Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/1/2019 στις 3:45 ΠΜ, Kwsths67 είπε

Παιδια αν μπω με πτυχιο ΑΕΙ πληροφορικης τι παιζει μπορω να μπω πουθενα που να ειναι για το πτυχιο μου η κατι παρεμφερες? 

Αν μπω με μεταπτυχιακο ή διδακτορικο που νομιζω οτι θα κανω τι παιζει εκει παλι?

Και στις 2 περιπτώσεις θα μπεις στο σώμα Ερευνας κ Πληροφορικής.Αν κάνεις διδακτορικό ή μεταπτυχιακά τότε θα μπεις στην λίστα για ΚΕΠΥΕΣ (Κεντρο Πληροφορικης Υποστηριξης Ελληνικου Στρατου ) που είναι Αθήνα.Και στις 2 περιπτώσεις θα βολευτούν με προτεραιότητα των επιπέδων σπουδών ή βύσματος κ προυπηρεσίας.Για παράδειγμα αν πάτε 5 άτομα ΕΠ σε μία μονάδα θα περάσετε συνέντευξη όλη απο τον Δντή ΕΠ.Πολλοί απο αυτούς θα προτιμήσουν κάποιον με προυπηρεσία σαν ΙΤ ετσι ώστε να τον χώσουν απο την πρώτη μέρα παρά κάποιον με διδακτορικα κ ιστορίες που δεν έχει δουλέψει ποτέ γιατί  ο ΕΠ =Τεχνικός Υπολογιστών όλου του στρατοπέδου.Στο ΚΕΠΥΕΣ απο την άλλη γράφεις κώδικα, διαχειρίζεσαι servers, ασφάλεια δικτύων υπολογιστών ή ότι άλλο και γι αυτό βλέπουν για διδακτορικα μεταπτυχιακά κλπ.

Παίζει κ το ενδεχόμενο να μπείς Ερευνας και πληροφορικής και να μην κάνεις τίποτα απο τα παραπάνω.Θα είσαι απλός φαντάρος ή σε κανά άλλο γραφείο γιατί απλά ξέρεις να χειρίζεσαι υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφτιαξα και εγώ τη λίστα του στρατού και απο Δευτέρα θα παω να τα αγοράσω. Πιστευετε οτι ειμαι κομπλέ ή πρεπει να παρω και κάτι άλλο;

Spoiler

μπλουζακια κοντομάνικα  x10

μπλουζες μακρυμάνικες  x3 (αρκούν ή να αγοράσω περισσοτερα)

εσώρουχα, καλτσες  x10

ισοθερμικά, γαντια, κασκόλ

Sleeping bag, σεντόνι, πετσέτα

λουκέτα (1 μικρό - 1 μακρυλαίμιο - 3 κανονικά)

πατοι για άρβυλα, αυτογυαλιστικό υγρο, πούδρα (πατοι με επενδυση δέρματος κάνουν;)

ξυραφάκια, gel, aftershave, νυχοκόπτη, σαμπουν, αποσμητικό, μωρομάντιλα, χαρτι υγείας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thyra_7 είπε

Εφτιαξα και εγώ τη λίστα του στρατού και απο Δευτέρα θα παω να τα αγοράσω. Πιστευετε οτι ειμαι κομπλέ ή πρεπει να παρω και κάτι άλλο;

  Απόκρυψη περιεχομένων

μπλουζακια κοντομάνικα  x10

μπλουζες μακρυμάνικες  x3 (αρκούν ή να αγοράσω περισσοτερα)

εσώρουχα, καλτσες  x10

ισοθερμικά, γαντια, κασκόλ

Sleeping bag, σεντόνι, πετσέτα

λουκέτα (1 μικρό - 1 μακρυλαίμιο - 3 κανονικά)

πατοι για άρβυλα, αυτογυαλιστικό υγρο, πούδρα (πατοι με επενδυση δέρματος κάνουν;)

ξυραφάκια, gel, aftershave, νυχοκόπτη, σαμπουν, αποσμητικό, μωρομάντιλα, χαρτι υγείας

Μπλουζάκια και μπλούζες μακρυμανικες έβαλες πολλές νομίζω, θα σου δώσουν και εκεί 3 μπλουζάκια και 2 μακρυμανικες μπλούζες έχε υπόψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TO_PAIDI είπε

Μπλουζάκια και μπλούζες μακρυμανικες έβαλες πολλές νομίζω, θα σου δώσουν και εκεί 3 μπλουζάκια και 2 μακρυμανικες μπλούζες έχε υπόψη. 

νομιζω πλεον σου δινουν 2 και 1 αντιστοιχα (μπλουζακια δε θα τα επαιρνα ολα μαζι μου απο την αρχη, αλλα καλοκαιρι πιστευω θα χρειαστουν ειδικα αν παω κυπρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω με τη λίστα μου θυμίσατε μια που είχα φτιάξει για ένα φίλο παλιότερα, :D

την βάζω μιας και την είχα εύκαιρη μπας και βοηθηθεί κάποιος

Ρουχισμός

  • φανελάκια παραλλαγής
  • εσώρουχα
  • μάλλινες κάλτσες
  • φόρμα (βολεύει με φερμουάρ στις τσέπες)
  • σκουφί
  • γάντια
  • λεμουδιέρα
  • ισοθερμικά

Είδη προσωπικής υγιεινής

  • νεσεσέρ (για να βάζεις κάποια τα παρακάτω)
  • ξυραφάκι με ανταλλακτικά
  • αφρός
  • αφτερσειβ
  • σαμπουάν (πάρε αφρόλουτρο και σαμπουάν 2 σε 1)
  • σαπούνι
  • μπατονέτες
  • αποσμητικό
  • μωρομάντηλα
  • γάντια μιας χρήσης
  • νυχοκόπτης (καλύτερα χωρίς μαχαιράκι)
  • οδοντόκρεμα
  • οδοντόβουρτσα
  • πετσέτες
  • σαγιονάρες (εγώ είχα του στρατού)

Λοιπά

  • πάτους άρβυλων
  • λουκέτα (όπλου, άρβυλων, φοριαμου, σακιδίου, λουκάνικου)
  • αλυσίδα η κρίκο για τα κλειδιά
  • φακός
  • σεντόνι
  • μαξιλαροθήκη
  • ντεπον και στρεψιλς
  • χανζαπλαστ
  • ωτοασπίδες
  • σετ καθαρισμού αρβύλων
  • σλιπιν μπαγκ
  • κρεμάστρα
  • σπρέι κοριών
  • πολι μπαγκ
  • σημείωμα κατάταξης
  • ακτινογραφία με γνωμάτευση
  • αστυνομική ταυτότητα
  • βιβλιάριο υγείας
  • ΑΦΜ

 

καλές διακοπές!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thyra_7 είπε

νομιζω πλεον σου δινουν 2 και 1 αντιστοιχα (μπλουζακια δε θα τα επαιρνα ολα μαζι μου απο την αρχη, αλλα καλοκαιρι πιστευω θα χρειαστουν ειδικα αν παω κυπρο)

Εγώ που μπήκα τον Μάιο, μου έδωσαν 3 μπλουζάκια κοντομάνικα και 2 μπλούζες μακρυμάνικες. Για το καλοκαίρι έχεις δίκιο, και εγώ κάθε μέρα ήθελα διαφορετικό μπλουζάκι, αν είσαι άνετος οικονομικά πάρε ,απλά είναι πράγματα μιας χρήσης. Το πιο σημαντικό για μένα είναι να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα μαζί σου για να μπορείς να τα διαχειριστείς πιο εύκολα "χωροταξικά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άκουσα πως πρέπει να πάω σε τράπεζα πειραιώς γιατί με εκείνη συνεργάζεται ο στρατός για να σου βάζει τα λεφτά. Ισχύει ή όχι; Γιατί δεν το βλέπω να κάνω 3 διαφορετική κάρτα. Έχω ήδη Εθνική και Eurobank. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtalosgr είπε

Παιδιά άκουσα πως πρέπει να πάω σε τράπεζα πειραιώς γιατί με εκείνη συνεργάζεται ο στρατός για να σου βάζει τα λεφτά. Ισχύει ή όχι; Γιατί δεν το βλέπω να κάνω 3 διαφορετική κάρτα. Έχω ήδη Εθνική και Eurobank. 

Εμείς στο χέρι τα παίρναμε πριν δυο μήνες, σιγά μη σου κάνουν και κατάθεση στην τράπεζα. Τι άλλο θες, κάνα μασαζάκι;

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xtalosgr είπε

Παιδιά άκουσα πως πρέπει να πάω σε τράπεζα πειραιώς γιατί με εκείνη συνεργάζεται ο στρατός για να σου βάζει τα λεφτά. Ισχύει ή όχι; Γιατί δεν το βλέπω να κάνω 3 διαφορετική κάρτα. Έχω ήδη Εθνική και Eurobank. 

ναι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Μου ηρθε το χαρτι για νεα περαμο - μεγαλο πευκο. Γνωριζει κανεις πως να μετακινηθω εως εκει απο θεσσαλονικη;

Επισης θελω να μου πειτε την γνωμη σας. Κανω 25 καμψεις,25 κοιλιακους,τρεχω το χιλιομετρο περιπου σε 4.30 και βγαζω 2 ελξεις. Εχω πιθανοτητες για ειδικες δυναμεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iamskg είπε

Κανω 25 καμψεις,25 κοιλιακους,τρεχω το χιλιομετρο περιπου σε 4.30 και βγαζω 2 ελξεις

 

Βαλε κι αλλες ελξεις στην γυμναστικη σου.

Χωρις να εχω παει στις ΕΔ,να σου πω οτι ειναι βασικα θεμα μυαλου το ποσο μπορεις να αντεξεις,ειχα φιλο με πολλα προβληματα υγειας που σχεδον τα καταφερε (αλλα... εσπασε τα ποδια του τελικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...