Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε τη σειρά gaming monitors Mi Surface Display


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Κι ας ελπίσουμε να μην διπλασιαστεί σε περίπτωση που έρθει Ευρώπη...

Και 600 ευρώ να κάνει όταν έρθει φίλε, με τα specs που έχει πάλι φτηνό θα είναι...
Στο Σκρούτζ αν δεις το πιο φτηνό με αντίστοιχα specs είναι στα 1.200 ευρώ.

3 ώρες πριν, HotShot84 είπε

θελεις και ακριβη καρτα γραφικων οποτε το τιμιος και φτωχος παλι δεν ταιριαζει

Ρε φιλαράκι, ας πάρει το μόνιτορ το καλό ο άλλος και δε χρειάζεται τόσο ακριβή κάρτα, με 450 ευρώ παίρνεις κάρτα που στο δουλεύει ρολόι στα 144Hz.
(Και όχι δεν θεωρώ ακριβή μια κάρτα στα 450 αν υπολογίσεις ότι άλλο τόσο θα κάνει και το μόνιτορ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Panel με 240hz υπάρχουν χρόνια τώρα αλλά μόνο VA τώρα τελευταία άρχισαν να κυκλοφορούν panel ips με 240hz

Eizo Foris FG2421 first 240hz va panel 2013

Acer nitro XV273X first 240hz ips panel 08/2019

Συνεπώς περισσότερα hz ναι, καλύτερα hz όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

2ον : Είναι υπερβολή και δεν κάνει και καθόλου καλό να υπάρχει τόση μεγάλη αύξηση στις ιντσες στις οθόνες των υπολογιστών. Μπορεί και πάλι λόγο Κίνας να έχουν ξεφτιλιστεί   οι τιμές στα πανελ αλλά ετσι οπως πάμε πλησιάζουμε πλεον τις 40΄ !!! Οπότε είμαι αντίθετος στην άποψη τις xiaomi οτι ο σημερινός gamer θα κάθεται να παίζει μπροστά σε 34αρι μόνιτορ .

Δε θα σου πω ότι έχεις άδικο, αλλά δεν έχεις και δίκαιο...
Χρησιμοποιώ 34ρη ultrawide στα 165Hz τον τελευταίο χρόνο και μπορώ να πω ότι ΔΕΝ γυρίζω σε κανονικό μόνιτορ για ΚΑΝΕΝΑ λόγο!
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι βολεύονται όλοι σε αυτές τις ίτζες, αυτό είναι αλήθεια! Αλλά να σου πω ότι από καμιά 20ρια γνωστούς μου την είδαν, μόνο 3 μου είπαν ότι δεν τους κάθεται καλά στο μάτι και δε βολεύονται. Ένας απ αυτούς πήγε και πήρε την ίδια 1 εβδομάδα μετά, άλλος ένας μαζεύει για να την πάρει και οι υπόλοιποι θα το κάνανε αν δεν ήταν πολύ υψηλό το οικονομικό.
Προφανώς και δεν είναι εντελώς αντικειμενικό το παράδειγμα που σου έδωσα, αλλά πιστεύω είναι κάπου κοντά στην πραγματικότητα.

26 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Αμα στην Ελλάδα και γενικός κάνει κάνα ως και 500 euro. Δεν βλέπω λόγο να μην πάει κάποιος στην Gigabyte Aorus.

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια μάστορα, η Gigabyte δεν έχει Ultrawide μοντέλο στην αγορά. Και τα 4 που έχει είναι Wide, όχι Ultrawide.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HotShot84 είπε

θελεις και ακριβη καρτα γραφικων οποτε το τιμιος και φτωχος παλι δεν ταιριαζει

Υπάρχουν και οι κονσόλες μην ξεχνιόμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, allen19m είπε

Δε θα σου πω ότι έχεις άδικο, αλλά δεν έχεις και δίκαιο...
Χρησιμοποιώ 34ρη ultrawide στα 165Hz τον τελευταίο χρόνο και μπορώ να πω ότι ΔΕΝ γυρίζω σε κανονικό μόνιτορ για ΚΑΝΕΝΑ λόγο!
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι βολεύονται όλοι σε αυτές τις ίτζες, αυτό είναι αλήθεια! Αλλά να σου πω ότι από καμιά 20ρια γνωστούς μου την είδαν, μόνο 3 μου είπαν ότι δεν τους κάθεται καλά στο μάτι και δε βολεύονται. Ένας απ αυτούς πήγε και πήρε την ίδια 1 εβδομάδα μετά, άλλος ένας μαζεύει για να την πάρει και οι υπόλοιποι θα το κάνανε αν δεν ήταν πολύ υψηλό το οικονομικό.
Προφανώς και δεν είναι εντελώς αντικειμενικό το παράδειγμα που σου έδωσα, αλλά πιστεύω είναι κάπου κοντά στην πραγματικότητα.

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια μάστορα, η Gigabyte δεν έχει Ultrawide μοντέλο στην αγορά. Και τα 4 που έχει είναι Wide, όχι Ultrawide.

34αρι monitor στα 165hz μυρίζομαι Dell Alienware AW3418HW με IPS panel στα 2560x1080

Πολύ καλή οθόνη αλλά πολύ χαμηλό pixel density.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, music_lover είπε

34αρι monitor στα 165hz μυρίζομαι Dell Alienware AW3418HW με IPS panel στα 2560x1080

Πολύ καλή οθόνη αλλά πολύ χαμηλό pixel density.

Όχι, το LG 34UC89G-B έχω, όταν το πήρα είχαν 100 ευρώ διαφορά, με το LG να είναι πιο φθηνό. Για παιχνίδια είναι οκ το pixel density, είναι σαν 27άρα 1080p. Για καμιά σοβαρή δουλεία σε φότοσοπ ή σοβαρό βίντεο έντιτ προφανώς δεν το συνιστώ, αλλά για ερασιτεχνικά έντιτ όμως είναι τέλειο μιας και το πλάτος βοηθάει πολύ. Έχω βάλει στο μάτι ένα πολύ καλύτερο που τα συνδυάζει όλα, αλλά η τιμή θα ξεφεύγει όταν βγει, θα είναι γύρω στα 2.000 usd. Είναι το 38GL950G.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

1ον : Αν δεν θέλετε μισθούς πείνας στην Ελλάδα θα πρέπει να δεχτείτε το γεγονός οτι είναι αδύνατων οι τιμές που ανακοινώνονται για προιόντα τεχνολογίας και όχι μόνο στην Κίνα και απλά γίνεται μετατροπή στο δολάριο  να έρχονται και στην Ελλάδα με τέτοιες τιμές ! Στην Ελλάδα και free tax χώρα να είμασταν πρέπει κάποιοι άνθρωποι να δουλέψουν και μόνο για την μεταφορά , δεν βάζω όλα τα υπόλοιπα γιατι θα γίνω κουραστικός και γραφικός.

2ον : Είναι υπερβολή και δεν κάνει και καθόλου καλό να υπάρχει τόση μεγάλη αύξηση στις ιντσες στις οθόνες των υπολογιστών. Μπορεί και πάλι λόγο Κίνας να έχουν ξεφτιλιστεί   οι τιμές στα πανελ αλλά ετσι οπως πάμε πλησιάζουμε πλεον τις 40΄ !!! Οπότε είμαι αντίθετος στην άποψη τις xiaomi οτι ο σημερινός gamer θα κάθεται να παίζει μπροστά σε 34αρι μόνιτορ .

Λίγο άκυρο το ποστ σου, εκτός αν μπορείς να δικαιολογήσεις πώς στη Γερμανία που δεν έχουν μισθούς πείνας, όλα τα τεχνολογικά προϊόντα είναι φθηνότερα από την Ελλάδα, αρκετά πιο φθηνά μάλιστα απ'όσο δικαιολογεί η διαφορά του φορολογικού συντελεστή..

Το αντίθετο από αυτό που λες ισχύει στην πραγματική αγορά, στην Ευρώπη, όπως και στην Αμερική.
Οι καλές οικονομίες έχουν και πιο καλές τιμές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, svartevarg είπε

Γι' αυτό και η τιμή, να υποθέσω;

Λογικο VA panel κατηγοριας low end. Ουτε IPS ουτε Premium VA . λογικο με την τιμη που εχει. Οτι πρεπει να ξεκινήσει ο κοσμος να παιρνει ultrawide οθονες.

1 ώρα πριν, allen19m είπε

Όχι, το LG 34UC89G-B έχω, όταν το πήρα είχαν 100 ευρώ διαφορά, με το LG να είναι πιο φθηνό. Για παιχνίδια είναι οκ το pixel density, είναι σαν 27άρα 1080p. Για καμιά σοβαρή δουλεία σε φότοσοπ ή σοβαρό βίντεο έντιτ προφανώς δεν το συνιστώ, αλλά για ερασιτεχνικά έντιτ όμως είναι τέλειο μιας και το πλάτος βοηθάει πολύ. Έχω βάλει στο μάτι ένα πολύ καλύτερο που τα συνδυάζει όλα, αλλά η τιμή θα ξεφεύγει όταν βγει, θα είναι γύρω στα 2.000 usd. Είναι το 38GL950G.

Αργεί πολυ αυτο το πανελ της LG. Θα ειναι φοβερο ομως 

6 ώρες πριν, HotShot84 είπε

θελεις και ακριβη καρτα γραφικων οποτε το τιμιος και φτωχος παλι δεν ταιριαζει

Υπαρχει δυνατοτητα να παιζει και σε 2560χ1080 μεχρι να παρει μια δυνατη.

6 ώρες πριν, svartevarg είπε

Για VA δεν το νομίζω, αν ήταν IPS θα ήταν όντως vfm.

Αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βγάλει h Xiaomi και με IPS πανελ αν αυτή η σειρά «περπατήσει» καλά στην αγορά.

Πουλαει ακριβα η LG τα καλα της IPS. Οποιος εχει πανω απο 6-7 πανελ στην κατοχη του ξερει τι λεω.

Τα νουμερα hz κτκλ ειναι το λιγοτερο.

6 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αρέσει περισσότερο το ξεπλυμενο μαύρο του ips σε σχέση με το πολύ καλύτερο του va... Ειδικά όταν μιλάμε για παιχνίδια η γνώμη μου είναι τα va είναι καλύτερα. 

Διοτι το ξεπλυμενο μαυρο ειναι δυστηχως μια θυσια που πρεπει να κανεις , αν δεν θες το απαραδεκτο πανελ των VA με χαλια χρωματα με ghosting latency και viewing angles που το κοκκινο ειναι ροζ οταν το βλεπεις απο το πλαι.

Και τα VA και τα IPS εχουν θέματα και προβληματα.  Διαφορετικα οταν βγουν oled και καθαρισες. 

5 ώρες πριν, Deadpool 1 είπε

Οι VA έχουν καλύτερο χρόνο απόκρισης και refresh rates

Δεν ισχύει καλυτερο real latency εχει ενα καλο ips panel. Και χωρις ghosting . το να κανουν review τα ασχετα site και να λενε ότι τους βολευει δυστηχως δεν εχει καμια σχέση με την πραγματικότητα.

Και μιλαω για ολα τα πανελ ips or va... Σπανια να αναφέρουν προβληματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω πολλά...ετοιμαστείτε! χαχαχα

 

όλες οι τεχνολογίες έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειωνεκτήματα....ΑΛΛΑ

οι VA σχεδιάστηκαν για gaming ενώ οι IPS είχαν σχεδιαστεί για ποιοτικά και ζωντανά χρώματα

 

 

σε σχέση με τις IPS οι VA  έχουν κατά ΜΟ και καλύτερες τιμές, και καλύτερες αποκρίσεις, και μεγαλύτερους ρυθμούς ανανέωσης(στα πιο ακριβά μοντέλα) και καλύτερο μαύρο(και από το μαύρο προκύπτει η καλύτερη αντίθεση)

για gaming είναι σαφώς ανώτερες ενώ οι IPS είναι καλύτερες για πιο απαιτητικές καταστάσης στην εικόνα, επαγγελματίες etc

 

 η XIAOMI έφτιαξε οθόνες για gaming άρα σαφώς και θα είναι VA στην εποχή μας

αυτό είναι πλεονέκτημα, όχι μειωνέκτημα, ότι δεν είναι IPS

 

προσωπικά έχω κάτσει δοκιμαστικά σε ένα ultrawide monitor της samsung και με χάλασε

γούστα είναι αυτά αλλά όταν μιλάμε για αναλογίες οθόνης δεν θέλω να ξεφεύγω για κανένα λόγο από το τωρινό 16:9

αυτό είναι το βασικό που με χαλάει εδώ!

 

για το μέγεθος:

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΙΝΤΖΕΣ

με νοιάζει  να έχει μεγάλη κυρτώτητα, 1800R

προσωπικά παίζω και σε παλιό κλασικό μόνιτορ 23 ίντζες και σε καινούργιο και ακριβό 32 ίντζες

το ένα με κουράζει στις 3 ώρες το άλλο δεν με κουράζει στις 12....

άσε ποιότητα εικόνας...

δεν ξέρω αν είναι μεγάλη στην πράξη η διαφορά από το 1500R της XIAOMI αλλά μαζί με την αύξηση στο πλάτος φαντάζει πιο κοντά σε επίπεδη οθόνη παρά σε κυρτή!!

 

η απόκριση στα 5μς δεν κάνει σοβαρή διαφορά

δεν είμαστε όλοι επαγγελματίες gamers και μιλάμε για μία φθηνή οθόνη!

αλλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό η διαφορά φαίνεται μεγάλη....

 

με τα χρώματα τι παίζει?

έχω χαθεί με όλα αυτά τα πρότυπα και τα διαφορετικά ποσοστά που έχει η κάθε οθόνη....

 

 

συμπερασματικά αυτό που βλέπω είναι ότι είναι μία οθόνη για κάποιον που τα θέλει όλα αλλά δεν είναι πορωμένος gamer

κάνει και για ταινίες κάνει και για παιχνίδια κάνει και για ιντερνετ κάνει και για παρέα κάνεις και τη μόστρα είναι και φθηνή!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Agony είπε

Λογικο VA panel κατηγοριας low end. Ουτε IPS ουτε Premium VA . λογικο με την τιμη που εχει. Οτι πρεπει να ξεκινήσει ο κοσμος να παιρνει ultrawide οθονες.

Κατά τη άποψή σου τα premium VA είναι ισάξια με, αν όχι καλύτερα από IPS;

6 ώρες πριν, djdidi είπε

Κάνε καλέ μου Κομφούκιε (ή ότι πιστεύουν οι Κινέζοι τέλοσπάντων) να έρθει Ελλάδα γύρω στο 300άρι.. 

Kαι άσε τους άλλους να τρώγονται αν είναι VA ή IPS 

Amen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, asdfaster είπε

Αμα στην Ελλάδα και γενικός κάνει κάνα ως και 500 euro. Δεν βλέπω λόγο να μην πάει κάποιος στην Gigabyte Aorus.

Αλλο ultrawide και αλλο 16:9. 

14 λεπτά πριν, mochian είπε

Το μόνο της πρόβλημα είναι η πολύ απότομη καμπυλότητα, αν δεν την είχε θα είχα ρίξει ήδη ένα preorder

https://www.banggood.com/Original-XIAOMI-Curved-Gaming-Monitor-34-Inch

Η συγκεκριμενη καμπυλοτητα ειναι η ιδανικη για 34αρες οθονες. Οτι πιο immersive κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η συγκεκριμενη καμπυλοτητα ειναι η ιδανικη για 34αρες οθονες. Οτι πιο immersive κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

Δεν θα τη χρησιμοποιώ μόνο για παιχνίδια ούτε κάθομαι πολύ κοντά αλλά είναι πειρασμός η άτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις βαλεις ολες μαζι τη μια πανω στη αλλη μπορει :P Γιατι υπαρχει περιπτωση να δουλεψουν στα  165 Hz ;  75 και καλα ειναι .  Και δε μας σωζει γιατι εδω θα ερθει με καπελο X2  οπως και οι αλλες 350 sales στο usa - 800 europe .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...