Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρήση Κάρτας στο εξωτερικό


Fausto Coppi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Paparokas1985 είπε

αρα ερχεσε στα λογια μου, υπαρχει κενο στον νομο

μα πως ακριβως ερχομαι στα λογια σου; τι μας νοιαζει αν υπαρχει κενο στο νομο; εσυ υποστηριξες οτι δεν μπορουν να σου αρνηθουν να πληρωσεις με μετρητα και μετα αποφάσισες να αλλάξεις το αντικείμενο της διαφωνίας...

εγω απλα ανεφερα στον TS οτι καποια μαγαζια μπορει να μη δεχονται μετρητα (κιοσκια σε υπαιθριες αγορες, καφέ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Fausto Coppi said:

Κι εγω προσπαθω απλα για καποιο λογο δεν σηκωνουν τα 5ψηφια... θα προσπαθησω τωρα που ειναι νωρις 

το σηκωσαν , για αρχειο αναφερω, οτι μου ειπαν πως Καλο ειναι να ενημερωνουμε την τραπεζα οταν πηγαινουμε στο εξωτερικο ωστε να μην μπλοκαρουν την καρτα μας σε οποια χρεωση, και αν εχουμε και ενδιαμεσες στασεις να αναφερουμε και αυτες.. επισης ποσο θα μεινουμε

just so we know

δεν κλειδωνουν την καρτα σε οπιαδηποτε χρεωση.οπως εγραψα μου εχουν μπλοκαρει την καρτα οταν εκανα online αγορα παρα οταν εκανα φυσικη αγορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν κλειδωνουν την καρτα σε οπιαδηποτε χρεωση.οπως εγραψα μου εχουν μπλοκαρει την καρτα οταν εκανα online αγορα παρα οταν εκανα φυσικη αγορα.

online αγορα να φανταστω τιποτα υποπτο ή απο καμια περιεργη χωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Fausto Coppi said:

online αγορα να φανταστω τιποτα υποπτο ή απο καμια περιεργη χωρα?

τιποτα απο τα δυο.ξενοδοχειο στην γαλλια.την μια φορα με πηραν καπακια τηλεφωνο τους ειπα ολα οκ και συνεχισαμε κανονικα.αλλα οταν εχω πςει εξωτερικο και κανω ανεπαφες ή και με pin  δεν θυμαμαι να μου εκαναν ποτε block.ακομα και τανζανια και ρωσσια που ειχα παει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που επεμβαίνω αλλά σοβαρά τώρα υπάρχει επιχείρηση που δε δέχεται μετρητά και απαιτεί μόνο κάρτα; Με ποια λογική;

Να το παίξουμε λίγο ξεχωριστοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Γιαούρτι said:

sorry που επεμβαίνω αλλά σοβαρά τώρα υπάρχει επιχείρηση που δε δέχεται μετρητά και απαιτεί μόνο κάρτα; Με ποια λογική;

Να το παίξουμε λίγο ξεχωριστοί;

αν διαβασεις πιο πανω θα δεις οτι αναφερει για ποιο λογο το κανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Paparokas1985 είπε

κιοσκι που να μη δεχετε μετρητα δεν υπαρχει στον κοσμο ολο φιλε. Τωρα επιδη μερικοι κομπλελιξοι δε δεχοντε μετρητα στα ντεμεκ κιριλε μαγαζια τους, δε πειραζει θα παει απο αλλου ο ΤΣ να παρει καφε

 

17 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

sorry που επεμβαίνω αλλά σοβαρά τώρα υπάρχει επιχείρηση που δε δέχεται μετρητά και απαιτεί μόνο κάρτα; Με ποια λογική;

Να το παίξουμε λίγο ξεχωριστοί;

καλο ειναι πριν σχολιάσουμε να έχουμε ζήσει κάτι για να έχουμε άποψη... ναι οκ, παίρνοντας για παραδειγμα την Ελλάδα είναι λογικό να σας φαίνονται περίεργα όλα αυτά... αλλά καλως ή κακως η Ελλαδα δεν ειναι το κεντρο του κόσμου... σαν χώρα είμαστε τεχνοφοβικοί και καρτοφοβικοί (αν και αυτο βελτιώθηκε λιγο λογω capital controls)... αν κυκλοφορήσεις λιγο στο Λονδίνο θα δεις οτι "μόνο" οι τουριστες πληρώνουν με μετρητά τις απλες καθημερινές συναλλαγές.

Και δεν σου λεω οτι καλά κανει ο μαγαζατορας και απαγορευει τα μετρητα, απλά σου λεω οτι ειναι κατι που γίνεται, και στα επομενα χρονια θα αυξηθεί... τωρα γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να το πιστεψεις, δεν μπορω να το ξέρω... απλά εκει δεν θεωρείται τοσο παράλογο, γιατι παντα θα εχεις καρτα μαζι σου, κι αν δεν εχεις καρτα θα εχεις smartphone με apple pay/google pay κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια τουλαχιστον, οι πληρωμες με καρτα βολευουν πολυ τους επιχειρηματιες. Κ μας, κακα τα ψεματα. Αντε να εισαι μαρκετ να βιαζεσαι, να εχεις κ τους αλλους να βιαζονται, μεχρι να βγαλεις πορτοφολι, να τα μετρησεις, να τα μετρησει κι ο αλλος.. παλιες εποχες.

Ειδικα με το οριο των £30 για contactless βολευει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι ειστε εξωτερικο και δεν καταλαβαίνετε το κλιμα εδω και γιατι ασχολουμαστε με παραλογισμούς  ... Υπαρχει προπαγανδα και τρομοκρατια για να περασουν μια ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ μετρητων . Σταδιακα και στα @τους fuck logic- μνημονια -οι ελληνικες κλτραπεζες ειναι το κεντρο του συμπαντος θα τους δινεις αναφορα και θα ζητας αδεια να ταξιδέψεις και τι μπορεις να κανεις με τα λεφτα σου . Για να εισαι safe πρεπει να εχεις 3 διαφορετικες καρτες + 2 για ταξιδια  :P  Η τραπεζα  μπορει να σου μπλοκαρει την καρτα και οταν εισαι ελλαδα οσες φορες με εχουν μπλοκαρει ηταν εδω και χωρις να χρησιμοποιηθει καπου περιεργα online η σε βενζιναδικο εξω . Εγινε πριν τις αρχες του μηνα και με χρεωσαν 6 + 6  2 καρτες ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ επανεκδοση ΠΡΙΝ καν βγουν οι νεες χρεωσεις στα ΜΜΕ . Προσεχως και 20 - 50 ευρω συνδρομη για διατηρηση λογαριασμου . Οτι γινεται εξω και μια ιδ. τραπεζα μπορει να σε χρεωνει 3-4-5 ευρώ για μια απλη ερωτηση υπολοιπου στο ATM μπαπ φερτο και εδω .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mhlogiatros said:

Οσοι ειστε εξωτερικο και δεν καταλαβαίνετε το κλιμα εδω και γιατι ασχολουμαστε με παραλογισμούς  ... Υπαρχει προπαγανδα και τρομοκρατια για να περασουν μια ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ μετρητων . Σταδιακα και στα @τους fuck logic- μνημονια -οι ελληνικες κλτραπεζες ειναι το κεντρο του συμπαντος θα τους δινεις αναφορα και θα ζητας αδεια να ταξιδέψεις και τι μπορεις να κανεις με τα λεφτα σου . Για να εισαι safe πρεπει να εχεις 3 διαφορετικες καρτες + 2 για ταξιδια  :P  Η τραπεζα  μπορει να σου μπλοκαρει την καρτα και οταν εισαι ελλαδα οσες φορες με εχουν μπλοκαρει ηταν εδω και χωρις να χρησιμοποιηθει καπου περιεργα online η σε βενζιναδικο εξω . Εγινε πριν τις αρχες του μηνα και με χρεωσαν 6 + 6  2 καρτες ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ επανεκδοση ΠΡΙΝ καν βγουν οι νεες χρεωσεις στα ΜΜΕ . Προσεχως και 20 - 50 ευρω συνδρομη για διατηρηση λογαριασμου . Οτι γινεται εξω και μια ιδ. τραπεζα μπορει να σε χρεωνει 3-4-5 ευρώ για μια απλη ερωτηση υπολοιπου στο ATM μπαπ φερτο και εδω .

α.σου μπλοκαρουν την καρτα δεν στην ακυρωνουν.β.μην αρχισουμε τις θεωριες συνομοσιας για big brother.παντα παω εξωτερικο με 3 καρτες διαφορετικες.και το προτιμω απο το να κουβαλαω μαζι μου μετρητα.τοσο ελλαδα οσο και εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Υπαρχει προπαγανδα και τρομοκρατια για να περασουν μια ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ μετρητων

Αυτό δεν γίνεται σε καμιά χώρα του πλανήτη ... σταματήστε να είστε τεχνοφοβικοί. Και μην ακούτε για μαγαζιά που δεν δέχτηκαν μετρητά, μην τρελαθούμε. 

Οι κάρτες είναι ευκολία και ειδικά σε μεγάλες συναλλαγές και τα μετρητά είναι επίσης απαραίτητα σε μικρές συναλλαγές, απλά τα πράγματα. Δλδ τι προτείνετε να πας να αγοράσεις ένα ψυγείο ή ένα φούρνο με μετρητά? Θα βγάζεις πάκο τα 50εύρα ας πουμε σαν λαθρέμπορος? Και θα τρέμει η ψυχή σου μέχρι να τα πας στο μαγαζί? Η θα κρατάς σπίτι σας κάτω από το στρώμα τα λεφτά σου?

Μένω uk, πληρώνω με κάρτα σχεδόν παντού ακόμα και για μία λίρα. Για ένα απλό λόγο, με βοηθάει να διαχειρίζομαι καλύτερα τα χρηματα μου. Ναι όντως λίγα μαγαζιά είναι μόνο cash (κυρίως για φαγητό), κανένα πρόβλημα, αν έχω τα δίνω αν δεν έχω μου το τονίζουν μόλις μπω και μου λένε που είναι το κοντινό atm. Αν έχω όρεξη πάω και φέρνω ή απλά αλλάζω μαγαζί. Το αντίθετο, να έχεις cash και να θέλουν κάρτα δεν έχει συμβεί ποτέ προφανώς

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα πληρωνω και με wristband δε με λες και τεχνοφοβικο .  Δεν ειμαστε Uk   Παρασκευη δε περνουσε η πειραιως μεθαυριο δε θα περναει εθνικης . Φιλε poulinos οι καρτες ακυρωθηκαν με χρέωση για επανεκδοση - για λογους ασφαλειας - ενω τηλεφωνικα ειπαν οτι δε θα γινει τα περασαν στο λογαριασμο και για τον αντιλογισμο τιποτα ακομα.  Εξωτερικο μονο καρτες δε ειμαι τρελος να κουβαλαω μετρητα αλλα εδω μου την εφεραν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Σκανδιναβία πάντως (Δανία 100% και από ότι βλέπω Σουηδία) τα μετρητά τα χρησιμοποιούν οι (λαθρο και μη) μετανάστες και κάποιοι ξεχασμένοι υπέργηροι παπούδες.

Όλοι οι άλλοι κάρτα, android/apple pay, mobile pay/swish.

Επίσης σεβαστός αριθμός μαγαζιών μαγαζιά που δεν δέχονται μετρητά. Η μόνη φορά που είδα να μην δέχονται κάρτα είναι μερικά μπαρμπέρικα που είδα στις γκετο-περιοχές δεν δέχονταν τίποτα άλλο από μετρητά, ούτε swish/mobile pay (για φοροδιαφυγή μάλλον). 

Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι πάει η δουλειά. 

BTW: Την μεγαλύτερη φασαρία για κάρτα την έκανα εν Ελλάδι όταν μανδάμ υπάλληλος παντοπωλείου ντε και καλά δεν δεχόταν κάρτα ενώ υπήρχε το POS(; έτσι δεν λέγεται) σηματάκι στην πόρτα του μαγαζιού. Επίσης μεγάλη μανία να προσπαθούν να πάρουν την κάρτα μου από τα χέρια για να την χτυπήσουν, κάτι που φυσικά δεν έχω δει στα εξωτερικά.

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Paparokas1985 είπε

ναι φιλε, αγορασα ηλεκτρικες συσκευες απο τον κοτσοβολο, 3000 μετρητα, ξες γιατι? γιατι τα λεφτα μου απο την δουλεια μου τα παιρνω μετρητα, και εκτος τραπεζας.

ΟΚ, καλή φάση. Τα παίρνεις cash, τα φυλάς cash, τα χαλας cash. Δεν χρειάζονται οι τράπεζες. Να αγοράσεις και σπίτι cash, αυτο θα είναι ωραίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/10/2019 at 16:14, Mhlogiatros said:

Μια χαρα πληρωνω και με wristband δε με λες και τεχνοφοβικο .  Δεν ειμαστε Uk   Παρασκευη δε περνουσε η πειραιως μεθαυριο δε θα περναει εθνικης . Φιλε poulinos οι καρτες ακυρωθηκαν με χρέωση για επανεκδοση - για λογους ασφαλειας - ενω τηλεφωνικα ειπαν οτι δε θα γινει τα περασαν στο λογαριασμο και για τον αντιλογισμο τιποτα ακομα.  Εξωτερικο μονο καρτες δε ειμαι τρελος να κουβαλαω μετρητα αλλα εδω μου την εφεραν .

πολυ παραξενο.δυο φορες μια σε μενα μια σε φιλη προσωρινο block.την μια με πηραν καπακια και την ανοιξαν την αλλη πηρε αυτη και ολα οκ.δεν ακυρωσαν.ειναι τρελο να στην ακυρωσουν ειδικα οταν εισαι ταξιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...