Προς το περιεχόμενο

Οργάνωση ταξιδιών


ElisavetKat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, mary said:

 

Πας σε πόλη που δεν έχει ευρώ; οπωσδήποτε Revolut και τραβάς μερικά μετρητά να έχεις από ατμ του αεροδρομίου.

καλα και χωρις revolut θα επιβιωσει.οτι σε ενα ταξιδι θα δωσει και 5 6 ευρω σε χρεωσεις τραπεζων δεν θα ειναι καταστροφικο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Μα στο πρώτο ποστ μιλάς για "πρώτο ταξίδι εξωτερικό" γενικά, δεν μίλησες για Ασία, Αυστραλία, Αμερική κλπ.

Πορφανώς και όποιος πάει πρώτη φορά με άγχος και στρες δεν θα πάει στην άλλη άκρη του κόσμου, το λογικό είναι να πάει κάπου κοντά ή στην Ευρώπη. 

Όσον αφορά την Γαλλία, το ταξίδι που ανέφερα ήταν στο Παρίσι. Πίστεψε με, οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και προσπαθούσαν (σπάνια είχα πρόβλημα) σε σχέση με επόμενο ταξίδι στην Ιταλία..

δουλευα 10 χρονια εκει και μιλησα απο προσωπικη εμπειρια οπως και συ....αφου σε σενα πηγαν ολα καλα θα πανε και για τους αλλους

1 ώρα πριν, poulinos είπε

πρεπει να γινεται με φιλο για να μην πληρωσεις παραπανω και να σου εξηγησει μερικα πραγματα οπως και να σε αφησρι να κανεις εσυ μερικα πραγματα οταν θα εισαι εκει.πχ πηγαινε μας εκει ωστε ο αλλος να πειραματιστει λιγο

συμφωνω εσυ το λες φιλο εγω το ειπα πρακτορειο, επειδη χρονια ειχα φιλους που ταξιδευουν για σκι μονοι τους τωρα πανε σε πρακτορειο γιατι πολλα προκυπτουν ,ακυρωσεις,αλλαγες δρομολογιων,μεταφορες απο και προς....τα γραφεια εχουν τα υπερ αλλα και τα κατα(τιμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

καλα και χωρις revolut θα επιβιωσει.οτι σε ενα ταξιδι θα δωσει και 5 6 ευρω σε χρεωσεις τραπεζων δεν θα ειναι καταστροφικο;)

Ναι αν πάει μόνο μια μέρα θα ξοδέψει τόσα για 2-3 συναλλαγές.

για 3+ μέρες δεν συμφέρει καθόλου. Ανάλογα την τράπεζα μπορεί να πληρώσει 1€/συναλλαγή + τη μετατροπή.

Μέσα σε μια μέρα σαν τουρίστας στο εξωτερικό θα κάνεις σίγουρα 4-5 συναλλαγές (από εισιτήρια για μουσείο /κάστρο, φαΐ, αναμνηστικά, τσιμπολόγημα κλπ). Βάλε 4 συναλλαγές x 4€ την προμήθεια + την μετατροπή, έχεις φτάσει 10ρικο χωρίς να το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, στο πρωτο ταξιδι που παει καποιος θα διαλεξει δημοφιλη προορισμο. Εχουμε φτασει να αναλυουμε κυριολεκτικα τριχες, το 1 ευρω στη μετατροπη συναλλαγματος σε χωρα εκτος ευρω (δηλαδη Αγγλια) ενω το ερωτημα της TS ηταν να της δωσουμε ενα μπούσουλα. Αν καποιος δεν μπορει να προσανατολιστει στην Αθηνα, με ποιο λεωφορειο πρεπει να παρει αν βρεθει σε μια τοποθεσια αγνωστη σε αυτο, τοτε θα βρει δυσλολιες να κλεισει ενα 3ημερο ή 5ημερο ταξιδι σε μια ευρωπαικη πρωτευουσα που ειναι και mainstream τουριστικα. 

Αν καποιος θελει να κλεισει πρωτο ταξιδι Αιγυπτο πυραμίδες, Ινδία ή Ιαπωνια, ναι ειναι ζορικα. Αλλα να κλεισεις εισιτήρια με easy, ryan, aegean για Παρισι, Ρωμη, Βαρκελωνη, να δεις στο wiki 2 βασικες γειτονιες και να ψαξεις οτι μπορεις να κυκλοφορησεις βραδυ χωρις φοβο, να εντοπίσεις προορισμους-μουσεια, να βγαλεις προγραμμα/budget εκ των προτερων ε δεν ειναι πυρηνικη επιστημη. 

Πληρώνεις εκ των προτερων τη διαμονη, εγω προτιμω με τα μπουνια AirBNB, αλλα ΟΚ, γουστα ειναι αυτά. Με 200€ μετρητα εισαι ΟΚ και προσπαθεις μεγαλες αγορρς με καρτες, πχ φαγητο σε εστιατόριο, θεατρο, ποτο κοκ Εξαλλου, αν θες να πας φτηνα, θα μαθεις McDonalds και supermarket. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, mary said:

Ναι αν πάει μόνο μια μέρα θα ξοδέψει τόσα για 2-3 συναλλαγές.

για 3+ μέρες δεν συμφέρει καθόλου. Ανάλογα την τράπεζα μπορεί να πληρώσει 1€/συναλλαγή + τη μετατροπή.

Μέσα σε μια μέρα σαν τουρίστας στο εξωτερικό θα κάνεις σίγουρα 4-5 συναλλαγές (από εισιτήρια για μουσείο /κάστρο, φαΐ, αναμνηστικά, τσιμπολόγημα κλπ). Βάλε 4 συναλλαγές x 4€ την προμήθεια + την μετατροπή, έχεις φτάσει 10ρικο χωρίς να το καταλάβεις.

1 ευρω μετατροπη συναλλαγματος εχει μονο η πειραιως.ολες οι αλλες ειναι κλιμακωτες σε στυλ 10 20 λεπτα.μπορω να σηκωσω και αρχειο με χρεωσεις για να δει καποιος ποσο ειναι οι χρεωσεις. δεν διαφωνω οτι η revolut ειναι καλυτερη αλλα αν δεν πας να χαλασεις τρελα λεφτα δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο η Αγγλια δεν εχει ευρω;

Πραγα, Βουδαπεστη; Η μηπως δεν ειναι δημοφιλης προορισμοι;

Ναι συμφωνω. Καλυτερα να πληρωνεις τις ισοτιμιες της τραπεζας, παρα να πας να φας καπου πιο παραδοσιακα τοπικα γευματα. Καλυτερα mcdonadls και σαν τουριστας ρε!

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

1 ευρω μετατροπη συναλλαγματος εχει μονο η πειραιως.ολες οι αλλες ειναι κλιμακωτες σε στυλ 10 20 λεπτα.μπορω να σηκωσω και αρχειο με χρεωσεις για να δει καποιος ποσο ειναι οι χρεωσεις. δεν διαφωνω οτι η revolut ειναι καλυτερη αλλα αν δεν πας να χαλασεις τρελα λεφτα δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.

Μην ανησυχεις. Και οι υπολοιπες τραπεζες εκει θα την πανε τη δουλεια. Δες στη καρτοκινητη τι γινεται.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2019 at 18:00, mary said:

Μονο η Αγγλια δεν εχει ευρω;

Πραγα, Βουδαπεστη; Η μηπως δεν ειναι δημοφιλης προορισμοι;

Ναι συμφωνω. Καλυτερα να πληρωνεις τις ισοτιμιες της τραπεζας, παρα να πας να φας καπου πιο παραδοσιακα τοπικα γευματα. Καλυτερα mcdonadls και σαν τουριστας ρε!

Μην ανησυχεις. Και οι υπολοιπες τραπεζες εκει θα την πανε τη δουλεια. Δες στη καρτοκινητη τι γινεται.

καλα ναι οταν το γυρισουν εκει θα ειμαι ο πρωτος που θα οαω  revolut αφου εχω κανα δυο τρια ταξιδια το χρονο σε χωρες χωρις ευρω.αν και ακεφτομαι ηδη να βγαλω μια απο τωρα

 

On 27/10/2019 at 16:45, kostasbm said:

 

συμφωνω εσυ το λες φιλο εγω το ειπα πρακτορειο, επειδη χρονια ειχα φιλους που ταξιδευουν για σκι μονοι τους τωρα πανε σε πρακτορειο γιατι πολλα προκυπτουν ,ακυρωσεις,αλλαγες δρομολογιων,μεταφορες απο και προς....τα γραφεια εχουν τα υπερ αλλα και τα κατα(τιμες)

ειναι ποσο θες να ασχοληθεις να βρεις εναλλακτικη ,ποσα λεφτα θες να δωσεις κτλ.προσωπικα δεν εχει τυχει να παω και ουτε σκοπευω.λιγες στραβες και συνεχιζουμε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Μονο η Αγγλια δεν εχει ευρω;

Πραγα, Βουδαπεστη; Η μηπως δεν ειναι δημοφιλης προορισμοι;

Ναι συμφωνω. Καλυτερα να πληρωνεις τις ισοτιμιες της τραπεζας, παρα να πας να φας καπου πιο παραδοσιακα τοπικα γευματα. Καλυτερα mcdonadls και σαν τουριστας ρε!

Μην ανησυχεις. Και οι υπολοιπες τραπεζες εκει θα την πανε τη δουλεια. Δες στη καρτοκινητη τι γινεται.

Αγαπητέ μου το τι επιλέγει ο καθένας σαν τουριστικό προορισμό είναι ξεκάθαρα προσωπικό θέμα. Συμφωνώ μαζί σου ότι Πράγα και Βουδαπέστη είναι δημοφιλείς προορισμοί. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ξανά, ενώ Ρώμη, Παρίσι, Μιλάνο, Βερολίνο θα πήγαινα 100 φορές. Συγκεκριμένα Παρίσι πάω κάθε χρόνο τουλάχιστον 1 φορά. 

Όταν ήμουν φοιτητής, πήγα Λονδίνο. Ήμουν στενά οικονομικά. Πέρασα καταπληκτικά, πήγα σε ΟΛΑ τα μουσεία που έχει να προσφέρει το Λονδίνο. Ήταν επιλογή μου για τις 6 ημέρες που ήμουν εκεί να τρώω φτηνά, πιο συγκεκριμένα τα μεσημέρια McDonalds  3-4 χαμπουργκεράκια της 1 λίρας και το βράδυ παίρναμε κάτι από σουπερμάρκετ και φτιάχναμε-μακαρόνια κοτόπουλο, πίτσα κοκ. Τώρα και έξω τρώω και εστιατόρια ψάχνω κτλ. Αλλά μιλάμε για 1ο ταξίδι, η νηματοθέτρια έχει εγκαταλείψει το νήμα και εμείς ασχολούμαστε αν αξίζει στο ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ που της φαίνεται ΒΟΥΝΟ να ψάξει αν έχει φτηνά εισιτήρια και διαμονή, αν θα βγάλει Ρεβολούτ για να γλυτώσει το 1 ευρώ της Πειραιώς.

Δεν ήθελα να σε προσβάλω, απολογούμαι αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν έχει πλέον νόημα και η συζήτηση, από πλευράς μου, γενικά.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητέ μου το τι επιλέγει ο καθένας σαν τουριστικό προορισμό είναι ξεκάθαρα προσωπικό θέμα. Συμφωνώ μαζί σου ότι Πράγα και Βουδαπέστη είναι δημοφιλείς προορισμοί. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ξανά, ενώ Ρώμη, Παρίσι, Μιλάνο, Βερολίνο θα πήγαινα 100 φορές. Συγκεκριμένα Παρίσι πάω κάθε χρόνο τουλάχιστον 1 φορά. 

Όταν ήμουν φοιτητής, πήγα Λονδίνο. Ήμουν στενά οικονομικά. Πέρασα καταπληκτικά, πήγα σε ΟΛΑ τα μουσεία που έχει να προσφέρει το Λονδίνο. Ήταν επιλογή μου για τις 6 ημέρες που ήμουν εκεί να τρώω φτηνά, πιο συγκεκριμένα τα μεσημέρια McDonalds  3-4 χαμπουργκεράκια της 1 λίρας και το βράδυ παίρναμε κάτι από σουπερμάρκετ και φτιάχναμε-μακαρόνια κοτόπουλο, πίτσα κοκ. Τώρα και έξω τρώω και εστιατόρια ψάχνω κτλ. Αλλά μιλάμε για 1ο ταξίδι, η νηματοθέτρια έχει εγκαταλείψει το νήμα και εμείς ασχολούμαστε αν αξίζει στο ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ που της φαίνεται ΒΟΥΝΟ να ψάξει αν έχει φτηνά εισιτήρια και διαμονή, αν θα βγάλει Ρεβολούτ για να γλυτώσει το 1 ευρώ της Πειραιώς.

Δεν ήθελα να σε προσβάλω, απολογούμαι αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν έχει πλέον νόημα και η συζήτηση, από πλευράς μου, γενικά.

Συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε άλλο την συζήτηση.

Έγραψα τον δικό μου τρόπο για να οργανώσεις ένα ταξίδι και Ο πουλινος με τσιγκλισε για να απαντήσω και το συνέχισα.

Αλλά θέλω να σου απαντήσω. Δεν προσβληθηκα και δεν βλέπω τον λόγο. Διάλεξες και εσύ χώρα για να μου δώσεις παράδειγμα, που στην Αγγλία όχι κουζίνα δεν έχουν, ούτε ξέρουν να μαγειρεύουν. 😋

Δεύτερη φορά στην ίδια πόλη για τουρισμό δεν θα ξαναπήγαινα αλλά όπως είπες είναι ότι επιλέγει ο καθένας.

 

 

Επεξ/σία από mary
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mary είπε

Συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε άλλο την συζήτηση.

Έγραψα τον δικό μου τρόπο για να οργανώσεις ένα ταξίδι και Ο πουλινος με τσιγκλισε για να απαντήσω και το συνέχισα.

Αλλά θέλω να σου απαντήσω. Δεν προσβληθηκα και δεν βλέπω τον λόγο. Διάλεξες και εσύ χώρα για να μου δώσεις παράδειγμα, που στην Αγγλία όχι κουζίνα δεν έχουν, ούτε ξέρουν να μαγειρεύουν. 😋

Δεύτερη φορά στην ίδια πόλη για τουρισμό δεν θα ξαναπήγαινα αλλά όπως είπες είναι ότι επιλέγει ο καθένας.

Αν θέλει κουζίνα, να ξεκινήσει με Λίβανο, έχουν και την επανάσταση τώρα😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mary είπε

Συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε άλλο την συζήτηση.

Έγραψα τον δικό μου τρόπο για να οργανώσεις ένα ταξίδι και Ο πουλινος με τσιγκλισε για να απαντήσω και το συνέχισα.

Αλλά θέλω να σου απαντήσω. Δεν προσβληθηκα και δεν βλέπω τον λόγο. Διάλεξες και εσύ χώρα για να μου δώσεις παράδειγμα, που στην Αγγλία όχι κουζίνα δεν έχουν, ούτε ξέρουν να μαγειρεύουν. 😋

Δεύτερη φορά στην ίδια πόλη για τουρισμό δεν θα ξαναπήγαινα αλλά όπως είπες είναι ότι επιλέγει ο καθένας.

Εγω ομως εκει πηγα 1o ταξιδι, σαν φοιτητης, με ακομα 2 φιλους και ημασραν οικονομικα μετρημενοι. Ο καθενας συμβουλεύει με βαση τις δικές του εμπειριες. Εξου και οι "εναλλακτικες" που προτεινα, McDonalds και σουπερμαρκετ. Τωρα, το Παρισι που ειναι αγαπημενος προορισμος, μπορω να προτεινω 4-5 ωραια μαγαζια/εστιατορια/μπαρ και πληρη ταξιδιωτικη καθοδηγηση. Και ακομα μαθαινω.Καλη συνεχεια ευχομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΖΟΥΝ πολυ παραγοντες για να οργανωσεις ταξιδι,

 

1. ποτε εχεις free time?

Οι δικες μου μερες ειναι αρκετα κλασικες,

15μερο χριστουγεννα - πασχα και καλοκαιρι και τελος

Μενουν κατι τριημερα οπως αυτο σημερα αλλα δεν τρελενομαι να τρεχω για τριημερο εξωτερικο.

 

2. Αναλογα το νο 1, ψαχνεις στο skyscanner που παιζουν φτηνα εισιτηρια...

Πριν κανα μηνα ψαχνοντας βρηκα χριστουγεννα 5μερο Σοφια (καλα θα μου πεις σιγα τα ωα αλλα οκ)

Θα κανω χοντρα τσαμπε διακοπες, 30 ευρω τα εισιτηρια πηγαινε - ελα και αλλα τοσα το airbnb, μια χαρα θα μου ερθει.

 

3.Την σοφια την ξερω σαν την Αθηνα, αλλα αν πας για πρωτη φορα καπου, τοτε το ριχνεις στο διαβασμα

και σημειωνεις μερη που θες να πας, φτιαχνεις μια λιστα και χωριζεις τις ημερες στο περιπου.

φορτωνεις 1-2 δραστηριοτητες την ημερα και οτι προλαβεις.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο βεβαια, στο παρισι ειχα παει 4μερο και ειχα χωσει 30 μερη, ενταξει τα εβγαλα αλλα ολη μερα μεχρι το βραδυ εκανα χιλιομετρα...

 

4. Roaming και revolut απαραιτητα, σου λυνουν τα χερια ειναι τα μαστ του τραβελερ... καθε πολη ομως εχει τα μυστικα της, υπαρχει και σχετικο θεμα που παιρνεις επι τοπου πληροφοριες και νομιζω οτι μπορει ο καθενας με παρεα η χωρις να φτιαξει ενα πολυ σουπερ ταξιδακι.

 

ΥΓ..... θυμαμαι παλια οταν γυρναγα απο νεα υορκη με ολυμπιακη... μας λεει η αεροσυνοδος, απαγορευεται το καπνισμα εδω ειναι αμερικη.... και ποτε θα το αναψουμε καλε κυρια? οταν βγουμε εκτος αμερικανικου εναεριου χωρου.... λοιπον καθομαστε ολη η σειρα στο αεροπλανο με ενα τσιγαρο στο χερι σβηστο μιση ωρα και μετα το μισαωρο μας λεει η τυπισα, τωρα μπορειτε να το αναψετε.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...