Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, obby είπε

Εμείς στο χέρι τα παίρναμε πριν δυο μήνες, σιγά μη σου κάνουν και κατάθεση στην τράπεζα. Τι άλλο θες, κάνα μασαζάκι;

 

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Για τα 8€ μιλάμε τώρα;

 

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂 Αν λέει για το 8€ είναι να γίνει μεμε...

 

4 ώρες πριν, billsnake21 είπε

Έχει γίνει ήδη meme. Από τα καλύτερα ποστ του ινσόμνια. 😂😂😂😂😂😂

Δεν καταλαβαίνω γιατί η ειρωνεία. Και εν τέλη αυτό το post έγινε για δημιουργούνται memes ή να βοηθάμε (βοηθάτε-παλιοί) τους καινούργιους με τα ερωτήματα τους; Και ασχέτως το ποσό, αν εγώ επιλέξω ΥΕΑ την χρειάζομαι όντως την Τράπεζα Πειραιώς για τον μηνιαίο μισθό ή και του  απλού στρατιώτη οπότε άδικα τα γελάκια σας και τα memes σας. 



 

 

3 ώρες πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

ναι ισχύει.

Σε ευχαριστώ.  Να πάω με το χαρτί στρατού;

Επεξ/σία από xtalosgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xtalosgr είπε

Σε ευχαριστώ.  Να πάω με το χαρτί στρατού;

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται κάτι απλά πας και ανοίγεις έναν λογαριασμό, για να είσαι 100% σίγουρος ρώτα την τράπεζα και τη στρατολογία.

Δεν ξέρω αν έχεις και κάποια προνόμια επειδή θα είσαι σαν ΔΕΑ ψάξτο και ρώτα κάποιο δικηγόρο που να ασχολείται με στρατιωτικά θέματα.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι σαν ΥΕΑ θα έχεις δικαίωμα να μπαίνεις εν ενεργεία αλλά και σαν πολίτης σε Λέσχη και ΚΑΑΥ πληρώνοντας κάποια αντίτιμο στον σύλλογο σου 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά είναι.

πάρε και ένα λινκ σχετικά με ΔΕΑ και έφεδρου υπαξιωματικού

πάντως να ξέρεις ότι θα φας μεγάλο παλούκι τόσο στο κέντρο εκπαίδευσης όσο και στη μονάδα  ;)  

Και μην νομίζεις ότι τα λεφτά είναι τρελά  αντιθέτως ένας μισθός πείνας είναι.

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Βαλε κι αλλες ελξεις στην γυμναστικη σου.

Χωρις να εχω παει στις ΕΔ,να σου πω οτι ειναι βασικα θεμα μυαλου το ποσο μπορεις να αντεξεις,ειχα φιλο με πολλα προβληματα υγειας που σχεδον τα καταφερε (αλλα... εσπασε τα ποδια του τελικα).

μπαινω αρχες φλεβαρη και δεν νομιζω να μπορεσω να αυξησω τις ελξεις. γι αυτο ρωτησα να μου πειτε μια αποψη αν υπαρχει περιπτωση να με δεχτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω (και έζησα), δε σε κόβουν αν δε βγάζεις έλξεις, αλλά στα άλλα είσαι καλός.

Γενικότερα δε σε κόβουν βασικά. Να σε πιέσουν ώστε να κοπείς μόνος σου, ναι, το κάνουν, ειδικά μέχρι να πάρεις το μπερέ θα στο κάνουν όλη την ώρα.

Έχω ξαναγράψει ότι ούτε εγώ έκανα έλξεις (δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου), αλλά σε κάμψεις, κοιλιακούς και τρέξιμο την πάλευα.

Βέβαια αν επιλεγείς για αλεξίπτωτα ή πέσεις σε λοχαγό/διοικητή που έχει κόλλημα με τις έλξεις, δε μπορώ να σου πω με σιγουριά.

Πάντως αυτό ήξερα όσο ήμουν μέσα, ότι δε σου ανακοινώνουν μια μέρα ότι κόβεσαι επειδή δεν τα καταφέρνεις κάπου. Απλά θα σου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο να κοπείς μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'97-'98 τα όρια ήταν απο δέκα κάμψεις και κοιλιακοί και τρείς έλξεις για τα οποία ισχύει ό,τι είπε ο Φάνης.

(Στην ουσία τα αγωνίσματα γινόντουσαν για να δικαιολογηθεί η τελετή απονομής του μπερέ.)

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απορια μου ειναι θα περασω τα αθληματα που δινεις ωστε να προχωρησεις στην εκπαιδευση για τον πρασινο μπερε. οπως και να εχει θα προσπαθησω και οτι γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως μόνο αν είσαι κουτσός, κουλός ή ανελέητα υπέρβαρος δεν θα τα περάσεις...

Tip: Το μίλι τρέξ'το με σταθερό ρυθμό, μην παρασυρθείς απο το οτι υπάρχουν κι άλλοι μπαίνοντας στο τρυπάκι των προσπεράσεων γιατί θα τα φτύσεις γρήγορα. Ειδικά αν είσαι καπνιστής. Γενικά, το κλειδί(για όλα στις ειδ. δυν.) είναι ο ρυθμός αντοχής και όχι ταχύτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iamskg είπε

η απορια μου ειναι θα περασω τα αθληματα που δινεις ωστε να προχωρησεις στην εκπαιδευση για τον πρασινο μπερε. οπως και να εχει θα προσπαθησω και οτι γινει

Να κανεις δοκιμες μερα παρα μερα μεχρι την ημερα των εξετασεων

Ενας φιλος-συγγενης με χρονομετρο ή μονος σου αν δεν υπαρχει κανενας,αλλα να κανεις μερα παρα μερα για να μαθεις τι ρυθμο χρειαζεσαι

Θα τα καταφερεις,το δυσκολο ειναι μετα,που πρεπει να ανεχθεις πολλα,πρεπει να εισαι πολυ αποφασισμενος,εισαι ετοιμος να ξυριζεις φωτογραφιες στις 3 το βραδυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για πειτε μου κατι,

για τους 16αρηδες, οταν συμπληρωσουν το 16ο ετος ηλικιας,

πρεπει να δηλωθει κατι στο ληξιαρχειο του δημου που ειναι γραμμενοι, αναφορικα με τους καταλογους στρατευσιμων (για τα 18)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 11:45 ΠΜ, iamskg είπε

Καλημερα παιδια. Μου ηρθε το χαρτι για νεα περαμο - μεγαλο πευκο. Γνωριζει κανεις πως να μετακινηθω εως εκει απο θεσσαλονικη;

Επισης θελω να μου πειτε την γνωμη σας. Κανω 25 καμψεις,25 κοιλιακους,τρεχω το χιλιομετρο περιπου σε 4.30 και βγαζω 2 ελξεις. Εχω πιθανοτητες για ειδικες δυναμεις;

Μπομπα θα εισαι! Εχουν γενικα ελλειψη στις ΕΔ οποτε δεν σε κοβουν αυτοι εκτος αν εσυ θες πολυ. Οπου και να πας θα εισαι μια χαρα. Ανοιχτο μυαλο κρατα. Θα παθεις ενα σοκ με το ειδος του κοσμου που θα συναντησεις, απο νορμαλ μεχρι σαικο. Ειναι εξαιρετικη εμπειρια γιατι κανεις παρα πολλα και διαφορα πραγματα περα απο σκοπιες. Εγω ημουν ναουσα και ηταν φοβερη εμπειρια. Οι πιτσιρικαδες που πανε ΕΔ νομιζουν οτι θα γινουν ραμπο οποτε θα ριξεις και πολυ γελιο. Απο οτι ξερω σε στελνουν σε μοναδα που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Δηλαδη εμεις ειχαμε ολους απο γυρω περιοχες μαζι και Κερκυραιους κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν δεν εισαι 18, μην πας ΕΔ. Τσαμπα προσθετεις προβληματα στον εαυτο σου. Εχω φιλο που ειναι καταδρομεας τωρα. Στερηση υπνου, λιγο φαϊ, απειρες υπηρεσιες και μετα τη βασικη, εκπαιδευση τιποτα. Και οι μισοι μεσα να γρυλιζουν αντι να μιλανε Ελληνικα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pakmanis είπε

Μπομπα θα εισαι! Εχουν γενικα ελλειψη στις ΕΔ οποτε δεν σε κοβουν αυτοι εκτος αν εσυ θες πολυ. Οπου και να πας θα εισαι μια χαρα. Ανοιχτο μυαλο κρατα. Θα παθεις ενα σοκ με το ειδος του κοσμου που θα συναντησεις, απο νορμαλ μεχρι σαικο. Ειναι εξαιρετικη εμπειρια γιατι κανεις παρα πολλα και διαφορα πραγματα περα απο σκοπιες. Εγω ημουν ναουσα και ηταν φοβερη εμπειρια. Οι πιτσιρικαδες που πανε ΕΔ νομιζουν οτι θα γινουν ραμπο οποτε θα ριξεις και πολυ γελιο. Απο οτι ξερω σε στελνουν σε μοναδα που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Δηλαδη εμεις ειχαμε ολους απο γυρω περιοχες μαζι και Κερκυραιους κτλ.

αντε να δουμε τι θα συναντησω.

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Βασικα αν δεν εισαι 18, μην πας ΕΔ. Τσαμπα προσθετεις προβληματα στον εαυτο σου. Εχω φιλο που ειναι καταδρομεας τωρα. Στερηση υπνου, λιγο φαϊ, απειρες υπηρεσιες και μετα τη βασικη, εκπαιδευση τιποτα. Και οι μισοι μεσα να γρυλιζουν αντι να μιλανε Ελληνικα. 

εμενα μου αρεσει η ιδεα των ειδικων δυναμεων και θα κανω μια προσπαθεια γι αυτο. το αν αξιζε ή οχι θα φανει στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολους αρεσει, αλλιως δε θα το δηλωναν. Και πολλοι κανουν και γυμναστηρια για να μπουν χτιστοι μεσα και να γινουν κομμαντα. Το τι γινονται μεσα, αλλη υποθεση. 

Κομμαντα γινονται μονο οι Αλεξιπτωτιστες απ'οσο εχω ακουσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε ολους αρεσει, αλλιως δε θα το δηλωναν. Και πολλοι κανουν και γυμναστηρια για να μπουν χτιστοι μεσα και να γινουν κομμαντα. Το τι γινονται μεσα, αλλη υποθεση. 

Κομμαντα γινονται μονο οι Αλεξιπτωτιστες απ'οσο εχω ακουσει. 

καλα δεν περιμενω να γινω ο τζον ραμπο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...