Προς το περιεχόμενο

Οργάνωση ταξιδιών


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Πραγματικά, πώς στο καλό καταφέρνετε να τα οργανώνετε όλα (εισιτήρια, ξενοδοχεία, φαγητό, δραστηριότητες, μεταφορές); 

2)Τα κανονίζετε σύντομα ή πολύ καιρό πριν; Αν το δεύτερο, πώς στο καλό ξέρετε ότι εκείνο τον καιρό στο μέλλον θα μπορείτε να πάτε και πως δεν θα πάνε όλα για το τίποτα;

3)Πάει στο καλό, καταφέρνεις και οργανώνεις ένα ταξίδι εντός Ελλάδας. Στο εξωτερικό, όμως; Πώς; Πώς μετακινείσαι εκεί (πχ μπορείς να βγάλεις κάρτα μέσων;) και τι γίνεται με τα δίκτυα κινητής; 

4)Αν έχετε πάει στο εξωτερικό (οπουδήποτε), πόσα χρήματα χρειαστήκατε/για πόσες μέρες;

5)Έχετε να προτείνετε κάτι που κλείνει πακέτα (εισιτήρια+ξενοδοχεία); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Το Google κ μια smartphone συσκευή είναι σύμμαχος σου εδω.

2. Ανάλογα τον σκοπό κ τον προορισμό, το βασικό είναι να φροντίζεις τα πράγματα για το διάστημα που θα λειψεις (προγραμματίζεις άδειες, εργασίες, οικογένεια εάν υπάρχει)

3. Mε τον ίδιο τρόπο όπως στην Ελλάδα. Οι μετακινήσεις (για Ευρώπη τουλάχιστον) με ΜΜΜ είναι ως επί τω πλείστον σε καλύτερο επίπεδο απο ότι στην Ελλάδα. Για το κινητό σου ανοίγεις (την πρώτη φορά) roaming, Ευρώπη χρησιμοποιείς κανονικά το ελληνικό πρόγραμμα σου, εκτός Σένγκεν συνήθως αγοράζω καρτοκινητό (τα καλά της 2καρτης συσκευής)

4. Βασικά έξοδα(μετακινήσεις-διατροφη) κ ανάλογα τον προορισμό πάντα (σε συνάλλαγμα θέλει λίγο διερεύνηση-ανταλλακτήρια που πώς κ πόσο-googling) κ κυρίως πλαστικό χρήμα/ nfc payments..... ημέρες παίζουν ανάλογα το μέρος...Για μένα πχ το Άμστερνταμ είναι για "πουσουκου"  στη Ρώμη η εβδομάδα δεν είναι αρκετή (μία ολόκληρη μέρα θέλεις μόνο για Βατικανό), η Κουβα (λίγο Κέϋμαν, λίγο Μπαχάμες, λίγο Τζαμάικα)  θέλει τουλάχιστον δύο εβδομάδες...

5. Ξεκίνα με apps (Skyscanner, kayak, airfare watchdog, trivago, hotels, booking, airbnb etc) βάλε ειδοποιήσεις χαμηλότερης τιμής...αν το ψάχνεις πολύ, πριν κλείσεις τότε ingongito mode για να μην σου τσιμπάει πολύ η τιμή.

*6. Τρολάρεις έτσι?!?

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι γκόμενο ταξίδι καλα όλα αυτά αλλά αν είσαι με παρέα όσο πιο ανοργάνωτο είναι το ταξίδι τόσο πιο ωραία θα περάσετε και θα λέτε ιστορίες για χρόνια. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανονίσει πάνω από 40 ταξίδια στο εξωτερικό. Ακόμη και στην αχανή Αμερική τα είχα κανονίσει όλα. Κάρτες sim, συναυλίες, φτηνά αμάξια, αγώνες NBA και γέμισμα το πρόγραμμα. 

Έχω καταφέρει να κανονίσω ταξίδι για 26 άτομα από την δουλειά μου, στην Βερόνα Αγίου Βαλεντίνου, με 130€ σύνολο για αεροπορικό, δύο νύχτες ξενοδοχείο και αμάξι. 

Skyscanner, Google πτήσεις και reddit 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τελείως ανοργάνωτη και χαοτική στα πάντα, όλο αυτό μοιάζει αδύνατο να επιτευχθεί. 

Θεοί είστε; 😂 

Εδώ χάνομαι στους δρόμους της Ελλάδας 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ElisavetKat said:

Είμαι τελείως ανοργάνωτη και χαοτική στα πάντα, όλο αυτό μοιάζει αδύνατο να επιτευχθεί. 

Θεοί είστε; 😂 

Εδώ χάνομαι στους δρόμους της Ελλάδας 😭

ολα ειναι θεμα συνηθεις.αμα παρεις τον αερα θα δεις οτι ολα γινονται μια χαρα.περισσοτερα στο επομενο ποστ που πρεπει να ξαναγραψω γιατι χαθηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... εγώ ξεκίνησα με κάποιους που γνωρίζουν καλά το σπορ, συναρτήσει το ότι θέλεις πολύ τόσο το ταξίδι όσο κ τον προορισμό... κ σιγά-σιγά φτιάχνεις το δικό σου know-how.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ElisavetKat said:

1)Πραγματικά, πώς στο καλό καταφέρνετε να τα οργανώνετε όλα (εισιτήρια, ξενοδοχεία, φαγητό, δραστηριότητες, μεταφορές); 

2)Τα κανονίζετε σύντομα ή πολύ καιρό πριν; Αν το δεύτερο, πώς στο καλό ξέρετε ότι εκείνο τον καιρό στο μέλλον θα μπορείτε να πάτε και πως δεν θα πάνε όλα για το τίποτα;

3)Πάει στο καλό, καταφέρνεις και οργανώνεις ένα ταξίδι εντός Ελλάδας. Στο εξωτερικό, όμως; Πώς; Πώς μετακινείσαι εκεί (πχ μπορείς να βγάλεις κάρτα μέσων;) και τι γίνεται με τα δίκτυα κινητής; 

4)Αν έχετε πάει στο εξωτερικό (οπουδήποτε), πόσα χρήματα χρειαστήκατε/για πόσες μέρες;

5)Έχετε να προτείνετε κάτι που κλείνει πακέτα (εισιτήρια+ξενοδοχεία); 

παμε ξανα απο την αρχη διοτι τα εχασα.

1. αν εχεις χρονο και ορεξη και με λιγο βοηθεια στην αρχη ειναι αρκετα ευκολο να γινει .μετα σιγα σιγα μπορεις να κανεις πιο πολυπλοκα τα ταξιδια σου.απλα θελει υπομονη και χρονο. ολα τα πραγματα τα κλεινεις απο πριν αφου το Online παιζει full ειδικα στο εξωτερικο. εχω κανονισει ταξιδια ελλαδα εχω κανονισει ταξιδια ευρωπη με πολλες αλλαγες δηλαδη απο πολη σε πολη εχω κανονισει και ταξιδια για βουνα που ειναι πιο δυσκολα οπως και ταξιδια σε ρωσσια και τανζανια.

2.οσο πιο πριν τοσο πιο φτηνα.αυτο εξαρτατε απο την δουλεια σου.αν σε αφηνουν πχ να βαλεις αδεια δυο μηνες πριν το κανεις.ετσι θα βρεις φτηνοτερες τιμες.αν δεν σε αφηνει η δουλεια σου να το κανεις αυτο τοτε ναι υπαρχει θεμα.εχω κανονισει ταξιδια τελευταια στιγμη αλλα και αρκετα ταξιδια βδομαδες πιο πριν επειδη ηξερα οτι θα παρω αδεια.πολλα ταξιδια τα εχω κανει και μονος στο εξωτερικο. αν πας να τα κανονισεις τελευταια στιγμη ειδικα αεροπορικα και ξενοδοχεια σε μεγαλες πολεις ειναι πιο ακριβα.οποτε δεν ειναι οτι καλυτερο.απο εκει και περα το να κανονισεις ολα τα υπολοιπα ειναι μερικες ωρες δουλειας.

3.με τον ιδιο τροπο που κανονιζεις ελλαδα κανονιζεις και εξωτερικο και ειναι πιο ευκολο αφου ολα λεωφορεια μετρο κτλ υπαρχουν χαρτες και ειναι online. μπροεις να βγαλεις καρτα για μια ημερα μπορεις να βγαλεις εισιτηριο για μια διαδρομη μπορεις και για χ ημερες.οτι σε συμφερει.τιμες τις βλεπεις online ή οταν φτασεις εκει. δικτυα κινητης παιζουν μια χαρα γιατι εχεις roaming στην ευρωπη.απλα να βαλεις καποιο πακετο ιντερνετ που να ισχυει και εξωτερικο διοτι πολλα δωρεαν πακετα δεν μετρανε εκτος ελλαδος.υπαρχει παντα και η λυση να βγαλεις sim σε εκεινη την χωρα.προσωπικα εχω βγαλει sim μονο οταν ειμαι εκτος ευρωπης που δεν ισχυει το roaming και οι χρεωσεις ειναι στο θεο.τα data ειναι το πιο χρησιμο αφου με ενα google maps κανεις τα παντα και μετακινεισαι παντου.

4.δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο.εξαρτατε την χωρα.αμα πας πχ πολωνια εχω βγαλει ξενοδοχεια αεροπορικα,τρενα και εκανα και αναβαση σε βουνο με 160 ευρω για 4 ημερες.αλλα αμα πας στην ελβετια πχ θα θες 100 ευρω την ημερα.ολα εχουν να κανουν με την χωρα και μετα ποσα χαλας εσυ.θα τρως junk food,θα μαγειρευεις κτλ. ποσο κανουν τα εισιτηρια.πχ εχω παει πολωνια με 50 ευρω πηγαινε ελα.

5.δεν θα το εκανα.θα πληρωσεις παραπανω λεφτα κοροιδια.καλυτερα να σκεφτεις που θες να πας και να σε βοηθησει καποιος να τα κλεισεις και να σου πει τι μπορεις να κανεις.

 

αυτα τα λιγα για αρχη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

1)Πραγματικά, πώς στο καλό καταφέρνετε να τα οργανώνετε όλα (εισιτήρια, ξενοδοχεία, φαγητό, δραστηριότητες, μεταφορές); 

2)Τα κανονίζετε σύντομα ή πολύ καιρό πριν; Αν το δεύτερο, πώς στο καλό ξέρετε ότι εκείνο τον καιρό στο μέλλον θα μπορείτε να πάτε και πως δεν θα πάνε όλα για το τίποτα;

3)Πάει στο καλό, καταφέρνεις και οργανώνεις ένα ταξίδι εντός Ελλάδας. Στο εξωτερικό, όμως; Πώς; Πώς μετακινείσαι εκεί (πχ μπορείς να βγάλεις κάρτα μέσων;) και τι γίνεται με τα δίκτυα κινητής; 

4)Αν έχετε πάει στο εξωτερικό (οπουδήποτε), πόσα χρήματα χρειαστήκατε/για πόσες μέρες;

5)Έχετε να προτείνετε κάτι που κλείνει πακέτα (εισιτήρια+ξενοδοχεία); 

1. Δεν είναι πυρηνική φυσική

2. Βάζεις ταξιδιωτική ασφάλεια γιατί μπορεί να αρρωστήσεις, η τα ρισκάρεις; 

3. Lime

4. Έκανα έρανο μια φορά στο Βερολίνο (2005) γιατί είχε απεργία το Βενιζέλος και ξεμειναμε...

5. Μυστικά του επαγγέλματος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ElisavetKat said:

Σε τι ηλικία ξεκινήσατε να ταξιδεύετε έξω; 

2007 πρωτο ταξιδι. ηλικια που ημουν 25-26 περιπου.αργησα πολυ. τα τελευταια χρονια εχω 5-6 ταξιδια εξωτερικο το χρονο σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό μόνος, 2003, οδικώς στη Μολδαβία...

Από πρόσφατο ταξίδι στο Λίβανο...όσο πιο αντιεμπορικος προορισμός, τόσο καλύτερα...

IMG_20190731_174548_261.jpg

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τεράστιο βουνό να ξεκινήσεις να το οργανώνεις μόνος σου. Μόνο αν έχεις κάποιον που έχει ήδη τέτοια εμπειρία και μπορεί να σε καθοδηγήσει in reality. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικούς μήνες σε πρόσφατο ταξίδι στο Ισραήλ, επειδή βαριόμουν να βγάλω πλάνο, το βγάζαμε last minute. 

Αμάξι, και στη διαδρομή λίγο πριν φτάσουμε σε κάποια πόλη κοντά στο μέρος που θέλαμε να πάμε, μπαίναμε στο booking, κάναμε την κράτηση και 10' φτάναμε στο κατάλυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...