Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Η λούφα είναι για τους προνομιούχους για τα παιδιά του λαού ισχύουν άλλα....

Έβρος μόνο όσοι πάνε εκεί καταλαβαίνουν τι σημαίνει στρατός και να είσαι μια ομάδα και όλοι να μιλάνε με όλους και να είναι κομπλέ βέβαια δεν λέω ότι και το 30 μέσα 1 έξω ήταν καλά αλλά ήταν μια εμπειρία καλή και αξέχαστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

Έβρος μόνο όσοι πάνε εκεί καταλαβαίνουν τι σημαίνει στρατός και να είσαι μια ομάδα και όλοι να μιλάνε με όλους και να είναι κομπλέ βέβαια δεν λέω ότι και το 30 μέσα 1 έξω ήταν καλά αλλά ήταν μια εμπειρία καλή και αξέχαστη. 

εξαρτάται Αλεξανδρούπολη ή πιο πάνω Ορεστιάδα που έχει και μπόλικο χιόνι το χειμώνα και κουνούπι το καλοκαίρι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Σε σχέση με τη Λαμία όμως που θεωρείται "Κέντρο Εκπαίδευσης Υψηλών  Προσώπων" (ΚΕΥΠ) ? 😛

Λαμία ΚΕΥΠ/ΕΟΔ 4/2 και μετα "μαλλον" ΕΛΔΥΚ. Τοσο καλα ειναι στη Λαμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Χάρης Μυλωνίδης είπε

εξαρτάται Αλεξανδρούπολη ή πιο πάνω Ορεστιάδα που έχει και μπόλικο χιόνι το χειμώνα και κουνούπι το καλοκαίρι :D

Πρωτοκκλήσι λίγο ποιο πάνω από το Σουφλί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Κοίτα σειρά 348, κρύο νερό, ξύπνημα στις 5 με 5:30 αν έχετε άτομα που είναι κότες οι ψευτομαγκες που κάνουν κάτι και δεν το παραδέχονται και κρύβονται ίσος σας ξυπνάνε και στις 4 έτσι για την πλάκα, το φαγητό καλό είναι εκτός και αν έχεις μάθει μόνο σε πιτογυρα και πίτσες, αν είσαι ελεύθερος και έχεις και λίγο έξυπνος θα περάσεις πολύ καλά και θα κανεις καλό χαβαλέ. 

ΥΓ. Λουκέτα, ξυραφάκια, αφρό, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, 2 αλλαξιες ρούχα, πάρε κανα φούτερ του στρατού από έξω αν σε παίρνει οικονομικά και κανα κοντομάνικο και φυσικά υγρα μαντιλάκια 

ισχύει ότι sleeping bag απαγορεύεται?

με κινητό τι παίζει? αν και σκεφτόμουν να μην πάρω μέχρι να ορκιστώ να κάνω λίγο αποτοξίνωση. 

Επίσης σκεφτόμουν να δηλώσω μετά κύπρο να πάρω και κανα ψιλό από εκεί να μην ζητάω και συνέχεια από τους γονείς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, thyra_7 said:

Λαμία ΚΕΥΠ/ΕΟΔ 4/2 και μετα "μαλλον" ΕΛΔΥΚ. Τοσο καλα ειναι στη Λαμία;

Σε σχέση με άλλα υποτίθεται ναι, γι' αυτό βγήκε αυτή η ερμηνεία του ΚΕΥΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, μπαινω 21/1 στο 124 (Τριπολη, αεροπορια). Πρεπει να φερω χαρτι απο τη σχολη μου αν ειμαι εν ενεργεια φοιτητης? Επισης, εχει κανεις να προτεινει πατους για τα αρβυλα σχετικα οικονομικους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Sat Oct 06 2018 στις 3:59 ΜΜ, salonika91 είπε

ισχυουν ολα

-εγκαταστασεις παλιες αλλα καλοσυντηρημενες

-Με το φαγητο οντως ειχαμε προβλημα.Καποιες φορες ηταν λιγο.Ειδικα το πρωι της φορες που ειχε τσαι(την μια μερα ειχε γαλα και την αλλη τσαι) δεν μου εκανε τπτ.1 ποτιρι τσαι και ενα μικρο μελακι(για μια φετα) και ενα μικρο βουτηρακι τι να σου κανει...και ειχες να φας απο το πρωιγουμενο απογεμα 6ηωρα,.. και εγινε θεμα στην αναφορ΄ά αλλα δεν αλλαξε κατι.Μας ειπαν οτι αυτες ειναι και ερχονται απο το ΓΕΣ και δεν τις καθοριζει ο φανταρος αρα φαγαμε ακυρο.

Επησεις να πω πως δεν πολυβλεπαμε στελεχη.Μονο σε καμια  ονομαστικη αναφορα,στην βολη αντε και στις προβες για την ορκωμοσια αι την παρελαση.

Οι παλιοι(οργανα) μας ξυπνουσαν,οι παλιοι μας πηγαιναν για φαγητο,οι παλιοι μας εκαναν εκπαιδευση,στους παλιους ελεγες οτι θεμα ειχες και αυτοι αν χρειαζοτανε το μετεφεραν πιο πανο.

Ακομα και στην μοιρα τα στελεχη μπαινοβγαινανε απο διαφορετικη εισοδο απο μας και απαγορευοταν να παμε στη δικη τους.

Κινητο με καμερα παρε.Δεν κανουν ελεγχο ουτε σωματικο ουτε στην βαλιτσα.Τουλαχιστον εμενα δεν μου εκαναν.Απλα φροντησε να μην φαινετε.Δηλ μην το εχεις στην τσεπη αν φαινετε το περιγραμα του δηλ οτι στην τσεπη σου εχεις κινητο με καμερα.

Επησεις μπες οσο πιο πρωι γινεται.Γιατι?Γιατι εγω μπηκα στις 8 το πρωι και τελιωσα(χαρτια,γιατρους,ψυχολογο,ρουχα) γυρω στις 12 το μεσιμερι και γυρω στις 12¨30 ημουν στον θαλαμο.Σε οσους φιλους μου το ειπα δεν το πιστευαν.Και μου ελεναν πριν μπω οτι η πρωτη μερα θα ειναι η πιο κουραστικη της ζωης μου και οτι θα τελιωσω στις 10 το  βραδυ.Οντως στην βραδινη αναφορα μας την πρωι μερα βλεπαμε κοσμο που πηγαινε στην πυροβαλαρχια του στις 9 το βραδυ.Αρα μπες μολις ανοιξουν οι πυλες στις 8 το πρωι

Αυτοι που και καλα ηταν στον ελεγχο την πρωτη μερα ηταν φανταροι παλιοι και με ρωταει.

Εχεις καποιο αιχμυρο αντικειμενο?οχι

εχεις κατι που απαγορευεται?οχι

δειξε το κινητο σου.εδειξα την μπακατελα που ειχα

ανοιξε την βαλιτσα.την ανοιγω. Την βλεπει απο πανο. δεν την εψαξε δεν την ακουμπησε καν και μου λεει οκ περνα.

Επησεις κατι που ηξερα και πριν μπω.Οταν ζητησουν εθελοντες μην πας.Θα πεσει κουβαλημα.Δεν θα κερδισεις τπτ και παιζει(σε παιδι απο το θαλαμο μου το εκαναν) να μην φας κιολας.

Η Θηβα (και νομιζω και η Λαμια) ειναι κεντρο για την ΕΛΔΥΚ.Δηλ οσοι ειναι να πανε κυπρο παν Θηβα η Λαμια.Εγω ειχα δηλωσει Λαμια και με εστειλαν Θηβα.

Εμεις ολοι ειχαμε ενδειξη για ΕΛΔΥΚ.Καποιοι το ειχαν δηλωσει στην στρατολογια(δηλ ηθελαν να πανε κυπρο) και καποιοι οχι και τους ηρθε χαρτι για ΕΛΔΥΚ

Εγω παρουσιαστηκα 17 Σεπτεμπβιου και ορκιστηκα 5 Οκτωμβιου.Και ημουν μονο στην θηβα δηλ 18 μερες.Το τι γινετε σε αλλα Συπο δεν το ξερω.Και θα ξαναγυρισουμε Θηβα για 1-2 βδομαδες(απο οτι μας ειπαν) και θα φευγουμε σε γκρουπακια των 30-40 ατομων για κυπρο

 

Στις Fri Oct 05 2018 στις 3:33 ΜΜ, salonika91 είπε

Ορκίστηκαμε σήμερα στο κεπβ Θήβας.

Όποιος θέλει καμία συμβουλη  ή οποίος θέλει να γράψω την εμπειρία μου  κτλ να πει να γραψω αλλά μάλλον αύριο.

2018 Ε ΕΣΣΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Πρωτοκκλήσι λίγο ποιο πάνω από το Σουφλί 

Σε πέρασα  ρίζια :P  και σκηνάκια με χιόνια πρωτοχρονιά είπες κάτι.

45 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

ισχύει ότι sleeping bag απαγορεύεται?

με κινητό τι παίζει? αν και σκεφτόμουν να μην πάρω μέχρι να ορκιστώ να κάνω λίγο αποτοξίνωση. 

Επίσης σκεφτόμουν να δηλώσω μετά κύπρο να πάρω και κανα ψιλό από εκεί να μην ζητάω και συνέχεια από τους γονείς μου.

Τότε που ήμουν εγώ πριν πολλά χρόνια επιτρέπονταν. Κινητό επιτρέπεται αρκεί να μην έχει κάμερα γιατί γίνανε διάφορα ευτράπελα συν το ότι κλέβουν ορισμένοι φαντάροι.

Κύπρο μακριά πήγε ένας φίλος και έπεσε σε μια μονάδα που ο Έβρος μπροστά του είναι παράδεισος, εκεί έκανε όλη τη θητεία του και δεν πέρασε καλά  τους βγάζανε τα στρώματα και τα καίγανε και άλλα διάφορα.

Πάρε μαζί σου πάτους καλούς για τις αρβίλες θα σε πεθάνουν στον πόνο εμένα με ενοχλούσαν πολύ.

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις Sat Oct 06 2018 στις 1:25 ΠΜ, blackdeagle είπε

Σχετικά χαλαρά μερικές ώρες της μέρας,μην περιμενεις καποια τρελη εκπαίδευση,μόνο τα βασικά.
χάλια υποδομές,από τη δεκαετία του 70-80 , μέτριο φαγητό,μικρές μεριίδες που σε αναγκάζουν να πηγαίνεις ΚΨΜ,ένα ΚΨΜ,λίγα πράματα,λίγες ώρες ανοιχτό,τιμές σχετικά ακριβό,αναψυκτικά πωλούνται λίγο πιο ακριβά από τα σουπερ μάρκετ,πράγμα απαράδεκτο.
Το καλό είναι ότι σε εκπαιδεύουν όργανα-απλοί φαντάροι δηλαδή λίγο πιο παλιοί από σένα και οι περισσότεροι είναι χαλαροί γιατι είναι το ίδιο και ίδιες ηλικίες οπότε σκέφτονται περίπου το ίδιο....

Το καλό είναι οτι δεν έχει επισκεπτήριο τα ΣΚ και σε 3 βδομάδες (ούτε) κάνεις 4 εξόδους..Δηλαδη 2 Σαββατοκύριακα.
Κούραση θα εχεις μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστείς.
Γενικά υπάρχει ορθοστασία χωρίς λόγο.Αυτά,μην τα πεις πουθενα γιατι θα σου πουν στρατός είναι τι περιμένεις(για τα μειονεκτήματα λέω)

Βρες καλή παρέα να περάσουν αυτές οι μέρες.

 

 

 

 

 

 

Το sleeping bang επιτρέπεται

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, Χάρης Μυλωνίδης said:

Παιδιά τα πράγματα αλλάζουν στο στρατό το ότι περάσατε καλά ή κακά πριν 12 χρόνια δεν σημαίνει ότι ισχύουν ακόμη και σήμερα.

Κυβερνήσεις-στρατηγοί-ταξίαρχοι έρχονται και παρέρχονται τα πράγματα αλλάζουν. ;)

να θυμάστε κάτι στο στρατό θα περάσετε καλά και κακά λούφα και παραλλαγή σε όλη τη θητεία ξεχάστε το :D 

Δεν αναφέρθηκα στο προσωπικό ή στη ρουτίνα του στρατοπέδου τότε αλλά μόνο στις εγκαταστάσεις και τα κτιρια που ήταν άθλια.

33 minutes ago, ThReSh said:

Σε σχέση με τη Λαμία όμως που θεωρείται "Κέντρο Εκπαίδευσης Υψηλών  Προσώπων" (ΚΕΥΠ) ? 😛

Μετά από τη Θήβα βρέθηκα στα Μέγαρα στην Αεροπορία Στρατού που ήταν όντως όαση μπροστά στη Θήβα! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, salonika91 είπε

Απλά ζωαρα.εχεις ένδειξη για Κύπρο;

Τόσο καλά; :D
Όχι, με Κύπρο καμία σχέση, δεν έχω καν σκοπό να πάω όταν περάσουν για να πάρουν άτομα. 

2 ώρες πριν, billsnake21 είπε

Κι όμως τουλάχιστον Σεπτέμβρη του 2016 ήταν πολύ καλά στην Θήβα. Συγκριτικά κιόλας με το αντίστοιχο κέντρο στο Μεσολόγγι και το Ναύπλιο(Πότε θα κλείσει αυτό...) ήταν παράδεισος στη Θήβα!

Εφόσον είσαι εξ αναβολής καλού κακού πάρε 1-2 αλλαξιές ρούχα. Εμάς όταν μπήκαμε σαν εξ αναβολής μας άφησαν 1 βδομάδα να κυκλοφορούμε με πολιτικά για να μας δώσουν στρατιωτικά μαζί με όλους όσους έμπαιναν κανονικά μια βδομάδα μετά. 

Όντως; Ευτυχώς που μου το είπες γιατί δεν είχα ιδέα οτι υπήρχε τέτοια περίπτωση. Εγώ σκοπεύω να πάρω έτσι κι αλλιώς και δύο αλλαξιές στρατιωτικά δικά μου, γιατί την πρώτη φορά που μπήκα δεν υπήρχαν πράγματα στο νούμερο μου και μου εδώσαν ρούχα 2 και 3 νούμερα μεγαλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2018 στις 1:06 ΠΜ, AiWaaa είπε

Hρθε και η δικη μας ωρα.. Ηταν μια ομορφη εμπειρια μαθαμε πολλα αντεξαμε ακομα περισσοτερα.. 5κσ και γιναμε πολιτες.. Καλο κουραγιο στις επομενες σειρες και να θυμαστε δεν ειναι τιποτα ειναι απλα ενα ακομα σχολειο... 355 Β ΕΣΣΟ 2018 574 ΜΠ ΤΠ Αργος Ορεστικο... 160 Μερες σε φυλακια στα ελληνοαλβανικα συνορα.. 120 μερες Τριλοφο 40 Γραμμο.. Απολυομαι σαν Υποδεκανεας.. Ηταν μια πανεμορφη εμπειρια στα φυλακια αν και περασαμε δυσκολα λογω ελειψης ατομων(4αρια φυλακια καθε 2 ωρες σκοπετο..)  Καλη συνεχεια στα παιδια που μολις πηραν το χαρτι και καλη υπομονη θα περασει γρηγορα..  Και να θυμαστε οτι μπορει να επικρατει παρανοια εκει μεσα αλλα θα ειναι οι τελευταιες ξεγνοιαστες στιγμες της ζωης σας.. Μετα ειναι το Αγνωστοο.. Καλα σκοπετα στους συναδελφους της σειρας μου εκει πανω στα ακριτικα φυλακια..(Υπομονη αδερφια 35κσ)

Καλός πολίτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...