Προς το περιεχόμενο

Από windows 7 σε 10 σε λάπτοπ


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. Εχω λάπτοπ της Dell με άδεια windows 7. Στο κάτω μέρος η συσκευή έχει τον κωδικό των windows 7. Την πρώτη φορά που άνοιξα το λαπτοπ είχα δημιουρgήσει 4 dvd (με windows, drivers κτλ) μέσα απο το λαπτοπ με τα οποία κάνω φορματ. Θα ήθελα να περάσω σε windows 10 δωρεάν μέσω των windows 7 που έχω άδεια. Αλλα να μην έχω κάποιο θέμα να ψάχνω drivers κτλ. να γίνει σχετικά απλά δηλαδή αν γίνεται. ακουσα οτι γίνεται, αλλα δεν ξέρω την διαδικασία. οποιος γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες και μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κάτω μέρος εκεί που είναι η άδεια, θα δείς και το service tag του λάπτοπ. Με αυτό μπαίνεις στη σελίδα της dell και βάζεις το service tag. Εκεί θα σου βγάλει τους διαθέσιμους drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο, Αν δεν δεις για 10αρια πιθανότατα θα έχεις προβληματάκια.

Τα ίδια θέματα είχα και εγώ στο N5110 που ήθελα να βάλω 10αρια αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα και πχ η κάρτα ήχου δεν λειτουργούσε σωστά, δεν είχα εναλλάξιμα γραφικά καθώς είχαν κάνει αλχημείες με την amd για να παίξει και η ΗD3000 του επεξεργαστή κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και σε ευχαριστώ. έβαλα το tag και στο drivers & downloads >  operating system αναφέρει τα windows 7 64 bit και τα windows 8 64 bit  (not applicable & BIOS οι άλλες 2 επιλογές). πουθενά τα windows 10. αρα δεν τα δέχεται σωστα? 

Το θέμα με αυτά τα 3 dvd (3 είναι τελικά) με windows 7 και drivers που εφτιαξα μέσα απο το laptop αρχικά, είναι οτι επειδή έχει μόνο 3gb μνημη πρέπει να φορτώνονται και extra πράγματα και του πέφτουν βαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγλω προτείνω να του βάλεις 10άρια, άσχετα αν έχει στο site της dell drivers. Αφού πάει μέχρι τα 8 δε θα έχεις πρόβλημα, τα 10άριαθα αναγνωρίσουν και θα στήσουν το 90 ή 100% των συσκευών αυτόματα. Επίσης, στην αρχή που θα σου ζητήσει κλειδί μπορείς να το παρακάμψεις και να δεις πως θα πάει και αν θέλεις να κρατήσεις τα 10άρια. Μόνο να επιλέξεις την αντίστοιχη έκδοση από τα 7 που έχεις σύμφωνα με τον πίνακα παρακάτω.

spacer.png

Αν βάλεις το κλειδί των 7 που έχεις (λογικά home premium) θα σου βάλει τα 10 home και θα τα ενεργοποιήσει αυτόματα μόλις συνδεθεί στο internet. Το έκανα χτες με απιτυχία σε desktop με 7άρια από plaisio.

Επίσης, θα πρότεινα να μην βάλεις όνομα χρήστη με Ελληνικά γράμματα γιατί ενδέχεται να έχεις προβλήματα σε κάποιες εφαρμογές όπως το kodi. Και κατά την εγκατάσταση των 10 να μην έχεις κουμπωμένο καλώδιο δικτύου, ούτε να δώσεις κωδικό για το wifi σου όταν στο ζητήσει για να μην σε πρήξει να κάνεις microsoft account. Καλύτερα να δημιουργήσεις τοπικό λογαριασμό και αν θέλεις αργότερα μπορείς να τον κάνεις microsoft.

Τέλος, αν έχεις πάνω από 3gb ram ή έχεις σκοπό να βάλεις τότε θα πας σε 64bit έκδοση αλλιώς θα βάλεις 32bit. Εγώ θα έλεγα να πας απευθείας στα 64bit ότι μνήμη και να έχεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ. αυτό που δε κατάλαβα είναι αν περνάω πρώτα τα 7 με φορματ και μέσω του windows update μου περνάει τα 10 ρια ή περνάω τα 10αρια κατευθείαν (απο πού τα κατεβάζω???) και μετα χρησιμοποιώ το κλειδί των 7 που έχει το λάπτοπ πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου προτείνω τα παρακάτω Τα έχω κάνει πολλές φόρες Είναι χρονοβόρο  

Ξεκίνα εγκατάσταση των windows 7 όπως ξέρεις Στο σημείο που θα σου ζητήσει να επιλέξεις δίσκο κλικαρησετον και πάτα διαγραφή μην τον φορμάρεις και μην κάνεις διαμερίσματα  Πάτα επόμενο να ξεκινήσει η εγκατάσταση των windows 7 Όταν ολοκληρωθεί  και αφού τα ενεργοποιησεις   κατέβασε  από   εδώ το εργαλείο   (άμεση λήψη εργαλείου ) αναβάθμισης και ακολουθα τις οδηγειες Να επιλεξεις  αναβαθμιση αυτου του υπολογιστη   Οχι   δημιουγεια μέσου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ. αυτό που δε κατάλαβα είναι αν περνάω πρώτα τα 7 με φορματ και μέσω του windows update μου περνάει τα 10 ρια ή περνάω τα 10αρια κατευθείαν (απο πού τα κατεβάζω???) και μετα χρησιμοποιώ το κλειδί των 7 που έχει το λάπτοπ πάνω?

Δε χρειάζεται να κάνεις διπλή δουλειά. Μια χαρά ενεργοποιούνται τα 10άρια με το κλειδί των 7, το έχω κάνει αρκετές φορές σε λάπτοπ. Θα κατεβάσεις τα 10 από το λινκ που σου έδωσε ο hp8 και θα επιλέξεις Ελληνικά 64bit και να τα πάρεις σε iso ή να σου κάνει μόνο του το usb (θα διαγραφούν τα πάντα από αυτό). Κατά την εγκατάσταση θα βάλεις το κλειδί στην αρχή και θα σου στήσει την σωστή έκδοση μόνο του. Προχώρα την εγκατάσταση κανονικά, βάλε στην αρχή το Ελληνικό πληκτρολόγιο, πρόθεσε το Αγγλικό Ηνωμένων πολιτειών και μην συνδεθείς στο internet όταν στο ζητήσει αν δε θέλεις να κάνεις microsoft λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gou76 είπε

Σε πρόσφατη αναβάθμιση που έκανα από τα 7 σε 10 η οθόνη κλειδώματος είναι θολή. Πώς διορθώνεται αυτό, γνωρίζει κανείς;

αυτό είναι άλλο θέμα και σε ανάρτηση άλλου μέλους Ρίξε μια ματιά  εδώ  και  εδώ    αν αναφέρεσαι σε  αυτό το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προεργασία, δλδ το να κατεβάσω τα windows 10 με το media creator να τα κάνω σε στικακι usb, μπορεί να γίνει σε άλλον υπολογιστή και μετά απλά με το στικάκι αυτό να κάνω φορματ στο λαπτοπ? Η' πρέπει εξ αρχής να γίνει στο λάπτοπ η διαδικασία? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. τον κωδικό των windows 7 να δοκιμάσω να τον περάσω στην αρχή του φορτώματος των windows 10? Η' να περάσω τον W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX που διάβασα κάπου σε ένα άρθρο για να συνεχίσει η διαδικασία και μετά όταν περαστούν τα windows 10 να περάσω το κελιδί των 7 τότε? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε τους generic κωδικούς. Αυτά γινόταν στην αρχή όπου δεν προχωρούσε η εγκατάσταση χωρίς κλειδί. Τώρα δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Αν θα περάσεις τον δικό σου θα σου στήσει αυτόματα την ανάλογη έκδοση. Αν πατήσεις "Παράβλεψη προς το παρών" (ή κάπως έτσι) θα σου ζητήσει ποια έκδοση να στήσει και θα πρέπει να βάλεις την σωστή για να μπορέσεις μετά, όταν θα βάλεις τον κωδικό, να τα ενεργοποιήσεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. SOS. έβαλα να μπουτάρει απο το usb που έφτιαξα με το rufus, έδειξε για πολύ λίγο το σήμα των windows και τώρα για κανα 5λεπτο ήδη έχει μαύρη οθονη χωρίς να κάνει τίποτα. Τι συμβαίνει? τι να κάνω?

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...