Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρήση Κάρτας στο εξωτερικό


Fausto Coppi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχε υπόψην σου οτι γενικα η νορμα στο Λονδίνο ειναι οτι ολα πληρώνονται με κάρτες... υπάρχουν μαγαζια που δεν δέχονται καν μετρητα οπως βέβαια υπαρχουν και μαγαζια που δεν δέχονται καθολου κάρτα...

1 ώρα πριν, Fausto Coppi είπε

και αν τυχει να χρησιμοποιησω καρτα να πληρωσω σε λιρες και να κανει το conversion η τραπεζα μου ετσι?

ακριβώς 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δεν διαφωνω για την revolut αλλα και εκει χανεις καποια λεφτα οσο ξερω λογω εμβασματος για να την γεμισεις εκτος αν μπορει να γινεινκαι με αλλο τροπο.πχ χρεωση χρεωστικης καρτας ή κανα  paypal.

ναι, πλεον μπορεις και μέσω κάρτας χωρίς έξοδα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγάζεις από δω ευρώ και πας μέσα στο Λονδίνο και τα κάνεις λίρες. Και σε τράπεζες γίνεται.

Μέχρι να πας εκεί πληρώνεις με ελληνικές κάρτες με ότι συνοδεύεται από προμήθειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/10/2019 at 21:08, Fausto Coppi said:

σε ευχαριστω, θα κανω και ακομα 100 ευρω συναλλαγμα αυριο απο εδω πριν φυγω, οποτε λες μην παρω τηλ να ενημερωσω την τραπεζα ετσι?

και αν τυχει να χρησιμοποιησω καρτα να πληρωσω σε λιρες και να κανει το conversion η τραπεζα μου ετσι?

ευχαριστω

μπορεις να την παρεις γενικοτερα αμα ανησυχεις.αλλα στην χειροτερη περιπτωση αμα μπλοκαρει η μια καρτα εχεις τα μετρητα και την αλλη καρτα.μετα ή θα σε παρουν καπακια απο την τραπεζα ή τους παιρνεις εσυ. λογω roaming δεν ειναι παραξενη η χρεωση. ναι αγοραζεις σε λιρες και αφηνεις να κανει η τραπεζα το conversion.

 

On 26/10/2019 at 22:35, kon1to said:

έχε υπόψην σου οτι γενικα η νορμα στο Λονδίνο ειναι οτι ολα πληρώνονται με κάρτες... υπάρχουν μαγαζια που δεν δέχονται καν μετρητα οπως βέβαια υπαρχουν και μαγαζια που δεν δέχονται καθολου κάρτα...

ακριβώς 

ναι, πλεον μπορεις και μέσω κάρτας χωρίς έξοδα!

Μια χαρα.ευτυχως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kon1to είπε

έχε υπόψην σου οτι γενικα η νορμα στο Λονδίνο ειναι οτι ολα πληρώνονται με κάρτες... υπάρχουν μαγαζια που δεν δέχονται καν μετρητα οπως βέβαια υπαρχουν και μαγαζια που δεν δέχονται καθολου κάρτα...

ακριβώς 

ναι, πλεον μπορεις και μέσω κάρτας χωρίς έξοδα!

υπαρχει μαγαζι που δε παιρνει μετρητα; για δωσε λινκ 

Επεξ/σία από Paparokas1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fausto Coppi είπε

Καλησπέρα!

Επειδή εχω αγχωθεί και για κάποιο λόγο οι τράπεζες δεν σηκώνουν το τηλέφωνο μιας και αύριο φεύγω για Λονδίνο, θα ήθελα να ρωτήσω πρέπει να κάνω κάτι για να χρησιμοποιήσω τις κάρτες μου στο εξωτερικό; Θα έχω μαζί μου κάρτα visa πειραιώς και εθνική mastercard απλά επειδή είμαι της τελευταίας στιγμής έχω πελαγώσει... Όποιος έχει εμπειρία ας παραθέσει παρακαλώ, και επειδή έχουν λίρες αν "πρέπει " να πληρώνω σε ευρώ ή στο τοπικό  νόμισμα δηλαδή λίρες...

Ευχαριστώ, όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

Τι κινητό έχεις φίλε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

υπαρχει μαγαζι που δε παιρνει μετρητα; για δωσε λινκ 

Στο μόνο που έχω τύχει εγώ είναι σε μινι μάρκετ και παμπ που πρέπει να έχεις λογαριασμό πάνω απο 5£ για να δεχτούν κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

υπαρχει μαγαζι που δε παιρνει μετρητα; για δωσε λινκ 

link από μαγαζί; δεν έχω καποιο link... πηγαίνω 2 φορές το χρόνο περίπου, στο Λονδίνο και αναφέρω αυτό που έχω δει με τα μάτια μου... προφανώς δεν είναι ο κανόνας... δεν θα πας στα Harrods και δεν θα σε αφήσουν να πληρώσεις με μετρητά, αλλά σε διάφορα καινούργια μικρά μαγαζάκια/εναλλακτικά καφέ κτλ είναι πιθανό να το συναντήσεις... κυριολεκτικά δεν έχουν καν ταμείο αλλά ένα ipad συνδεδεμένο με ένα pos...

35 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

Τα μετρητα ομως δε μπορει κανεις να στα αρνηθει, ανοιξε ενα τετοιο μαγαζι στη NY και εφαγε πολυ κραξιμο και τελικα το αλλαξε και πλεον παιρνει ΚΑΙ μετρητα

"δεν μπορει κανεις να στα αρνηθεί" είναι λίγο υπερβολικό σαν δήλωση... με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα θα δεις τι ισχύει και τι όχι στην Αγγλία...

π.χ.: https://www.mirror.co.uk/money/why-ive-banned-cash-coffee-10701550

Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχην σε διάφορα σημεία και στη βιτρίνα και στο ταμείο έχει πινακίδες που γράφουν οτι δεν δέχονται μετρητά, οποτε θεωρητικά το ξέρεις πριν πληρώσεις...

επίσης: 

You might be surprised to learn that, at present, there’s no requirement for UK businesses to accept cash.

The oft-quoted ‘Legal Tender’ argument only gives you the right to settle debts in cash, not pay for products.

Just as many retailers refuse to accept cheques or £50 notes, there is nothing to stop them from not taking cash at all. 

Legal tender is a concept based on paying a debt. It does not prevent a shop from rejecting a payment in cash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκομαι 7 χρόνια Λονδίνο και πότε μα πότε δεν υπήρχε θέμα πληρωμής με μετρητά. Η πλειονότητα των καταστημάτων θεωρεί ότι θα πληρώσεις εξ ορισμού με κάρτα αλλά δέχονται κανονικά τα μετρητά όταν πληρώνεις.

Ελάχιστα είναι τα καταστήματα που δεν δέχονται μετρητά. 
 

Μία λύση που μπορείς να εφαρμόσεις αγαπητέ TS είναι ΑΝ έχεις iPhone να ανοίξεις κανονικά Revolut λογαριασμο και να φτιάξεις μια virtual κάρτα. Αυτή μπορείς να της συνδέσεις με το Apple Pay (αφού αλλάξεις το App Store location σε UK όταν θα έρθεις) και να κάνεις κανονικά τις πληρωμές σου παντού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό ακριβώς έκανε ένας φίλος που με επισκέφθηκε πριν 1 μήνα περίπου και γλίτωσε από άσκοπες χρεώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fabiars είπε

Τι κινητό έχεις φίλε ; 

iphone SE

7 ώρες πριν, .:Cabal:. είπε

Εγώ βρίσκομαι 7 χρόνια Λονδίνο και πότε μα πότε δεν υπήρχε θέμα πληρωμής με μετρητά. Η πλειονότητα των καταστημάτων θεωρεί ότι θα πληρώσεις εξ ορισμού με κάρτα αλλά δέχονται κανονικά τα μετρητά όταν πληρώνεις.

Ελάχιστα είναι τα καταστήματα που δεν δέχονται μετρητά. 
 

Μία λύση που μπορείς να εφαρμόσεις αγαπητέ TS είναι ΑΝ έχεις iPhone να ανοίξεις κανονικά Revolut λογαριασμο και να φτιάξεις μια virtual κάρτα. Αυτή μπορείς να της συνδέσεις με το Apple Pay (αφού αλλάξεις το App Store location σε UK όταν θα έρθεις) και να κάνεις κανονικά τις πληρωμές σου παντού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό ακριβώς έκανε ένας φίλος που με επισκέφθηκε πριν 1 μήνα περίπου και γλίτωσε από άσκοπες χρεώσεις.

ευχαριστω αλλα ειμαι τελευταια στιγμη και μαλλον θα το εδραιωσω στο επομενο ταξιδι... τωρα θα κανω λιρες και θα προσπαθησω να παρω τηλ τραπεζα να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω τις καρτες μου

αληθεια περιεργο μου φαινεται να χρειαζεται ενημερωση για την τραπεζα.. περυσι ειχα παει ιταλια και ολα καλα... και μετρητα σηκωσα και πληρωσα χωρις θεμα.. μηπως εχει να κανει που εχουν ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν φευγω εξωτερικο ενημερωνω τις τραπεζες για καλο και κακο μην τους ερθει καμια φαεινη ιδεα και τις μπλοκαρουν .Η ενημερωση δεν κοστιζει τιποτα απλα λιγα λεπτα χαμενο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω παντως οταν φευγω εξωτερικο ενημερωνω τις τραπεζες για καλο και κακο μην τους ερθει καμια φαεινη ιδεα και τις μπλοκαρουν .Η ενημερωση δεν κοστιζει τιποτα απλα λιγα λεπτα χαμενο χρονο.

Κι εγω προσπαθω απλα για καποιο λογο δεν σηκωνουν τα 5ψηφια... θα προσπαθησω τωρα που ειναι νωρις 

το σηκωσαν , για αρχειο αναφερω, οτι μου ειπαν πως Καλο ειναι να ενημερωνουμε την τραπεζα οταν πηγαινουμε στο εξωτερικο ωστε να μην μπλοκαρουν την καρτα μας σε οποια χρεωση, και αν εχουμε και ενδιαμεσες στασεις να αναφερουμε και αυτες.. επισης ποσο θα μεινουμε

just so we know

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fausto Coppi είπε

iphone SE

ευχαριστω αλλα ειμαι τελευταια στιγμη και μαλλον θα το εδραιωσω στο επομενο ταξιδι... τωρα θα κανω λιρες και θα προσπαθησω να παρω τηλ τραπεζα να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω τις καρτες μου

αληθεια περιεργο μου φαινεται να χρειαζεται ενημερωση για την τραπεζα.. περυσι ειχα παει ιταλια και ολα καλα... και μετρητα σηκωσα και πληρωσα χωρις θεμα.. μηπως εχει να κανει που εχουν ευρω?

φίλε φτιαξε Revolut και βαλε την καρτα χωρις να την εχεις παραλαβει στο Apple Pay και πληρωνεις παντου με αυτο. θα σε βολεψει απειρα, θα σου λυσει τα χερια . θα το χρησιμοποιεις και ελλαδα μετα .

περνάει σχεδόν σε όλα τα μηχανήματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fabiars είπε

φίλε φτιαξε Revolut και βαλε την καρτα χωρις να την εχεις παραλαβει στο Apple Pay και πληρωνεις παντου με αυτο. θα σε βολεψει απειρα, θα σου λυσει τα χερια . θα το χρησιμοποιεις και ελλαδα μετα .

περνάει σχεδόν σε όλα τα μηχανήματα 

ευχαριστω πολυ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...