Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, basilisgate13 said:

Ρε παιδια αν παρεις ι5 ισχυει οτι χανεις καποια προνομια ,οτι δεν μπορεις να δουλεψεις δημοσιο , η ναπαρεις διπλωμα και τετοια. Υπαρχει αρθρο τετοιο τι στο καλο ;  Ειχα χθες μια κουβεντα και το ακουσα πρωτη φορα αυτο και νομιζα οτι κανουν πλακα γιατι δεν εβγαζε νοημα .Περισσοτερο απορια  ειναι το θεμα για να μην γινει καμια παρεξηγηση

Μόνο σε σώματα ασφαλείας δεν μπορείς εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/1/2019 στις 8:43 ΠΜ, phanispal είπε

Ούτως ή άλλως δε θα κάτσεις πολύ στο ΚΕΕΔ, παρά μόνο λίγες εβδομάδες, οπότε μην αγχώνεσαι για το πώς θα είναι τα πράγματα εκεί.

Εξάλλου τα ζόρια είναι μετά στη μονάδα, και περισσότερο αν όντως επιλεγείς για αλεξίπτωτα.

Απλά έχε κατά νου ότι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, άρα δεν υπάρχει αξιοκρατία ούτε εκεί.

Δηλαδή το αν θα σε πάρουν στα αλεξίπτωτα δεν εξαρτάται από τις επιδόσεις σου, αλλά από το πόσο καλό βύσμα έχεις σε σχέση και με τους υπόλοιπους. Θεωρώ πως είναι πολύ λίγοι εκείνοι που μπαίνουν χωρίς μέσο. Αν είσαι ένας από αυτούς, καλώς.

Όπως έχω πει και σε άλλους και έχω πέσει μέσα αν θυμάμαι καλά σε όλες τις περιπτώσεις, το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε κάποια αμφίβια μονάδα (ΜΑΚ/ΕΤΕΘ). Τουλάχιστον αυτό έπαιζε τα προηγούμενα χρόνια.

Όσο για το αν θα σε στείλουν 1η ΜΑΛ απλά επειδή είσαι κοντά, προσωπικά δε θα πόνταρα σε αυτό. Ο στρατός συνήθως δεν κάνει τέτοιου είδους «χάρες», ούτε ενδιαφέρεται για το τι θέλεις. Εκτός κι αν έχεις βύσμα ξαναλέω.

Όταν ήμουν στο ΚΕΕΔ και δηλώσαμε πού θέλαμε να πάμε μετά, είχα δηλώσει τις τρεις ορεινές μονάδες και με έστειλαν στη Χίο. Άλλον που είχε δηλώσει τα πέντε νησιά, τον έστειλαν στο βουνό. Δεν παίζει να κοιτάνε καν τι δηλώνεις.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο....!
Και έμενα Χίο με στείλανε, με τον ιδιο ακριβως "τροπο"....! 😂
Τι σειρα ησουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pr3D@t0R είπε

Τι σειρα ησουν??

317 Δ', εσύ;

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Από περιέργεια αυτοί που παίρνουν Ι5(χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα)τι πάθηση τους γράφουν?

Παθολογικό (π.χ. βάρος) και ψυχολογικό δεν υπάρχει; Παίζει κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Παθολογικό (π.χ. βάρος) και ψυχολογικό δεν υπάρχει; Παίζει κάτι άλλο;

Παθολογικό και ψυχολογικό είναι κάτι πολύ γενικό και δεν υφίσταται επίσημα κάπου.Τα Ι1,Ι2,Ι3,Ι4,Ι5 δεν τα βγάζουν τυχαία αλλά ακολουθούν κάποιον πίνακα από ΦΕΚ ανάλογα με την/τις ασθένειες που έχει ο καθένας.Κάποιος για να την σκαπουλάρει από το στρατό παίρνει Ι5 "ψυχολογικό" και υποτίθεται πως πάσχει από κάποια ψυχιατρική/νευρολογική ασθένεια(όχι κάτι γενικό).Η απορία μου είναι τι ασθένεια είναι αυτή.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Παθολογικό και ψυχολογικό είναι κάτι πολύ γενικό και δεν υφίσταται επίσημα κάπου.Τα Ι1,Ι2,Ι3,Ι4,Ι5 δεν τα βγάζουν τυχαία αλλά ακολουθούν κάποιον πίνακα από ΦΕΚ ανάλογα με την/τις ασθένειες που έχει ο καθένας.Κάποιος για να την σκαπουλάρει από το στρατό παίρνει Ι5 "ψυχολογικό" και υποτίθεται πως πάσχει από κάποια ψυχιατρική/νευρολογική ασθένεια(όχι κάτι γενικό).Η απορία μου είναι τι ασθένεια είναι αυτή.

Τώρα, έχουν περάσει χρόνια (πολλά...) από όταν ήμουν στο στρατό, αλλά θυμάμαι πως επειδή έμεινα 5 μήνες στο κέντρο, έβαλα 2 σειρές μέσα και έκανα το γραφέα στην κατάταξη, έπαιζε πολύ το "κρίσεις άγχους" και γενικά μη διασταυρούμενες καταστάσεις.

Σωματικά, ήταν πολύ σπανιότερο, ελέγχονται ευκολότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Snoob είπε

Τώρα, έχουν περάσει χρόνια (πολλά...) από όταν ήμουν στο στρατό, αλλά θυμάμαι πως επειδή έμεινα 5 μήνες στο κέντρο, έβαλα 2 σειρές μέσα και έκανα το γραφέα στην κατάταξη, έπαιζε πολύ το "κρίσεις άγχους" και γενικά μη διασταυρούμενες καταστάσεις.

Σωματικά, ήταν πολύ σπανιότερο, ελέγχονται ευκολότερα.

Απλά στον πίνακα(αυτόν ακολουθούν):

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd 11_2014.htm

Στις ψυχικές παθήσεις αναφέρονται κάποιες αρκετά βαριές ασθένειες και μου κάνει εντύπωση αν κάποιοι δέχονται το Ι5 με πρόσχημα τις συγκεκριμένες παθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Muchacho είπε

Απλά στον πίνακα(αυτόν ακολουθούν):

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd 11_2014.htm

Στις ψυχικές παθήσεις αναφέρονται κάποιες αρκετά βαριές ασθένειες και μου κάνει εντύπωση αν κάποιοι δέχονται το Ι5 με πρόσχημα τις συγκεκριμένες παθήσεις.

Υπήρχαν και τέτοιες περιπτώσεις, λ.χ. βρέθηκα να συνοδεύω στην Τρίπολη οπλίτη που πήγε για ΩΡΛ, ο οποίος μου τον "επέστρεψε" ως αναρμόδιος, γιατί πήγε μέσα ο άλλος και του έλεγε "ακούω φωνές". Ε, προφανώς μετά κατέβηκε στην ψυχιατρική, και τον κράτησαν.

Τώρα, αλήθεια έλεγε, ψέματα έλεγε, δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω ήταν πως στην κατάταξη εμφανίζονταν πάμπολλοι με "κρίσεις άγχους", "εφιδρώσεις", "ταχυπαλμίες" κτλ.

Ορισμένοι δεν το έκρυβαν καν ότι ήταν μούσι. Και, γενικά, μέσα-τέλη δεκαετίας του '90 με τις έξι ΕΣΣΟ, δεν τους πολυέκοφτε κιόλας τους αξιωματικούς, τους προωθούσαν σε κάτι ψυχολόγους-κληρωτούς που είχαμε και μετά συνήθως δεν τους ξαναβλέπαμε. Πιθανότατα κάποια αναβολή τσιμπούσαν και το τρέναραν.

Έναν που έκανε τον Ναπολέοντα στο θάλαμο (κυριολεκτικά, κότσαρε το χέρι μέσα από το χιτώνιο και έλεγε για το Βατερλό) τον έβαλαν να πλύνει όλη τη λάντζα στα μαγειρία μόνος του και "θεραπεύτηκε", αλλά τέτοιες κραυγαλέες περιπτώσεις δεν θυμάμαι συχνά, βασικά αυτόν και έναν άλλο που έκανε το πουλί στην πρωινή αναφορά (εκεί η θεραπεία ήταν 20 Φ και 20 ΣΕΞ).

Γενικά, πάντως, αν έπιαναν περίπτωση που είχε πράγματι άγχος, φοβίες κτλ. το έκοβαν από μόνοι τους τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThReSh είπε

Μόνο σε σώματα ασφαλείας δεν μπορείς εδώ και πολλά χρόνια.

 

4 ώρες πριν, billsnake21 είπε

Η μεγαλύτερη απάτη-χαλασμένο τηλέφωνο αυτά τα "χαμένα προνόμια" αν βγεις ι5 στον στρατό 😂

λογικο βλεπω αυτο για τα σωματα ασφαλειας δεν γινεται να παει καποιος αν εχει ψυχολογικα  η παθολογικα προβληματα .Τωρα για τα αλλα δεν το πιστεψα αλλα χθες  το υποστηριζαν πολυ οτι χανεις προνομια κλπ και ημουν ετοιμος να με πιασουν τα γελια . Γιατι υπαρχει ομως τοσο μεγαλη διαφορα στις αποψεις αλλοι λενε οτι δεν γινεται τιποτα αλλοι οτι χανεις τα παντα και οτι φαινεται στα χαρτια και αλλα τετοια .Ισχυε καποτε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι ίσχυε παλιότερα (πριν το 2000), αλλά πλέον σίγουρα κάποιοι από τους λόγους είναι η ράδιο αρβύλα κι η λογική "αφού δεν το γλυτώσαμε εμείς, ούτε εσείς πρέπει, άρα λέω αυτά μπας κι αλλάξω γνώμες"...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

λογικο βλεπω αυτο για τα σωματα ασφαλειας δεν γινεται να παει καποιος αν εχει ψυχολογικα  η παθολογικα προβληματα .Τωρα για τα αλλα δεν το πιστεψα αλλα χθες  το υποστηριζαν πολυ οτι χανεις προνομια κλπ και ημουν ετοιμος να με πιασουν τα γελια . Γιατι υπαρχει ομως τοσο μεγαλη διαφορα στις αποψεις αλλοι λενε οτι δεν γινεται τιποτα αλλοι οτι χανεις τα παντα και οτι φαινεται στα χαρτια και αλλα τετοια .Ισχυε καποτε ; 

δοκίμασε το και πες μας σαν έλληνες είμαστε λίγο περήφανοι για να βγούμε i5 σαν τα iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 8:43 ΠΜ, phanispal είπε

Ούτως ή άλλως δε θα κάτσεις πολύ στο ΚΕΕΔ, παρά μόνο λίγες εβδομάδες, οπότε μην αγχώνεσαι για το πώς θα είναι τα πράγματα εκεί.

Εξάλλου τα ζόρια είναι μετά στη μονάδα, και περισσότερο αν όντως επιλεγείς για αλεξίπτωτα.

Απλά έχε κατά νου ότι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, άρα δεν υπάρχει αξιοκρατία ούτε εκεί.

Δηλαδή το αν θα σε πάρουν στα αλεξίπτωτα δεν εξαρτάται από τις επιδόσεις σου, αλλά από το πόσο καλό βύσμα έχεις σε σχέση και με τους υπόλοιπους. Θεωρώ πως είναι πολύ λίγοι εκείνοι που μπαίνουν χωρίς μέσο. Αν είσαι ένας από αυτούς, καλώς.

Όπως έχω πει και σε άλλους και έχω πέσει μέσα αν θυμάμαι καλά σε όλες τις περιπτώσεις, το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε κάποια αμφίβια μονάδα (ΜΑΚ/ΕΤΕΘ). Τουλάχιστον αυτό έπαιζε τα προηγούμενα χρόνια.

Όσο για το αν θα σε στείλουν 1η ΜΑΛ απλά επειδή είσαι κοντά, προσωπικά δε θα πόνταρα σε αυτό. Ο στρατός συνήθως δεν κάνει τέτοιου είδους «χάρες», ούτε ενδιαφέρεται για το τι θέλεις. Εκτός κι αν έχεις βύσμα ξαναλέω.

Όταν ήμουν στο ΚΕΕΔ και δηλώσαμε πού θέλαμε να πάμε μετά, είχα δηλώσει τις τρεις ορεινές μονάδες και με έστειλαν στη Χίο. Άλλον που είχε δηλώσει τα πέντε νησιά, τον έστειλαν στο βουνό. Δεν παίζει να κοιτάνε καν τι δηλώνεις.

Οταν ήμουν εγώ (283 σειρά) αλεξίπτωτα μας έπαιρναν πολύ εύκολα αρκεί την μέρα που σε παίρνουν απο το ΚΕΕΔ και σε πάνε στην ΣΧΑΛ να πηδήξεις κανονικά απο τον πύργο και να περάσεις και τα υπόλοιπα τεστ (τρέξιμο, καμψεις, έλξεις) (και να μην έχεις κανένα θέμα υγείας). Τρελό βύσμα έπεφτε για ΥΕΑ. Εμείς τότε δηλώναμε για ορεινοί (ΛΟΚ), αλεξίπτωτα, πεζοναύτες και αμφίβιοι και όχι για μέρος

Θα συμφωνήσω απόλυτα για το οτι ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, basilisgate13 είπε

Ρε παιδια αν παρεις ι5 ισχυει οτι χανεις καποια προνομια ,οτι δεν μπορεις να δουλεψεις δημοσιο , η ναπαρεις διπλωμα και τετοια. Υπαρχει αρθρο τετοιο τι στο καλο ;  Ειχα χθες μια κουβεντα και το ακουσα πρωτη φορα αυτο και νομιζα οτι κανουν πλακα γιατι δεν εβγαζε νοημα .Περισσοτερο απορια  ειναι το θεμα για να μην γινει καμια παρεξηγηση

Δουλευεις κανονικα και οπου θες απλα οχι στα σωματα ασφαλειας οπως ειπε καποιος! Επισης βγηκα με Ι5 λογω ακουστικα βαρηκοϊας που φοραω, και οχι πανω στο απολυτηριο δεν γραφει τι προβλημα εχεις! ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν μπω με πτυχιο ΑΕΙ πληροφορικης τι παιζει μπορω να μπω πουθενα που να ειναι για το πτυχιο μου η κατι παρεμφερες? 

Αν μπω με μεταπτυχιακο ή διδακτορικο που νομιζω οτι θα κανω τι παιζει εκει παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...