Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολύτεκνους που θα υπηρετήσουν 8 μήνες κάπου εκεί είναι αν θυμάμαι μετά τους 4 μήνες σε πηγαίνουν κάπου κοντά αν το θέλεις αλλιώς μπορείς να κάνεις τα χαρτιά να παραμείνεις κι εκεί που είσαι. 

Υπάρχουν και εξαιρέσεις με άτομα που έχασαν τον γονιό πολύ μεγάλο οικονομικό τέτοια για να πας κοντά στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, dinos234 είπε

Σε δημόσιους τομείς δεν μπορείς να εργαστείς με i5.  Για δίπλωμα δεν ειμαι σίγουρος ενδέχεται και όχι.

και τα 2 δεν ισχυουν. προσοχη με την παραπληροφορηση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

και τα 2 δεν ισχυουν. προσοχη με την παραπληροφορηση

Για δίπλωμα δεν ήμουν σίγουρος αλλά νομίζω ναι γίνεται γιατί ειχε βγάλει ένα παιδί αλλά σε κάποιες δουλειές εργοστάσια πχ δεν παίρνουν ι5 οχι όλα κάποια και σε μερικά άλλα ζητάνε χαρτί στρατού για να δουν καρα τσεκαρισμενο.

 

Για υπηρεσίες πχ αστυνομία τέτοια εκεί ναι δεν παίρνουν σίγουρα αλλά είναι και κάποια που δεν παίρνουν βασικά αν θυμάμαι καλά υπάρχει το ι5 το κανονικό και το ι5 ψυχολογικό αλλά δεν είμαι σίγουρος κάποιο φαινόταν τώρα δεν ξέρω αν το άλλαξαν

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dinos234 είπε

Για δίπλωμα δεν ήμουν σίγουρος αλλά νομίζω ναι γίνεται γιατί ειχε βγάλει ένα παιδί αλλά σε κάποιες δουλειές εργοστάσια πχ δεν παίρνουν ι5 οχι όλα κάποια και σε μερικά άλλα ζητάνε χαρτί στρατού για να δουν καρα τσεκαρισμενο.

Για υπηρεσίες πχ αστυνομία τέτοια εκεί ναι δεν παίρνουν σίγουρα αλλά είναι και κάποια που δεν παίρνουν βασικά αν θυμάμαι καλά υπάρχει το ι5 το κανονικό και το ι5 ψυχολογικό αλλά δεν είμαι σίγουρος κάποιο φαινόταν τώρα δεν ξέρω αν το άλλαξαν

για πες ποια ειναι αυτα τα εργοστασια και τι ακριβως "χαρτι στρατου" ζητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

για πες ποια ειναι αυτα τα εργοστασια και τι ακριβως "χαρτι στρατου" ζητανε

Όταν είχα πάει σε δύο εργοστάσια για λίγους μήνες αλλά μου προέκυψε κάτι άλλο ζητούσαν και χαρτί στρατού να δουν τι είσαι είχε σχέση με κλούβες φορτίο ίσως και για αυτό να ζητούσαν αλλά και από φίλο δεν θυμάμαι τι δουλειά είχε ι5 μου είπε δεν τον έπαιρναν για αυτό τον λόγο ίσως και να ήταν εξαιρέσεις αυτές τι να πω. 

Κι εγώ για στρατό αστυνομία τέτοια ηξερα αλλά έχει τύχει να ζητάνε για να δούνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, dinos234 said:

Όταν είχα πάει σε δύο εργοστάσια για λίγους μήνες αλλά μου προέκυψε κάτι άλλο ζητούσαν και χαρτί στρατού να δουν τι είσαι είχε σχέση με κλούβες φορτίο ίσως και για αυτό να ζητούσαν

Εδώ και χρόνια δεν μπορούν να δουν το "γιώτα" από το απολυτήριο ακόμα κι αν τους το δείξεις...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορευεται να ζητησουν. Ειναι προσωπικο δεδομενο εδω και παρα πολλα χρονια. Το μονο που επιτρεπεται να ζητησουν ειναι το χαρτι που αναφερει οτι εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σίγουρα απαγορεύεται γιατί το ζητούσαν δεν ξέρω μπορεί να είχαν περιστατικά από κάποιους τι να πω. 

Το ι5 ψυχολογικό δεν ξέρω αν φαίνεται δεν έχω δει από κοντά αλλά άκουσα δίχως να βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι φαίνεται έτσι είχαν πει κάποιοι αλλά ποτέ δεν ρώτησα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Απαγορευεται να ζητησουν. Ειναι προσωπικο δεδομενο εδω και παρα πολλα χρονια. Το μονο που επιτρεπεται να ζητησουν ειναι το χαρτι που αναφερει οτι εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις. 

Για την ακριβεια ειναι στρατιωτικο εγγραφο το οποιο θεωρειτε απορρητο...

Ο εργοδοτης το μονο που μπορει να ζητησει ειναι πιστοποιητικο στρατιωτικης καταστασης απο τα ΚΕΠ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία όλ' αυτά που λέτε, αλλά αν πέσεις σε εργοδότη που για οποιοδήποτε λόγο έχει καημό να σε ρωτήσει και του απαντήσεις περί προσωπικών δεδομένων και νόμων, το άκυρο είναι σχεδόν δεδομένο.

Θα μου πεις «στ' @@ μου, μη σώσω και δουλέψω για τέτοιο εργοδότη».

ΟΚ, αλλά λέμε.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ωραία όλ' αυτά που λέτε, αλλά αν πέσεις σε εργοδότη που για οποιοδήποτε ρόλο έχει καημό να σε ρωτήσει και του απαντήσεις περί προσωπικών δεδομένων και νόμων, το άκυρο είναι σχεδόν δεδομένο.

καλυτερα ακυρο παρα να δωσεις την ζωη σου για μια δουλεια. Εκτος αν εισαι τιποτα ανεργος με 4 παιδια που ζουν στα παγκακια.Εκει δωσε οτι εχεις και δεν εχεις. Αλλιως αν δεχτεις να πας αυτο το χαρτι μετα θα δεχτεις και οτιδηποτε αλλο καταστρεφει τα δικαιωματα σου και τα προσωπικα δεδομενα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

καλυτερα ακυρο παρα να δωσεις την ζωη σου για μια δουλεια. Εκτος αν εισαι τιποτα ανεργος με 4 παιδια που ζουν στα παγκακια.Εκει δωσε οτι εχεις και δεν εχεις. Αλλιως αν δεχτεις να πας αυτο το χαρτι μετα θα δεχτεις και οτιδηποτε αλλο καταστρεφει τα δικαιωματα σου και τα προσωπικα δεδομενα σου.

Εχω σηκωθει και φυγει απο διαδικασια προσληψης επειδη κοιταζε τους βαθμους στο απολυτηριο λυκειο και μουρμουριζε...

Ακουσε τα μπινελικια της και εφυγα..... 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ωραία όλ' αυτά που λέτε, αλλά αν πέσεις σε εργοδότη που για οποιοδήποτε ρόλο έχει καημό να σε ρωτήσει και του απαντήσεις περί προσωπικών δεδομένων και νόμων, το άκυρο είναι σχεδόν δεδομένο.

Θα μου πεις «στ' @@ μου, μη σώσω και δουλέψω για τέτοιο εργοδότη».

ΟΚ, αλλά λέμε.

Μπορει να ειναι" κανονικος" εργοδοτης και να σε συμπαθει και να σου πει που υπηρετησες; Εγω υπηρετησα θα σου πει το 1980 στο μπλα μπλα μπλα...Τι θα του πεις, προσωπικο δεδομενο σαν πρακτορας της CIA?

Ή θα πεις μην σε νοιαζει αφου γραφει εκπληρωμενες. Θα στραβωσει θεορωντας οτι κρυβεις κατι. Ειναι στην ανθρωπινη φυση.

Αμα η δουλεια ομως ειναι καλη με κανα 850-900 θα σωσεις και θα δουλεψεις σε τετοιον εργοδοτη αμα πετυχεις οτι το κολλημα του ειναι αυτο... Μην σου πω θα πεις την θητεία των φίλων σου σαν δικιά σου..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...