Προς το περιεχόμενο

Από windows 7 σε 10 σε λάπτοπ


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. μια βοήθεια γιατι σπάσανε τα νευρα μου. όταν πέρναγα τα 10 (ενω όλα δουλευουν οκ) μου ζήτησε e-mail για λογαριασμό Mixrosoft. Δεν μπορούσα να παραβλέψω αυτό το βήμα. Τελως πάντων έβαλα ενα μαιλ μου με τον σωστό κωδικό φυσικά και ένα pin που ζήτησε. Αρχικά έμπαινε με pin σε κάθε επανεκκίνηση, αλλα κάθε φορά έπρεπε να το γράφω. επειδή θέλω να μπαίνει χωρίς κωδικούς κτλ, απενεργοποίησα την είσοδο με pin με το Netplwiz απο εδώ το διάβασα https://www.secnews.gr/107038/pws-na-afairesete-kwdiko-prosbasis-windows-10/

Απο τότε κάθε φορά που κάνω restart πάει αυτόματα να μπει με τον λογαριασμό που Microsoft που είχα κάνει κατα την εγκατάσταση των 10 και λεει το όνομα χρήστη ή το password δεν είναι έγκυρα. Ενώ είναι σωστό το password. Μολις το ξαναγράψω μπαίνει κανονικά. Τι συμβαίνει?? Πως λύνετε το θέμα.? Θα ήθελα να διαγράψω τον λογαριασμό Microsoft που με υποχρέωσε να κάνω (έκανα και στο email ου επαλήθευση το λογαριασμό όπως μου ζήτησε) και να απενεργοποιήσω και το pin και να μπαίνει αυτόματα όπως στα 7. Τι προτείνετε? Σας ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο είχα επισημάνει αυτό αλλά δεν το πρόσεξες.

Στις 27/10/2019 στις 1:11 ΜΜ, micos000 είπε

Και κατά την εγκατάσταση των 10 να μην έχεις κουμπωμένο καλώδιο δικτύου, ούτε να δώσεις κωδικό για το wifi σου όταν στο ζητήσει για να μην σε πρήξει να κάνεις microsoft account. Καλύτερα να δημιουργήσεις τοπικό λογαριασμό και αν θέλεις αργότερα μπορείς να τον κάνεις microsoft.

Αποσυνδέσου τώρα από το internet και δημιούργησε νέο τοπικό χρήστη με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά συνδέσου σε αυτόν και διέγραψε τον microsoft.

https://www.microsoft.com/en-us/videoplayer/embed/RWtYN7

Μην βάλεις κωδικό αν δεν θέλεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Τώρα δεν το έχω ανοικτό το λάπτοπ αλλα έχω την εντύπωση οτι ο microsοft λογαριασμός φαινόταν σαν να μην μπορεί να καταργηθεί. δλδ δεν πατιόταν το κατάργηση νομίζω στις ρυθμίσεις στο παράθυρο του Netplwiz. Μηπως επειδή δεν είχα κάνει πρώτα άλλο λογαριασμό? Αν κάνω τοπικό λογαριασμό θα μπορεί να σβηστεί μέσα απο το περιβάλλον των windows? και αν ναι πως τον σβήνω? Σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεί να διαγραφεί γιατί είναι ο μοναδικός λογαριασμός και είσαι συνδεμένος σε αυτόν. Κάνε νέο όπως το βίντεο στο λινκ που σου έδωσα και μετά βλέπεις αν διαγράφεται ή όχι. Μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό και από το netplwiz

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Ολα καλά, έκανα τον τοπικό λογαριασμό και διέγραψα τον λογαριασμό microsoft και απο το λαπτοπ απο την σελίδα της microsoft ακόμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για internet security-antivirus αρκεί αυτό που έχουν τα windows 10 ή να βάλω κανα άλλο όπως το avast internet security?  ποιο προτείνετε? ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι λίγο προσεκτικός και δεν ανοίγεις τυφλοσούρτη τα συνημμένα από τα email ούτε κατεβάζεις και εγκαταστείς ότι βρεις στο internet και αν δεν ασχολείσαι με ebanking, τότε αυτό των 10 είναι υπεραρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χρήση ebanking τι θα πρότεινες?? ευχαριστω

(αν και στο ebanking οι συναλλαγές γίνονται με αποστολή icode όπου κάνεις επιβεβαιωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις icode δεν σε απασχολεί κάτι. Δεν ξέρω από προγράμματα, ας απαντήσει κάποιος άλλος σε αυτό.

Αφού έχεις icode δεν σε απασχολεί κάτι. Δεν ξέρω από προγράμματα, ας απαντήσει κάποιος άλλος σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. Αφού περάσω τα windows 10 με το key των 7 μετά πρέπει να τα δηλώσω σε κάποια σελίδα της microsoft?  Ή δεν χρειάζεται και το κλειδί έχει αποθηκευτεί στην microsoft για την επόμενη φορά που θα κάνω format και θα περάσω τα windows 10 στο λάπτοπ ?  ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί αποθηκεύεται στο bios και "δένει" με το hardware. Την επόμενη φορά που θα κάνεις φορμάτ θα αναγνωριστεί η άδεια χρήσης αυτόματα.

Αν συνδεθείς στα 10άρια με λογαριασμό microsoft αντί για τοπικό, τότε το κλειδί θα συνδεθεί αυτόματα και με τον λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...