Προς το περιεχόμενο

Οργάνωση ταξιδιών


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ElisavetKat said:

Κανένας από όσους ξέρω δεν σκοπεύει να πάει στο εξωτερικό, ίσως να ξέρω έναν που έχει πάει μία φορά ολλανδία XD 

Μόνη μου ήθελα να προσπαθήσω γιατί φαίνεται μία μοναδική εμπειρία ζωής. 

για αρχη καλο ειναι να πας με παρεα και μετα να πας μονη σου.οχι οτι δεν γινεται απο την αρχη μονη σου σε καποιο ευκολο ταξιδι που θα τα εχεις κανει ολα απο πριν απλα μπορει να σου ειναι πιο μεγαλο αγχος. εχω κανει 2-3 ταξιδια μονος και ειναι αλλη φαση. εχω παει βουλγαρια μονος και ανεβηκα στο βουνο μονος,εχω παει ρωσσια και τανζανια μονος.

αν σαρεσει αυτο το στυλ τοτε καποια στιγμη πρεπει να το δοκιμασεις σαν εμπειρια.αλλα για αρχη καλο ειναι  να πας με παρεα εστω και ενα ατομο ακομα που να ξερει για να εισαι πιο ανετη.μετα κανονιζεις και μονη σου .και εγω ο λογος που πολλα ταξιδια τα εκανα μονος ήταν γιατι δεν βρισκεις παντα ατομα.και ειμαι της αποψης οτι οταν θες κατι μην περιμενεις απο τους αλλους αλλα κανονισε το.σπανια να παω επισης σε ταξιδι παραπανω απο 2 ατομα.

αμα το θες τοσο πολυ να πας μονη σου επειδη δεν βρισκεια ατομα τοτε μπορεις να το δοκιμασεις αλλα θελει λιγο θαρρος να το πω ετσι και καλη προετοιμασια.ξεκινας και με κατι ευκολο.ολα γινονται θεληση να υπαρχει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πιστεύω πως το να πας μόνος σου σε βγάζει από το comfort zone και είσαι αναγκασμένος να βασιστείς μόνο στον εαυτό σου, που ίσως σε κάνει πιο υπεύθυνο και μαθαίνεις και κάποια πράγματα. Αλλά ναι, φοβερά δύσκολο μόνος σου για αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ElisavetKat said:

Πιστεύω πως το να πας μόνος σου σε βγάζει από το comfort zone και είσαι αναγκασμένος να βασιστείς μόνο στον εαυτό σου, που ίσως σε κάνει πιο υπεύθυνο και μαθαίνεις και κάποια πράγματα. Αλλά ναι, φοβερά δύσκολο μόνος σου για αρχή. 

ναι ισχυει.στην ευρωπη ειναι πιο ευκολα.βγηκα απο comfort zone με τα ταξιδια εκτος ευρωπης.αλλα ναι το πας με το hard way οτι ολα πρεπει να τα βρεις μονος σου. αλλα οπως το ειπες για αρχη ειναι δυσκολο.αν στο κανονισει καποιος και το συζητησετε και πας σε ενα μερος ευκολο που εχει παει και ο αλλος ολα γινονται πιο ευκολα.μετα εχει να κανει ποσο αγχωνεσαι κτλ.αλλα σε ευρωπαικη χωρα δεν ειναι τοσο δυσκολο.παιρνεις και τηλεφωνο και ρωτας αν εχεις καποιο να μπορει να σε βοηθησει. αν θες τωρα να μπεις απο την αρχη στα δυσκολα Is ur choice.θα στο προτεινα μονο σαν τελευταια επιλογη αν δεν εβρισκες με τιποτα κανεναν να πας εστω και 2 μερες καπου(ευρωπη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ElisavetKat είπε

Πιστεύω πως το να πας μόνος σου σε βγάζει από το comfort zone και είσαι αναγκασμένος να βασιστείς μόνο στον εαυτό σου, που ίσως σε κάνει πιο υπεύθυνο και μαθαίνεις και κάποια πράγματα. Αλλά ναι, φοβερά δύσκολο μόνος σου για αρχή. 

Τι ορίζεις εσύ ταξίδι;

Από κει ξεκινάμε...

 

Τι ορίζεις comfort zone;

Διότι εγώ παρέθεσα επιγραμματικά 5-6 περιστατικά, που τότε ναι μεν είχαν ένα βαθμό δυσκολίας, αλλά όσο τα θυμάμαι η τα συζητάω με κόσμο, άλλο τοσο γελάω...

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι ισχυει.στην ευρωπη ειναι πιο ευκολα.βγηκα απο comfort zone με τα ταξιδια εκτος ευρωπης.αλλα ναι το πας με το hard way οτι ολα πρεπει να τα βρεις μονος σου. αλλα οπως το ειπες για αρχη ειναι δυσκολο.αν στο κανονισει καποιος και το συζητησετε και πας σε ενα μερος ευκολο που εχει παει και ο αλλος ολα γινονται πιο ευκολα.μετα εχει να κανει ποσο αγχωνεσαι κτλ.αλλα σε ευρωπαικη χωρα δεν ειναι τοσο δυσκολο.παιρνεις και τηλεφωνο και ρωτας αν εχεις καποιο να μπορει να σε βοηθησει. αν θες τωρα να μπεις απο την αρχη στα δυσκολα Is ur choice.θα στο προτεινα μονο σαν τελευταια επιλογη αν δεν εβρισκες με τιποτα κανεναν να πας εστω και 2 μερες καπου(ευρωπη)

Η Ευρώπη είναι ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΗ.

Αν δεν χάσεις ένα μεταφορικό μέσο που θα σου πάει αλυσιδωτή αντίδραση όλο το ταξίδι δε λέει...

Γενικά ενώ είμαι τελειομανής, στα ταξίδια το έχω πάει σε άλλο επίπεδο...Αν δεν σκάσει κάτι απρόοπτο το θεωρώ γκαντεμια...

Γενικά ταξίδια στα οποία δεν έγινε κάποιο απρόοπτο και απλά ειδα ένα μέρος...τα έχω ξεχάσει...TOO BORING...

 

Αν θες συγκινήσεις ξεκινα από Μεσογειακές χώρες, όπου το αίμα βράζει. Όσο πιο βόρεια τόσο πιο organized, τόσο πιο βαρετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ElisavetKat είπε

Για κάποιους τα προβλέψιμα είναι βαρετά και για κάποιους ασφάλεια, υποθέτω.

Βγαίνεις λοιπόν από το comfort zone για να μπεις σε ένα άλλο comfort zone. Why do it then?

Για το Instagram story;

Δεν σου είπα να πας στη Συρία (η οποία είναι 80% safe μιας και η βόμβα πέφτει 2χλμ από το σπίτι μου, τάδε εφη Σύριος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

Δεν είπα πως θέλω την 100% προβλεψιμότητα, απλά να αποφύγω άσχημες καταστάσεις. 

Όρισε μου τις άσχημες καταστάσεις.

1. Να μη σου αρέσει το φαγητό

2. Να μην έχεις συνάλλαγμα

3. Να σου ακυρώσει το ξενοδοχείο τη διαμονή (μου έχει τύχει ενώ ήμουν σε συνέδριο και κοιμήθηκα στο δωμάτιο αγνώστου)

4. Να μπεις νοσοκομείο

5. Να χωρίσεις στο ταξίδι

6. Να χάσεις το διαβατήριο

7. Να πάρεις λάθος τραίνο

8. Απεργία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... επίσης,

Αν οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά, θα πάει.

Τίποτα δεν είναι τόσο κακό, ώστε να μην μπορεί να γίνει χειρότερο.

... όχι εγώ, ο Μέρφι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

2, 3, 4, 6, 8

Επειδή όσα σου είπα μου έχουν τύχει, το χειρότερο είναι το (5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...κ "πιο" χειρότερο: να το κάνεις (ταξίδι) για να φτιάξεις μία άσχημη κατάσταση(με σωστές προϋποθέσεις κ ψυχολογία)..κ τελικά να γ@μιετ@ι εντελώς (όλο το ταξίδι κάηκε)!

Ναι είναι χειρότερο απο απεργία, γιατί στην απεργία, η επιστροφή στην κανονικότητα δεν αργεί πολύ.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλεξε να πας ενα προορισμο «εμπορικο» για αρχη και θα ανακαλυψεις αν τα αντισυμβατικα, εκτος comfort zone ταξιδια σε εξιταρουν. Πηγαινε 3 μερες Μιλανο, θα βρεις ευκολα ξενοδοχειο μεσω booking, εχει λιγα αξιοθεατα και δεν θα βυθιστεις σε μουσεια, εχει shopping, Ιταλους.που θα σου την πεσουν και θα εχεις κι αυτη την «εμπειρια», εχει και το θεσμο του απεριτιβο που εγω τον βρισκω πολυ ωραιο.. Αλλες ωραίες πολεις ειναι Παρισι, Λονδινο, Ρωμη, Βερολινο, Αμστερνταμ, Βαρκελωνη, Μαδριτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...