Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xtalosgr είπε

Αυτό εδώ γράφει και το χαρτί από πίσω αναφέρεται αν θες να κάνεις θητεία ΥΕΑ να έχεις τα απαραίτητα χαρτιά και μπλα μπλα μπλα οπότε πιστεύω πως μπορώ να πάω ΥΕΑ (λογικά). Από στρατόπεδο τι λέει; Πίκρα και μετράς μία μία τις μέρες; Για τα αλεξίπτωτα έχω ακούσει πως είναι "τρελοί" εκεί πέρα και αν δεν κάνεις όσα αναφέρουν σε κόβουν πράγμα που δεν θέλω γιατί γουστάρω την αδρεναλίνη του ύψους και γενικά από μικρός το ήθελα. 

123.png

Κοίτα αν είσαι από Αθήνα και πας αλεξίπτωτα και σε στείλουν στα Χανιά την έκατσες άσχημα αν σε στείλουν Ασπρόπυργο θα είσαι κομπλέ, ΥΕΑ και να μην το λέει το χαρτί αν το θέλεις πολύ τους το λες και σε βάζουν για τα τεστ των ΥΕΑ δεν είναι κάτι. 

 

ΥΓ. Όσοι πάτε στρατό και θέλετε και το κανονικό κινητό πάρτε ένα απλό χωρίς κάμερα και το καλο σας μαζι με το φορτιστή κρύψτε το μέσα σε κάλτσες :)

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Κοίτα αν είσαι από Αθήνα και πας αλεξίπτωτα και σε στείλουν στα Χανιά την έκατσες άσχημα αν σε στείλουν Ασπρόπυργο θα είσαι κομπλέ, ΥΕΑ και να μην το λέει το χαρτί αν το θέλεις πολύ τους το λες και σε βάζουν για τα τεστ των ΥΕΑ δεν είναι κάτι. 

ΥΓ. Όσοι πάτε στρατό και θέλετε και το κανονικό κινητό πάρτε ένα απλό χωρίς κάμερα και το καλο σας μαζι με το φορτιστή κρύψτε το μέσα σε κάλτσες :)

Από Κρήτη είμαι και θέλω Χανιά. Όχι επειδή είναι δίπλα απλά εκεί θέλω.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως δε θα κάτσεις πολύ στο ΚΕΕΔ, παρά μόνο λίγες εβδομάδες, οπότε μην αγχώνεσαι για το πώς θα είναι τα πράγματα εκεί.

Εξάλλου τα ζόρια είναι μετά στη μονάδα, και περισσότερο αν όντως επιλεγείς για αλεξίπτωτα.

Απλά έχε κατά νου ότι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, άρα δεν υπάρχει αξιοκρατία ούτε εκεί.

Δηλαδή το αν θα σε πάρουν στα αλεξίπτωτα δεν εξαρτάται από τις επιδόσεις σου, αλλά από το πόσο καλό βύσμα έχεις σε σχέση και με τους υπόλοιπους. Θεωρώ πως είναι πολύ λίγοι εκείνοι που μπαίνουν χωρίς μέσο. Αν είσαι ένας από αυτούς, καλώς.

Όπως έχω πει και σε άλλους και έχω πέσει μέσα αν θυμάμαι καλά σε όλες τις περιπτώσεις, το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε κάποια αμφίβια μονάδα (ΜΑΚ/ΕΤΕΘ). Τουλάχιστον αυτό έπαιζε τα προηγούμενα χρόνια.

Όσο για το αν θα σε στείλουν 1η ΜΑΛ απλά επειδή είσαι κοντά, προσωπικά δε θα πόνταρα σε αυτό. Ο στρατός συνήθως δεν κάνει τέτοιου είδους «χάρες», ούτε ενδιαφέρεται για το τι θέλεις. Εκτός κι αν έχεις βύσμα ξαναλέω.

Όταν ήμουν στο ΚΕΕΔ και δηλώσαμε πού θέλαμε να πάμε μετά, είχα δηλώσει τις τρεις ορεινές μονάδες και με έστειλαν στη Χίο. Άλλον που είχε δηλώσει τα πέντε νησιά, τον έστειλαν στο βουνό. Δεν παίζει να κοιτάνε καν τι δηλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

τόσο ώστε να φεύγεις με σαραβαλάκι και να γυρνάς με μερσεντές ;)

Δεν λες καλύτερα μικρογραφία της χούντας 😛 

δεν έχουμε όμως την ίδια οικονομική κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Κοίτα αν είσαι από Αθήνα και πας αλεξίπτωτα και σε στείλουν στα Χανιά την έκατσες άσχημα αν σε στείλουν Ασπρόπυργο θα είσαι κομπλέ, ΥΕΑ και να μην το λέει το χαρτί αν το θέλεις πολύ τους το λες και σε βάζουν για τα τεστ των ΥΕΑ δεν είναι κάτι. 

ΥΓ. Όσοι πάτε στρατό και θέλετε και το κανονικό κινητό πάρτε ένα απλό χωρίς κάμερα και το καλο σας μαζι με το φορτιστή κρύψτε το μέσα σε κάλτσες :)

Δεν είναι καλύτερα να το έχουμε σε καμία τσέπη πάνω μας η στην κάλτσα που φοράμε; Αφού τα πράγματα που έχεις στον σάκο τα ψάχνουν έτσι και αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Δεν είναι καλύτερα να το έχουμε σε καμία τσέπη πάνω μας η στην κάλτσα που φοράμε; Αφού τα πράγματα που έχεις στον σάκο τα ψάχνουν έτσι και αλλιώς

Κάλτσες στρατού εννοώ τις χοντρές πάνω σου θα σε ψάξουν 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, NightBlue10 είπε

Μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο? 

Πολυ προβλεπε καταστασεις,σε ξυρισμα εμφανιση κτλ.Δεν μπορεις να εισαι χυμαδιο με λιγα λογια :P 

1 ώρα πριν, darksoul93 είπε

Δεν είναι καλύτερα να το έχουμε σε καμία τσέπη πάνω μας η στην κάλτσα που φοράμε; Αφού τα πράγματα που έχεις στον σάκο τα ψάχνουν έτσι και αλλιώς

Απαγορευεται ο σωματικος ελεγχος,εγω οταν μπηκα το ειχα κανονικα στην τσεπη του μπουφαν μου οπως οταν βγαινω εξω και μολις ντυθηκαμε και αφου ειχε τελειωσει ο ελεγχος εβαλα το μπουφαν στον σακο μαζι με το κινητο.Αμα πεσεις σε βλαμμενο φανταρο(φανταροι κανουν τους ελεγχους συνηθως) θα σου ψαξει και τις καλτσες.Εμενα μου εβγαλε τα παντα εξω για να δει αν ο νυχοκοπτης μου εχει το μυτερο πανω,και στην τελικη δεν τον βρηκε εκει που τον ειχα.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Πολυ προβλεπε καταστασεις,σε ξυρισμα εμφανιση κτλ.Δεν μπορεις να εισαι χυμαδιο με λιγα λογια :P 

Απαγορευεται ο σωματικος ελεγχος,εγω οταν μπηκα το ειχα κανονικα στην τσεπη του μπουφαν μου οπως οταν βγαινω εξω και μολις ντυθηκαμε και αφου ειχε τελειωσει ο ελεγχος εβαλα το μπουφαν στον σακο μαζι με το κινητο.Αμα πεσεις σε βλαμμενο φανταρο(φανταροι κανουν τους ελεγχους συνηθως) θα σου ψαξει και τις καλτσες.Εμενα μου εβγαλε τα παντα εξω για να δει αν ο νυχοκοπτης μου εχει το μυτερο πανω,και στην τελικη δεν τον βρηκε εκει που τον ειχα.

Άρα μάλλον είναι πιο σίγουρο επάνω μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Άρα μάλλον είναι πιο σίγουρο επάνω μου

Δεν επιτρεπεται να σου κανουν σωματικο ελεγχο,αν το εχεις πανω σου το περνας,και μετα τον ελεγχο ανοιξε τον σακο και ριχτο μεσα.Αντιθετα στον σακο ειδα μπροστα μου σε καποιους να ανοιγουν και τα ζευγαρια τις καλτσες.Βεβαια εγω μπηκα πριν τα συπο,και ακομα και να μν περνουσες το κινητο στο εφερναν οι δικοι σου στο πρωτο επισκεπτηριο μετα απο 6 η 7 μερες αν θυμαμαι,τωρα δεν ξερω πως ειναι.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Δεν επιτρεπεται να σου κανουν σωματικο ελεγχο,αν το εχεις πανω σου το περνας,και μετα τον ελεγχο ανοιξε τον σακο και ριχτο μεσα.Αντιθετα στον σακο ειδα μπροστα μου σε καποιους να ανοιγουν και τα ζευγαρια τις καλτσες.Βεβαια εγω μπηκα πριν τα συπο,και ακομα και να μν περνουσες το κινητο στο εφερναν οι δικοι σου στο πρωτο επισκεπτηριο μετα απο 6 η 7 μερες αν θυμαμαι,τωρα δεν ξερω πως ειναι.

Για τον σωματικό έλεγχο το έχω ακούσει ξανά τώρα προσφατα ότι δεν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tim2231 είπε

Αν για κάποιο λόγο υπάρξει καθυστέρηση της πτήσης τι κάνουμε; στο χαρτί λέει οτι πρέπει να παρουσιαστώ μέχρι τη 13:00.  

Και το βράδυ να μπεις...μην αγχώνεσαι για αυτό το θέμα.

Μη σου πω πως ίσως είναι και καλύτερα να μπεις αργά για να μη σε χώσουν σε αγγαρείες το πρωί της επόμενης μέρας.

Όσο δε φοράς στρατιωτικά ρούχα, πλεονεκτείς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας Στο ΤΗΠ  Μυτιληνη  ξέρει κάνει πως είναι εκεί τα πράγματα?

Επιτρέπουν sleeping bag /κινητά ?

Διάβασα ότι στην Λέσβο δίνουν 2 μέρες ανά μηνα παραπάνω άδεια λόγω παραμεθοριου, αυτές μπορείς να  μαζεύεις και να τις πάρεις όλες μαζί η υπάρχει κάποιο διάστημα υποχρεωτικό?  

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διάφορες απορίες για άδειες κτλ. σας θα λυθούν στο παρακάτω λινκ ;)

http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/adeies-1.asp

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αν παρεις ι5 ισχυει οτι χανεις καποια προνομια ,οτι δεν μπορεις να δουλεψεις δημοσιο , η ναπαρεις διπλωμα και τετοια. Υπαρχει αρθρο τετοιο τι στο καλο ;  Ειχα χθες μια κουβεντα και το ακουσα πρωτη φορα αυτο και νομιζα οτι κανουν πλακα γιατι δεν εβγαζε νοημα .Περισσοτερο απορια  ειναι το θεμα για να μην γινει καμια παρεξηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...