Προς το περιεχόμενο

[Soundbar]CREATIVE SOUND BLASTER X KATANA 199€ @ E-shop.gr


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Seaside είπε

Αν θέλετε ηχομπάρα σχετικά οικονομική και με καλή απόδοση ΓΝΩΜΗ μου πάρτε καλυτερα μια LG φθηνή-μεσαίας κατηγορίας.

Στην τελευταια αναβάθμιση της δικιας μου δώσανε DTS-X υποστηριξη και πλεόν οι ταινίες με ATMOS παίζουν ενώ πρίν δεν έπαιζε ο ήχος και απο ποιότητα ήχου ακρως καλύτερη λόγω DAC.

Εκτός αν κάποιος ψάχνει RGB effects και θέλει να την συνδυάσει με το υπόλοιπο PC.

ποιά είναι αυτή η lg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tempo είπε

ποιά είναι αυτή η lg?

Δεν γνωρίζω αν θα την βρεις τώρα διότι είναι προηγούμενο μοντέλο. Ειναι η SJ8.

Το θέμα είναι οτι υπαρχει κάποια υποστήριξη στα FW γι αυτό εγώ αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα πάλι LG.

Εκτός απο οτι την χειρίζεσαι απο το κινητό μεσω του APP, servers,deezer,napster και άλλα αν την έχεις και σε δίκτυο

η εχεις NAS δίνει αμέτρητες επιλογές. Ηταν πραγματικά ένα futureproof προιόν για μένα.

Εγώ την έχω σε υπνοδωμάτιο οχι σε PC και ΥΠΕΡκαλύπτει τα πάντα για μένα. Το συγκεκριμένο προιόν ΣΙΓΟΥΡΑ θα το ξαναγόραζα.

 

21 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Mη μου πεις εκεινη που ειχε βγει περισι για λιγο προσφορα ... Υπαρχει φτηνο μοντελο με ATMOS ;

Οχι βασικά ΟΛΗ η σειρά η SK που βγήκε ήταν ψιλομάπα εκτός των μεγάλων μοντέλων.

Η SJ σειρά ομως ήταν παρα πολύ καλή.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Η sj8 κοστίζει 400+ όμως

Κόστιζε. Υπάρχουν περιπτώσεις να την βρεις με 269-289.

Εγω δεν κάνω συγκριση στα λευτά. ΑΠΛΑ λέω πως μια LG των 250 ευρώ είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα απο κάθε STAGE-RAZER-KATANA κτλπ.

Και κατασκευαστικά και ως προιόν. Υλικα,ενταση,υποστήριξη κτλπ.

ΤΑ τελευταία ηχεια που είχα στο PC ήταν κάτι πανακριβα Creative. To 2004 νομίζω η το 2003 δεν θυμάμαι. Πριν απο αυτά είχα και Yamaha με διπλά SUB.

Ισως να έκανα μια μετάβαση σε D-AMP αλλά όχι τώρα γιατί είναι πανάκριβοι οι ψηφιακοί μικροί Stereo.

Αυτο που έχω τώρα στο PC πάνω κράταει χρόνια οπότε σε PC speakers δεν ξαναγυρνάω ΠΟΤΕ πια.

5.1 gaming δεν με νοιάζει οπότε το 2.1 είναι αρκετό για εμένα. Συν οτι δεν υπάρχει χρόνος.

Ειμαι λίγα κλικ κάτω απο ποιότητα Monitor στο PC Και αυτό γιατι είμαι Stereo fan. Αν εστηνα τώρα ομως PC ηχομπαρα τέτοιου τύπου

σίγουρα δεν θα έπαιρνα. Θα κοιτούσα για αρχή LG λόγω υποστήριξης και αν μπορούσα θα πήγαινα σε Yamaha. Μετα ξεφευγουμε πολύ.

Ορίστε η SK8 έπεσε ΠΑΡΑ πολύ στα 260 και είναι αρκετά καλή.

Αλλη επιλογή είναι η SJ4 και SJ4R.

KAMIA σχεση ουτε με Katana ούτε με Stage.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπομονη μεχρι τη BF για τα ακριβα ... To καλο με τη stage ειναι οτι τη βρισκεις σε καλη τιμη αρκετα συχνα . Εχω και την Sony HT-RT3 απο τη προσφορα  149  για καλη στη τηλεοραση που τη κανει για πλακα σε κατανες κτλ με φωτακια .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Seaside είπε

Ορίστε η SK8 έπεσε ΠΑΡΑ πολύ στα 260 και είναι αρκετά καλή.

Αλλη επιλογή είναι η SJ4 και SJ4R.

KAMIA σχεση ουτε με Katana ούτε με Stage.

Επειδη τυχαινει να εχω και την katana και την sj4 που την πηρα περυσι σε προσφορα, να ξερεις οτι η sj4 υστερει σε σχεση με την katana σε οτιδηποτε σεναριο και να εχω δοκιμασει.

Χαμηλοτερη ενταση, clipping στο τερμα, φτηνιαρικη κατασκευη χωρις εστω μια οθονη να βλεπεις τι παιζει απο ενταση κλπ και αλλα.

Την πηρα για το σαλονι και αναγκαστηκα να την δωσω και να βαλω την creative στο σαλονι γτ απλα δεν αξιζε τον κοπο. 

Και αυτο αποτυπωνεται και στην αξια της γτ περυσι επαιξε προσφορα νομιζω 120-140 η sj4 ενω η katana πρωτη φορα στα 200 ευρω.

 Την εχω απο αρχες του '17 με αρχικη τιμη αγορας τα 300 ευρω και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου. Οριακα ειμαι να παρω αλλη μια για το δευτερο pc.
 

Επεξ/σία από cosmo21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cosmo21 είπε

Επειδη τυχαινει να εχω και την katana και την sj4 που την πηρα περυσι σε προσφορα, να ξερεις οτι η sj4 υστερει σε σχεση με την katana σε οτιδηποτε σεναριο και να εχω δοκιμασει.

Χαμηλοτερη ενταση, clipping στο τερμα, φτηνιαρικη κατασκευη χωρις εστω μια οθονη να βλεπεις τι παιζει απο ενταση κλπ και αλλα.

Την πηρα για το σαλονι και αναγκαστηκα να την δωσω και να βαλω την creative στο σαλονι γτ απλα δεν αξιζε τον κοπο. 

Και αυτο αποτυπωνεται και στην αξια της γτ περυσι επαιξε προσφορα νομιζω 120-140 η sj4 ενω η katana πρωτη φορα στα 200 ευρω.

 Την εχω απο αρχες του '17 με αρχικη τιμη αγορας τα 300 ευρω και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου. Οριακα ειμαι να παρω αλλη μια για το δευτερο pc.
 

Ο ηχος είναι πάντα υποκειμενικός. Για ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ. Αλλιως σ αρέσει να ακους εσύ,αλλιώς εγώ κτλπ.

Επίσης για σαλόνι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ηχομπάρα αυτής της τάξης που είναι 2.1 και τόσο οικονομική με 6.5άρι sub απο μελαμίνη ΚΑΙ ΟΧΙ απο ξύλο μασίφ γιατί πολύ απλά δεν θα ακούσεις τίποτα. Χανεται ο ηχος οσο μεγαλώνει ο χώρος.

Οπως δεν παίρνεις και βάση τοίχου των 25 ευρώ για τηλεόραση που κάνει 2 χιλιάρικα.

Για μέχρι 15 τετραγωνικά στα 250 ευρώ όλες κάνουν τη δουλειά.

Αμα έχεις σαλόνι 25-45 τετραγωνικά και θες ΠΟΙΟΤΗΤΑ πας σε Yamaha,Denon,Klipsch και άλλες ωραίες λύσεις που υπάρχουν.

 

 

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Seaside είπε

Ο ηχος είναι πάντα υποκειμενικός. Για ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ. Αλλιως σ αρέσει να ακους εσύ,αλλιώς εγώ κτλπ.

Επίσης για σαλόνι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ηχομπάρα αυτής της τάξης που είναι 2.1 και τόσο οικονομική με 6.5άρι sub γιατί πολύ απλά δεν θα ακούσεις τίποτα.

Οπως δεν παίρνεις και βάση τοίχου των 25 ευρώ για τηλεόραση που κάνει 2 χιλιάρικα.

Για μέχρι 15 τετραγωνικά στα 250 ευρώ όλες κάνουν τη δουλειά.

Αμα έχεις σαλόνι 25-45 τετραγωνικά και θες ΠΟΙΟΤΗΤΑ πας σε Yamaha,Denon,Klipsch και άλλες ωραίες λύσεις που υπάρχουν.

Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Δεκτο για την ποιοτητα του ηχου και τι αρεσει στον καθενα και γι αυτο και δεν το εβαλα καν ως κριτηριο επιλογης. Ολα οσα ανεφερα οπως ενταση, φτηνιαρικη κατασκευη και ελλειψη οθονης ειναι πραγματα τα οποια οταν παρεχονται απο αλλο προιον φθηνοτερο απο το δικο σου ειναι bonus εφοσαν το δικο σου προιον δεν τα εχει.

Το δεχομαι και για την ποιοτητα αλλα δεν θεωρω φθηνη λυση μια ηχομπαρα των 300 ευρω οπως επισης και το γεγονος οτι αυτα που αναφερεις καλα ειναι εαν μενεις σε μονοκατοικια πχ αλλα σε πολυκατοικια δεν εχω μπορεσει ποτε να δω ταινια με την creative και ενταση πανω απο το 30 χωρις να γινει παραπονο για θορυβο οποτε θεωρω οτι απο ενταση ειναι υπεραρκετη ειδικα απο την στιγμη που με τη sj4 κυριολεκτικα τερμα και παλι δεν ειναι καν δυνατα. Εχει τυχει να την ακουσεις? Δεν το λεω καπως απλα και εγω ετσι δυσπιστος ημουν και στην ενταση και στην ποιοτητα μεχρι που την πηρα.

Και γι αυτο και μετα ξενερωσα τοσο με την lg γτ πιστευα οτι πχ για ταινιες σιγουρα θα ειναι μακραν καλυτερη η lg και εφαγα την απογοητευση μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Creative είχα ακουσει σε DEMO που την είχα πετύχει ανοιχτή. ΟΚ. Να παρουμε κατι αλλο τότε. ΑΝ δε θες να την συγκρίνεις με την SJ4 τοτε με την SK8.

Και σου ξαναλέω. Τετοιες ηχομπάρες για μικρό δωμάτιο η για υπνοδωμάτιο είναι υπεραρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...