Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χρήση Κάρτας στο εξωτερικό


Fausto Coppi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω και το αλλο να γελασεις για το "security" τους αφου θα αρχισουν να μας χρεωνουν και τα web banking και κινητα. H ip μου κανει συνεχεια vpn bounce απο Αρτα- Αλεξ-λη και Βουλγαρια 

Site οπως google και facebook και ξενες τραπεζες λενε κατσε κατι τρεχει εισαι εσυ η σου εκλεψαν το λογαριασμο ; . Site ελλην τραπεζων τικι-τακα δε τρεχει τιποτα με login απο βουλγαρια . Και αναρωτιεμαι ποσες κλεμμενες φορητες συσκευες φευγουν ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ οπότε χρειάζεται να κάνω κάποιο ταξίδι ( κυρίως εντός Ελλάδας) προτιμώ την κάρτα από τα μετρητά.

Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν όλοι pos, αλλά προσωπικά με βολεύει απίστευτα για έναν και μόνο λόγο.

Προτιμώ να έχω 300 ευρώ ψηφιακά που μπορώ να τα μπλοκάρω αν χάσω τη κάρτα μου, πάρα 300 ευρώ σε πορτοφόλι, να ελέγχω κάθε λίγο αν είναι όλα εκεί, και να φοβάμαι αν γίνει κάτι να τα χάσω και τα 300.

Και μόνο για αυτό χρησιμοποιώ φουλ κάρτα.

Για καφέ ας πούμε που παίρνω κάθε μέρα για το γραφείο πληρώνω με κάρτα, έχω και ένα 10ευρω πάνω μου αν χρειαστεί, αλλά πάντα κάρτα σε όλα. 

Και είμαι ήσυχος.

+ Ότι προσωπικα με την εφαρμογή για την κάρτα τσεκαρω και ελέγχω τι χαλάω και που για να ξέρω έσοδα/έξοδα το μήνα.

Δεν βλέπω λόγο για να έχω χρήματα πάνω μου, αλήθεια, κανέναν.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, panossar95 said:

Και εγώ οπότε χρειάζεται να κάνω κάποιο ταξίδι ( κυρίως εντός Ελλάδας) προτιμώ την κάρτα από τα μετρητά.

Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν όλοι pos, αλλά προσωπικά με βολεύει απίστευτα για έναν και μόνο λόγο.

Προτιμώ να έχω 300 ευρώ ψηφιακά που μπορώ να τα μπλοκάρω αν χάσω τη κάρτα μου, πάρα 300 ευρώ σε πορτοφόλι, να ελέγχω κάθε λίγο αν είναι όλα εκεί, και να φοβάμαι αν γίνει κάτι να τα χάσω και τα 300.

Και μόνο για αυτό χρησιμοποιώ φουλ κάρτα.

Για καφέ ας πούμε που παίρνω κάθε μέρα για το γραφείο πληρώνω με κάρτα, έχω και ένα 10ευρω πάνω μου αν χρειαστεί, αλλά πάντα κάρτα σε όλα. 

Και είμαι ήσυχος.

+ Ότι προσωπικα με την εφαρμογή για την κάρτα τσεκαρω και ελέγχω τι χαλάω και που για να ξέρω έσοδα/έξοδα το μήνα.

Δεν βλέπω λόγο για να έχω χρήματα πάνω μου, αλήθεια, κανέναν.

Πολυ σωστος σε ολα.λεφτα μπορεις να τα χασεις να σου πεσουν.η καρτα και να χαθει θα την μπλοκαρεις.και εγω κανω οπως και εσυ.λιγα λεφτα πανω και τα υπολοιπα με καρτα.και παντα παραπανω απο μια καρτα ωστε και για καποιο λογο να μην περασει η μια να εχω την αλλη.και μου εχει συμβει.λιγες φορες μεν αλλα εχει γινει.

βολευει πολυ η καρτα καλως η κακως. ειδικα απο θεμα ασφαλειας.

17 hours ago, Mhlogiatros said:

Να σου πω και το αλλο να γελασεις για το "security" τους αφου θα αρχισουν να μας χρεωνουν και τα web banking και κινητα. H ip μου κανει συνεχεια vpn bounce απο Αρτα- Αλεξ-λη και Βουλγαρια 

Site οπως google και facebook και ξενες τραπεζες λενε κατσε κατι τρεχει εισαι εσυ η σου εκλεψαν το λογαριασμο ; . Site ελλην τραπεζων τικι-τακα δε τρεχει τιποτα με login απο βουλγαρια . Και αναρωτιεμαι ποσες κλεμμενες φορητες συσκευες φευγουν ...

το μπλοκαρισμα γινεται απο την τραπεζα.δεν εχει να κανει απο που εκανες Login για την παραγγελια αν πχ ησουν ελλαδα αυστρια γερμανια αλλα εχει να κανει που αγορασες.πχ την μια φορα που ειχαν μπλοκαρει καρτα απο το αλλο ατομο (κατι αγορα σε γαλλια ηταν οσο θυμαμαι) του ειπαν απο την τραπεζα οτι το μπλοκαραν επειδη απο εκεινο το μερος/χωρα δεν θυμαμαι γινονται πολλα παραξενα.μου φανηκε παραξενο γιατι η αγορα ηταν απο ευρωπαικη χωρα και καλη ευρωπαικη χωρα(γαλλια) και οχι απο καμια αφρικη ή ασια. οποτε απλα κοιτανε απο που αγορασες ή ενδεχομενως το ποσο ή επαναλαμβανονες συναλλαγες ισως.την Ip που εκανες παραγγελια δεν μπορουν να την δουν.

Για το δευτερο. Βλεπουν την Ip που εκανες Login στο web banking αλλα  ετσι και αλλιως αν πας να κανεις μεταφορα κτλ θα σου ζητησει και τον κωδικο απο το sms που σου στελνει στο κινητο. Οποτε εισαι Secure. Δεν θυμαμαι αν μπορεις να δεις και ιστορικο ποτε μπηκες κτλ. Το να σε μπλοκαρει το ετος 2019 επειδη ειδε οτι εκανες Login απο αλλη χωρα το θεωρω ΛΙΓΟ χαζο. Οι λογοι οτι υπαρχουν απειρα ατομα που κανουν συνεχεια ταξιδια συν οπως ειπες και εσυ οτι χρησιμοποιεις vpn/proxy ή δεν ξερω τι. Θα μπορουσε να σου εβγαζε ενα μυνημα για Login απο αλλη χωρα αλλα αμα υπαρχει ιστορικο μπορεις να το δεις απο εκει.

Αυτο που εχω δει πχ σε Hotmail σε φιλο είναι να πηγαινει εξωτερικο και να μην τον αφηνει να δει τα email του και να ζηταει δεν ξερω τι, τα οποια μπορει να μην τα εχεις διαθεσιμα εκεινη την στιγμη .Αυτο ειναι  λιγακι .....κακο ειδικα αμα θελεις να εχεις προσβαση στο email. Η μία λυση ηταν βεβαια να μην μπει με Wifi αλλα με data κινητου (roaming) που τον αφηνε. Ειδικα την πρωτη φορα που θα σου συμβει και δεν θα εισαι προετοιμασμενος μπορει να σου δημιουργησει λιγα θεματακια. Μετα αμα το παθεις μια φορα  εισαι ψιλιασμενος :P  και μπαινεις μεσα πχ στην Hotmail και εχει πολλα να κανεις ωστε να μην σου ξανασυμβει ή αμα ξανασυμβει να το διορθωσεις γρηγορα και ευκολα. εμενα πχ σε Hotmail δεν μου το βγαζει.εχω ομως βαρεθει να μου λεει οτι πχ εκανα Login απο αλλη συσκευη στο gmail.ειχα προσπαθησει να τα κλεισω ολα αυτα αλλα ακομα ερχονται.δεν το ξαναπροσπαθησα μετα. αστο λεω να ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω το θέμα σχετικά με ένα παράξενο συμβάν σε φίλο μου. Έκανε online αγορά από το asos.com, πληρώνοντας σε λίρες με κάρτα της Πειραιώς. Πέρα από τη σχετική προμήθεια συναλλάγματος εμφανίστηκε και μια χρέωση κάπου στα 20€ από μια εταιρία και καλά για την ασφάλεια της συναλλαγής στο εξωτερικό.. Ο φίλος επικοινώνησε με την τράπεζα και με τα πολλά του είπαν, ότι αυτή η χρέωση θα επιστραφεί.. 

Γνωρίζει κανείς κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, outnumb είπε

Ξεθαβω το θέμα σχετικά με ένα παράξενο συμβάν σε φίλο μου. Έκανε online αγορά από το asos.com, πληρώνοντας σε λίρες με κάρτα της Πειραιώς. Πέρα από τη σχετική προμήθεια συναλλάγματος εμφανίστηκε και μια χρέωση κάπου στα 20€ από μια εταιρία και καλά για την ασφάλεια της συναλλαγής στο εξωτερικό.. Ο φίλος επικοινώνησε με την τράπεζα και με τα πολλά του είπαν, ότι αυτή η χρέωση θα επιστραφεί.. 

Γνωρίζει κανείς κάτι; 

Έχω ψωνίσει από asos αρκετές φορές, πληρώνω με Revolut σε λίρες και δεν μου έχει τύχει τέτοια χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Έχω ψωνίσει από asos αρκετές φορές, πληρώνω με Revolut σε λίρες και δεν μου έχει τύχει τέτοια χρέωση.

Η κάρτα είναι της revolut δηλαδή; 

Αναφέρομαι σε πληρωμή με κάρτα Πειραιώς απ ευθείας (όχι μέσω PayPal κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, outnumb said:

Ξεθαβω το θέμα σχετικά με ένα παράξενο συμβάν σε φίλο μου. Έκανε online αγορά από το asos.com, πληρώνοντας σε λίρες με κάρτα της Πειραιώς. Πέρα από τη σχετική προμήθεια συναλλάγματος εμφανίστηκε και μια χρέωση κάπου στα 20€ από μια εταιρία και καλά για την ασφάλεια της συναλλαγής στο εξωτερικό.. Ο φίλος επικοινώνησε με την τράπεζα και με τα πολλά του είπαν, ότι αυτή η χρέωση θα επιστραφεί.. 

Γνωρίζει κανείς κάτι; 

η πειραιως εχει αρχισει να μενει πισω οπως φαινεται σε πολλα πραγματα.οτι  να νε δηλαδη.πανε να βγαλουν λεφτα απο οτι τυχει.

20 hours ago, outnumb said:

Η κάρτα είναι της revolut δηλαδή; 

Αναφέρομαι σε πληρωμή με κάρτα Πειραιώς απ ευθείας (όχι μέσω PayPal κλπ).

ναι της Revolut εννοει οτι ειναι.δεν εχει σχεση με πειραιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε παιδια επειδη εχασα την μπαλα....

πες οτι εχω 100 ευρω μεσα στην ρεβολουτ και αγοραζω κατι με 50 σε λιρες (η σε αλλο ξενο νομισμα)

η ρεβολουτ κανει απλα την μετατροπη η χρεωνει και 1μιση ευρω η αλλο ποσο για την μεταττροπη σαν τις ελληνικες τραπεζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, InsertCoinToJoi said:

σορρυ ρε παιδια επειδη εχασα την μπαλα....

πες οτι εχω 100 ευρω μεσα στην ρεβολουτ και αγοραζω κατι με 50 σε λιρες (η σε αλλο ξενο νομισμα)

η ρεβολουτ κανει απλα την μετατροπη η χρεωνει και 1μιση ευρω η αλλο ποσο για την μεταττροπη σαν τις ελληνικες τραπεζες?

δεν χρεωνει κατι παραπανω αντιθετα με τις ελληνικες τραπεζες.εξαιρεση η alpha bank που μας εχει gold card εστω και χρεωστικη χρεωνει αναλογικα και οχι 1 ευρω ταριφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, InsertCoinToJoi είπε

σορρυ ρε παιδια επειδη εχασα την μπαλα....

πες οτι εχω 100 ευρω μεσα στην ρεβολουτ και αγοραζω κατι με 50 σε λιρες (η σε αλλο ξενο νομισμα)

η ρεβολουτ κανει απλα την μετατροπη η χρεωνει και 1μιση ευρω η αλλο ποσο για την μεταττροπη σαν τις ελληνικες τραπεζες?

Δεν εχει κάτι να μπερδευτείς.Οχι η revolut δεν χρεώνει κάτι επιπλέον οπως οι ελληνικές τράπεζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 10:57 ΜΜ, InsertCoinToJoi είπε

σορρυ ρε παιδια επειδη εχασα την μπαλα....

πες οτι εχω 100 ευρω μεσα στην ρεβολουτ και αγοραζω κατι με 50 σε λιρες (η σε αλλο ξενο νομισμα)

η ρεβολουτ κανει απλα την μετατροπη η χρεωνει και 1μιση ευρω η αλλο ποσο για την μεταττροπη σαν τις ελληνικες τραπεζες?

Εκτός αν κάνεις αγορά με μετατροπή συναλλάγματος εκτός εργάσιμων ημερών, οπότε τρως και +1,5% του συνολικού συναλλάγματος.

Επίσης, έχει όριο τα 1000€/μήνα, μετά έχεις 0,5% έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...