν πει παιδιά που τους ειχα ρωτήσει

Παρουσιάζομαι Μάρτιο και το σκέφτομαι κι εγώ για Στρατονομία απλά στο parousiasi.army δεν το κλίκαρα στο τέλος που επιλέγεις ειδικές δυνάμεις, στρατονομία κλπ κπλ. Επιπλέον, έχω μυωπία, ωστόσο, είναι μικρή, κάτω από 2. Δεν θέλω να μπλέξω όμως με φακούς επαφής και ιστορίες, δεν φορούσα ποτέ γιατί δεν χρειάστηκε και πότε. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να πάω σύμφωνα με τα παραπάνω;

 

Επεξ/σία από serachat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω αποριες σχετικα με την αναβολη για ιατρικους λογους, για το φρουραρχειο συγκεκριμενα, που δεν μπορω να τις απαντησω πουθενα. Και ειναι ερωτησεις πολυ σημαντικες για μενα καθως πασχω απο κοινωνικο αγχος και κατα συνεπεια μου ειναι πολυ σημαντικο να ξερω ποτε θα χρειαστει να κανω καποια πραγματα για να προετοιμαστω ψυχολογικα.

Πας εκει 5 εργασιμες πριν την ημερομηνια παρουσιασης, καλως. Αλλα μετα σε στελνουν σε καποιο αντιστοιχο νοσοκομειο για εξεταση.

1. Σε ποσες μερες σε ειδοποιουν μετα το φρουραρχειο για να παρουσιαστεις σε νοσοκομειο; Εχω ακουσει απο 20 μεχρι και 40.

2. Με τι μεσο σε ειδοποιουν σε ποιο νοσοκομειο θα πας; Σε παιρνουν τηλεφωνο; Σου στελνουν γραμμα; Email;

3. Στην ειδοποιηση σου αναγραφουν συγκεκριμενη ημερομηνια (και ωρα;) που πρεπει να πας στο συγκεκριμενο νοσοκομειο; Ή σου λενε περνα οποτε θες την επομενη βδομαδα πχ; Αν σου λενε ακριβη ημερομηνια και ωρα, ποσο καιρο μετα την ειδοποιηση ειναι; Την ιδια μερα; Την επομενη; Μεσα στον επομενο μηνα; Εχεις δυνατοτητα επιλογης; Αν σου λενε περνα οποτε θες, τι περιθωρια σου δινουν; Μια βδομαδα; Ενα μηνα;

4. Μπορω να εχω συνοδο μαζι μου κατα την παραμονη μου στο φρουραρχειο και στο νοσοκομειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chronokathisterimenos είπε

Καλησπερα,

εχω αποριες σχετικα με την αναβολη για ιατρικους λογους, για το φρουραρχειο συγκεκριμενα, που δεν μπορω να τις απαντησω πουθενα. Και ειναι ερωτησεις πολυ σημαντικες για μενα καθως πασχω απο κοινωνικο αγχος και κατα συνεπεια μου ειναι πολυ σημαντικο να ξερω ποτε θα χρειαστει να κανω καποια πραγματα για να προετοιμαστω ψυχολογικα.

Πας εκει 5 εργασιμες πριν την ημερομηνια παρουσιασης, καλως. Αλλα μετα σε στελνουν σε καποιο αντιστοιχο νοσοκομειο για εξεταση.

1. Σε ποσες μερες σε ειδοποιουν μετα το φρουραρχειο για να παρουσιαστεις σε νοσοκομειο; Εχω ακουσει απο 20 μεχρι και 40.

2. Με τι μεσο σε ειδοποιουν σε ποιο νοσοκομειο θα πας; Σε παιρνουν τηλεφωνο; Σου στελνουν γραμμα; Email;

3. Στην ειδοποιηση σου αναγραφουν συγκεκριμενη ημερομηνια (και ωρα;) που πρεπει να πας στο συγκεκριμενο νοσοκομειο; Ή σου λενε περνα οποτε θες την επομενη βδομαδα πχ; Αν σου λενε ακριβη ημερομηνια και ωρα, ποσο καιρο μετα την ειδοποιηση ειναι; Την ιδια μερα; Την επομενη; Μεσα στον επομενο μηνα; Εχεις δυνατοτητα επιλογης; Αν σου λενε περνα οποτε θες, τι περιθωρια σου δινουν; Μια βδομαδα; Ενα μηνα;

4. Μπορω να εχω συνοδο μαζι μου κατα την παραμονη μου στο φρουραρχειο και στο νοσοκομειο;

Εκανα περυσι την διαδικασια. Θα πας μεχρι και 5 εργασιμες πριν απο την ημ καταταξης στο στρατοπεδο/φρουραρχειο της μονιμης κατοικιας σου (οπως σωστα λες). Εκει θα σε δει ο γιατρος υπηρεσιες. Αν εχεις μαζι σου γνωματευση, τοτε ειναι στην κριση του για το αν θα σε εξετασει ή οχι. Εμενα περυσι απλα ζητησε την γνωματευση και φανταζομαι την αντεγραψε στο αντιστοιχο στρατιωτικο χαρτι. Μετα πηγα στο φρουραρχειο (εντος στρατοπεδου, υπηρεσια) και εβαλαν κατι υπογραφες και τα πηγα στο ΚΕΠ για να τα στειλουν στρατολογια.

Το email της στρατολογιας μου ειχε ερθει την επομενη εργασιμη στο οποιο ελεγε να επικοινωνησω με το νοσοκομειο μεχρι και 30 μερες απο την ημ αποστολης του μαιλ. Βεβαια εγω που πηρα 1 εβδομαδα μετα, με εκραξαν και ειπαν επρεπε επομενη εργασιμη. Οποτε και θα κλεισεις ραντεβου για το νοσοκομειο. Εγω ειχα παει εντος 2-3 ημερων νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...