Προς το περιεχόμενο

Οργάνωση ταξιδιών


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 hour ago, leoroni92 said:

Τι οργάνωση ρε παιδιά. Οι περισσότεροι 4-5 μέρες με αεροπλάνο  πάνε σε ευρωπαϊκές πόλεις. Δεν κανείς πλάνο για όλη τη ζωή σου.

οπως ειπες οι περισσοτεροι οχι ολοι.και ακομα και αυτο θελει οργανωση που για καποιον που δεν το εχει ξανακανει ειναι βουνι.

1 hour ago, ElisavetKat said:

Για κάποιους τα προβλέψιμα είναι βαρετά και για κάποιους ασφάλεια, υποθέτω.

ισχυει.το τι θα σου αρεσει εσενα θα το ανακαλυψεις εσυ και δεν θα στο πουν.οποτε ξεκινας να κανεις ενα ταξιδι που απο οτι καταλαβα δεν εχεις ξανακανει και βλεπεις μετα τι θες και τι σου αρεσει σε καθε ταξιδι.ο καθενας παει για αλλους λογους.

1 hour ago, cacofonix-3 said:

Βγαίνεις λοιπόν από το comfort zone για να μπεις σε ένα άλλο comfort zone. Why do it then?

Για το Instagram story;

Δεν σου είπα να πας στη Συρία (η οποία είναι 80% safe μιας και η βόμβα πέφτει 2χλμ από το σπίτι μου, τάδε εφη Σύριος)

ο κοσμος παει ταξιδια για να περασει καλα στο μεγαλυτερο ποσοστο.δεν παει για να βγει εκτος comfort zone ή να περασει παραξενες εμπειριες.το τι μπορει να αρεσει σε σενα  και σε εμενα δεν σημαινει οτι αρεσει στους αλλους.

1 hour ago, ElisavetKat said:

Δεν είπα πως θέλω την 100% προβλεψιμότητα, απλά να αποφύγω άσχημες καταστάσεις. 

για αρχη καλο ειναι να ξεκινησεις ηρεμα και ωραια για να σου μεινει καλη εικονα. το out of the comfort zone δεν ειναι το ιδιο καλο για ολους και μπορει να εχει αρνητικες επιπτωσεις.ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα.οποτε ξεκινας τα ταξιδια για να το δεις πως ειναι σαν εμπειρια και σιγα σιγα θα δεις τι σου αρεσει και τι αναζητας απο το ταξιδι.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σου έφτιαξα ένα ταξίδι σε 7 (εφτά) λεπτά στην Ρώμη με 168€ για τρεις μέρες τον Δεκέμβριο 

Καλή πτήση με Ryanair (δηλαδή φυσιολογικές ώρες όχι έξι το πρωί) 

Screenshot_2019-10-27-06-52-31-308_com.android.chrome.png.08c76f9f1b5ad6e6d754d011139caa05.png

 

Ξενοδοχείο κοντά σε στάση μετρό με ιδιωτικό μπάνιο και πρωινό 

Screenshot_2019-10-27-06-55-54-857_com.booking.png.03c413275fad08a13f2dfa366077598e.png

Οδηγίες πως να φτάσεις από το Google maps για την ημερομηνία που φτάνεις 

Screenshot_2019-10-27-06-57-56-593_com.google.android_apps_maps.png.7d48f9eb5aa7098218d1fb8a7c683b19.pngScreenshot_2019-10-27-06-58-12-706_com.google.android_apps_maps.png.34674e78a28d47422b9696fd908765b7.png

Καλό ταξίδι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τσίμπα άλλο ένα, μία βδομαδούλα Βουκουρέστι 10 με 17 Δεκέμβρη που λίγο πριν τα Χριστούγεννα, με 215eur θα περάσεις φίνα..

 

Screenshot_20191027-080829__01.jpg

Screenshot_20191027-081313__01.jpg

Screenshot_20191027-082456__01.jpg

Screenshot_20191027-082750__01.jpg

Screenshot_20191027-082841__01.jpg

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Η τσίμπα άλλο ένα, μία βδομαδούλα Βουκουρέστι 10 με 17 Δεκέμβρη που λίγο πριν τα Χριστούγεννα, με 215eur θα περάσεις φίνα..

Screenshot_20191027-080829__01.jpg

Screenshot_20191027-081313__01.jpg

Αγαπητέ συνδιοργανωτή είναι λάθος να στείλεις κάποιον που δεν ξέρει σε μια πόλη για 7 μέρες, με διαφορετικό νόμισμα και να πάει και σε airbnb αντί την ρεσεψιόν ενός ξενοδοχείου. Επίσης η πτήση 6:35 είναι δολοφόνος αφού θα πρέπει να ξυπνήσεις 3 το πρωί τουλάχιστον γιατί είσαι σε ξένη χώρα. αν πέταγες από Ελλάδα θα κέρδιζες μια ώρα γιατί ξέρεις το αεροδρόμιο ,την γλώσσα κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν έχεις κ άδικο. Φταίει ότι η Ευρώπη είναι για μένα κουζίνα-σαλόνι.

Το φτιάχνω σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις... Η αγορά λόγω λέου είναι πολύ οικονομική, επίσης ο κόσμος είναι ευγενέστατος κ εξυπηρετικότατος (σε αντίθεση με τους Ιταλούς).

Κ το airbnb πια δεν είναι όπως παλαιότερα, η ποιότητα κ οι υπηρεσίες ανταποκρίνονται στις προσδοκίες (ότι πληρώνεις παίρνεις)

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Καλά δεν έχεις κ άδικο. Φταίει ότι η Ευρώπη είναι για μένα κουζίνα-σαλόνι.

Το φτιάχνω σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις... Η αγορά λόγω λέου είναι πολύ οικονομική, επίσης ο κόσμος είναι ευγενέστατος κ εξυπηρετικότατος (σε αντίθεση με τους Ιταλούς).

Κ το airbnb πια δεν είναι όπως παλαιότερα, η ποιότητα κ οι υπηρεσίες ανταποκρίνονται στις προσδοκίες (ότι πληρώνεις παίρνεις)

Και για μένα πίστεψε με είναι ψυγείο νεροχύτης αλλά πρέπει να σχεδιάζουμε με βάση τις δυνατότητες του ταξιδιώτη.

επίσης ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί η Ρώμη με το Βουκουρέστι. Αν κάπου θες 7 ημέρες είναι στην Ρώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

 Δεν της εκανε εξυπηρετηση, δεν την στελνει στον γκρεμο. Της εδειξε ποσο απλο ειναι. Και ειναι πολυ απλο.

ναι αλλά δεν την βοηθάει στο πρόβλημα που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη εκδρομη εξωτερικου πρεπει να γινεται με πρακτορειο και οι λογοι ειναι απλοι

μαθαινεις τη διαδικασια , αεροδρομιο,μεταφορες απο και προς ,ξενοδοχεια , φαγητο , περιηγηση , ψωνια..............

 μετα πολλα απο αυτα που εβλεπες δυσκολα φαινονται τοσο απλα.....

αρχιζεις με τη παρεα σου να ψαχνεσαι για τον επομενο προορισμο

για μενα ενα ιδανικος προορισμος εβδομαδας ειναι ο συνδυασμος Αυστρια - Ουγγαρια γιατι ειναι διπλα  και δε χανεται χρονος και ειναι οικονομικος

για το airbnb ας ανοιξουμε αλλο θεμα  γιατι δεν ειναι παντα οτι βλεπουμε στη φωτο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kostasbm said:

η πρωτη εκδρομη εξωτερικου πρεπει να γινεται με πρακτορειο και οι λογοι ειναι απλοι

Καμία σχέση. Κανόνισα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Ευρώπη) πριν 9 χρόνια, πιτσιρικάς τότε,  χωρίς πρακτορείο, χωρίς smartphone και χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Πλεόν είδικά με το google maps, mobile internet και translate για τα πάντα το να φοβάται κάποιος (νέος) με μια βασική γνώση Αγγλικών να ταξιδέψει είναι αστείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Καμία σχέση. Κανόνισα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Ευρώπη) πριν 9 χρόνια, πιτσιρικάς τότε,  χωρίς πρακτορείο, χωρίς smartphone και χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Πλεόν είδικά με το google maps, mobile internet και translate για τα πάντα το να φοβάται κάποιος (νέος) με μια βασική γνώση Αγγλικών να ταξιδέψει είναι αστείο.

εδώ πήγα πρώτη φορά χωρίς κινητό και στην ολυμπιακή κάπνιζαν χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, j0hnn1e είπε

Καμία σχέση. Κανόνισα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Ευρώπη) πριν 9 χρόνια, πιτσιρικάς τότε,  χωρίς πρακτορείο, χωρίς smartphone και χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Πλεόν είδικά με το google maps, mobile internet και translate για τα πάντα το να φοβάται κάποιος (νέος) με μια βασική γνώση Αγγλικών να ταξιδέψει είναι αστείο.

Ευρωπη ειναι σα να πας καλαματα αθηνα τα τελευταια 10 χρονια , αλλα δεν εχουν ολοι τη δικη σου η τη δικη μου ανεση σε γλωσσα αλλα αν πας Γαλλια λεω και δε σου μιλαει κανεις αγγλικα τι κανεις?? δε μιλανε αγγλικα ολοι και το κυριωτερο οταν πας καπου μη οργανωμενα πολυ πιθανο απο το αγχος να πηγαινουν ολα στραβα.

και ευρωπη παει και ερχεται ..αν πας σε τριτη χωρα καμμια σχεση....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kostasbm said:

Ευρωπη ειναι σα να πας καλαματα αθηνα τα τελευταια 10 χρονια , αλλα δεν εχουν ολοι τη δικη σου η τη δικη μου ανεση σε γλωσσα αλλα αν πας Γαλλια λεω και δε σου μιλαει κανεις αγγλικα τι κανεις?? δε μιλανε αγγλικα ολοι και το κυριωτερο οταν πας καπου μη οργανωμενα πολυ πιθανο απο το αγχος να πηγαινουν ολα στραβα.

και ευρωπη παει και ερχεται ..αν πας σε τριτη χωρα καμμια σχεση....

Μα στο πρώτο ποστ μιλάς για "πρώτο ταξίδι εξωτερικό" γενικά, δεν μίλησες για Ασία, Αυστραλία, Αμερική κλπ.

Πορφανώς και όποιος πάει πρώτη φορά με άγχος και στρες δεν θα πάει στην άλλη άκρη του κόσμου, το λογικό είναι να πάει κάπου κοντά ή στην Ευρώπη. 

Όσον αφορά την Γαλλία, το ταξίδι που ανέφερα ήταν στο Παρίσι. Πίστεψε με, οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και προσπαθούσαν (σπάνια είχα πρόβλημα) σε σχέση με επόμενο ταξίδι στην Ιταλία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2019 at 12:50, kostasbm said:

η πρωτη εκδρομη εξωτερικου πρεπει να γινεται με πρακτορειο και οι λογοι ειναι απλοι

μαθαινεις τη διαδικασια , αεροδρομιο,μεταφορες απο και προς ,ξενοδοχεια , φαγητο , περιηγηση , ψωνια..............

 μετα πολλα απο αυτα που εβλεπες δυσκολα φαινονται τοσο απλα.....

αρχιζεις με τη παρεα σου να ψαχνεσαι για τον επομενο προορισμο

για μενα ενα ιδανικος προορισμος εβδομαδας ειναι ο συνδυασμος Αυστρια - Ουγγαρια γιατι ειναι διπλα  και δε χανεται χρονος και ειναι οικονομικος

για το airbnb ας ανοιξουμε αλλο θεμα  γιατι δεν ειναι παντα οτι βλεπουμε στη φωτο 

πρεπει να γινεται με φιλο για να μην πληρωσεις παραπανω και να σου εξηγησει μερικα πραγματα οπως και να σε αφησρι να κανεις εσυ μερικα πραγματα οταν θα εισαι εκει.πχ πηγαινε μας εκει ωστε ο αλλος να πειραματιστει λιγο

 

On 27/10/2019 at 00:36, cacofonix-3 said:

Τι ορίζεις εσύ ταξίδι; Από κει ξεκινάμε... Τι ορίζεις comfort zone; Διότι εγώ παρέθεσα επιγραμματικά 5-6 περιστατικά, που τότε ναι μεν είχαν ένα βαθμό δυσκολίας, αλλά όσο τα θυμάμαι η τα συζητάω με κόσμο, άλλο τοσο γελάω... 

Η Ευρώπη είναι ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΗ. Αν δεν χάσεις ένα μεταφορικό μέσο που θα σου πάει αλυσιδωτή αντίδραση όλο το ταξίδι δε λέει...

Γενικά ενώ είμαι τελειομανής, στα ταξίδια το έχω πάει σε άλλο επίπεδο...Αν δεν σκάσει κάτι απρόοπτο το θεωρώ γκαντεμια...

Γενικά ταξίδια στα οποία δεν έγινε κάποιο απρόοπτο και απλά ειδα ένα μέρος...τα έχω ξεχάσει...TOO BORING...

Αν θες συγκινήσεις ξεκινα από Μεσογειακές χώρες, όπου το αίμα βράζει. Όσο πιο βόρεια τόσο πιο organized, τόσο πιο βαρετά...

ο καθενας παει διακοπες για διαφορετικο λογο.οποτε το ευρωπη βαρετη ειναι σχετικο.οπως οταν μιλαμε για πρωτο ταξιδι ο αλλος δεν θελει να του κατσουν βλακειες.σιγα σιγα παιρνεις εμπειρια.εγω πχ παω για τα βουνα και δεν βλεπω μουσεια.οτι για μενα τα μουσεια ειναι βαρετα δεν σημαινει οτι ειναι για τους αλλους.μην μετραμε κατι με βαση τι μας αρεσει εμας.εσυ θες να παει κατι στραβα.εγω παω για να ανεβω ενα βουνο. οποτε ολα ειναι σχετικα και το boring σχετικο.εσυ πχ μπορει να θες ναπας αιθιοπια για να μην ειναι boring ενω για μενα το boring ειναι να μην παω πχ σε βουνο ασχετα με το μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ εύκολο αρκεί να είσαι οργανωτικό άτομο.

Αν ξες σε ποια πόλη θες να πας ακόμα καλύτερα. Αν όχι (προσωπικά έτσι συνήθως συμβαίνει) αρχίζεις από skyscanner.net κοιτάς που και πότε έχει φθηνότερες πτήσεις.

Πχ τάδε πόλη. μετά τσεκάρεις ξενοδοχείο booking.com. Είναι καλύτερα κέντρο για να μπορέσεις να δεις την πόλη. Είναι φυσιολογικες τιμές στο σύνολο για αεροπορικά εισιτήρια και διαμονή, σύμφωνα με το budget σου; αν ναι κοιτάς αν μπορείς να πάρεις άδεια εσύ και το ταίρι. Αν όχι κοιτάς σε άλλη πόλη ή άλλες μέρες /προορισμό.

Αφού έχετε κλείσει άδεια από την δουλειά τότε κλείνεις πρώτα αεροπορικά εισιτήρια και μετά την διαμονή.

3-4 μέρες πριν το ταξίδι μπαίνεις Google maps να δεις πως θα πας από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Κόστος κλπ θα το δεις όταν φτάσεις.

Μετά κοιτάς Google πχ what to see in (πόλη) και μαρκάρεις τα πιο ενδιαφέροντα αξιοθέατα στο χάρτη σου.

Φαΐ ; μπες TripAdvisor και ανάλογα τα γούστα ψάχνεις για πρωινό /καφέ /δείπνο /fast-food στην πόλη που θα πας.

Πας σε πόλη που δεν έχει ευρώ; οπωσδήποτε Revolut και τραβάς μερικά μετρητά να έχεις από ατμ του αεροδρομίου.

Τώρα αν κανονίζω με ακρίβεια το τι θα κάνουμε κάθε μέρα, όχι δεν το κάνω. Απλά έχω ένα γενικό πλάνο στο μυαλό. Πχ φτάνουμε Δευτέρα στον προορισμό, ε θα είμαστε πτώμα. Δεν θα πάμε να δούμε αξιοθέατα πρώτη μέρα. Μια ματιά στην πόλη και φαΐ. Από την επόμενη μέρα αρχίζει η περιήγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...